Bibaleze.si

specialistka

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Razvoj in odnosi
17. 11. 2024 05.00

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?

Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Pregledi med nosečnostjo
14. 10. 2024 09.18

To prinašajo novosti pri preiskavah v nosečnosti

Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti. Z dodatnimi preiskavami je poskrbljeno za boljši nadzor nad zdravjem nosečnice in ploda.

Zdrav otrok
21. 09. 2024 04.15

Kako se lahko izognemo okužbi z rotavirusi?

V Sloveniji je v zadnjih letih zaradi rotavirusne okužbe zdravljenje v bolnišnici potrebovalo povprečno letno več kot 800 otrok, mlajših od pet let. Po izračunih pa je še trikrat več otrok bolezen prebolelo v domači oskrbi, pod nadzorom pediatra. Preverite, kakšni so ukrepi za preprečevanje bolezni.

Porod
18. 09. 2024 03.30

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine

Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Nosečnost
05. 09. 2024 03.30

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?

V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

Družina in odnosi
30. 07. 2024 05.00

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu

Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Nosečnost
14. 06. 2024 04.45

Je med nosečnostjo varno voziti kolo?

Tako kot mnoge odločitve, ki jih sprejmete med nosečnostjo, je tudi odločitev o vožnji s kolesom med nosečnostjo izjemno osebna.

Nosečnost
31. 05. 2024 05.00

Biokemične nosečnosti so zelo pogoste in velikokrat niti niso zaznane

Biokemično nosečnost sicer potrdijo z urinskim ali krvnim nosečnostnim testom, a je hkrati ne vidijo na ultrazvoku. Vseh ne zaznajo, ker se nosečnost razvije in se konča še pred pojavom nosečniških znakov.

Pregledi med nosečnostjo
22. 05. 2024 05.00

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?

Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Šola in splet
18. 05. 2024 04.30

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom

Današnji otroci in mladostniki so vse bolj pod pritiskom. Vse manj imajo prostega časa, od njih pa se zahteva, da blestijo na več področjih. Ob tem izgubljajo pristen stik z okolico in prijatelji ter večino časa preživijo v družbi tehnologije. Na vprašanja o tem, kakšne so posledice, če otroci živijo v družini (pre)ambicioznih staršev in koliko dejavnosti otroka že lahko obremenjuje, smo poskušali odgovoriti v tokratnem prispevku.

Zanositev
26. 04. 2024 04.15

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi

Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Zdrav otrok
19. 02. 2024 05.00

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha

Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Porod
24. 01. 2024 05.00

Porod, ko je dojenček "z ritko naprej"

Večina dojenčkov je že nekaj tednov pred predvidenim datumom poroda v maternici obrnjena z glavico navzdol. Glavična vstava je tudi najbolj pravilna in porod je lažji; vsi drugačni položaji otežujejo dojenčkov prehod skozi porodni kanal. Namreč, idealno bi se moral dojenček roditi z glavico naprej in z obrazkom, obrnjenim proti mamini hrbtenici. Vendar ni vedno tako.

Nega in zdravje
07. 01. 2024 05.00

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?

Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Novice
05. 12. 2023 05.00

Mixa – francoski strokovnjak za občutljivo kožo predstavlja tri nove napredne večnamenske kreme

Hipoalergeno. Formulirano pod zdravniškim nadzorom. Primerno za občutljivo kožo.

Trači
28. 11. 2023 05.00

Po hudi prvi nosečnosti je olimpijska prvakinja delila veselo novico

Allyson Michelle Felix je razveselila svoje oboževalce z novico o pričakovanju drugega otroka s svojim možem Kennethom Fergusonom. Par je že ponosen starš petletne hčerke Camryn. 38-letna športnica je delila srečne trenutke družine na Instagramovem profilu, kjer je najmlajša Camryn razkrila, da pričakujejo mlajšega bratca

Spanje in dojenje
19. 09. 2023 05.00

S temi izzivi se sooča na milijone novopečenih mamic

Kateri položaji za dojenje so najbolj priporočljivi takoj po porodu, ob bolečih bradavicah in ob dvojčkih? Ali je od položaja odvisen pritok mleka in ali velikost prsi vpliva izbiro položaja? Na vprašanja je odgovorila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije, mednarodna pooblaščena svetovalka za laktacijo (IBCLC) in predsednica Unicefovega Nacionalnega odbora za spodbujanje dojenja (NOSD).

Nosečnost
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Zdrava nosečnica
02. 08. 2023 05.00

Telovadba v nosečnosti: kaj je prava mera?

Tudi v nosečnosti se je priporočljivo gibati, saj je gibanje del zdravega načina življenja. Toda kaj je morda pretiravanje? In kaj če prej niste imele aktivnega življenja, ampak ste bolj ali manj sedele? O tem smo se pogovarjali s specialistko ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Kaj je prava mera?

Razvoj in odnosi
29. 06. 2023 05.00

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice

"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Razvoj in odnosi
05. 12. 2022 05.00

To so znaki zapoznelega spolnega dozorevanja pri otroku

Najstniku je treba v obdobju spolnega dozorevanja dati dovoljenje, da se lahko zgolj opazuje v svojih čustvih, mislih in telesnih odzivih. Treba mu je dati tudi vedeti, da mu ni treba prehitro eksperimentirati s spolnostjo, da bi se preizkusil. Čudovito je, če ima najstnik občutek, da lahko starše vpraša kar koli in mu bodo brez prikrivanja odgovorili.

Nosečnost
17. 10. 2022 08.39

Ta okužba je zelo nevarna v nosečnosti

Verjetno ste slišali veliko nasvetov, ki so namenjeni nosečnicam in med njimi so zagotovo pomembnejši naslednji: Izogibajte se surovemu ali ne dovolj pečenemu mesu, pred zaužitjem vedno temeljito operite sadje in zelenjavo, vrtnarite z rokavicami in previdno z mačjimi iztrebki oziroma mačkami, za katere sumite, da bi lahko imele zajedalsko bolezen. Že veste, o kateri okužbi govorimo?

Zanositev
05. 10. 2022 05.00

Težave z zanositvijo se lahko pojavijo tudi po porodu

Sicer redko, a je mogoče, da ženska po porodu ne more vnovič spontano zanositi. Kje so lahko vzroki, pojasnjuje mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega centra Dravlje.

Družina in odnosi
26. 09. 2022 04.15

Ko so otroci žrtve preambicioznih staršev

Če se malce dotaknemo ekstremov, smo v tujih (zlasti ameriških) šovih lahko priča staršem, ki so zmožni svoje otroke gnati do onemoglosti. K uspehu, slavi in najvišjim dosežkom, pod zaslepljujoče luči reflektorjev in občudovanja. A otrok ni v tem primeru nič drugega kot sredstvo za uresničenje njihovih lastnih neizpolnjenih sanj. Gre za čustveni primanjkljaj staršev, ki ga mora izpolniti otrok. A kako krivično je to?

Zdrav otrok
06. 09. 2022 10.56

Zato tudi za dečke priporočajo cepljenje proti HPV

Z novim šolskim letom so proti virusu HPV začeli cepiti tudi slovenske dečke. Cepljenje je prostovoljno in brezplačno, za mlajše pod 15. let je potrebno soglasje staršev. Čeprav okužbe največkrat povezujemo z rakom materničnega vratu pri ženskah, pa povzročajo rake in druge bolezni tudi pri moških.

Nosečnost
21. 08. 2022 05.00

Preeklampsija – kaj morate vedeti?

Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

Po porodu
28. 07. 2022 04.15

"Porodniškemu dopustu bi morda morali reči porodniško delo"

Po porodu lahko doživljate občutke nepopisne sreče in veselja, lahko pa mamica ne občuti, kar je pričakovala in si je želela, ko ni blaženosti in nepopisne sreče, ko se ne čuti povezana z dojenčkom, ko si ji majhno bitjece zdi kot popoln tujec, ki ji jemlje svobodo. Tedaj ne more niti malo uživati z otročkom in materinstvo ji postane le obveznost, rutina, trdo delo, ki mu ni videti konca. Na kakšne načine si lahko tedajpomagate in kdaj je potrebna pomoč strokovnjakov, je pojasnila psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863