spopadanje

Sindrom "zlobnih deklic": Čustveno nasilje med deklicami in njegove posledice
Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Moj otrok ima hudo tremo!
Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?
Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Znaki, da vaš otrok potrebuje pomoč
Odločitev, da se za pomoč poišče terapevta, ni enostavna, vendar je včasih v veliko pomoč. Obstajajo različni znaki, ki lahko nakazujejo, da otrok potrebuje strokovno pomoč pri spopadanju z anksioznostjo, depresijo ali drugimi čustvenimi težavami.

Kako se spopasti z otrokovim nespoštljivim vedenjem?
Ena izmed najbolj pogostih in hkrati frustrirajočih težav, s katerimi se starši soočajo, je spopadanje z otrokovim nespoštljivim vedenjem. To se lahko pojavi pri skoraj vsaki starosti, začenja pa se že takrat, ko otroci obvladajo prvi 'ne'. Čeprav je nespoštovanje normalen del otrokovega razvoja, pa to ne olajša spopadanja z njim.

4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo samski očetje
Pravijo, da tisto, kar te ne ubije, te naredi močnejšega – vendar to velja le, če uporabimo prava orodja za soočanje z izzivi v življenju in se jih naučimo premagati. Vsi se kdaj v življenju srečujemo z izzivi, tukaj pa so 4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo očetje samohranilci, in nasveti, kako jih premagati.

Tom Cruise: "Napadel sem jo, ker sem pač lahko"
Skoraj 20 let po tem, ko je prejela javne kritike igralskega kolega Toma Cruisa zaradi svojega "neodgovornega" pristopa k zdravljenju poporodne depresije, zvezdnica iz filma Modra laguna Brooke Shields razkriva opravičilo, ki ji ga je "končno" namenil.

Dihanje med porodom: Lahko dobra tehnika lajša bolečino?
Porod je pogosto povezan z intenzivnimi fizičnimi in čustvenimi izkušnjami. Med številnimi strategijami, ki jih ženske uporabljajo za spopadanje z izzivi poroda, se tehnike nadzorovanega dihanja že dolgo zagovarjajo kot način za zmanjšanje bolečine, tesnobe in stresa med porodom. Ali dobra dihalna tehnika res lajša bolečine med porodom ali je le dopolnilno orodje, ki pomaga ohranjati koncentracijo?

Kot otrok je imela težave z branjem, danes je zaročena z milijarderjem
Lauren Sánchez, novinarka in zaročenka milijarderja in ustanovitelja Amazona, Jeffa Bezosa, je v eni izmed pogovornih oddaj spregovorila o težavah s katerimi se je soočala v otroštvu.

Zakaj imajo otroci najljubšo odejico ali igračo?
Včasih ljudje igračke ali odejice otrok povezujejo z 'nezrelim', 'nepotrebnim' ali 'otročjim'. Ampak za najljubšo odejico ali igračo stojijo pomembni razlogi in imajo številne pomene. Vsekakor pa so dobre za otrokov razvoj!

Kdo so otroci generacije alfa?
Otroke, rojene med letoma 2010 in 2024, uvrščamo med generacijo alfa, ki bo kmalu začela prevzemati svet. Katere so njene značilnosti in kakšna prihodnost se nam obeta z njo?

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Kako se spopasti z izbruhi jeze pri malčkih med potovanjem
Kako se spoprijeti z neizogibnim izbruhom jeze pri malčkih med potovanjem? Morda vam bodo naslednji nasveti vsaj nekoliko olajšali daljše poti in vožnje z malčki. Pa preverimo.

Kaj storiti, ko pride do ljubosumja na brata ali sestro?
Čeprav je normalno, da so otroci nekoliko ljubosumni drug na drugega, obstaja nekaj trikov, s katerimi lahko to situacijo med svojimi malimi uporniki obvladate.

Maša M. Bahor: 'V dobrem odnosu je rešljiva vsaka težava, stiska ali bolečina'
Z zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor smo se pogovarjali o materinstvu, romantičnih pričakovanjih tega obdobja, primerjanju mam na družbenih omrežjih, strahovih, občutkih krivde in tem, kaj je v obdobju materinstva resnično pomembno.

To so živila, ki bodo pomagala dvigniti energijo med nosečnostjo
Za mnoge nosečnice je pravi šok, ko občutijo pomanjkanje energije v prvih treh mesecih, ko ta najbolj upade, posledično pa se pojavita utrujenost in občutek zaspanosti. Morda boste v drugem trimesečju dobili večji dotok moči, potem pa vas lahko v zadnjem trimesečju pomanjkanje energije znova ujame.

Ne le odrasli, tudi otroci se soočajo s temi težavami
Življenje v moderni družbi, ki je pogosto prepleteno z negativnimi občutki in stresom, ima velik vpliv na človekovo zdravje.

Ko si želiš otroka, a izveš, da ga ne moreš imeti
Kako se soočiti z neplodnostjo? Nedavna ameriška raziskava je pokazala, da je bilo za polovico žensk spopadanje z neplodnostjo najbolj stresen dogodek v njihovem življenju, pove psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny, univ. dipl. psih. "Anksioznost in depresivnost neplodnih žensk, ki si želijo otroka, lahko primerjamo s tisto, ki se pojavlja ob rakavih obolenjih."

Slavni oče treh hčera iskreno o anksioznosti
Eden izmed najbolj priljubljenih slavnih hollywoodskih igralcev je zagotovo Ryan Reynolds, ki ga poznamo kot igralca različnih filmskih žanrov, od znanstvene fantastike in romantične komedije do misterioznih trilerjev. Med vsemi temi vlogami pa Ryanu pripada tudi vloga soproga in očeta treh hčera. Za medije je tokrat iskreno spregovoril, kako se spopada z vsemi svojimi vlogami.

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?
Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

9 stvari o drugih mamah, ki jih ne bi smele soditi – a verjetno jih
Starševstvo je samo po sebi dovolj naporno in stresno, potem pa je tukaj tudi opravljanje in obsojanje mamic o tem, kako druge mamice skrbijo za svoje malčke, kar je za marsikatero dodaten in nepotreben stres.

Steznik po porodu: da ali ne?
Če ste noseči ali ste pred kratkim rodili, ste verjetno pripravljeni narediti veliko, da se vaša postava vrne v čas pred nosečnostjo. Eden od pripomočkov je tako tudi poporodni steznik.

Ste danes že storili kaj zase?
Vloga starša od nas zahteva marsikatero prilagoditev in spremembo. Vsekakor na prvo mesto postavljamo otroke in družino, posledično pa nam manj časa ostane zase. Pa vendar ne smemo pozabiti, da takrat, ko smo starši izpopolnjeni in srečni, tudi celotna družina deluje bolje. Zato si le vzemite čas zase, ko boste poskrbeli za svoje telo in duha.

'Za milijone otrok po vsem svetu ‘normalno’ nikoli ni bilo dovolj dobro'
"Pri obnovi sveta ne gre za vrnitev v prejšnje normalno stanje. Za milijone otrok po vsem svetu ‘normalno’ nikoli ni bilo dovolj dobro," v odprtem pismu javnosti opozarja Henrietta Fore, izvršna direktorica UNICEF-a.

Kaj storiti, ko si malček vrta po nosu?
Vrtanje po nosu je pogosta navada naših otrok. Pojavi se že v otroštvu in se pogosto nadaljuje tudi v odrasli dobi. Če želite, da vaš malček neprimerno navado opusti, ga naučite uporabljati robčke.

Strokovnjaki napovedali: to bo največji 'baby boom', kar smo jih kdaj videli
Zdravniki pravijo, da do povečanja števila dojenčkov pogosto pride po naravnih katastrofah in po zmagah športnih ekip. Zdaj nekateri napovedujejo ravno takšen scenarij tudi zaradi koronavirusa.

Nina Jelen: 'Obstajajo izzivi, ki so izredno nevarni – celo smrtno nevarni'
Avtorica besedila je slovenska osnovnošolska učiteljica Nina Jelen, ki je s svojimi knjižnimi uspešnicami na temo spletne nevarnosti požela mnogo uspeha doma in v Evropi. Med drugim je v kategoriji učiteljev s knjigo Ženičke in strički za daljnimi grički osvojila prvo mesto na nagradnem natečaju v okviru SaferInternet4EU za otrokom primerno medmrežje. Njeno zadnje knjižno delo NAJ, ki ga je napisala v sodelovanju z Anjo Kurent, BA.Pth spec. sist. družinske psihoterapije, pa najstnikom med drugim ponuja razna izhodišča za samorefleksijo, samoraziskovanje ter uspešno spopadanje z izzivi odraščanja. Meni, da se o varni uporabi spleta in njegovem vplivu na duševno zdravje mladostnikov in otrok premalo govori in da bi se morali vsi skupaj bolj informirati in pogovarjati o tem.

Da, dogaja se v Sloveniji. In to doživljajo starši in otroci
Na kupu je deset otrok. Igrajo se na šolskem igrišču. Na videz brezskrbno. Ampak vsaj eden od njih zjutraj ni dobil zajtrka. Mamica ni imela denarja, da bi kupila hrano. Doma nimajo hrane. Čeprav mamica skriva stisko pred njim, jo vidi. Jo pozna, čuti, občuti. In sanja. O polnem hladilniku. Verjetno še bolj srčno o brezskrbni, nasmejani mamici. Navzven ni videti nič narobe. Žalosti, stiske in solz ne pokaže. Skriva jih. Da, dogaja se v Sloveniji. Vsak dan.

Kako uspešno nad čustvene in vedenjske težave pri otroku?
Vsi starši želijo svojim otrokom najboljše in tudi stremijo k temu, da jim ponudijo ljubeče okolje za odraščanje. Kljub vsemu pa ima lahko otrok čustvene in vedenjske težave, ki jih je dobro pravočasno prepoznati in ustrezno zdraviti. O zdravljenju čustvenih motenj smo se pogovarjali z Uršo Malešič, univ. dipl. psih., MSc., in Katjo Molek, univ. dipl. psih.