Bibaleze.si

spretnost

Razvoj otroka
10. 12. 2024 04.46

7 načinov, kako podpreti razvoj motoričnih sposobnosti pri otroku

Razvoj motoričnih sposobnosti je ključen del odraščanja vsakega otroka. Te veščine omogočajo izvajanje osnovnih gibov, kot so hoja, plezanje, prijemanje predmetov in pisanje. Podpora staršev pri razvoju teh sposobnosti je neprecenljiva, saj jim pomaga pridobiti samozavest, moč in koordinacijo. Tukaj je sedem učinkovitih načinov, kako lahko spodbudite razvoj motoričnih sposobnosti pri svojem otroku.

Porodnišnice
30. 05. 2024 05.00

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini

V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Malček
09. 05. 2024 05.00

To so igrače, ki spodbujajo razvoj raznolikih spretnosti

Otroštvo je čas, ko se svet odpira v vsej svoji polnosti, ko otroci odkrivajo svoje sposobnosti in se učijo skozi igro. V tem obdobju je izbira igrač ključna, saj igra ne predstavlja zgolj zabave, temveč temeljni gradnik otrokovega razvoja. Igrače so orodje, ki pomaga oblikovati otrokov um, telo in dušo. V tem članku bomo raziskali temeljne spretnosti, ki jih morajo otroci razviti v prvih letih življenja, in predstavili igrače, ki jim lahko pri tem pomagajo.

Prosti čas
07. 05. 2024 05.00

Teh življenjskih veščin se otrok nauči z ekipnim športom

Sodelovanje v ekipnih športih ne pomeni samo užitka ob gibanju in zmagoslavja ob doseganju uspehov, temveč je tudi močno orodje za razvoj telesnih, duševnih in socialnih spretnosti pri otrocih. Življenjske veščine, kot so denimo vodenje, disciplina, sodelovanje, empatija, potrpežljivost in vztrajnost, ki se jih otroci naučijo zlasti skozi ekipne športe, se z igrišča prenesejo tudi na vsa druga področja življenja. Biti del nečesa večjega od sebe je za otroka zelo dragocena izkušnja.

Družina in odnosi
06. 03. 2024 05.00

Kako prepoznati otrokov talent?

Vsak otrok v sebi skriva nek talent, a včasih traja nekoliko dlje, da ga prepoznamo. S tem ni nič narobe, pomembno pa je, da mu potem, ko enkrat pokaže spretnost in zanimanje za določeno področje, nudimo spodbudno okolje in mu pomagamo, da ga bolje spoznava in ustrezno razvija. Nekateri otroci to zmorejo skoraj sami, drugi potrebujejo pomoč in prav je, da jo tudi dobijo!

Otroške sobe
03. 11. 2023 05.00

Kakšne so posledice, če ima otrok preveč igrač?

Želja, da bi imeli naši otroci med odraščanjem več kot mi (in da bi stari starši svojim vnukom zagotovili vse, kar jim srce poželi), spodbuja tudi neskončen krog novih igrač. A s tem, ko imamo hišo polno igrač, našim otrokom – pa tudi sebi – ne delamo nobene usluge. Pravzaprav vse več staršev in strokovnjakov verjame, da bi nam bilo vsem bolje, če bi imeli otroci veliko manj igrač, kot je to v navadi. Preverite, zakaj.

Za mami
09. 02. 2023 07.38

Perfekcionistična mama bo storila vse, da bo videti popolna

Družinski terapevt in klinični psiholog dr. Stephan Poulter se je skozi svojo prakso srečeval z različnimi družinami in vzorci staršev. Na podlagi raziskovanj je matere razdelil v 5 najpogostejših tipov, in sicer: perfekcionistične, nepredvidljive, popolne, prijateljske in egocentrične matere. V kateri pa se vi najbolj prepoznate?

Vzgoja in vrtec
24. 01. 2023 05.00

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku

Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

Dojenček
16. 01. 2023 13.00

Izbira otroškega vozička za udobno vožnjo

Obstaja veliko različnih otroških vozičkov na trgu, zato je pomembno, da izberete tistega, ki bo najbolj ustrezal potrebam vašega otroka in vašim potrebam starša. Najprej se odločite, kaj potrebujete: Ali potrebujete voziček za vsakodnevno uporabo, potovanja ali za daljše sprehode po neoznačenih poteh?

5KA
04. 10. 2021 08.02

Učiteljice opažajo težave z grafomotoriko pri osnovnošolcih

Tako kot v preteklih šolskih letih tudi letos učiteljice opažajo, da imajo nekateri otroci težave z grafomotoriko (pisanje črt, pravilna drža pisala). Za nekatere otroke so ure v šoli za izboljšanje grafomotorike premalo, zato učiteljice priporočajo, da z otroki vadite tudi doma. Kako, preverite v naslednjih vrsticah.

Novice
02. 06. 2021 09.09

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije

Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Razvoj
13. 11. 2020 15.29

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?

Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
14. 04. 2020 08.20

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik

Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Ustvarjamo
26. 11. 2019 07.55

13 prednosti barvanja pobarvanke

Mogoče se premalo zavedamo, kako pomembno je, da ima otrok pobarvanko in barva. Ne gre samo za aktivnost, s katero se kratkočasi, temveč pripomore tudi k njegovemu razvoju.

Družinsko življenje
10. 10. 2019 08.06

Francka skupaj z vnukinjo ustvarja nekaj posebnega

Francka Murn je stara 68 let, njeno življenje razveseljujejo hčerka, sin in trije vnuki. Ko je bila mlada, je morala skrbeti za družino, danes lahko počne nekaj za svojo dušo in srce. Že nekaj let tako iz krep papirja izdeluje rože, in nad ustvarjanjem je navdušila tudi petletno vnukinjo.

Bibini svetovalci
29. 04. 2010 10.49

Plazenje po ritki

Zdravo! Hčerka je stara eno leto. Premika se samo tako, da drsi po ritki. Sama se še ne poseda, pa tudi ob opori ne vstaja. Dobile smo napotnico za NFT, naročiti pa se moramo tudi pri nevrologu. Ni ...

Novice
21. 12. 2018 13.18

Prihaja 'Mali šef Slovenije'!

Na POP TV prihaja zabavni kuharski šov "Mali šef Slovenije", ki bo namenjen osnovnošolcem med 8. in 15. letom.

Nosečnost
14. 11. 2017 08.22

Tina je 24 tednov noseča. Kaj to pomeni?

Nekdanja izvrstna slovenska alpska smučarka Tina Maze je na družbenem omrežju Twitter potrdila, da skupaj s partnerjem Andreo Massijem pričakujeta naraščaj. "Ta zima bo zelo posebna ... Pričakujeva novo poezijo - novo življenje!!! Ni besed, s katerimi bi opisala veselje in hvaležnost, ko postajava starša," je tvitnila 24 tednov noseča Mazejeva. Preverili smo, kaj zanjo pomeni 24. teden nosečnosti.

Nazaj v šolo
04. 10. 2017 08.30

Grafomotorične vaje lahko izvajate že pri predšolskem otroku

Spodbujajte predšolskega otroka, da bo na list papirja risal črte od leve proti desni, od zgoraj navzdol. Le tako boste dosegli, da kasneje ne bo imel težav pri pisanju velikih črk. Grafomotorične vaje lahko izvajate tudi zunaj.

Spanje in dojenje
02. 10. 2017 09.53

Dokazane prednosti dojenja

Ob svetovnem tednu dojenja v Unicefu poudarjajo pomen vsestranske podpore materam pri vzpostavljanju in vzdrževanju dojenja, da bi otrokom omogočili najboljši začetek življenja. Kot navajajo, bi povečanje stopnje izključnega dojenja do šestega meseca starosti po vsem svetu lahko preprečilo 520.000 smrti otrok v naslednjih desetih letih.

Družina in odnosi
13. 07. 2017 09.56

Kakšni starši ste pa vi?

Odločni starši so do otrok dosledni, jasni in vztrajni, kot osebe pa samozavestni in umirjeni. Popustljivi starši pa ravno obratno in s tako vzgojo veliko bolj škodijo otroku. In kakšni ste vi?

Novice
22. 05. 2017 09.58

S pisanjem z roko bodo poudarjali pomen razvoja fine motorike

V okviru tednov vseživljenjskega učenja bo danes potekala tudi akcija Radi pišemo z roko. Ta mlajše in starejše osvešča o pomenu pisanja z roko in vplivu, ki ga ima na razvoj fine motorike. Osrednji dogodek bo potekal v Ajdovščini, kjer bodo mlajši in starejši občani tamkajšnjemu županu izročili 1500 ročno napisanih sporočil.

Najstniki
03. 02. 2017 08.30

Odločitev za poklic: 14-letniku naj pomagajo starši, 18-letnik pa naj prevzame več odgovornosti

Mladi se ob koncu osnovne šole soočijo s prvo večjo odločitvijo v svojem življenju, pri 18 letih pa je morda to celo ena največjih prelomnic, čeprav se lahko v (poklicnem) življenju kaj hitro vse postavi na glavo. Kaj naj pretehta pri odločitvi za nadaljnje šolanje in ali je vse izgubljeno, če je odločitev napačna?

Ideje za prosti čas
08. 03. 2016 08.15

Ustvarjamo kvačkane rožice

Včasih so kvačkale naše prababice in babice, toda to postaja spet vse popularnejše. Kvačkane rožice na kapah, verižicah, pasovih, puloverjih so prekrasno darilo za mamo, babico, teto, prijateljico … ki jo želite razveseliti za dan žena.

Rastemo skupaj
09. 09. 2015 07.46

Je judo primeren tudi za predšolske otroke?

Mnogim staršem se poraja vprašanja, ali je judo sploh primeren že za predšolske otroke in kaj z rednimi treningi pridobijo. Se lahko pri njem otroci poškodujejo?

Biba gre
18. 05. 2015 06.24

Zakaj je dobro, da otroci skačejo?

Vsi vemo, kako prikupno je gledati malčke, ko veselo skačejo naokoli. A čeprav se zdi to početje samoumevno, je v bistvu izjemno pomemben del otrokovega razvoja. S skoki, ki se pojavijo že zelo zgodaj in se razvijajo postopoma, otrok razvija odrivno moč, koordinacijo, ravnotežje, hitrost, spretnost in tudi osebnostne lastnosti, kot so samostojnost, pogum in odločnost.

Malček
15. 04. 2014 05.54

Otrok kot kolesar v prometu

Mnogi otroci se v šolo vozijo s kolesom. Nekateri imajo zelo blizu, drugi se več minut peljejo po kolesarski stezi ob prometni cesti, prečkajo zebro, morajo upoštevati semaforsko usmerjanje prometa ali so sami del javnega prometa in vozijo po cesti ob robniku. Starši se sprašujejo, ali naj svojemu šolarju sploh dovolijo, da se vozi v šolo brez njihovega spremstva, kdaj je za to dovolj star in kdaj ima pravico opraviti kolesarski izpit.

Potek nosečnosti
14. 10. 2010 15.26

POTEK NOSEČNOSTI: 24. teden

LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Družina in odnosi
15. 11. 2012 07.40

Se znate pogajati?

Pravijo, da je pogajanje uspešno, ko obe strani dosežeta maksimalno zadovoljstvo, vendar pa nobena od njiju ni povsem zadovoljena. Pogajanje je proces, v katerem – ne glede na to, ali imate doma edinčka ali več nadebudnežev – sodelujete skoraj vsak dan.

Ideje za prosti čas
21. 02. 2012 07.44

Spletite oblačila za medvedka in punčko

Deklice zelo rade oblačijo in slačijo svoje medvedke in punčke, toda starši se ob tem držijo samo za glavo. Oblačila za igrače stanejo skoraj toliko kot za njihovo malčico. Poskusite najti cenejšo varianto …

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863