Bibaleze.si

spreminjanje

Malček
27. 01. 2025 05.00

Zato je dobro, da se otrok samostojno igra

Otroka spodbujajte k samostojni igri, saj se bo s tem naučil samostojno razmišljati in razvijati lastne ideje ter rešitve, hkrati pa bo krepil svojo kreativnost in razvijal domišljijo.

Razvoj otroka
10. 10. 2024 01.00

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore

Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Malček
16. 08. 2024 14.51

Hojica – da ali ne?

Strokovnjaki že dalj časa opozarjajo na nevarnosti, povezane z uporabo hojice pri otroku, in poudarjajo, da lahko to povzroči številne poškodbe dojenčkov in majhnih otrok. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Prehrana
02. 08. 2024 05.00

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka

Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

Porodnišnice
30. 05. 2024 05.00

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini

V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Razvoj in odnosi
21. 05. 2024 03.30

Predpuberteta: vstop v čas največjih sprememb odraščanja

V predpubertetnem obdobju, ki okvirno traja približno od 9. do 11. leta starosti, se pri odraščajočih otrocih začnejo dogajati telesne, čustvene, kognitivne in socialne spremembe. Vse to vključuje tudi razvijanje neodvisnosti in premikanje mej, ki številnim staršem predstavlja velik izziv. Poleg sprememb, ki se dogajajo v tem obdobju, izpostavljamo tudi koristne nasvete, kako ravnati.

Prosti čas
01. 03. 2024 05.00

Vrtnarjenje z otroki: igriva pot k naravi, rasti in zdravi prehrani

V hitrem življenjskem ritmu pogosto pozabljamo na pomembnost stika z naravo in odgovornega ravnanja do ene in edine matere Zemlje. Vrtnarjenje z otroki ponuja izjemno priložnost, da jih skušamo naučiti spoštovanja do okolja, odgovornosti, potrpežljivosti, odnosa do hrane in samozadostnosti ter da hkrati skupaj preživljamo kakovosten družinski čas. Kako se lotiti vrtnarjenja z otroki in zakaj je res super, če so naši najmlajši že od malih nogic na vrtu, je obrazložil priljubljen samooskrbni vrtnar Robert Špiler.

Nosečnost
18. 09. 2023 05.00

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Trači
15. 09. 2023 05.00

Slavna mamica delila prve utrinke sinovega plavanja

Paris Hilton je na svojem Instagram profilu delila utrinke s počitnic, ki jih je preživljala s svojim enoletnim sinom Phoenixom. Lani se je poročila s Carterjem Reumom in januarja letos pozdravila rojstvo svojega prvega otroka. Svojo nosečnost je skrbno skrivala, da bi ohranila zasebnost.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2023 05.00

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?

Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Dojenček
27. 10. 2022 05.00

Kako dolgo po rojstvu se lahko modre oči spremenijo?

Z napredkom tehnologije, ultrazvokom ter tridimenzionalnimi in krvnimi preiskavami lahko o svojem otročku marsikaj izvemo še pred rojstvom. Ne moremo pa denimo napovedati, kakšne barve oči bo imel, temveč lahko samo ugibamo glede na genetske značilnosti staršev ter tudi babice in dedka na obeh straneh.

Šola in splet
22. 09. 2022 04.15

Izpostavljenost modri svetlobi lahko privede do prezgodnje pubertete

Na 60. srečanju Evropskega združenja za pediatrično endokrinologijo v Ankari so razkrili izsledke študije, ki kaže, da lahko prekomerna izpostavljenost modri svetlobi na pametnih napravah vpliva na pojav prezgodnje pubertete pri otrocih.

Otroške sobe
05. 04. 2022 04.15

Pravila opremljanja otroške sobice

V kolikor imamo družino ali pa otroke v načrtu za prihodnost, je treba razmisliti o sobi, ki bo za njih najbolj optimalna. Bivalni prostor je ekstremno pomemben za počutje in razvoj že odraslih oseb, kaj šele naših malčkov, ki informacije konstantno srkajo iz okolja. Tokratni prispevek bo uvod v serijo prispevkov o opremi sobe glede na starostno obdobje, in sicer od dojenčka, pa vse do najstnika.

Razvoj in odnosi
11. 03. 2022 09.07

Kakšne so lahko posledice prezgodnje pubertete?

Obdobje pubertete je lahko izjemno težko in stresno, še posebej, če se začne odvijati zgodaj, ko otrok še ni čustveno zrel za spremembe, ki jih to turbulentno obdobje prinaša s seboj. Takrat moramo biti starši izjemno previdni in potrpežljivi.

Novice
24. 01. 2022 07.54

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah

Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Otroške sobe
22. 12. 2021 08.21

Kako najhitreje in najenostavneje popestriti otroško sobo?

Dekorativne stenske nalepke so sodoben in cenovno ugoden način za okrasitev otroške sobe oz. vsakega prostora.

Nosečnost
01. 12. 2021 06.00

Čudovito oblečene tudi med nosečnostjo

V veselem pričakovanju, končno! Vsekakor je to zelo lepo obdobje, morda vas ujame nepripravljene. Zato smo še posebej za bodoče mamice prvega otroka zbrali nekaj uporabnih nasvetov, kako boste vse od prvega pa do zadnjega meseca izgledale lepe in urejene.

Novice
20. 09. 2021 08.05

Tjaša Š. Troha: 'Za srečo je potrebna svoboda, za svobodo pa pogum'

»Človeško nepopolna in s tem popolnoma človeška,« zase pravi Tjaša Š. Troha, mama 5 otrok, diplomirana medicinska sestra, certificirana praktikantka metode ThetaHealing in certificirana izvajalka metode tapkanja, ki nosi v sebi veliko željo pomagati žalujočim in trpečim ob izgubi bližnjih. Tudi sama se je soočila z izgubo otroka, ki je zaznamovala njen pogled na svet in jo popolnoma spremenila. O tem in marsičem smo se z njo pogovarjali v spodnjem intervjuju.

Razvoj in odnosi
16. 06. 2021 11.07

Prvo britje ali ko vaš mali fant postaja moški

Prvi brki, redke in puhaste dlačice na obrazu vašega sina, so eden izmed prvih znakov, da vaš otrok odrašča in se spreminja v moškega. Nikar ga takrat ne zasipajte s šaljivimi komentarji in ne smejte se mu. Zanj to predstavlja pomembno prelomnico in del odraščanja, zato mu nudite oporo in nasvete, s katerimi se bo soočil s telesnimi spremembami v obdobju pubertete.

Vzgoja in vrtec
08. 04. 2021 08.05

7 načel naravne vzgoje

Povezovanje in gradnja odnosa med otrokom in staršem sta po principu naravne vzgoje ključnega pomena za zdrav razvoj in vzgojo otroka. Otroci se rodijo nezreli in naklonjeni impulzom ter nagonom, zato je na starših, da jih primerno vzgojijo in usmerjajo.

Vzgoja in vrtec
14. 12. 2020 07.46

Ključne razlike med otroštvom nekoč in danes

Kakšne so razlike med odraščanjem nekoč in danes? Naši časi otroštva so bili časi brez mobitelov in računalnikov, časi, ko smo še uporabljali stacionarni telefon na kabel in okrogle številčnice, časi, ko smo lahko družbo prijatelja dobili le tako, da smo potrkali na njegova vrata. Se še spomnite?

Razvoj
13. 11. 2020 15.29

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?

Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Novice
31. 07. 2020 12.54

Koliko prostega časa imajo na voljo mame?

Vse službene obveznosti, opravki in hišna opravila materam v povprečju nudijo zgolj pol urni kvalitetni počitek dnevno, trdijo v eni izmed britanskih raziskav.

Zdrav otrok
28. 04. 2020 07.06

Vnetje dlesni vodi k hujši okužbi

Dlesni se lahko pri otrocih vnamejo zaradi pregrobega ščetkanja, pogosto pa tudi zaradi neustrezne higiene. Afte in razjede v ustih so lahko posledica pomanjkanja železa ali vitamina B12.

Družina in odnosi
05. 01. 2020 06.00

Tako dosežete cilje, ki ste si jih zastavili

Motivacija ni nekaj trajnega, nekaj, kar bi enkrat pridobili in nato imeli, razlaga psihologinja in psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny. Za doseganje ciljev jo je treba vedno znova obujati. Ko je z nami, jo je treba vzdrževati in negovati.

Zdrav otrok
03. 10. 2019 08.05

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati

Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.

Novice
29. 09. 2019 07.34

Kaj ima naše otroštvo s tem, kakšni smo zdaj

Tomislav Kuljiš – terapevt in ustanovitelj IPD centra za Osebni razvoj in Naravno starševstvo

Družina in odnosi
26. 07. 2019 13.03

Slovenec, ki ga vsi otroci poznajo, a ga praktično ne poznajo

Vsi otroci ga poznajo, a ga praktično ne poznajo. Simpatični Srđan Milovanović je namreč sinhronizator risank, ki se zaradi sposobnosti spreminjanja glasu večkrat pogovarja celo sam s sabo. V risankah, seveda. Doma ima dva nadobudna malčka, ki že začenjata svojo sinhronizatorsko pot, tretji pa na svet prihaja prav te dni.

Bibini svetovalci
03. 11. 2016 11.33

Dioptrija in operacija pri otrocih

Sin ima že nekaj let dioptrijo +4 in +5. Star je 8 let. Ali priporočate pri takšni dioptriji operacijo?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863