spolno izsiljevanje

Sextorsion pri najstnikih: spolno izsiljevanje in čustvene stiske
V času napredne tehnologije in poplave družbenih omrežij se pojavljajo tudi številne oblike spletnega nasilja. Eno teh je spolno izsiljevanje, pri katerem je otrok zaradi groženj o razkritju prisiljen v pošiljanje nazornih slik, videoposnetkov ali celo v samo spolno dejanje. Pri tovrstnih izsiljevanjih so v današnjem času pogosta tarča prav najstniki, saj storilci za vzpostavljanje stika uporabljajo priljubljene družabne medije, igralne platforme in aplikacije za sporočanje. Preverite, kaj storiti, če vaš otrok postane žrtev tovrstnega nasilja.

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka
Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Vse to so najpogostejše oblike nasilja med vrstniki na šoli
Večina ljudi ob besedi nasilje pomisli na fantovske družbe, znotraj katerih se radi razvijejo pretepi. A če je ta predstava v današnjem času del našega otroštva in izkušenj preteklih desetletij, je danes precej drugače. Fizično trpinčenje je namreč le ena od pogostih oblik nasilja. Tokrat vam predstavljamo 5 najpogostejših oblik nasilja, ki so v današnjem času zelo pogost pojav.

Dobrotnik Amir, o katerem govori vsa Slovenija, je peljal več kot 300 otrok na morje
"Vse se je začelo s sanjami," pripoveduje Amir Abdaković, voznik mestnega avtobusa, kateri i je s svojimi sanjami uresničil sanje otrok ... prvič so videli morje. "Mi gremo pa na morje," so prepevali in se odpeljali z avtobusom do slovenske obale. Amir in njegov prijatelj, sodelavec, Emil Huskić, sta odpeljala na lepše več kot 300 otrok iz socialno šibkejšega okolja. Ne spreglejte ekskluzivnega video intervjuja.

Poroka pri 12 letih. Temu je treba narediti konec!
Si predstavljate, da bi se vaša hčerka, stara komaj 12, 13 let odeta v belo, in sprehodila do oltarja s starejšim moškim? Dejansko se po svetu to dogaja in skrajni čas je, da se tudi na tem področju naredijo spremembe.

V Sloveniji 44-odstotkov učencev žrtev vrstniškega nasilja
Število otrok, ki jim nagajajo, jih tepejo, izsiljujejo, pljuvajo, zmerjajo drugi sovrstniki, je preveč. Podatki pričajo, da je v Sloveniji takšnih kar 44-odstotkov učencev, starih od 13 do 15 let.

Kršenju pravil lahko sledi prešolanje ali izključitev
Če učenec ali dijak v šoli krši šolski pravila, ga lahko doletijo vzgojni ukrepi. V osnovnih šolah za ta namen poznajo vzgojne opomine in kot najradikalnejši ukrep prešolanje na drugo šolo, v srednjih šolah pa opomine in ukore in kot najhujši ukrep izključitev iz šole.

Kakšni so vzgojni ukrepi za nasilne učence?
Učenci so že na začetku leta seznanjeni s pravili, ki jih morajo upoštevati. Kljub temu so iznajdljivi in navihani ter tu pa tam nagajajo. Za to se morajo učitelji z njimi pogovoriti ali pa jih celo kaznovati.

Kaj naj stori otrok, če je žrtev nasilja?
Na koga se lahko obrne otrok, ko je žrtev ali psihičnega ali fizičnega ali spolnega nasilja? Komu lahko zaupa? Koga naj pokliče? Kaj vse je nasilno vedenje in ravnanje? Vse to morate povedati otroku, še preden pride do takšne situacije.