sprejetost

Strupeni družinski odnosi: Kdaj je čas, da rečemo 'dovolj'?
Družina naj bi bila naš varni pristan, prostor, kjer čutimo ljubezen, sprejetost in podporo. Vendar pa včasih, kljub temu, da so družinski člani pomemben del našega življenja, odnosi postanejo strupeni in škodljivi za naše duševno zdravje. Takšni odnosi lahko povzročijo dolgotrajen stres, anksioznost in celo depresijo.

Kako se lahko mamice pripravijo na carski rez?
V določenih situacijah je porod s carskim rezom najvarnejši način poroda za vašega otroka. Kaj bi morale vedeti mamice, ki imajo vnaprej dogovorjen porod s carskim rezom? Preverite.

Znaki, ki kažejo, da vas je vzgajala narcistična oseba
Odraščanje ob očetu ali materi, ki je narcis, zna imeti na posameznika dolgoročne posledice.

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'
O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

5 zvezdnic, ki imajo otroka z Downovim sindromom
Pet znanih zvezdnic, ki so postale mame otroku z Downovim sindromom ima dve skupni točki: strinjajo se, da se v ničemer ne razlikujejo od drugih mamic, hkrati pa imajo zaradi priljubljenosti ogromen vpliv na ozaveščanje o tej kromosomski napaki in sprejemanje le te v javnosti.

7 skrivnosti srečnih otrok
Včasih se zgodi, da starša nista enotna o stvareh, ki so za vzgojo otroka bistvenega pomena. Takrat se otroci znajdejo v nelagodni situaciji, ko preizkušajo meje, se neprimerno vedejo in postajajo vse bolj odtujeni. Da bi olajšali nekatere dogovore o vzgoji med staršema, smo pripravili nekaj napotkov, ki se naj bi jih oba starša držala, da bi bili otroci srečni in zadovoljni ter zrasli v uspešne posameznike.

Kako izvorna družina vpliva na odraslo življenje: od malega fantka do moškega
Družina je prostor, kjer se postavljajo temelji za življenje. Občutja v njej in najzgodnejši odnosi s starši pa otroke zaznamujejo na najgloblji ravni. V tokratnem prispevku je v ospredju odnos med materjo in sinom ter odnos med staršema. Mati je namreč oseba, ki v glavnem zaznamuje sinovo vedenje v odraslih intimnih odnosih.

5 genialnih fraz, zaradi katerih me otroci ubogajo
Včasih starševstvo deluje kot večna bitka, da bi otroci upoštevali naša navodila, želje in napotke, ki delujejo v njihovo dobro. Ampak otroci ne bi bili otroci, če se ne bi vsemu upirali – kosilu na mizi, času za spanje in času za vstajanje ali igro. Vse to lahko privede do razdražljivosti na eni in na drugi strani ter slabe volje. A kako tovrstne prepire ublažiti? Poskusite z naslednjim pristopom.

Kako se odzvati na razkritje najstnika, da je istospolno usmerjen?
Kaj bi rekli svojemu najstniku, če bi vam nekega dne razkril, da je istospolno usmerjen? Nedvomno gre za vprašanje, ki prebudi razmišljanje. Tudi če bi imeli težave s sprejemanjem otrokove identitete, je ohranjanje starševske vloge najpomembnejši način, kako otroku pomagati pri zavedanju, da je zanj poskrbljeno. Izkazalo se je, da je občutek ljubezni in sprejetosti ključnega pomena za splošno zdravje in razvoj vseh otrok, ne glede na spol ali spolno usmerjenost.

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate
"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Srčna zgodba nežnega malega borca Klemna
To je srčna zgodba nežnega malega borca Klemna, ki je nedavno praznoval svoj 2. rojstni dan. Klemen je neverjeten borec, ki je že takoj po rojstvu doživel dihalno stisko in je bil intubiran na intenzivnem otroškem oddelku. Ima zelo redko bolezen možganov in žal ne zna nihče napovedati, kako dolgo bo živel. Je izredno čuječ fantek, ki zazna objeme in dotike ter čuti ljubezen in sprejetost.

'Dotik začnemo pogrešati takrat, ko ga ni več'
Dotik je prva stvar, ki jo doživimo ob prihodu na ta svet. Prvi telesni stik in bližina matere obljubljata varnost in ljubezen ter se zapišeta globoko v nas. Tudi kasneje v življenju z dotikom iščemo sprejetost, tolažbo, potrditev, razumevanje in naklonjenost, zato je moč človeškega dotika tako zelo pomembna za vsakega izmed nas.

'Vračam se v službo, a še vedno dojim. Kako naprej?'
V uredništvo Bibaleze.si smo dobili pismo, v katerem nam je mamica postavila vprašanje: ''Ta teden se vračam v službo. Otrok je star 11 mesecev. Kako naj se organiziram z dojenjem? Zdaj sva se dojila brez reda, urnika. Tudi gosto hrano je. Ali mislite, da bo dovolj zjutraj in zvečer? Ali naj ga dojim popoldne in ponoči? Bo to prevečkrat? Naj si med službo izčrpam mleko? Imam ga dovolj. Hvala za nasvet!'' Posredovali smo ga svetovalki za dojenje Aleksandri Brlan.

Kaj so ključni dejavniki za otrokov razvoj?
Vse se začne, ko v naročje dobite malo bitje in se začnete srečevati s prvimi izzivi starševstva. Kaj vse lahko pričakujete v prvih treh letih otrokovega razvoja, vam razkrivamo v nadaljevanju.

Ločitev
Pozdravljeni. Kot večina staršev ki se obrača na vas,sem tudi jaz med njimi,ki menimo da smo v stiski in ne vemo kako naprej.Sem oče 5 letne punčke,z njeno mamo sva šla narazen in sedaj CSD ureja skrb...

Sploh noče pogledati bratca. Video!
Mala Ella ni bila preveč navdušena, ko je spoznala svojega bratca Colemana. Blazno smešno je, ko ga čisto ignorira in trmasto strmi naprej, ne da bi ga sploh pogledala. Poglejte si zabavni video!

To vse lahko počnete decembra
Pred nami je eden najlepših mesecev v letu, ki tudi v odraslih prebudi otroško razigranost. Obkroženi smo z lučkami, police trgovin se šibijo pod težo vsega lepega, v mislih pa že sestavljamo seznam daril za vse ljudi, ki so nam dragi. A veliko pomembneje kot to, kaj bomo nekomu podarili je, da si v tem mesecu postavimo en sam cilj – kakovostno preživeti čas z družino. Če je današnji slog življenja hiter se prav v tem obdobju lahko malce upočasnimo, posvetimo sebi in najdražjim ter počnemo stvari, za katere nam običajno zmanjka časa. December je torej dragocen čas ljubezni, predanosti, ko lahko družini pokažemo, koliko nam pomeni.

To so znaki, da je otrok v stiski in vas potrebuje
Nekatere otroke je pogosto sram, druge malo manj. Od kod izvira to čustvo in kdaj morajo starši nanj reagirati? Česa nikakor v takšni situaciji ne smemo reči, nam pojasnjuje zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.

Zakaj je dobro, da gredo otroci na letovanje?
Poletje in počitnice so za otroka popolni, če lahko za nekaj dni pobegnejo iz domačega okolja na morje, kjer se jim ponavadi obetajo številne nove pustolovščine in kjer stkejo nova prijateljstva. Žal pa si vsi starši ne morejo privoščiti družinskih počitnic, zato je prav, da jim vsi skupaj priskočimo na pomoč.

Napredek pri sprejemanju ljudi z Downovim sindromom, ampak ...
Poznavanje Downovega sindroma in sprejetost oseb s to razvojno motnjo se je v zadnjih 20 letih bistveno izboljšala. Vseeno pa ostajajo veliki izzivi vključevanje v redno šolanje otrok s tem sindromom, njihovo vključevanje na trg dela in omogočanje samostojnosti ter skrb za starejše, so opozorili na okrogli mizi.

Teden dojenja letos pod geslom Dojenje in delo - naj deluje!
Začenja se Teden dojenja, ki je vsako leto namenjen osveščanju družbe o pomenu dojenja. Letos je poudarek na zagotavljanju podpore doječim materam pri združevanju delovnih obveznosti in dojenja.

Ganljiv dogodek v Portorožu
V Portorožu te dni potekajo že desete Počitnice biserov. S tem projektom bo Slovenska karitas to poletje omogočila letovanje na morju več kot 150 socialno ogroženim otrokom in mladostnikom iz vse Slovenije. Skozi igre in delavnice bodo mladi spoznavali tudi pomembne vrednote, kot so solidarnost, prijateljstvo in vztrajnost.

Najdragocenejše partnerjevo darilo
Najdragocenejše darilo, ki ga lahko dobi žena od moža, je ogromen paket razumevanja, podpore, brezmejne ljubezni kadar koli in kjer koli. Ne glede na to, kako vaju življenje preizkuša, morata drug drugemu stati ob strani in se podpirati.

Kako je z otroki v rejništvu v Sloveniji?
Predstavnica Rejniškega društva Slovenije Maksimiljana Mali je na okrogli mizi na temo Otrok v rejništvu, ki je potekala v Vrbju pri Žalcu, ocenila, da rejniški otroci potrebujejo psihoterapevtsko pomoč. Prav tako ti otroci potrebujejo varno okolje, sprejetost in možnost, da se prilagodijo na novo okolje oziroma rejniško družino.

Vzgoja otrok po ločitvi
Ko pride do ločitve, je ob spremembah, ki se obetajo za družino, zelo težko pomisliti na otroke. Toda starši jim kljub vsem skrbem morajo prisluhniti in jim dati vedeti, da ločitev ni njihova krivda. ''Se mora otrok pri obeh starših držati istih pravil, rutine?''