Bibaleze.si

stresen

Šola za starše
07. 02. 2025 05.00

To so najpogostejše napake novopečenih staršev

Biti starš je ena od najtežjih nalog življenja in vsekakor je normalno in običajno, da delamo napake, se motimo, učimo in zraven, no, morda vzgajamo tudi same sebe. Še posebej zahtevno nalogo imamo v prvih nekaj mesecih, ko v družino pride novo bitje. Kot je pojasnil pediater dr. Nelish Rao, je starševstvo učni proces, v katerem konstantno premagujemo ovire. Obstajajo pa najpogostejše napake, ki jih večinoma delajo vsi novopečeni starši.

Partnerski odnosi
28. 01. 2025 05.00

10 načinov, kako obdržati ljubezen svežo in živahno

Ne dovolite, da bi vajino razmerje zastaralo. Teh 10 edinstvenih in kreativnih idej vam bo pomagalo ohraniti iskrico in okrepiti povezanost s partnerjem.

Instagram
17. 11. 2024 02.15

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Partnerski odnosi
13. 10. 2024 04.00

Tako lahko mladi starši ohranijo ljubezensko iskrico in lep odnos

Novopečena mamica in očka po prihodu otročka pogosto kar hitro ugotovita, da si starševstva z ljubljeno osebo morda nista predstavljala tako. Običajno je najbolj "napeto" v prvih mesecih po porodu, ko ob skrbi in negi za malo bitjece zmanjka časa in energije za ljubezen, nežnost, spolnost in za partnerja nasploh. A odnos je seveda treba negovati, sicer lahko zbledi in sčasoma nastanejo težave. Kako naj mladi starši ohranijo romantično iskrico, svetujemagistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar.

Zanositev
13. 10. 2024 01.00

Kako zmanjšati učinek stresa na plodnost?

Sprosti se, pomiri se, potem se bo zagotovo zgodilo, je običajno prvi nasvet za žensko, ki se trudi zanositi. Tovrstni nasveti pa marsikatero spodbudijo tudi k razmišljanju, ali stres res tako zelo vpliva na zanositev. Obsežne raziskave kažejo, da so depresija, tesnoba, stres in težave s spočetjem povezani. Ko pari skušajo zanositi in doživljajo ponavljajoče se neuspehe, se poveča tudi njihov fizični in čustveni stres.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Malček
02. 07. 2024 09.23

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk

Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Očkov kotiček
28. 05. 2024 03.45

Couvadov sindrom: ko moški izraža znake nosečnosti

Ste vedeli, da nekateri moški v času partneričine nosečnosti tudi sami razvijejo simptome, kot so slabost, bolečine v hrbtu, hrepenenje po določeni vrsti hrane in povečanje telesne teže? Ta zanimiv pojav imenujemo Couvadov sindrom, o njem pa krožijo številne teorije, med katerimi nam je še najbližje ta, da gre pri tem za sočutno nosečnost zaradi močne čustvene povezanosti s partnerico.

Intervju
17. 02. 2024 05.00

Vzgojitelj Damjan Baš: 'Otroci z igro spoznavajo svet'

Katere aktivnosti so primerne za naše najmlajše, kako pomembna je zanje igra in kaj pridobivajo z vrstniško interakcijo? O vsem tem smo se pogovarjali s priljubljenim diplomiranim vzgojiteljem predšolskih otrok, Damjanom Bašem. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Prosti čas
05. 12. 2023 05.00

Krasen posladek za otroka ali pa čudovita pozornost za vse, ki bi jih radi obdarili

Za otroke je veseli december vznemirljiv čas pričakovanja dobrih mož s polno vrečo daril, zato z veseljem pomagajo pri pospravljanju doma, okraševanju božičnega drevesa ter peki prazničnih piškotov. Starši vemo, da lahko njihova angažiranost povzroči precej nereda, a žar v njihovih očeh odtehta vse razbite okraske, zavozlane lučke ter bele madeže od moke na vseh koncih in krajih. Sploh peka piškotov jim predstavlja izjemno veselje, zato pogumno spremenite kuhinjo v tovarno piškotov za kak dan. Mi pa vam zaupamo, kje dobite najbolj nasmejane praznične piškote, če se domača peka slučajno ponesreči – ter ste ob tem še dobrodelni!

Očkov kotiček
27. 09. 2023 05.00

Očka Miro: 'Nekega dne se je zgodilo, da nisem mogel vstati iz postelje'

Mnogi se ob prebranem naslovu morda začudeno sprašujejo, ali je sploh mogoče, da bi moški lahko trpel za poporodno depresijo. A odgovor je preprost – seveda. Po rojstvu otroka je tudi oče dovzeten za poporodne motnje razpoloženja, žal pa je ozaveščenost o tem še dokaj nizka. Prav zaradi slednjega stanje pogosto ostane nediagnosticirano in nezdravljeno. Preverite, kakšni so znaki in kakšen je lahko vpliv očetove depresije na odnos z otrokom.

Najstniki
29. 08. 2023 05.00

To je ena najtežjih odločitev v dobi odraščanja otroka

Novo šolsko leto prinaša številne izzive – tako za otroke kot tudi za starše. Seveda bi svojim malčkom radi zagotovili vse, kar jim bo v pomoč pri nabiranju novih znanj in izkušenj, a v sodobnem svetu knjige, zvezki in pisala niso več dovolj. Tudi v izobraževanju je namreč vse večji poudarek na digitalizaciji in digitalnem opismenjevanju, zato so tudi računalniki in tablice tako rekoč že del obvezne šolske opreme. Toda kdaj so otroci zares dovolj stari za tovrstne naprave?

Intervju
26. 07. 2023 05.00

Vzgojiteljica Ajda: 'Srečni otroci so umazani otroci'

Vpis otroka v vrtec in zaključek porodniškega dopusta je čustvena prelomnica tako za mamo kot tudi za otroka. Kaj bi morali starši vedeti pred odhodom otroka v vrtec? Kako mu lahko olajšajo ta prehod in kaj jim še svetuje dipl. vzgojiteljica predšolskih otrok, Ajda Benko, si preberite v spodnjem intervjuju.

Zdrav otrok
25. 07. 2023 05.00

Največja napaka, ki jo dela marsikateri starš

Vsak starš se v določenem obdobju sreča z vprašanjem, kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen. A univerzalnega odgovora in posploševanja v tem primeru ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Zagotovo pa je v tem obdobju pomembno eno, in to je, da smo maksimalno potrpežljivi in da ne prehitevamo.

Novice
29. 06. 2023 05.00

Šola za starše: "Ustvarili smo, česar sami nismo našli - učinkovit tečaj za porod in starševstvo"

Danaja Oblak je serijska podjetnica, ki ima za seboj pri svojih 40 letih 7 uspešnih poslovnih zgodb. Danaja je utelešenje tega, kako se združi materinstvo in poslovno življenje v uspešno poslovno zgodbo. S svojim delom je posredno in neposredno na svet pomagala uspešno spraviti približno 160.000 slovenskih otrok v zadnjih 10 letih preko izobraževanja nosečnic in mladih staršev.

Novice
19. 06. 2023 10.15

Pogoste napake, ki jih delajo starši, ko načrtujejo kratek oddih z otroki

Ko načrtujete vikend oddih ali krajše počitnice z otroki, malčki ali šolarji, je ključno, da se izognete nekaterim napakam.

Šola in splet
14. 11. 2022 05.00

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?

Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

Nosečnost
21. 08. 2022 05.00

Ko si želiš otroka, a izveš, da ga ne moreš imeti

Kako se soočiti z neplodnostjo? Nedavna ameriška raziskava je pokazala, da je bilo za polovico žensk spopadanje z neplodnostjo najbolj stresen dogodek v njihovem življenju, pove psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny, univ. dipl. psih. "Anksioznost in depresivnost neplodnih žensk, ki si želijo otroka, lahko primerjamo s tisto, ki se pojavlja ob rakavih obolenjih."

Nosečnost
05. 11. 2021 06.00

Toliko Slovenkam umetno sprožijo porod

Preverili smo, ali je umetno sproženi porod daljši in bolj boleč. Preberite tudi izkušnjo Slovenke, ki so ji dali zdravila za mehčanje materničnega vratu, in preverite, ali delujejo "naravne" metode sprožanja poroda, kot so spolni odnosi, sprehod po stopnicah, pitje čaja malininih listov!

Resnične zgodbe
24. 09. 2021 11.49

Neverjetna zgodba malega borca in junaka Blaža

To je neverjetna zgodba malega borca in junaka Blaža, ki so mu pri 2 mesecih odkrili izjemno redko obliko raka: »Pri starosti 2 mesecev je prišel nesrečni dan, ko me je helikopter urgentno pripeljal na Pediatrično kliniko... bil sem v kritičnem stanju …«

Novice
25. 05. 2021 08.01

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke

Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Novice
12. 11. 2020 08.08

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo

Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Družina in odnosi
21. 07. 2020 07.30

Znana Slovenka o nosečnosti in porodu med koronakrizo

Ko se je ves svet v začetku marca popolnoma ustavil, so si številni končno vzeli čas zase in si odpočili, druge pa je stiskala skrb, kako naprej. Med slednjimi so bile zagotovo tudi številne nosečnice, ki pogosto vse do zadnjega niso vedele, v kakšnem okolju bodo rodile, kdo bo takrat z njimi, še pogostejši pa je bil strah, ali bo vse v redu. Mi smo klepetali s Karmen Meze, polovico zmagovalnega in simpatičnega dua La Popsi, ki je s svojimi sladolednimi palčkami osvojila naziv hit produkt v 3. sezoni oddaje Štartaj Slovenija.

Partnerski odnosi
17. 07. 2020 08.59

Kako otroku povedati, da se mamica in očka ločujeta?

Prišli ste do točke, ko sta se s partnerjem odločila, da se razideta. Čas je, da to povesta tudi otroku. Da povesta, da ne boste več vsi živeli skupaj, da bo odhajal na počitnice z enim staršem, da bo hodil na obisk k drugemu staršu, da bo vaše življenje v prihodnje malce drugačno. Pomembno je, da mu daste vedeti, da ga imata oba zelo rada in da za to ni kriv on.

Zdrav otrok
29. 06. 2020 08.06

Atopijski dermatitis: ''Mami, srbi!''

Atopijska koža otrok je zelo suha in občutljiva ter zahteva vsakodnevno dosledno nego in nenehne ukrepe, ki preprečujejo izbruhe bolezni. Simptom, ki najbolj prizadene kakovost življenja bolnikov in za katerega ni učinkovitega zdravila, je kronični srbež. Kronični srbež je po definiciji srbež, ki traja dlje od šestih tednov in prizadene vsakega bolnika z atopijskim dermatitisom. Za lajšanje srbečice zdravniki navadno predpisujejo antihistaminike, ki pa so le redko učinkoviti, saj histamin ni poglavitni mediator vnetja pri tej bolezni.

Družina in odnosi
26. 05. 2020 08.00

Štirje koraki do boljšega izkoristka časa z otroki

Čas se je z globalno pandemijo koronavirusa vendarle malce ustavil. Ustavili smo se, zadihali in se posvetili tistim, ki so nam najbliže. A v pestrem vsakdanu te možnosti marsikdo izmed nas ni imel. Za vse načrte je zmanjkalo časa, pogovori so bili površinski, delanje načrtov neizogibno. Ne dovolite, da čas, ki ga namenite otrokom, spolzi mimo vas, opozarjajo tako otroški psihologi kot številni starši, ki so si za svoj cilj postavili zgolj eno: biti prisotni.

Zdrava nosečnica
08. 05. 2020 08.00

Mateja iz UKC Maribor: Vsak dan smo priča rojstvu novega življenja

Spremljati in voditi rojstvo otroka je zelo odgovorna naloga, ki s seboj nosi tudi veliko lepih in dragocenih trenutkov. Na mednarodni dan babištva, ki ga vsako leto obeležujemo 5. maja in smo ga tudi pred nekaj dnevi, smo o tem pomembnem, a velikokrat še vedno premalo poznanem poklicu spregovorili z diplomirano babico Matejo Miklič, ki že 12 let dela v porodni sobi, poleg tega tudi na oddelku za patološko nosečnost in otročnice v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor.

Partnerski odnosi
19. 12. 2019 08.41

Takšen je zmenek slovenskih staršev

Veseli december je za starše včasih tudi zelo stresen, saj morajo organizirati razne gostije, pripraviti vse potrebno, pospraviti pred prihodom obiskov, nakupiti darila in zelo hitro se lahko zgodi, da jim zmanjka časa, da bi se sproščeno zabavali. Prav pa je, da ste tudi vi srečni, da si s partnerjem privoščita zmenek, kot sta ga imela v starih časih, in nazdravita vsem uspehom, ki sta jih dosegla letos. Prosita babico, dedka, prijatelje za varstvo otrok in si vzemita čas drug za drugega ter se še dodatno povežita. Na koncu članka preverite, ali si slovenski starši vzamejo čas za zmenke.

Razvoj in odnosi
18. 11. 2019 07.56

Tena je že pri 11 letih brez staršev odšla v Bologno

Živimo v svetu, v katerem postaja medkulturni dialog vsakdanja tema. Vendar, ali res znamo sprejemati drugačnost; polt, veroizpoved, navade in običaje, vrednote drugega, drugačnega od nas? Če želimo živeti v boljšem svetu, moramo z medkulturno vzgojo začeti že zelo zgodaj; otrokom prebirajmo zgodbice iz drugih kulturnih okolij, pokažimo jim slikanice, v katerih so upodobljeni ljudje, ki se razlikujejo od nas, učimo jih strpnosti in spoštovanja in ko je pravi čas, jih pošljimo v svet in jim s tem omogočimo rast in razvoj v smeri lepšega in boljšega sveta. O izkušnjah z izmenjavami v tujini smo se pogovarjali s Teno Komel, ki letošnje poletje skupaj z delegacijo šestih otrok, starih od 12 do 13 let, odhaja na Dansko.

Šola za starše
11. 11. 2019 07.56

Kako biti kos burnim odzivom?

Prej ali slej se boste po vsej verjetnosti srečali z burnim odzivom svojega otroka in zagotovo je ena najtežjih nalog staršev, kako mu postaviti meje. Več o tem pa v nadaljevanju.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863