Bibaleze.si

stisk

Novice
21. 03. 2025 15.17

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev

Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Najstniki
18. 03. 2025 08.05

Opažajo veliko stisk in izrazitih težav, ki se kažejo v izgubi smisla in volje do življenja

Strokovnjaki v pokoronskem obdobju opažajo več hudih stisk mladostnikov, ki morajo običajno dolgo čakati na strokovno pomoč, v nekaterih primerih pa tudi na lastno željo čakajo, da se bodo težave rešile same od sebe, a se ne.

Novice
12. 03. 2025 05.00

Ana Praznik: Glede svoje sobice je imela hči zelo natančne želje

Ana Praznik v Delovni akciji pogosto poskrbi za piko na i, še posebej ko pride do opremljanja otroških sob. Prikupno Ano smo tako ujeli sredi dela in jo povprašali, če ima tudi njena hči tako dober razvit stil kot voditeljica oddaje.

Resnične zgodbe
27. 02. 2025 05.00

Nedolžni otroci, izgubljeni v sistemu

Program otroških migrantov je bil temačna epizoda v britanski zgodovini, ki je zaznamovala življenja tisočih otrok. V tujino so bili poslani v "boljše življenje", a so se mnogi soočili z zlorabami in trpljenjem. Danes se borijo za resnico, odškodnino in priznanje svojih stisk.

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2024 05.00

Televizija v otroški sobi – da ali ne?

Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Novice
11. 11. 2024 08.19

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi

Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Družina in odnosi
22. 10. 2024 05.00

Za vse supermame, ki ste same z otrokom

Strah, krivda, osamljenost in dvom. Vse to so občutja, ki lahko starša, ki vzgaja sam, pahnejo v hudo stisko. In ko ste enkrat tam, kako se izkopati iz težav? O tem z izkušeno terapevtko in mediatorko Moniko Erjavec Bizjak.

Vzgoja in vrtec
08. 07. 2024 05.00

Babičine modrosti: 5 staromodnih nasvetov, ki jih naši otroci še vedno potrebujejo

Nekateri trdijo, da so stare vzgojne metode najboljše in ne glede na to, ali se s tem strinjamo ali ne, obstaja pet načel, ki so nas jih naučile naše babice in bi jih morali prenesti na naše otroke.

Družina in odnosi
04. 07. 2024 05.00

To povejte otroku, kadar ne veste odgovora na njegovo vprašanje

Majhni otroci radi postavljajo vprašanja: Zakaj je nebo modro? Kam gre sonce ponoči? Prirojena radovednost jim pomaga izvedeti več o svetu in je ključna za njihov razvoj. Tudi kasneje med odraščanjem je pomembna spodbuda, da še naprej postavljajo vprašanja in da jih predvsem učimo pravih vrst vprašanj. Temu pravimo veščina kritičnega razmišljanja, ki otrokom pomaga, da postanejo pronicljivi odrasli, ki so sposobni sprejemati premišljene odločitve.

Za mami
20. 06. 2024 05.00

Sindrom hladne matere

O sindromu hladne matere govorimo takrat, ko je v družini materinska figura čustveno odsotna. Kot že sam izraz nakazuje, so takšne matere navzven videti hladne, nedostopne, neodzivne in le redko ali sploh nikoli ne izražajo pozitivnih čustev. V odnosu z otrokom ustvarijo čustveno distanco in zanemarjajo njegove čustvene potrebe, kar ima nanje velik vpliv kasneje v življenju – zlasti v odnosu do sebe in ostalih.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč

V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Družina in odnosi
14. 05. 2024 05.00

Pomembno je, da pravočasno prepoznamo stisko otroka

Vsi si želimo, da bi se naši otroci dobro počutili, pa vendar pridejo v življenju tudi manj lepi trenutki, težki izzivi in naporne čustvene situacije, zaradi česar lahko tudi otroci doživljajo hude stiske. Slednje pa imajo lahko negativne posledice, tako na otrokov razvoj tudi na duševno zdravje.

Za mami
02. 05. 2024 05.00

Miti in resnice o materinskem instinktu

Ko se ženska pripravlja na rojstvo otroka, so komentarji njenih bližnjih pogosto v stilu: Ko boš enkrat mama, boš preprosto vedela, kaj moraš storiti. To je v tebi. Pogosto se celo omenja t.i. materinski instinkt oziroma nagon, ki nas evolucijsko povezuje z živalmi. Teorija, ki stoji za tem organskim občutjem, je, da v trenutku, ko ženska postane mati, intuitivno ve, kaj je za njenega otroka najboljše. V nadaljevanju preverite, ali to drži in zakaj tovrstni nasveti včasih naredijo več škode kot koristi.

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 04.00

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora

Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Nosečnost
15. 02. 2024 04.15

Kaj se skriva za izrazitim razočaranjem zaradi spola otroka

Nekateri starši ob novici, da pričakujejo novega člana družine, navijajo za fantka, drugi za deklico. A tudi če se želja ne uresniči, na koncu pri večini obvelja, da ne glede na to, kaj bo, bomo srečni. A kaj takrat, ko je razočaranje veliko in morda pospremljeno celo s težjimi stiskami in zavračanjem otroka.

Družina in odnosi
12. 12. 2023 05.00

Kaj pa vidva čakata, saj sta že toliko časa skupaj?

Decembrski prazniki so tudi čas družinskih srečanj, kar lahko ženskam, ki se trudijo zanositi, predstavlja veliko čustveno stisko. Pri tem ne gre le za neprestano soočanje z neprijetnimi vprašanji v smislu: Kaj pa vidva čakata?, ampak so ti prazniki za mnoge pare tudi opomnik, da nimajo lastne družine. Če ste pod stresom in ne veste, kako bi ravnali v takšnih primerih, si preberite nekaj nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Družina in odnosi
22. 11. 2023 05.00

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve

Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Očkov kotiček
27. 09. 2023 05.00

Očka Miro: 'Nekega dne se je zgodilo, da nisem mogel vstati iz postelje'

Mnogi se ob prebranem naslovu morda začudeno sprašujejo, ali je sploh mogoče, da bi moški lahko trpel za poporodno depresijo. A odgovor je preprost – seveda. Po rojstvu otroka je tudi oče dovzeten za poporodne motnje razpoloženja, žal pa je ozaveščenost o tem še dokaj nizka. Prav zaradi slednjega stanje pogosto ostane nediagnosticirano in nezdravljeno. Preverite, kakšni so znaki in kakšen je lahko vpliv očetove depresije na odnos z otrokom.

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Očkov kotiček
11. 07. 2023 05.00

Očka je izjemno pomembna oseba v otrokovem življenju

Vloga očeta pomembno vpliva na otrokov razvoj vse od zagotavljanja čustvene podpore do postavljanja pozitivnega vzornika otroku. To, da ste nekomu oče, je privilegij in izjemna odgovornost.

Novice
14. 06. 2023 05.00

Vstopnice že na voljo: prvi Baby Expo sejem v Ljubljani

Ljubljana bo ta konec tedna prvič gostila sejem Baby expo, ki je namenjen bodočim in mladim staršem.

Problematični najstnik
24. 05. 2023 05.00

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?

Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Zdrav otrok
19. 05. 2023 05.00

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?

Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Vzgoja in vrtec
19. 04. 2023 05.00

Vedenjski in čustveni odzivi otroka na ločitev staršev

Nihče se ne poroči z namenom, da bi se ločil, a žal se v življenju dogaja tudi to. Težko je videti, kako se družina spreminja, otrokom pa je še težje razumeti, kaj se dogaja. Ti lahko v tem obdobju izražajo različne vedenjske in čustvene odklone. Od žalosti, zaprtosti vase, povečanega iskanja stika, psihosomatskih težav do jeze in agresije. Vedeti je treba, da so to le načini, s katerimi otrok izraža stisko in bolečino, ki je še ne zna ubesediti. Pomembno je, da starša poslušata svojega otroka in mu stojita ob strani, v primeru večjih in dolgotrajnih stisk pa je koristno poiskati strokovno pomoč.

Za mami
11. 04. 2023 08.18

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'

V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Družina in odnosi
25. 02. 2023 05.00

Zakaj je odnos med taščo in snaho tako kompleksen?

Odnos med taščo in snaho že od nekdaj velja za enega najbolj zapletenih, saj se znotraj njega skoraj vedno pojavljajo razprtije, nestrinjanja, preseganja mej, nesprejemanje, nerazčiščene družinske vloge ... In kaj je razlog?

Šola in splet
07. 11. 2022 09.25

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger

Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Očkov kotiček
30. 10. 2022 05.00

Razlike med očeti med materami

Ko govorimo o starševskih vlogah, lahko opazimo, da je bil v preteklosti ves poudarek na materi. Temu so sledile tudi številne raziskave, ki so se posebej osredotočale na vez med materjo in otrokom. Veljalo naj bi, da ima ženska v svojem genetskem zapisu zmožnost zagotavljanja materine ljubezni in skrbi za vse, kar otrok potrebuje za zdravo rast in razvoj. A ta popolna in absolutna dodelitev otroka materi je bila samo pokazatelj nepopolnega razumevanja psiholoških potreb otroka. Danes vemo, da je očetovska vloga ravno tako izjemno pomembna pri vzgoji otroka.

Problematični najstnik
15. 09. 2022 05.00

#samopoškodovanje na družbenih omrežjih

Družbena omrežja preplavlja nov trend samopoškodovanja, kaže pa se predvsem v deljenju fotografij z ranami, ki si jih najstniki zadajo sami. Gre za nazorne fotografije ožganin, ureznin in opeklin pri čemer uporabljajo tudi ključnike, kot so denimo "samopoškodovanje", "sovražim se" in "rezanje". Podatki so skrb vzbujajoči, saj je bilo v letu 2018 na družbenem omrežju Instagram identificiranih več kot 1,2 milijona najstniških objav na to temo.

Vzgoja in vrtec
23. 08. 2022 07.51

Sam doma ali v varstvu - kako poskrbeti za otrokovo varnost v času počitnic?

Počitnice so namenjene počitku od obveznosti v šoli ter početju drugačnih stvari, kot jih je otrok navajen čez leto. Otrok tako dobi ponoven zagon za novo šolsko leto, ki tako za starše kot za otroke pomeni številne napetosti, borbe za ocene in vsakodnevne naloge. V današnjem času, ko družine niso več razširjene, se med počitnicami mnogo staršev sooča s težavo, kaj storiti z varstvom otroka, medtem ko so starši v službi. Kako izbrati ustrezno osebo za varstvo? Kdaj je lahko otrok sam doma? Kaj lahko starši storijo, da omilijo morebitne otrokove stiske?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863