stanovalci

Bizarne otroške kletke: Ko otrok za zdravje 'visi v zraku'
Predstavljajte si čas, ko so starši svoje dojenčke dobesedno obesili iz okna svojih stanovanj v posebnih kovinskih kletkah, prepričani, da svež zrak in izpostavljenost elementom izboljšata zdravje njihovih otrok. Ta nenavadna in nekoliko zaskrbljujoča praksa, ki se zdi bolj primerna za distopični roman kot za resnično življenje, je bila v 30. in 40. letih 20. stoletja včasih zelo priljubljena, vse v imenu izboljšanja zdravja dojenčkov.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Petletnico bo zdaj poznala vsa Slovenija!
5-letna Neja iz Ajdovščine si pravljice izmišlja s svojo nono. Skupaj sta se spomnili tudi te, ki sta jo naslovili Čudežne nogavičke ter jo prijavili na naš natečaj za najboljšo pravljico. Kako vesela je bila Neja, ko je izvedela, da je zmagala, in bodo to, kar je nastalo v njeni domišljiji, lahko slišali otroci iz vse Slovenije! Spremljali smo, kako je njena pravljica postala Lahkonočnica.

Prisluhnite pravljici Počitnice za princa
89-letna Mari Klešnik iz Doma starejših občanov Fužine nas je povedla v svet domišljije, tja, kjer so doma leni princ Timijan, dobrodušni učitelj Stanko Moder in mogočni kralj Pehtran Drugi. Prebrala nam je pravljico, ki se dotakne učenja, knjig in šolskih počitnic, zato smo skupaj zavrteli uro nazaj, v obdobje, ko je sama gulila šolske klopi.

Zakaj je branje pravljic koristno za otroke?
Branje pravljic popelje otroke v svet domišljije in jim pomaga razumeti vse, kar se dogaja okrog njih. Strokovnjaki so ugotovili, da ima glasno branje številne koristi. Otrok se takrat osredotoči na bralčev glas, interpretacijo, vsebino, še več, s tem se izboljša njegov spomin in sčasoma tudi sam postane odličen bralec.

Najbolj priljubljena slovenska imena
V Sloveniji je višje in visoko izobraženih več žensk kot moških, a zaslužijo manj. Ženske živijo bolj zdravo in dlje, a so zlasti v mlajših letih zelo kritične do svojega zunanjega videza. Slovenski mladostniki so v evropskem merilu nadpovprečno zadovoljni z življenjem, je razvidno iz publikacije, ki so jo predstavili na Statističnemu uradu RS.

Punčke iz cunj za najmlajše v bolnišnici
V okviru svetovnega dneva starejših so se stanovalci mariborskega doma za starejše Dom pod gorco odločili, da male bolnike na mariborski kliniki za pediatrijo razveselijo s skromnimi darili. Tako so jim ročno izdelali 40 unikatnih punčk iz cunj, so danes sporočili iz Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.

Soseska, kjer so vsi otroci zločinci
Stanovalci floridske soseske bi radi zaščitili svoje zelenice in parkirišče tako, da bodo otrokom prepovedali igranje na prostem. Pravijo, da soseska tako ali tako ni namenjena družinam!

Kaj meni o zaljubljenem Mišu Stojan Auer?
Hčerka Stojana Auerja, Sandra, je udeleženka resničnostnega šova Big Brother Slavnih. Povprašali smo ga, ali je nanjo ponosen in če bi v družino sprejel zaljubljenega Miša Kontreca.