Bibaleze.si

sproti

Intervju
02. 04. 2025 10.00

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa

Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Prehrana
11. 03. 2025 05.00

Malica za na pot za aktivne malčke

Dnevi so vse daljši in toplejši in marsikdo jih izkoristi za aktivno preživljanje časa v naravi. Če se za mini izlet odločimo z družino, sploh, dokler so otroci še mlajši, pa je pametno poskrbeti tudi za prigrizke in dovolj tekočine. Saj veste. Malček bo želel malico ravno takrat, ko boste to najmanj pričakovali in če je ne bo dobil, zna to precej otežiti in podaljšati pot na cilj.

Fit in zdravje
31. 01. 2025 05.00

Top nasveti, kako ohraniti motivacijo za telovadbo

Ste se tudi vi znašli v začaranem krogu obljub, da boste z naslednjim dnem začeli s telesno aktivnostjo in bolj zdravim prehranjevanjem, pa ta dan kar odlašate v nedogled? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri ohranjanju motivacije.

Svet slavnih
20. 01. 2025 11.24

Zapustil jo je, ker ni mogla zanositi

Na prvi pogled je bilo videti, da je njuna hollywoodska ljubezen magična. A želje zvezdnika o lastnem otroku so bile prevelike, kljub temu da sta posvojila dva otroka, se ni izšlo. Zvezdnica je zdaj srečno poročena in uspelo ji je tudi zanositi.

Recepti za malčke
23. 12. 2024 05.00

Ideje za praznično večerjo, ki jo bodo otroci dejansko jedli

V letih, odkar sem postala mama, sem se sprijaznila, da verjetno tudi vsaj v bližnji prihodnosti ne bomo imeli "popolne" praznične večerje. Hkrati sem se naučila pripraviti jedi, ob katerih lahko ob praznikih uživa cela družina in ki jih otroci dejansko s slastjo pojedo.

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Nosečnost
31. 10. 2024 04.00

Nosečnost po tednih – kaj pričakovati?

Preverite, kako se med nosečnostjo iz tedna v teden spreminja vaše telo. Za vas smo pripravili vodnik in napotke, s pomočjo katerih boste lahko izvedeli, kaj lahko v določenem obdobju nosečnosti pričakujete in kako ravnati ob morebitnih tegobah.

Nosečnost
28. 10. 2024 04.00

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?

Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Vzgoja in vrtec
26. 10. 2024 04.00

To je po mnenju psihologa najslabše, kar lahko rečete otroku

Starši se pri vzgoji otrok trudimo po svojih najboljših močeh, a včasih nehote delamo napake. Ena izmed teh je tudi poved, s katero otroku v želji, da bi pomagali, pravzaprav počnemo ravno obratno.

Ustvarjamo
26. 10. 2024 03.30

Z otroki izdelajte čudovite listnate skodelice

Jesen kar kliče po ustvarjanju z otroki, ki jih vodi neomajna domišljija in želja po raziskovanju. Povsod opazijo priložnosti in znajo vseskozi iskati navdih. Najdejo ga v preprostih stvareh – v listih, kostanjih, storžih in tudi čisto navadnih drevesnih vejicah.

Zdrava nosečnica
22. 09. 2024 05.00

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda

Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Šola in splet
02. 09. 2024 04.15

Te navade so pomembne za uspešne šolarje

Uspeh v šoli ni zgolj rezultat naravne nadarjenosti, temveč predvsem posledica trdega dela, discipline in določenih navad, ki vodijo do boljših rezultatov. Za vas smo zbrali sedem ključnih navad, ki so skupne uspešnim šolarjem po vsem svetu.

Recepti za malčke
25. 08. 2024 04.15

3 zdrave malice za na plažo, ki jih lahko ponudimo svojemu malčku

V obdobje odraščanja in hitre rasti je ustrezen način prehranjevanja ključnega pomena. Hrana, ki jo malček zaužije, telesu predstavlja hranila, ki jih potrebuje za izgradnjo vseh tkiv. A poleg same količine hrane, je pomembna tudi njena sestava.

Blog
06. 07. 2024 05.00

Na počitnice z enim otrokom, medtem ko sta dva doma z očkom? Da!

Še pred nedavnim sem bila prepričana, da bomo na počitnice vedno, vedno šli skupaj, sicer sploh ne bomo odšli. Da ne bi bil kdo od otrok užaljen in da se ne bi počutil zapostavljenega. A sčasoma in ob treh otrocih sem začela drugače razmišljati. In ugotovitev po enotedenskih počitnicah samo z enim otrokom? Popolnoma v redu je, če se vsake toliko zelo, zelo pogrešamo.

Razvoj otroka
27. 06. 2024 05.00

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili

Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Za mami
02. 05. 2024 05.00

Miti in resnice o materinskem instinktu

Ko se ženska pripravlja na rojstvo otroka, so komentarji njenih bližnjih pogosto v stilu: Ko boš enkrat mama, boš preprosto vedela, kaj moraš storiti. To je v tebi. Pogosto se celo omenja t.i. materinski instinkt oziroma nagon, ki nas evolucijsko povezuje z živalmi. Teorija, ki stoji za tem organskim občutjem, je, da v trenutku, ko ženska postane mati, intuitivno ve, kaj je za njenega otroka najboljše. V nadaljevanju preverite, ali to drži in zakaj tovrstni nasveti včasih naredijo več škode kot koristi.

Intervju
22. 04. 2024 03.30

Teja Belak: 'Gimnastike ne bom imela vse življenje, družino pa'

Najboljša slovenska telovadka Teja Belak je imela pred letošnjo sezono velike načrte. Želela si je osvojiti kolajno na majskem evropskem prvenstvu, a ji je resnejša poškodba stopala preprečila načrte. Teja je prepričana, da ji telo na ta način sporoča, da tako kmalu po porodu še ni čas za takšne obremenitve. In prav je, da telesu prisluhnemo.

Izleti in počitnice
17. 04. 2024 02.30

Top ideja za prvomajske počitnice, ki vas bo navdušila

Med počitnicami smo se odpravili na cestno potovanje po južni Dalmaciji, mimo črnogorskega Hercegnovega do Mostarja in nazaj. Luštno je bilo in zdaj resno razmišljamo, da bi podobno dogodivščino ponovili med prvomajskimi prazniki, mogoče s kakšnim dodatnim ovinkom in z drugimi mimoidočimi postojankami, za katere nam je prvič zmanjkalo časa.

Prehrana
18. 04. 2024 11.04

Največja napaka, ki jo delajo starši, zaradi katere otroci zbolijo

Ko smo že mislili, da v našo deželo vstopa poletje, se je vreme čez noč poslabšalo do te mere, da ponovno bolj diši po zimi. Temperature so padle tudi za več kot 20 stopinj Celzija in zelo verjetno je, da bodo v prihodnjih tednih ponovno na pohodu virusi. Najbolj jim bodo zaradi nepopolno razvitega imunskega sistema in manjše pozornosti do higiene izpostavljeni otroci. Res je, da naših malčkov v celoti ne moremo zaščititi pred virusnimi okužbami, z nekaterimi preventivnimi ukrepi pa lahko pomembno zmanjšamo verjetnost bolezni.

Vzgoja in vrtec
20. 03. 2024 03.45

Znaki, ki kažejo, da je vaš otrok genij: preverite, ali vzgajate malega intelektualca

Preverite, katere lastnosti razkrivajo, da je vaš otrok mali genij!

Prosti čas
14. 03. 2024 04.00

Ideje, kako otroka vključiti v vrtnarjenje

Praktični vidiki vrtnarjenja otroke učijo osnov matematike, naravoslovja in odgovornosti, hkrati pa spodbujajo razvoj motoričnih sposobnosti, ustvarjalnost in otrokom nudijo pozitiven prostor za razmišljanje, sprostitev in 'polnjenje baterij'. Tukaj pa boste našli nekaj odličnih vrtnarskih dejavnosti, projektov in idej za začetek.

Ustvarjamo
08. 12. 2023 05.00

Z otroki specite in okrasite vesele decembrske mafine

Mafini so preprosti za pripravo, tako da lahko tudi ne tako zelo vešči v peki na mizo zelo hitro postavite kupček omamno dišečih slastnih kolačkov. Fino je tudi, ker jih lahko okrasite na tisoč in en način.

Družina in odnosi
23. 10. 2023 05.00

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti

Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Fit in zdravje
07. 09. 2023 05.00

Na kaj je treba biti pozoren pri teku v nosečnosti?

Veliko aktivnih bodočih mamic si želi s tekom nadaljevati tudi v času nosečnosti, a imajo pomisleke. Je tek v nosečnosti in po porodu varna odločitev? O tem smo se pogovarjali z Jasmino Kozina Praprotnik, kulturologinjo in antropologinjo, strokovno delavko v športu, pisateljico, strastno tekačico ter mamo štirih otrok.

Blog
06. 09. 2023 07.50

"Kaj ste delali v šoli?" - "Nič, učili smo se"

"Kako je bilo v šoli?" vedno vprašam vse tri ločeno ob njihovem prihodu iz šole. "V redu," je najbolj pogost odgovor. "Kaj pa ste zanimivega počeli?" postavim podvprašanje. "Nič, učili smo se," je njihov najbolj pogost odgovor. "Aha ... Kaj pa?" me zanima. "Snov ... matematiko ... ne vem," naštejejo. "Okej ... je bilo dobro kosilo?" vrtam dalje. "V redu," spravijo skupaj. "Kaj ste dobrega jedli?" poskusim in upam. "Ne spomnim se več," dobim v zameno.

Blog
26. 07. 2023 05.00

'Večkrat me je prešinila misel, da bi spakirala torbo in kar odšla'

Tisti grozni mesec na intenzivnem oddelku je končno dobival epilog. Naj pojasnim, da grozen predvsem zato, ker je otrok, ki bi moral že ves mesec ležati ob meni na postelji, se crkljati v mojem naročju in odkrivati svet, v katerega je prišel, ležal negiben na ogrevani mali posteljici in obdan s prepletom cevk ter piskajočih aparatov.

Intervju
14. 06. 2023 05.00

Dula Špela: 'Vsako žensko bi morali vprašati, kaj si želi ob porodu'

Dula Špela Peternel me je na poti k njej poklicala, če se lahko dobiva na drugi lokaciji, kajti še isti dan je pozneje odhitela nudit podporo pri porodu. Po poznejšem vnovičnem stiku je vesela zaupala, da je bil porod znova nepozaben.

Dojenje
27. 05. 2023 05.00

Je zaradi dojenja ugasnila želja po spolnosti? Ne obupajte, ti nasveti vam bodo pomagali

Ste postali novopečena mama in si želite čim dlje dojiti svojega otroka? Obstaja pa le ena težavica, in to je pomanjkanje libida ali spolnega poželenja? Za vas imamo nasvete, kako po porodu in kljub dojenju znova obuditi željo po posteljnih aktivnostih.

Problematični najstnik
24. 05. 2023 05.00

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?

Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Blog
11. 05. 2023 05.00

"Vrtiljak čustev ob koncu dojenja. Bila sem srečna in otožna hkrati"

Z mamico štirih sva si zadnjič navdušeni dali petko, potem ko mi je zaupala, da se je njen zadnji otroček končno "odstavil". Najprej sva nekaj sekund plesali z roko v roki, vriskali in se skupaj veselili. Zatem pa sva se ustavili in se spogledali.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863