spolne celice

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Spolnost po porodu – odkrit pogovor s partnerjem je nujen
Spolnost po porodu marsikateremu paru lahko predstavlja precejšen izziv. Še posebej so lahko ženske občutljive po prvem porodu, ko še ne vedo natanko, kako in kaj, ter jim v nekaterih primerih sploh ni do intimnosti. Zato je nujen iskren pogovor s partnerjem, v katerem se pogovorita o željah, pričakovanjih in predvsem, kako se počutite.

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'
Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Vse, česar niste vedeli o darovanju spolnih celic
Po Zakonu o zdravljenju neplodnosti so v Sloveniji postopki OBMP z darovanimi spolnimi celicami dovoljeni le iz zdravstveno utemeljenih razlogov. To pomeni, da se za te postopke lahko odločimo le pri parih, pri katerih moški ali ženska nimata lastnih spolnih celic oziroma so te okvarjene do te stopnje, da zanositve in rojstva zdravega otroka ni mogoče pričakovati.

7 znakov, ki razkrivajo otrokov spol
Dokler vam ginekolog ne potrdi na ultrazvoku, katerega spola je otrok, seveda ne morete biti 100 odstotno prepričani. Obstajajo pa ''zgodbice'', ki so po navadi kar resnične glede napovedovanja otrokovega spola. Na vas je, ali jim boste verjeli ali ne …

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti
Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

Kakšni so vzroki in kaj posledice najpogostejših kromosomskih nepravilnosti otrok ter kako jih ugotoviti že v nosečnosti
Človeško telo je zgrajeno iz številnih delov, ki so med seboj povezani in delujejo kot celota. Za usklajeno delovanje telesa je potrebna izjemna organiziranost in pravilno delovanje vsakega najmanjšega dela, zato telesu pravimo tudi organizem.

To bi lahko služilo za zdravljenje neplodnosti
Španski znanstveniki so iz človeških kožnih celic ustvarili spermo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Gre za velik podvig, ki bi lahko služil za zdravljenje neplodnosti.

Govorilo se je o Severinini nosečnosti, v resnici pa se dogaja nekaj drugega!
Mnogi so pisali, da je Severina noseča, dejansko pa ni. Oba z možem Igorjem si srčno želita otroka, a jima nikakor ne uspe, zato sta poiskala zdravniško pomoč. Razmišljata celo o umetni oploditvi.

Prva študija terapije z izvornimi celicami pri še nerojenih otrocih
V Veliki Britaniji so danes napovedali prvo klinično študijo terapije z izvornimi celicami pri otrocih, ki so še v maternici. Raziskovalci z Otoka in iz Švedske upajo, da bodo izvorne celice zmanjšale simptome prirojene, neozdravljive bolezni krhkih kosti osteogenesis imperfecta.

Vzrok neplodnosti: endometrioza
Endometrioza je pogosta bolezen žensk, pri kateri se maternična sluznica začne razraščati izven maternične votline. To običajno povzroča zelo boleče menstruacije in lahko vodi v neplodnost.

Lepota spočetja novega življenja
Če imate spolne odnose približno na sredi menstrualnega cikla in če s partnerjem nista zaščitena, lahko pride do spočetja. Največ možnosti za zanositev imate od dva do tri dni pred in po ovulaciji.

Postopek darovanja spolnih celic
Ste vedeli, da ima težave z zanositvijo kar vsak šesti par? Bi darovali spolne celice? Prof. dr. Bojana Pinter pravi, da se bo stanje izboljšalo, ko se bo za darovanje spolnih celic letno odločilo 15 Slovencev, za darovanje ženskih spolnih celic pa vsaj 10 Slovenk.

Darujte spolne celice in osrečite neplodne pare!
Začenja se nacionalna kampanja Bom kdaj mama/Bom kdaj oče, katere namen je širšo javnost osveščati o problematiki neplodnosti v Sloveniji.

Zadnja možnost za neplodne pare ...
Pozanimali smo se, kako je pri nas s postopkom zunajtelesne oploditve. Kdaj vam jo zdravnik predpiše, kolikokrat je postopek običajno treba ponoviti in kaj če ne uspe?

Kako poteka umetna oploditev?
Umetna oploditev je ob posvojitvi zadnja možnost parov, ki otroka ne morejo spočeti naravno. Žensko lahko umetno oplodijo z zarodkom, ki je biološko njen ali pa uporabijo spolne celice darovalke in darovalca.

Rak na materničnem vratu
V Sloveniji vsako leto zaradi raka na materničnem vratu umre od 50 do 60 žensk. Preventivni pregledi s testom PAP so obvezni za vse ženske, ki so spolno aktivne, na začetku enkrat letno, pozneje na tri leta.

Darujmo spolne celice!
Tudi tisti, ki svojih spolnih celic nimajo, lahko zanosijo. A le z darovanimi spolnimi celicami.