sprememba odnosa

10 načinov, kako obdržati ljubezen svežo in živahno
Ne dovolite, da bi vajino razmerje zastaralo. Teh 10 edinstvenih in kreativnih idej vam bo pomagalo ohraniti iskrico in okrepiti povezanost s partnerjem.

Šest preprostih stavkov, ki bodo izboljšali vaš odnos z otrokom
Te preproste besedne zveze lahko pomembno vplivajo na vaš vsakdanji odnos z otrokom. Če jih uporabite pravilno, lahko spremenijo dinamiko vaših pogovorov in izboljšajo kakovost vašega medsebojnega odnosa.

Kaj, če se z rojstvom otroka partnerski odnos poslabša?
Rojstvo otroka je trenutek spremembe odnosov, prevzemanja novih vlog, spreminjanja dinamike, kompromisov in prilagajanja. Par postane družina.

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov
Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti
Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

Kako zamenjati službo med porodniškim dopustom
Porodniški dopust lahko spremeni vaše poklicne cilje, zaradi tega se mnogi odločijo za menjavo službe med porodniškim dopustom. Če razmišljate o iskanju nove službe v tej situaciji, je koristno, da celoten postopek skrbno pretehtate, preden zamenjate delovno okolje. V tem članku bomo pregledali prednosti in slabosti menjave službe med porodniškim dopustom.

To storita, še preden pride otrok
Bosta postala starša? "Čeprav bosta prevzela vlogo staršev, se morata zavedati, da še vedno ostajata tudi partnerja in da morata negovati svoj odnos," poudarja psihologinja Tamara Kancilija Kosmač. "Samo v tem primeru bosta tudi lahko uspešna v svoji novi vlogi." In pripravljena morata biti na spremembe, ki prihajajo. Pomembno je, da se o nekaterih stvareh pogovorita še pred rojstvom otroka.

'Tašča me pred vsemi obrekuje in si izmišljuje zgodbice'
Vsi poznamo tisti znani rek, da si družine ne moremo izbirati sami. Stavek pa dobi še toliko večji pomen v primerih, ko smo obkroženi s sorodniki, ki znajo življenje pošteno (za)greniti. To so lahko starši, sorojenci (brati, sestre), strici ali tete in ostalo sorodstvo. A to vseeno ne pomeni, da bi morali družinske odnose za vsako ceno ohranjati še naprej. Včasih je prekinitev nezdravih vezi najbolj zdrava stvar, ki jo lahko storimo.

Vse kar morate vedeti ob ločitvi
»Kdo je kriv? Kaj je šlo narobe in zakaj?« Vsaka ločitev za seboj pušča tisoč odprtih in nerazrešenih vprašanj, na katere ni vedno pravega odgovora. V nekaterih primerih pa se zdijo odgovori povsem jasni in vzbujajo najrazličnejša čustva, od žalosti, jeze, strahu in podobno. Pomembno je poudariti, da je treba iti naprej, ne glede na to, kako težko je, sploh če so vpleteni tudi otroci, ampak kako? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako prepoznamo nezvestobo?
Za dober odnos sta vedno potrebna dva, le eden pa je dovolj, da se v odnosu ne počutimo dobro. Zato je v odnosu pomembno začeti pri sebi - spoznati sebe; kdo sem, kaj si želim, kaj mi je všeč, kaj v odnosu toleriram in česa ne. Ko posameznik spozna sebe, je pomembno, da se dovoli spoznati tudi drugemu. To je tvegano, saj se lahko prebudijo mnogi strahovi »kaj če me ne bo razumel, kaj če me bo ranil, kaj če ...«.

Nesporazumi s svakinjo
Pozdravljeni Sem mama 4 otrok in imam tudi nečakinjo ki je stara 4 mesece bo dopolnila 29.4.2013 in njena mama je ne pelje domo in jo ima noter zaprto kot nevem kaj in pravi da kašlja od svežea zra...

Kako se z najstniki pogovarjati o kočljivih temah?
Obstaja kar nekaj tem, ki se jim starši izogibajo, toda skrajni čas je, da v puberteti spregovorite o njih na glas. Kako najti pravo besedo, kako jih opozoriti na nevarnosti, ki prežijo na njih na številnih zabavah, nam je svetoval zakonski in družinski terapevt Janez Logar. Naj dobijo prave in ustrezne informacije prav od vas, ne pa s pomočjo brskanja po svetovnem spletu.

'Mami in oči, dobil sem slabo oceno. Imamo problem!'
Dobro je, da veste, kaj se dogaja v šoli z vašim otrokom tudi v najstniških letih, nikakor pa ne smete odgovornosti za vse njegove slabe ocene, neupravičene izostanke od pouka ... sprejeti nase. Zavedati se mora, da je izobraževanje njegova obveznost in ko doživi kakršen koli neuspeh, je prav, da mu prisluhnete in stojite ob strani. Kako to storiti, je razložil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

Kako najti skupno besedo brez kričanja?
Najstniki pogosto preizkušajo meje, ob tem četudi hočejo starši ostati mirni, včasih začnejo vpiti. Toda, ali je to prava pot? Nas bodo pubertetniki le tako slišali? Na kaj se je treba osredotočiti, pri čem je treba biti dosleden in kaj ni življenjsko pomembno, nam je pojasnil zakonski in družinski terapevt Janez Logar, ki ima dolgoletne izkušnje in je tudi sam oče petih otrok.

Ali nosečnici s sanjami otrok nekaj sporoča?
Nosečnice zelo intenzivno sanjajo in to jih lahko spremlja ves dan. Ali imajo sanje globlji pomen? Nam z njimi otrok kaj sporoča?

Star manj kot 10 let in že pije alkohol!
Skoraj 18 odstotkov osnovnošolcev še ni poskusilo alkohola, kar je pozitivno. Pred petimi leti je bilo takšnih le 11 odstotkov, a njihova povprečna starost ob prvem pitju je še vedno manj kot 10 let, je ob predstavitvi rezultatov raziskave o odnosu osnovnošolcev do alkohola v državnem svetu dejala Nataša Sorko iz društva Žarek upanja.