srednješolci

Iščete modno idejo za darilo za svojega otroka? Preverite naše predloge
Otroci obožujejo darila in z njimi jim vedno znova prižgemo iskrice v očeh. Bodisi ko gre za rojstnodnevna praznovanja, praznično obdarovanje ali za nagrado za njihovo dobro opravljeno delo ali športne dosežke, je vedno znova potrebno razmisliti, katera darila jih bodo navdušila.

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'
Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

'Danes so mladi precej bolj ozaveščeni in odgovorni'
Ta teden so se ljubitelji slovenske produkcije razveselili nove domače serije Gospod profesor, ki hkrati velja za serijo z najvišjim proračunom v slovenski zgodovini. Glavno in naslovno vlogo je prevzel priznani igralec Jure Henigman, ki bo čez nekaj dni praznoval 37. rojstni dan. Čeprav je tudi sam oče, pa je prav najstniška generacija, s katero je pri snemanju sodeloval, tista, s katero ima najmanj izkušenj in s katero je najmanj povezan.

Pametna kresnička za večjo varnost otrok
S pomočjo pametne kresničke YourFlare, ki so jo razvili trije srednješolci, lahko starši v aplikaciji na svojem telefonu v vsakem trenutku vidijo, kje se njihov otrok nahaja. Kresnička omogoča tudi nastavitev varnega območja gibanja in je opremljena z SOS gumbom, s katerim lahko otrok staršem posreduje poziv za pomoč.

18-letna dijakinja: 'Bojim se predvsem mature'
Dijaki so že od marca prikrajšani za druženje, težko pričakovana praznovanja polnoletnosti, maturantski ples, izlet in tudi pouk na šoli. Kako se soočajo s trenutno situacijo, kaj jih skrbi in kje vidijo največ pomanjkljivosti, je za nas razkrila 18-letna dijakinja, ki letos zaključuje zadnji letnik splošne gimnazije.

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika
"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

18 stvari, ki jih NE bom počela za svoje otroke
Starševska naloga je, da skrbimo za svoje otroke, predvsem pa da jih hkrati vzgajamo v samozavestne in samostojne osebe. Zato obstaja cel kup reči na seznamu tistih opravil, ki jih ni potrebno opravljati za ali predvsem namesto otrok.

"Vidva sta zobna miška! Vem! Vem!"
"Nimam zoba! Nimam zoba! Zob mi je izpadel! Zob sem pojedel!" se je čez celo naselje drl Matic s polnimi usti hitro topečega se sladoleda. Po dolgih mučnih tednih nenehnega tipanja, božanja, preverjanja in majanja mu je končno izpadel prvi mlečni zobek. Dva tedna pred njegovim prvim vstopom v šolo in – kar je najpomembneje – preden je prvi mlečni zobek izpadel njegovemu najboljšemu prijatelju. Čez nekaj ur pa je tudi že razvozlal eno najbolj varovanih skrivnosti otroškega sveta: da ni zobne miške in da sva zobna miška v resnici midva.

Na Danskem znova odprli vrtce. A vmes se je veliko spremenilo
Na Danskem in na Norveškem so se znova odprli vrtci. A vmes se je ogromno spremenilo – veljajo nova stroga pravila: otroci si med seboj denimo ne smejo posojati igrač in starši nimajo vstopa v vrtec. Nekaj mamic in očkov se sprašuje, ali so njihovi otroci poskusni zajčki. Pristojni v Sloveniji zagotavljajo, da se bodo vrtci odprli šele, ko bo varno.

Motivirajo dijake za krvodajalstvo
Transfuzijski center celjske bolnišnice si skupaj z Območnim združenjem Rdečega križa Celje že vrsto let prizadeva motivirati celjske srednješolce za darovanje krvi za potrebe bolnikov. Tako je bolnišnica v šolskem letu 1995/96 pripravila projekt Dan odprtih vrat transfuzijskega centra, odziv dijakov na ta projekt pa je bil zelo dober.

Nevaren trend v Srbiji
V Srbiji se je pojavil bizaren in zelo nevaren trend med mladimi, predvsem srednješolci. Tekmujejo, kdo bo pojedel več ekstazijev v enem večeru.

Odločitev o vpisu v srednjo šolo spremenilo 522 kandidatov
Do 25. aprila, ko je bilo še mogoče spremeniti odločitev o vpisu v srednjo šolo in prijavo prenesti na drugo šolo oziroma drug izobraževalni program, je to naredilo 522 kandidatov, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport. Trenutno je sicer na 22.892 razpisanih mest v srednjih šolah prijavljenih 18.175 kandidatov.

Poučevanje evropske zgodovine v srednjih šolah s filmom
V določenih srednjih šolah petih evropskih držav, tudi Slovenije, bo v letošnjem šolskem letu potekal nov evropski izobraževalni program, v središču katerega bo poučevanje evropske zgodovine s filmom. Z njim želijo okrepiti priljubljenost evropskega filma med srednješolci in oplemenititi kakovost pouka evropske zgodovine.

V prvi letnik srednje šole vpisanih 17.723 dijakov
Na razpis za vpis v srednje šole za šolsko leto 2017/2018 se je na skupno 22.968 vpisnih mest prijavilo 18.706 kandidatov. Do danes se jih je v 1. letnik srednje šole vpisalo 17.723, preostali pa se lahko na šole, kjer bodo še prosta mesta, vpišejo do konca avgusta.

Na Startup vikendu več kot 100 srednješolcev iz vse Slovenije
V Celju se bo danes začel Startup vikend, ki se ga bo udeležilo več kot 100 srednješolcev iz vse Slovenije. Gre za projekt Ustvarjalnika, organizacije, ki se ukvarja s pospeševanjem mladinskega podjetništva v Sloveniji. Mladi bodo svoje poslovne ideje do nedelje uresničili v 54 urah, dogodek pa bo odprl celjski župan Bojan Šrot.

Kaj vse se morate pozanimati na informativnem dnevu?
Dobra seznanjenost z izobraževalnimi programi lahko osnovnošolcem tudi po posvetu s starši precej olajša izbiro srednje šole. Na portalu Mesto mladih bodoče dijake spodbujajo, naj se na informativne dneve dobro pripravijo, šolska svetovalka Majda Jus Ašič pa opozarja, da bodo ti zaradi količine informacij in novih vtisov zanje precej naporni.

Koliko vpisnih mest bo na voljo v srednješolskih programih?
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je na svoji spletni strani objavilo razpis za vpis v srednješolske programe in dijaške domove za šolsko leto 2017/18. Po navedbah ministrstva osnovno šolo letos zaključuje 17.448 učencev, kar je 24 več kot lani, kandidirali pa bodo lahko na skupno 23.440 vpisnih mest na srednjih šolah, lani 22.960.

Preko delavnic do večje osveščenosti o preseljevanjih
Osnovnošolci tretje triade ter srednješolci so se prek delavnic Unicefa v sklopu pouka med junijem in oktobrom seznanili z vzroki za preseljevanje v sodobnem času. Med njimi jih je 62 odstotkov menilo, da o tematiki ne vedo dovolj. S pomočjo delavnice jih je 77 odstotkov znalo našteti pozitivne posledice migracij.

7278 jih bo izvedelo rezultat
Državni izpitni center (RIC) ter ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport bosta danes predstavila rezultate spomladanskega roka splošne mature. Še pred tem bo RIC maturantom omogočil dostop do njihovih ocen prek spleta. Na spomladanski rok splošne mature se je sicer prijavilo 7278 kandidatov, kar je 224 manj kot lani.

Zaradi požara srednješolci na novih lokacijah
Po novem letu je v šolske klopi že 2.1. znova sedlo več kot 161.000 osnovnošolcev in 78.000 dijakov. Božično-novoletne počitnice so trajale dober teden. V tem času so se učenci in dijaki lahko udeleževali prireditev in delavnic po vsej državi, izkoristili pa so lahko tudi priložnost za preživljanje več časa v družinskem krogu. Žal pa se srednješolci iz Kočevja ne morejo vrniti v svojo šolo, ker je med počitnicami požar poškodoval šolski objekt.