Bibaleze.si

steklenički

Dojenček
08. 04. 2025 05.00

Čiščenje noska pri dojenčku: Preprost vodič za starše

Novorojenčku ne morete reči, naj pihne skozi nos, očistiti mu ga morate vi. Za to lahko uporabite fiziološko raztopino, pomagate si lahko ali z majhnim aspiratorjem za nos, ali gazo, ali bombažnim robčkom. Prav tako je dobro, da v otroško sobico postavite vlažilec zraka ali posodico z vodo obesite na radiator in s tem povečate vlažnost v prostoru.

Dojenček
04. 04. 2025 05.00

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?

Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Zdrav otrok
02. 04. 2025 05.00

Praktični nasveti za odpravo kolcanja

Kolcajo tako dojenčki kot odrasli, in če se najmlajšim zdi hk-anje zabavno, ga odrasli dojemamo povsem nasprotno. Kolcanje navadno traja nekaj minut, ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Dojenček
14. 01. 2025 05.00

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?

Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Novice
20. 12. 2024 14.58

Prošnja za materino mleko

Humana mlečna banka v Ljubljani deluje že leto in pol, mamicam, ki dojijo in imajo presežek mleka pa omogoča da darujejo svoje mleko. Darovano mleko je namenjeno novorojenčkom, katerih matere nimajo dovolj mleka ali zaradi različnih razlogov ne morejo dojiti. Materino mleko je namreč zelo koristno, saj vsebuje protitelesa, ki pomagajo zaščititi otroka pred okužbami in podpirajo njegov imunski sistem.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Porodnišnice
11. 11. 2024 05.00

Kranjska porodnišnica: prvi trenutki so lahko ujeti v fotografski objektiv

V kranjski porodnišnici zagotavljajo celostno oskrbo in podporo nosečnicam, porodnicam in njihovim družinam tako med kot tudi po porodu. Naučijo jih pravilnega pestovanja, rokovanja z novorojenčkom in nameščanja v lupinico za odhod domov. Lepa novost pa je možnost profesionalnega fotografiranja z novorojenčkom na porodniškem oddelku drugi dan po porodu.

Za mami
08. 09. 2024 04.00

Seznam stvari, ki jih boste potrebovali ob rojstvu otroka

Ker se vsaka mama rada dodobra pripravi na prihod svojega dojenčka, še posebej, če je to prvi otrok, smo za vas pripravili seznam vseh pripomočkov in opreme, ki pridejo v poštev pri pripravah. Da boste popolnoma pripravljeni in brezskrbni, sledite spodnjim navodilom.

Dojenček
27. 08. 2024 04.15

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?

Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Spanje in dojenje
17. 08. 2024 05.00

Način hranjenja novorojenčka, o katerem se redko govori

Na spletu obstaja ogromno člankov, ki govorijo o dojenju in hranjenju z adaptirano formulo, mamice, ki svoje mleko izključno črpajo, pa največkrat ostanejo spregledane.

Malček
16. 08. 2024 14.53

Duda, steklenička, otroški voziček – kdaj se jih znebiti?

Otroci hitro odraščajo in pride čas, ko jih morate odvaditi od nekaterih navad, kot so sesanje dude, golo tekanje naokoli, pitje po steklenički in vožnja v otroškem vozičku. Veliko staršev ne ve, kako bi se lotili tega podviga, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Dojenček
23. 04. 2024 04.00

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob

Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Prehrana za dojenčke
17. 03. 2024 05.00

Recepti za otroške obroke – od 4. meseca

Že po dopolnjenem četrtem mesecu začne dojenček izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust, zato ga že takrat lahko počasi začnete navajati na prve žličke goste hrane. Za vas smo pripravili nekaj zdravih in slastnih receptov za kašice in obroke za dojenčke od 4. meseca starosti.

Lepota in moda
08. 02. 2024 05.00

Najboljši lepotni nasveti, ki smo se jih naučile od naših mam

Vse prevečkrat se zalotimo, kako iščemo lepotne nasvete na raznih modnih straneh, blogih ali v lepotnih revijah. Na koncu pa spoznamo, da so del naše vsakdanje rutine ponavadi ravno lepotni nasveti, ki smo se jih naučile od svojih mam. To pa je nekaj njihovih najbolj uporabnih nasvetov.

Zdrav otrok
13. 10. 2023 05.00

Zato so redni pregledi pri zobozdravniku tako pomembni

Z otroško zobozdravnico in bibino svetovalko, Urško Šavli, dr. dent. med., smo se pogovarjali o tem, zakaj je pomembno redno obiskovati zobozdravnika, kako lahko uporaba dude vpliva na razvoj čeljusti ter kakšne so smernice prehranjevanja za zdrave zobe. Več pa v spodnjem pogovoru.

Spanje in dojenje
12. 10. 2023 05.00

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?

Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Novice
08. 12. 2022 05.00

"Izvolite, tukaj imate moja pljuča! Menjam jih, samo dajte jih mojemu otroku."

"Naši spomini na prve mesece po porodu niso vonj po mleku in po dnevni sobi, kjer se zavite v odejo z neumitimi lasmi crkljamo z dojenčkom. Naši spomini so vonj po razkužilu, piskanje aparatov in dve uri na dan, ko dobimo svoj zaklad na prsi. So bojazen, kaj se bo zgodilo. So fizična bolečina, ki jo občutiš, ker ne moreš pomagati svojemu otroku," se spominja Petra Znoj. Danes ponosna mamica dveh zdaj že velikih borcev pomaga drugim mamicam nedonošenčkov in tistim, ki bodo nekoč hodile po njihovi poti.

Spanje in dojenje
09. 07. 2022 04.15

Kaj storiti, ko spoznate, da ne morete dojiti?

Dojenje je zagotovo ena izmed najbolj aktualnih tem novopečenih mamic. Nekatere dojenje absolutno zagovarjajo, druge se zavestno določijo, da ne bodo dojile, tretje pa zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ne morejo dojiti. Pri slednjih se pojavijo velik stres, občutki krivde in žalost, ker otroku po njihovem mnenju ne morejo dati najboljšega, kar lahko.

Zdrav otrok
17. 05. 2022 08.07

Steklenični karies ali gniloba mlečnih zob

Karies zgodnjega otroštva (KZO ali steklenični karies) je zelo pogosta okužba pri otrocih, mlajših od šestih let, ki nastane zaradi prenosa bakterij Streptococcus mutans in laktobacilov, običajno od matere.

Spanje in dojenje
19. 04. 2022 08.26

Kako prepoznati in zdraviti vnetje dojk pri dojenju?

Dojenje otroka lahko na začetku prinese marsikateri izziv: od zapoznelega presežka mleka, razpokanih in bolečih bradavic, trdih in bolečih dojk ter mastitisa do utrujenosti in izčrpanosti matere. Pomembno je, da pri dojenju vztrajate in usvojite ritem ter čim prej preprečite ali odpravite vnetne procese v dojkah. Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri tem.

Zdrav otrok
27. 02. 2022 05.00

Ali je vročina morda koristna in kdaj lahko postane nevarna?

Nedavno opravljena anketa je pokazala, da so slovenski starši pretirano zaskrbljeni, kadar se pri otroku pojavi vročina, da imajo premalo znanja o pomenu, vzrokih in posledicah vročine ter vročične otroke obravnavajo neprimerno, zato je prim. Rasta Rakar Radešček, dr. Med., spec. Pediatrije pripravila knjižico z naslovom Moj otrok ima vročino, v kateri je bolj podrobno opisala težave s povišano telesno temperaturo pri otrocih.

Blog
17. 02. 2022 06.00

'Zakaj pa ti ne dojiš?'

Že ko sem bila prvič noseča, se mi je zdelo samoumevno, da bom otroka dojila. Nikoli nisem razmišljala o tem, nikoli nisem razmišljala o težavah. In jih tudi nisva imela. Tudi pri drugem otroku sem bila prepričana, da bom dojila. Pa sem se trudila, pa sem črpala in dodajala in se trudila še naprej, pa ni šlo. Takrat sem doživljala grozne občutke.

Resnične zgodbe
15. 10. 2021 07.27

Srčna zgodba nežnega malega borca Klemna

To je srčna zgodba nežnega malega borca Klemna, ki je nedavno praznoval svoj 2. rojstni dan. Klemen je neverjeten borec, ki je že takoj po rojstvu doživel dihalno stisko in je bil intubiran na intenzivnem otroškem oddelku. Ima zelo redko bolezen možganov in žal ne zna nihče napovedati, kako dolgo bo živel. Je izredno čuječ fantek, ki zazna objeme in dotike ter čuti ljubezen in sprejetost.

Očkov kotiček
20. 08. 2021 08.13

10 tipov moških, ko postanejo novopečeni očetje

Preverite, če se kot novopečeni očka morda prepoznate v katerem izmed spodnjih opisov.

Malček
06. 08. 2021 14.10

7 trikov zoper kolcanje

Kolcanje ni nič drugega kot mišični krči otrokove diafragme. Povzroči ga lahko več različnih dejavnikov. Kako preprečiti neprijetno kolcanje pri otroku?

Porodne zgodbe
26. 07. 2021 08.00

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'

Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

Novice
31. 03. 2021 08.15

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice

Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Dojenček
24. 08. 2020 08.02

Najprimernejša izbira cuclja, žličke in kozarčka

V otroških trgovinah je izbor pripomočkov za hranjenje naših sončkov, ko so ti dovolj veliki za uvajanje goste hrane, veliko. Kakšni pa bi ti v resnici morali biti? Svetuje vam terapevtka Špela Gorjanc Jazbec.

Malček
25. 07. 2020 15.14

Olajšajte malčku prihod bratca ali sestrice

Prihod novega družinskega člana je za otroka praviloma šok. Kljub temu da se na to lahko skupaj pripravljate že vso nosečnost, si niti vi niti otrok ne morete predstavljati, kako bo dogodek spremenil vaše ustaljeno življenje.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863