spletne igre

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke
Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

Sextorsion pri najstnikih: spolno izsiljevanje in čustvene stiske
V času napredne tehnologije in poplave družbenih omrežij se pojavljajo tudi številne oblike spletnega nasilja. Eno teh je spolno izsiljevanje, pri katerem je otrok zaradi groženj o razkritju prisiljen v pošiljanje nazornih slik, videoposnetkov ali celo v samo spolno dejanje. Pri tovrstnih izsiljevanjih so v današnjem času pogosta tarča prav najstniki, saj storilci za vzpostavljanje stika uporabljajo priljubljene družabne medije, igralne platforme in aplikacije za sporočanje. Preverite, kaj storiti, če vaš otrok postane žrtev tovrstnega nasilja.

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

To so znaki, da otrok postaja zasvojen s telefonom
Tehnologija, predvsem pa mobilni telefoni, je zdaj že sestavni del odraščanja otrok. Pri tem je treba biti pozoren na morebitne znake zasvojenosti, omejeno uporabo in kritično presojanje spletnih vsebin.

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Roblox – sporne vsebine v priljubljeni spletni otroški igri
Priljubljeno otroško videoigro oz. spletno platform Roblox je ustanovil David Baszucki, ki je tudi izvršni direktor podjetja Robloc Corporation. Spletna stran Roblox vsak mesec privablja več kot 64 milijonov igralcev. Igro pa večinoma igrajo otroci, stari od 8 do 15 let, strokovnjaki in poznavalci ob tem opozarjajo na mnoge nevarnosti in sporne vsebine, ki v Robloxu prežijo nanje. Več v spodnjem prispevku.

Super darilo za obdaritev pred prihodom dojenčka
Zabave pred porodom oziroma tako imenovani 'baby showerji', na katerih se zberejo družina in prijatelji, da nosečki zaželijo čim lažji porod in jo pospremijo na odgovorno ter edinstveno pot materinstva. Izvirajo iz Amerike, v zadnjih letih pa so postale pravi trend tudi pri nas. Seveda se spodobi, da se bodoči mamici ob tem tudi nekaj podari in ker imajo glede na spletne forume številni precej težav z iskanjem popolnega darila za 'baby shower' smo pripravili 3 TOP ideje, s katerimi zagotovo ne boste zgrešili!

Pravilo, ki se ga morajo otroci držati pri prijatelju na obisku
Če bi vprašali otroke, mobilnikov ne bi spuščali iz rok in cele dneve bi lahko igrali spletne igre. A na nas odraslih je, da postavimo pravila in omejimo uporabo tehnologije. Da jih spodbujamo k prosti, kreativni igri in socialnim interakcijam z vrstniki. Zato je super vpeljati to pravilo, ki naj se ga otroci držijo med obiskom pri prijateljih.

Znaki, ki kažejo, da je vaš otrok genij: preverite, ali vzgajate malega intelektualca
Preverite, katere lastnosti razkrivajo, da je vaš otrok mali genij!

Zakaj otroci tako radi igrajo videoigre?
Znano je, da otroci obožujejo videoigre in da so zmožni v tem vzporednem svetu preživeti ogromno časa, ne da bi se sploh zavedali občutka časa in prostora. A igranje iger skriva zelo kompleksen psihološki mehanizem, ki lahko vodi v odvisnost. Igre namreč pomagajo zadovoljiti osnovno potrebo po občutku svobode, namenu, napredku in socialni povezanosti.

Dr. Marija Anderluh: ''Za otrokov razvoj ni dobro, če zasloni prevzamejo vlogo varuške"
Kako na otroka in mladostnika vplivajo raznovrstne naprave, ki so danes na dosegu rok? Kdaj je uporaba naprav prezgodnja? Kakšen vpliv na duševno zdravje in samopodobo na otroke in mladostnike imajo družbena omrežja? Kako pomembno je, da kot starši nadzorujemo, kdaj in kako se uporabljajo raznorazne naprave? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Če imate doma najstnika, vam svetujemo to
V današnjem digitalnem svetu so družbena omrežja postala osrednji del življenja mnogih ljudi, zlasti najstnikov. S prihodom vplivnežev pa se je dinamika uporabe družbenih omrežij še dodatno spremenila. Vpliv družbenih omrežij in vplivnežev na najstnike je lahko kompleksen, zato je pomembno, da starši razumemo te vplive in se znamo ustrezno odzvati.

Priporočila za zaščito otrok na spletu in varno uporabo elektronskih naprav
Svet tehnologije in spleta napreduje iz dneva v dan s svetlobno hitrostjo in izpostavljeni so mu tako otroci kot tudi mladostniki. Skozenj se učijo, informirajo in tudi komunicirajo. Mediji močno vplivajo na oblikovanje njihovih identitet, vrednot, življenjskih stilov in prepričanj. Zaščita otrok in mladostnikov pri tem postaja vse težja naloga. Za vas smo pripravili nekaj priporočil, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?
Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

Tematski portali z rekordnimi branostmi
Pro Plusova družina tematskih portalov je v mesecu oktobru beležila vrhunske rezultate obiskanosti. Ti so odraz kakovostnih in raznovrstnih vsebin, zaradi katerih se bralci vedno pogosteje vračajo.

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger
Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Sam doma ali v varstvu - kako poskrbeti za otrokovo varnost v času počitnic?
Počitnice so namenjene počitku od obveznosti v šoli ter početju drugačnih stvari, kot jih je otrok navajen čez leto. Otrok tako dobi ponoven zagon za novo šolsko leto, ki tako za starše kot za otroke pomeni številne napetosti, borbe za ocene in vsakodnevne naloge. V današnjem času, ko družine niso več razširjene, se med počitnicami mnogo staršev sooča s težavo, kaj storiti z varstvom otroka, medtem ko so starši v službi. Kako izbrati ustrezno osebo za varstvo? Kdaj je lahko otrok sam doma? Kaj lahko starši storijo, da omilijo morebitne otrokove stiske?

Starši zgroženi nad priljubljenim likom 'Huggy Wuggy'
Modri lik iz igrice 'Huggy Wuggy' je postal priljubljen širom sveta. Otroci, tudi vrtčevski so popolnoma navdušeni nad njim, medtem, ko starše plaši tematska pesem in pomen lika, ki skriva strašljive verze in namene lutke. Bodite pozorni na to, kaj spremljajo vaši otroci na spletu in kakšne igrice igrajo. Več v spodnjih vrsticah.

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?
Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Ali bi radi svoje otroke zaščitili pred spletnimi kriminalci?
Spolne zlorabe se širijo tudi na splet. Splet storilcem spolnih zlorab omogoča anonimnost, olajša jim dostop do otroka, nudi pa tudi hitro in enostavno širjenje datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. Z otroki se pogovarjajte o njihovem udejstvovanju na družbenih omrežjih in spletu.

Nina Jelen: 'Obstajajo izzivi, ki so izredno nevarni – celo smrtno nevarni'
Avtorica besedila je slovenska osnovnošolska učiteljica Nina Jelen, ki je s svojimi knjižnimi uspešnicami na temo spletne nevarnosti požela mnogo uspeha doma in v Evropi. Med drugim je v kategoriji učiteljev s knjigo Ženičke in strički za daljnimi grički osvojila prvo mesto na nagradnem natečaju v okviru SaferInternet4EU za otrokom primerno medmrežje. Njeno zadnje knjižno delo NAJ, ki ga je napisala v sodelovanju z Anjo Kurent, BA.Pth spec. sist. družinske psihoterapije, pa najstnikom med drugim ponuja razna izhodišča za samorefleksijo, samoraziskovanje ter uspešno spopadanje z izzivi odraščanja. Meni, da se o varni uporabi spleta in njegovem vplivu na duševno zdravje mladostnikov in otrok premalo govori in da bi se morali vsi skupaj bolj informirati in pogovarjati o tem.

Pri 14 letih ima že 2,6 milijona evrov
Zvezdniki so že sami po sebi izjemno navdihujoče osebnosti, a vsekakor je še nekaj več tistih, ki tako rekoč odraščajo pred očmi gledalcev in se iz majhnih zvezdic razvijajo v velike zvezde. Ti so za javnost veliko bolj zanimivi kot njihovi odrasli kolegi, saj vse zanima, v katero smer bo krenila njihova pot. Številni na poti omagajo, klonejo pod pritiski medijev in družbe, drugim uspe vse pritiske uspešno unovčiti v svojo rastočo kariero in se povzpeti med mlade milijonarje. Eno takih zgodb vam predstavljamo danes: pod drobnogled smo namreč vzeli kariero vzhajajoče igralske zvezde Noaha Schnappa.

Učenje, da računalništvo niso samo igrice
Na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani (UL FRI) poteka že 12. Poletna šola FRI, v okviru katere se bo v treh tednih zvrstilo rekordnih 13 delavnic. Na delavnicah bodo slovenski strokovnjaki s področja računalništva in informatike mlade učili in navduševali, da postanejo ustvarjalci in ne le uporabniki novih tehnologij.

Pri nas 10 prijav internetnih zlorab otrok letno, v resnici jih je veliko več. Storilci večinoma moški samotarji, njihov namen spolni ali finančni
Slovenska policija se je pridružila Europolovemu projektu Reci ne, s katerim opozarjajo na vzroke in posledice izsiljevanja in spolnih zlorab otrok in mladostnikov na internetu. Letno obravnavajo okoli 10 zlorab, a jih je veliko več, le da niso prijavljene. Storilci so večinoma moškega spola, samotarji, brez družabnega življenja.

Nekdanja novinarka navdih vsem mamicam
Bojane Ksela se marsikdo spomni kot novinarke na POP TV, toda te dni se njeno življenje ne vrti več okrog novih zgodb, temveč okrog malega princa Dana. Sinek ji ni le polepšal življenja, temveč je njena inspiracija za Instagram, namenjen vsem trendovskim mamicam. Pocukali smo jo za rokav in pokukali v njen vsakdan.

TAKŠNE objave na Facebooku strogo preprovedane!
Vaš otrok je začel uporabljati mobilni telefon, večinoma s pomočjo njega prebrska, kaj so na Facebooku objavili njegovi prijatelji in sošolci, obenem pa jih s fotografijami in komentarji obvešča, kaj se dogaja v njegovem življenju. Pogosto mu mobilni telefon služi tudi za igranje iger. Starši, opozorite ga na spletno/mobilno etiko in varno igranje iger prek spleta. Naj mobilni telefon uporablja preudarno in varno!

Kako lahko otrok vzljubi matematiko?
Roko na srce – veliko otrok ne mara matematike, ker mislijo, da so za njih računske operacije pretežke. Zato je pomembno, da jim starši že od prvega razreda pomagate, da vzljubijo številke, odštevanje, seštevanje, množenje, deljenje.

Ela, edina s sindromom PK v Sloveniji
Sindrom Pallister Killian (PKS) je izjemno redka kromosomska motnja. Na svetu je znanih približno 200 diagnosticiranih primerov, med njimi je tudi petletna Ela iz Slovenije.

Res veste, kje so vaši otroci?
Se spomnite svoje mladosti – skakanja ristanca, gumitvista in ravbarjev in žandarjev? Mladost današnjih otrok je drugačna: igre so se preselile na splet, starostna meja uporabnikov računalnika pa je iz leta v leto nižja. Veste, katere spletne strani obiskujejo vaši otroci?

SiOL-ov paket Trio zdaj še ugodnejši
Največji spletni ponudnik SiOL je v aprilu za nove in obstoječe naročnike, ki še nimajo SiOL TV, pripravil še posebej ugodno ponudbo trojčkov.