stereotipi

Med uniformo in materinstvom: zgodba podčastnice Jasmine Kunej
Marec je mesec žensk – 8. marca obeležujemo dan žena, 25. marca materinski dan. Je mesec, ko praznujemo ženske – močne, odločne in pogumne ... Ženske, ki vsak dan premikajo meje – v družbi, družini in poklicu. Ena izmed njih je tudi Jasmina Kunej – podčastnica Slovenske vojske, ki je hkrati tudi mama. Z nami je delila, zakaj je postala vojakinja, kako usklajuje službo in družinsko življenje ter kaj ji pomenita dneva, posvečena ženskam in materam.

Stvari, ki jih morate vedeti, ko vzgajate najstarejšo hčerko
Najstarejše hčerke pogosto odraščajo kot glavne in odgovorne v svoji družini.

5 načinov, kako lahko opolnomočimo deklice
Če imate doma odraščajočo deklico ali poznate vsaj eno takšno, potem dobro pazite, kako se vedete do nje, kaj ji govorite in kakšen vzor postavljate ... Vse to ima namreč izjemen vpliv na njeno življenjsko pot.

Kako milenijci vzgajajo drugače kot prejšnje generacije?
Že mimobežen pogled v zgodovino preteklih generacij nas opomni, kako zelo drugačni so bili starševski slogi. Bilo je obdobje, ko otroci niso bili središče družine, sledil je premik k vse večji permisivnosti, pa vznik helikopterskih staršev in vse, kar prinese čas blaginje, ko imamo v primerjavi s preteklimi obdobji na voljo veliko vsega. Preverite kratke stereotipe preteklih generacij in spoznajte, kako milenijski starši danes vzgajajo drugače.

Imeti otroke: DA ali NE?
Odločitev parov, ali bodo imeli otroke ali ne je odvisna od mnogih dejavnikov, vsekakor pa se ima vsak pravico odločati glede na svoje želje, vrednote in prepričanja. Nekateri na primer že od nekdaj sanjarijo o veliki družini, spet drugi hočejo imeti vsaj enega naslednika, tretji pa vidijo svoje poslanstvo v karieri in drugih stvareh, ki jim prav tako izpolnjujejo življenje. Torej imeti ali ne imeti otrok je subjektivna odločitev, stvar posameznika, ki v prvi vrsti lahko živi svoje življenje, kot si ga želi sam.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Kako vzgajati sinove z vidika čustev?
Fantki ne smejo pokazati solz. Težave moraš prenašati pogumno in s stisnjenimi zobmi. Biti moraš neustrašen in močan. Nisi deklica, zato ne smeš biti občutljiv. Vse to so najbolj stereotipna prepričanja, ki jih starši včasih povsem nehote in nevede sporočajo otroku. A tisti mali fantek, ki mora skrivati svoja čustva, lahko odraste v čustveno nefunkcionalnega moškega, ki se vsak dan bori s samim seboj. Zelo pomembno je, da ne minimaliziramo ali zanikamo čustvenega doživljanja otrok, ampak spodbujamo izražanje vseh čustev.

Kdaj prvič v kino?
Kadar razmišljamo o ogledu filmov ali risank skupaj z otroki, si po navadi želimo gledati kakovostne vsebine, primerne otroškim očem in skladne z našimi družinskimi vrednotami. Napovedniki in opisi filmov nas pri tem zlahka zavedejo. Kako se torej odločiti, kateri film gledati in kdaj otroku sploh predstaviti filmsko industrijo? O tem smo se pogovarjali z ljubiteljem in poznavalcem filmov Vidom Štehom.

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah
Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Fotografije razkrivajo mnogo več, kot si lahko predstavljate!
Regis in Kahran stojita za prečudovitimi fotografijami, na katerih so temnopolte deklice s kodrastimi lasmi, posebnimi frizurami. Želela sta stati ob strani vsem tistim dekletom, ki niso tako samozavestne, ki so drugačne od večine. Poudarjata, da se v vsakem otroku skriva lepota.

Recimo STOP sovražnemu govoru!
Društvo Parada ponosa v okviru mednarodnega partnerstva Outside in - Transforming hate izvaja po Sloveniji usposabljanja o prepoznavanju in naslavljanju sovražnega govora in sovražnih dejanj med mladimi. Prepričani so, da je vsakršno izražanje mnenj in idej, ki so ksenofobična, diskriminatorna, rasistična ali homofobna, nesprejemljivo.

Kakšni so fantje?
Dečki se hitreje razburijo kot deklice in dlje traja, da se pomirijo. Tudi če se šestmesečni dečki zdijo prav tako mirni kot deklice, ko se soočijo z razočaranjem, merjenje srčnega utripa in hitrost dihanja kažeta na to, da so v večji stiski.

Devet zanimivih dejstev o edincih
O edincih obstajajo številni stereotipi in predsodki, toda številne so sčasoma ovrgli. Navajamo nekaj takšnih, ki so ves čas v središču pozornosti in preučevanja.

'Moški niso nasprotniki žensk, temveč njihovi zavezniki.'
Na današnjem posvetu o vlogi moških v prizadevanjih za enakost spolov, ki ga je ministrstvo za delo priredilo v Ljubljani v okviru programa norveškega finančnega mehanizma, so izpostavili velik pomen dejavnega sodelovanja moških pri tem. Na tak način pridobi celotna družba, tako moški sami kot ženske in otroci, so poudarili.

Je pomembno, ali je fantek ali punčka?
''Ni pomembno, ali bo fantek ali punčka, samo da bo dete zdravo,'' večkrat slišimo. Vendar, ali je res tako? Če je še pred leti veljalo, da je ''dobro, da je prvi potomec moškega spola, da gre priimek zagotovo naprej in ima hiša zagotovljenega gospodarja'', pa si danes veliko očetov želi novorojenko.

Poglejte, kateri politik je nekoč nosil krilca!
Dečkom modro, deklicam rožnato. Stereotipi segajo tudi na področje oblačenja in izbora barv glede na otrokov spol. Zgodovina takšnega načina oblačenja je kratka, saj ne traja niti sto let.

Deklica zaigrala nosečnost in šokirala Ameriko
17-letna Američanka je izvedla nekoliko neobičajen šolski projekt. Pol leta se je pretvarjala, da je noseča, da bi ugotovila, kaj preživljajo najstniške nosečnice.

'Otroke predsodkov naučijo starši!'
Igralka in pisateljica Julianne Moore je navajena podirati stereotipe. Ob tem pa pravi, da strpnost ni nekaj, kar bi svoja otroka morala naučiti.