stiskanje

Dotikanje genitalij pri otrocih: kaj je normalno in kdaj skrbeti?
Mnogi starši so razburjeni, ko odkrijejo, da se njihov predšolski otrok ves čas dotika svojih genitalij, a to je običajna in pogosta dejavnost mnogih majhnih otrok in predšolskih otrok in se lahko pojavi že v prvem in drugem letu življenja, ko otrok odkrije svoje genitalije.

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'
Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka
Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Zakaj dojenčki stiskajo pesti?
Dojenčki v prvih mesecih življenja pogosto močno stiskajo pesti, kar opazijo številni novopečeni starši in jih včasih zaradi tega skrbi. Čeprav se morda zdi zaskrbljujoče, je stiskanje pesti pri dojenčkih povsem normalno in služi več razvojnim namenom. Preverite, zakaj dojenčki stiskajo pesti in kdaj bi morali biti starši pozorni.

To lahko pričakujete v prvem trimesečju nosečnosti
Prvo trimesečje je najzgodnejša faza nosečnosti. Začne se prvi dan vaše zadnje menstruacije – še preden ste dejansko noseči – in traja do konca 13. tedna. To je čas velikih pričakovanj in hitrih sprememb za vas in vašega otroka.

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?
Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?
Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Sindrom, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah kot pri dečkih
Rettov sindrom (RTT) je razvojno-nevrološka motnja, ki se pogosteje pojavlja pri deklicah. Večina dojenčkov z Rettovim sindromom se v prvih šestih mesecih življenja razvija v skladu s pričakovanji.

Fenomen odpora do dojenja: Ko dojenje prebuja neprijetna čustva
Dojenje naj bi poleg funkcije hranjenja predstavljalo tudi čudovito intimno izkušnjo medsebojnega povezovanja matere in otroka, a žal se ne izide vedno tako. Ste že slišali za fenomen odpora do dojenja (BAA)? Gre fiziološki odziv doječe matere na izkušnjo dojenja svojega otroka. Najpogosteje se izraža v občutkih tesnobe, jeze, besa, mravljinčenja po koži ali močni želji, da bi z dojenjem prenehali. To je še ena od tem, o kateri se le redko razpravlja, saj mnoge ženske zaradi predsodkov o njej ne želijo odkrito spregovoriti.

Kako otroku olajšati žalovanje?
Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice
Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

8 stvari, na katere morate pomisliti, ko ste utrujene
Materinstvo je eno najlepših doživetij za žensko. Poleg vse ljubezni in topline ter radosti, ki jih prinese s seboj, pa ima tudi trenutke, ko se počutimo popolnoma izžete in se vprašamo, ali bomo zmogle. V takšnih trenutkih je pomembno, da si zaupamo in verjamemo vase. Kajti vse še prehitro mine in se postavi na pravo mesto.

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?
Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Uhajanje urina v času nosečnosti
Mnoge ženske so zaradi urinske inkontinence po nepotrebnem še dodatno obremenjene in o tem ne govorijo z drugimi ter se začnejo celo izogibati socialnim stikom. Kaj lahko storite v primeru urinske inkontinence ter na kakšen način preprečiti uhajanje urina, v spodnjem zapisu.

Očetje igrajo eno najpomembnejših vlog v življenju otroka
Mama je ena sama, pravijo. In res je, matere se v večini povežejo z otrokom že v času nosečnosti in ga čutijo veliko prej, kot ga lahko začutijo in sprejmejo očetje. Pa vendar so ti nepogrešljivi v življenju vsakega otroka, in vezi, ki jih po porodu očetje pletejo s svojimi sinovi in hčerami, so edinstvene, posebne in izjemno pomembne za vse življenje.

Zakaj je koristno izvajati Keglove vaje?
Ženske bi morale delati Keglove vaje ali vaje medeničnega dna pred in med nosečnostjo in po njej. Zakaj jih je dobro izvajati, smo se pozanimali pri Dunji Gačnik, Stott pilates inštruktorici in vaditeljici telesne aktivnosti pred porodom in po njem (Zveza fizioterapevtov Slovenije). Preberite si o koristnosti takšnih vaj vse življenje.

'V vsej tej nesreči pa se bo zgodilo tudi nekaj čudovitega ... Ljubezen.'
Zanimivo je, kakšno dramo delamo iz trenutne situacije s karanteno – ne govorim o katastrofi svetovne razsežnosti, osredotočam se zgolj na “domačo karanteno” oziroma priporočeno samoizolacijo, ki je posledica le-te.

Hrvaško obmorsko mesto s svetovnim slovesom
Vsako leto se odločimo za kampiranje poleti, toda lani smo najeli apartma v Zadru. In ni nam bilo žal. Mesto je očarljivo. Zares smo se sprostili, naužili morskih radosti, zvečer pa smo na sprehodih imeli kaj za videti. Pravzaprav ti nekatere znamenitosti vzamejo sapo, ker kaj takšnega niti ne vidiš niti ne doživiš nikjer drugje.

Desno roko med tekom drži pokrčeno
Pozdravljeni, imam 15 mesečnega sinčka, ko je shodil malo pred 1. rojstnim dnevom. Ko hodi in teče, je njegova desna roka pokrčena v komolcu in v ramenu dvignjena, kot takrat, ko je še lovil ravnotežj...

Strahovi in težave s spanjem
Pozdravljeni, sem mamica 5,5 letne hčerke ki po določenem dogodku čuti določene strahove. Začelo se je, ko je bila v dnevnem varstvu pri babici (slučajno, načeloma je vedno v vrtcu) in so jo med span...

Poškodba glave
Pozdravljeni! Pri padcu sem se udarila v glavo. Imela sem hude vrtoglavice, ki so počasi izvenele. Ker pa so se mi še 3 tedne po padcu pojavljalo stiskanje glave in bolečina ( zlasti v zadnjem delu), ...

Rodila je dečka!
To je moja zgodba, kako je na svet prijokal tretji otrok.

Tako bo dojenček TAKOJ zaspal!
Kaj vse je nujno, da otrok zaspi brez joka? Poskrbite za sproščujoče okolje, poiščite način, kako bo vaš otrok v nekaj minutah odplaval v svet sanj. Kar pa je najpomembnejše: v posteljici se mora počutiti udobno in varno.

Bruksizem pri otrocih
Bruksizem je škripanje ali stiskanje z zobmi, med tem ko otrok ne žveči ali golta. Posledice so zanemarljive, ker se to dogaja le občasno.

Spočite in zdrave noge v času nosečnosti!
Krčne žile se pri ženskah pogosto pojavijo v času nosečnosti zaradi hormonskih sprememb in pritiska ploda na velike, globoke vene v medenici.

Kako omejiti razvoj krčnih žil med nosečnostjo?
Krčne žile se pri ženskah pogosto pojavijo v času nosečnosti zaradi hormonskih sprememb in pritiska ploda na velike, globoke vene v medenici.

13 fantastičnih zibelk
Takoj po rojstvu se bo otrok najbolj varno in udobno počutil v zibelki, ker okrog njega ni preveč prostora. V nasprotnem primeru se bo v posteljici počutil izgubljen, saj je bil navajen na stiskanje v maternici. V fotogaleriji si poglejte, kakšne vse zibelke so na tržišču. Nekatere so zelo domiselne, moderne, druge imajo starinski pridih. Kakšna pa je vam najbolj všeč?

Si tudi vaš otrok grize nohte?
Grizenje nohtov je navada, s katero se srečujemo tako odrasli kot tudi otroci, njen nastanek pa strokovnjaki pripisujejo stresnim situacijam. Grizenju se tako ne moremo odpovedati kar čez noč. S tem imajo še posebej veliko problemov otroci, ki se ne zavedajo, da je tovrstno početje škodljivo in da lahko preraste v odvisnost. Pripravili smo nekaj preprostih in koristnih nasvetov.

Akne pri dojenčkih
Ne, nimajo samo najstniki mozoljev, aken, lahko se pojavijo tudi že pri dojenčkih, starih nekaj tednov. Ne skrbite, sčasoma bodo sami od sebe izginili. Pomembno je le to, da jih ne stiskate ali mažete z alkoholom ali tonikom.

USTVARJAJMO: Živali iz posušenih rastlin
Če tudi vaš otrok rad raziskuje naravo, potem mu lahko približate čudoviti svet rastlin in mu pokažete, kaj vse lahko ustvarite iz darov narave. Tudi iz posušenih rastlinskih delov lahko namreč izdelate nemalo zanimivih likov, poglejte!