spijo

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka
Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Presenetljiva dejstva o dojenčkih, ki vas bodo navdušila
Prisrčni, ljubki in radovedni dojenčki so milo rečeno čudoviti že od rojstva. Dojenček vam lahko polepša dan in s svojim nasmehom stopi srce ter odpre popolnoma nov pogled na življenje. A o dojenčkih marsičesa verjetno ne veste in ta dejstva vas znajo presenetiti.

Skandinavski trik za boljši spanec
Če iščete način, kako izboljšati spanec svoje družine, vam morda ta preprost trik s svežim zrakom resnično pomaga – za mirno noč in prijetno jutro.

Za boljši spanec: teh 6 vrst sadja je dobro jesti pred spanjem
Za boljši in mirnejši spanec vaših otrok lahko pripomore tudi preprosta sprememba pri hrani. Nekatere vrste sadja so še posebej učinkovite pri spodbujanju kakovostnega spanca, zato preverite, katero sadje je najbolje ponuditi pred spanjem, da bo spanec vaših malčkov še boljši.

Preprosti nasveti za izboljšanje otrokovega obnašanja
Vsak starš si želi, da bi se njegovi otroci obnašali lepo, vendar tega včasih ni enostavno doseči. Za vas smo nanizali nekaj preprostih in učinkovitih nasvetov, ki vam lahko pomagajo izboljšati otrokovo vedenje in ustvariti bolj harmonično družinsko okolje.

Top nasveti, kako ohraniti motivacijo za telovadbo
Ste se tudi vi znašli v začaranem krogu obljub, da boste z naslednjim dnem začeli s telesno aktivnostjo in bolj zdravim prehranjevanjem, pa ta dan kar odlašate v nedogled? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri ohranjanju motivacije.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Družinski obroki kot ključ do zdravih navad pri otrocih
Družinski obrok ni le priložnost za uživanje v hrani, temveč tudi ključen trenutek za krepitev zdravih prehranjevalnih navad pri otrocih. Raziskave so pokazale, da redni obroki v družinskem krogu pripomorejo k preprečevanju debelosti, boljšemu duševnemu zdravju in boljši komunikaciji znotraj družine.

Želela si je hčerke, pričakalo jo je veliko presenečenje
Aleksandra in Nikola sta že imela dva sinčka, želela pa sta si tudi hčerke. Ko je Aleksandra zanosila - in rodila, pa je sledilo veliko presenečenje.

Očetova obljuba: Držal jo bom, dokler bo to možno
Oče osemletne hčerke je delil čustveno zgodbo o tem, zakaj se vedno odzove na prošnjo svoje hčerke, da jo dvigne v naročje, čeprav postaja vse težja. V članku razlaga pomen te geste, ki presega zgolj fizično dejanje, in predstavlja dragocen trenutek med očetom in hčerko.

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob?
Rast prvih zob spremljajo različni simptomi, nekateri dojenčki imajo plenični izpuščaj, drugi so sitni in ne spijo ponoči. Prve zobe dobijo okrog petega meseca, nekaterim pa ne zrastejo tudi do devetega.

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Kaj imata skupnega spanje in pasenje kravic?
Dolge neprespane noči so verjetno eden največjih izzivov v prvem letu z dojenčkom in včasih je res uganka, zakaj se dojenček zbuja sredi noči. A nekaj rešitev je, med njimi tudi pasenje kravic. Poglejte, zakaj ...

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka
Močan imunski sistem je ključnega pomena za zdravje otroka, saj omogoča telesu, da se bori proti okužbam, virusom in drugim boleznim. V obdobju, ko so otroci izpostavljeni številnim okužbam, bodisi v šoli bodisi v predšolskih ustanovah, je še posebej pomembno, da jih podprete pri gradnji in krepitvi njihovega imunskega sistema.

Kako poskrbeti za mirnejše noči s kakovostnim prezračevalnim sistemom
Zamašen nosek, suh zrak in prekinjen spanec? Krivec se skriva v vašem prostoru. Pogosto ne razmišljamo o tem, kako velik vpliv ima kakovost zraka na spanec, še posebej pri dojenčkih in otrocih, ki so bolj občutljivi na spremembe v okolju. Slaba prezračenost lahko povzroči težave z dihanjem, utrujenost in nemirne noči, ki izčrpajo celo družino. Odpiranje oken ponoči sicer prinese svež zrak, a hkrati tudi hrup, prepih ali prevelike temperaturne spremembe. Rešitev? Prezračevalni sistem, ki tiho in učinkovito skrbi za svež zrak, primerno vlažnost in prijetno temperaturo.

Dojenčkov prvi mesec: kaj pričakovati in kako se pripraviti na novo rutino
Rojstvo otroka je čudežen dogodek, ki s seboj prinaša nešteto čustev – od neizmerne sreče do občutka zmede in utrujenosti. Prvi mesec z dojenčkom je poln izzivov, a tudi nepozabnih trenutkov. Pravilna priprava in razumevanje, kaj pričakovati, lahko pomagata zmanjšati stres in vam omogočita, da uživate v teh prvih tednih, ko se oblikuje vaš odnos z novim družinskim članom.

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Skrivnost nordijske vzgoje: Učite otroke, kako razmišljati, ne kaj misliti
Nordijski pristop k vzgoji otrok je znan po poudarku na neodvisnosti, čustvenem dobrem počutju in tesni povezanosti z naravo. Nordijsko starševstvo, ki temelji na kulturnih vrednotah držav, kot so Švedska, Norveška, Danska, Finska in Islandija, pa je zaradi naprednega pristopa, osredotočenega na otroka, postalo zanimivo po vsem svetu.

Kaj je "rožnati šum" in kako lahko pomaga pri uspavanju?
Uspavanje dojenčka je za mnoge starše zahtevna naloga. Da bi jim to uspelo, starši eksperimentirajo z različnimi metodami, med najbolj priljubljenimi pa je noise method oz. uspavanje dojenčka s pomočjo določenih zvokov. Za beli šum ste gotovo slišali, kaj pa je roza ali rožnati šum?

11 navad srečnih parov pred spanjem
Zelo pomembno je, kaj počneta s partnerjem pred spanjem. Preživita čas vsak po svoje ali ga namenita drug drugemu? Psihologi navajajo, kaj počnejo srečni pari, preden utonejo v spanec.

S telovadbo med nosečnostjo do lažjega in hitrejšega poroda
Med vadbo, prilagojeno posebej zanje, se nosečnice med drugim naučijo pravilnega dihanja, krepijo mišice medeničnega dna in druge bolj obremenjene mišice za manj bolečin in nosečniških tegob ter vsesplošno boljše počutje. Prednost redne telovadbe pa je tudi lažje in hitrejše okrevanje po porodu, ko je veliko nošenja, dojenja in dvigovanja dojenčka.

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin
Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

Kdaj naj se otrok odpravi spat ob vrnitvi v šolske klopi?
Pomanjkanje spanja lahko vpliva na zbranost otroka, njegove odločitve in počutje. Zato je pomembno, da se ob koncu počitnic poskrbi za zdrave spalne navade. A kdaj naj se otroci ob vrnitvi v šolske klopi odpravijo v posteljo? Smernice za spanje so pripravili na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Lahkonočnice že osem let pomagajo staršem pri uspavanju malčkov
Spanje je eden ključnih procesov za zdravo rast ter telesni in spoznavni razvoj otroka. Vendar pa uspavanje malčkov marsikateremu staršu predstavlja velik izziv. A1 Slovenija zato s projektom Lahkonočnice že osmo leto staršem in vzgojiteljem ponuja kakovostne sodobne slovenske zvočne pravljice, ki otroke zazibljejo v sladek sen. Bogata zbirka več kot 160 pravljic, ki nastaja v sodelovanju z znanimi slovenskimi pisatelji in pripovedovalci, je brezplačno dostopna kadarkoli in kjerkoli v mobilni aplikaciji Lahkonočnice.

Kako vemo, da je dojenčku prevroče?
Preverite, kakšna je priporočena sobna temperatura za vašega dojenčka in kako ga pravilno obleči za spanje.

'Nosečniški možgani': mit ali resnica?
Marsikatera nosečnica in mamica v zgodnjem obdobju materinstva se srečuje s fenomenom 'nosečniških možganov', ki vključuje upad kognitivnih sposobnosti, težave s spominom in koncentracijo ter občutek miselne odsotnosti.

Novorojenček ali malček – ali obstaja "boljša" faza?
Medtem ko nekateri starši pravijo, da so komaj čakali, da njihov otrok preraste obdobje dojenčka in se začne kobacati in čebljati, drugi pravijo, da je obdobje malčka precej bolj težavno. Poglejmo pluse in minuse obeh starostnih obdobij.

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo
Starši nehote delajo napake, zaradi katerih dojenčki slabo spijo. Poglejmo, katere so najpogostejše.

To je znak, da slabo opravljate starševsko vlogo
Uporaba mobilnikov za kratkočasenje, medtem ko ste v družbi otroka, je znak slabega starševstva. To so pokazali izsledki ene zadnjih študij, ki je obravnavala uporabo tehnologije med starši.

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.