spoznavni

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom
Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Lahkonočnice že osem let pomagajo staršem pri uspavanju malčkov
Spanje je eden ključnih procesov za zdravo rast ter telesni in spoznavni razvoj otroka. Vendar pa uspavanje malčkov marsikateremu staršu predstavlja velik izziv. A1 Slovenija zato s projektom Lahkonočnice že osmo leto staršem in vzgojiteljem ponuja kakovostne sodobne slovenske zvočne pravljice, ki otroke zazibljejo v sladek sen. Bogata zbirka več kot 160 pravljic, ki nastaja v sodelovanju z znanimi slovenskimi pisatelji in pripovedovalci, je brezplačno dostopna kadarkoli in kjerkoli v mobilni aplikaciji Lahkonočnice.

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'
S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost
Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Nina Mav Hrovat: 'Če bi se starši zavedali, kako zelo dragocen čas je to, se ne bi pogovarjali o tem'
Šolski otroci imajo določeno število dni dopusta, odrasli zaposleni tudi, kaj pa vrtčevski otroci? O tem, zakaj si tudi predšolski otroci zaslužijo počitnice, kakšne dejavnosti lahko z njimi počnete in kako lahko v dnevno rutino vključite prebiranje ali poslušanje pravljic, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Glasbena šola za dojenčke po finski metodi
V najzgodnejšem življenjskem obdobju pridobimo prvo, najpomembnejše znanje in izkušnje o življenju. Vzpostavitev glasbe v zgodnjem otroštvu poleg razvoja glasbenih veščin in pridobivanja znanja vpliva tudi na oblikovanje celostne osebnosti posameznika. Glasbena vzgoja je vseživljenjski proces, nanjo pa vplivajo otrokove prve izkušnje. Glasbeno izobraževanje za dojenčke in malčke na Finskem je sestavni del ponudbe večine glasbenoizobraževalnih programov že več kot 50 let.

Strah pred senco
Pozdravljeni! Imela bi eno vprašanje, in sicer sinček je star 19 mesecev. Pred enim tednom se je začel bati sence (ne vedno), zakaj ne vemo, ker ga noben ni prestrašil, edino če se je sam ustrašil, da...

Ustvarjalnost spodbuja otrokov razvoj
Primarna naloga otroka je igra in ustvarjanje pri njej ima številne prednosti za otroka. Spodbuja njegov spoznavni razvoj, nauči se, kako reševati težave, razvrstiti predmete po obliki, vzorcu, barvi … Še več – ustvarjalnost in raziskovanje med igro pripomoreta tudi k boljšemu otrokovemu gibalnemu razvoju. S pomočjo nje otroci bogatijo svoj besedni zaklad in vzpostavljajo komunikacijo s sovrstniki.

Kako razložiti, kaj je strah?
Že res, da je strah votel, notri ga pa nič ni, vendar kako to razložiti malčku? Psihologinja Blanka Colnerič pravi, da spoznavni, gibalni in socialni razvoj odpirajo otroku številne nove možnosti, zato strahovi postajajo številčnejši.

Dokazano, da urjenje dojenčkovih možganov deluje …
… vsaj kratkoročno! Britanski raziskovalci so dokazali, da izdelki, namenjeni izobraževanju dojenčkov in majhnih otrok, resnično izboljšajo njihove spoznavne sposobnosti.