spletno nadlegovanje

Najpogostejše najstniške tegobe
Najstniško obdobje prinaša veliko izzivov tako za otroka kot tudi za starše. Če v tem obdobju nikakor ne morete pristopiti k otroku in ne veste, kaj se dogaja z njim, ukrepajte. Znakov, ki nakazujejo resne tegobe, nikakor ne podcenjujte. Poiščite vzroke za mladostnikovo vedenje, ugotovite, kakšne težave ga pestijo, in mu pravočasno pomagajte.

Ali bi radi svoje otroke zaščitili pred spletnimi kriminalci?
Spolne zlorabe se širijo tudi na splet. Splet storilcem spolnih zlorab omogoča anonimnost, olajša jim dostop do otroka, nudi pa tudi hitro in enostavno širjenje datotek, ki prikazujejo spolno zlorabo otrok. Z otroki se pogovarjajte o njihovem udejstvovanju na družbenih omrežjih in spletu.

Vse to so najpogostejše oblike nasilja med vrstniki na šoli
Večina ljudi ob besedi nasilje pomisli na fantovske družbe, znotraj katerih se radi razvijejo pretepi. A če je ta predstava v današnjem času del našega otroštva in izkušenj preteklih desetletij, je danes precej drugače. Fizično trpinčenje je namreč le ena od pogostih oblik nasilja. Tokrat vam predstavljamo 5 najpogostejših oblik nasilja, ki so v današnjem času zelo pogost pojav.

Dobrotnik Amir, o katerem govori vsa Slovenija, je peljal več kot 300 otrok na morje
"Vse se je začelo s sanjami," pripoveduje Amir Abdaković, voznik mestnega avtobusa, kateri i je s svojimi sanjami uresničil sanje otrok ... prvič so videli morje. "Mi gremo pa na morje," so prepevali in se odpeljali z avtobusom do slovenske obale. Amir in njegov prijatelj, sodelavec, Emil Huskić, sta odpeljala na lepše več kot 300 otrok iz socialno šibkejšega okolja. Ne spreglejte ekskluzivnega video intervjuja.

Poroka pri 12 letih. Temu je treba narediti konec!
Si predstavljate, da bi se vaša hčerka, stara komaj 12, 13 let odeta v belo, in sprehodila do oltarja s starejšim moškim? Dejansko se po svetu to dogaja in skrajni čas je, da se tudi na tem področju naredijo spremembe.

V Sloveniji 44-odstotkov učencev žrtev vrstniškega nasilja
Število otrok, ki jim nagajajo, jih tepejo, izsiljujejo, pljuvajo, zmerjajo drugi sovrstniki, je preveč. Podatki pričajo, da je v Sloveniji takšnih kar 44-odstotkov učencev, starih od 13 do 15 let.

Opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in odvisnosti od računalnika
Pri Točki osveščanja o varni rabi interneta Safe.si so ob začetku šolskega leta za učence in dijake ter starše pripravili nekaj nasvetov o varni rabi interneta, mobilnih telefonov in tablic. Med drugim opozarjajo na nevarnosti nadlegovanja, sekstinga in posegov v zasebnost, pa tudi njihove prekomerne uporabe.

S porastom mobilnih naprav je nadzor zlorab še težji
Na posvetu o e-zlorabi otrok z naslovom Internet na dlani želijo organizatorji opozoriti, da je s porastom mobilnih naprav, ki so dostopne mladim, nadzor še težji. Poudarili so, da je borba proti e-zlorabam uspešna, če sodelujejo vsi v družbi. Da je nove tehnologije treba uporabljati premišljeno, je opozorila tudi ministrica Maja Makovec Brenčič.

Se zavedate nevarnosti spletnih klepetalnic?
Potem ko so prispevki o lovu na pedofile novinarskih kolegov v oddaji Svet na Kanalu A postavili na noge številne starše, se je zanimanje za problematiko pedofilije na spletu znatno povečalo. Vas zanima, ali lahko pedofile izsledimo, kdo trka na njihova vrata in kakšne kazni jih doletijo?

Spletno nadlegovanje otroka
Center informacijske varnosti opozarja, da kot starši bodite pozorni na znake, ki kažejo, da vaš otrok spletno nadleguje drugega otroka. Zavedati se morate, da tudi pridni otroci počnejo to, čeprav jih ne bi opisali kot nasilneže.

Nadlegovanje in ustrahovanje na Facebooku tudi v Sloveniji
Uporabniki socialnega omrežja Facebook so tudi otroci. Kako naj starši ravnajo v primeru, ko se njihov otrok sooča z nadlegovanjem in ustrahovanjem preko spleta?