stripi

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

To naj bo del večerne rutine z otroki
Glasno večerno branje knjig in slikanic otrokom je čudovita popotnica za vse življenje. Knjige so namreč prava besedna zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, osrečimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Kako lahko navdušimo mladostnike za branje?
"Menim, da se v debatah o primernosti in neprimernosti skriva dvoje: knjigo lahko nadziramo v primerjavi z digitalnimi mediji, ki so odraslim ušli izpod nadzora; drugi razlog pa je želja, da bi otrokom v zamaskirani podobi prikazovali življenje, ki ni ravno prijazno," o "primernih" in "neprimernih" knjigah pravi dr. Andreja Erdlen. Razložila je tudi, ali so stripi kakovostno branje.

Objavil fotografijo sobe in ugotovil, da hčerka ni najbolj nemarna
Komentator Nicky Campbell je na Twitterju objavil fotografijo hčerkine sobe. Kot lahko vidimo, ima 19-letnica resnično razmetano sobo. V komentarjih so se mu javili še drugi starši ...

Zanimive svetovne velikonočne tradicije in običaji
Velika noč je največji praznik krščanstva, v času katerega se verniki spominjajo Jezusovega trpljenja, križanja in vstajenja. V Sloveniji verniki na veliko soboto cekarje napolnijo z dobrotami, med katerimi ne smejo manjkati šunka, pirhi, hren, potica in kruh, ter nesejo v cerkve, kjer jih župniki blagoslovijo. Jedi iz tega cekarja so nato zajtrk na dan velike noči, ko se ob mizi tradicionalno zbere vsa družina. Prav družina naj bi bila osrednji člen praznovanja po vsem svetu ne glede na versko pripadnost – in to večinoma tudi drži. Kljub temu pa se velika noč v številnih kulturah praznuje precej drugače kot pri nas, zato smo izbrskali nekaj najbolj zanimivih evropskih ter svetovnih velikonočnih tradicij ter običajev!

Za vedno se je poslovil Miki Muster, začetnik slovenskega stripa
Generacije in generacije so odraščale ob stripovskih junakih Zvitorepcu, Lakotniku in Trdonji. Za zabavne urice branja je bil zaslužen slovenski animator, ilustrator, stripar, kipar, novinar in filmski režiser Miki Muster, ki je prejel Prešernovo nagrado. V 93. letu se je od nas poslovil za vedno.

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Za vse ljubitelje stripa
Na različnih ljubljanskih prizoriščih se bo danes začel osrednji festivala stripa Tinta. Naslednik Stripolisfesta ljubiteljem stripa ves mesec ponuja od razstav, filmskih projekcij in delavnic do druženj z avtorji in založniki. Festivalski dogodki bodo predstavili tako aktualne domače izdaje kot širši pogled na položaj in kondicijo te umetnosti.

Kar sta si zamislila oče in sin, nima omejitev
Thomas Romain je francoski umetnik, ki živi v Tokiu. Vsem je znan po tem, da sinove risbe spreminja v prekrasne japonske animacije.

Sejem otroške in mladinske literature
V Bologni se je začel mednarodni sejem otroške in mladinske literature. Častna gostja letošnje izdaje bo Nemčija, sicer pa bo na sejmu sodelovalo okoli 1200 razstavljavcev iz 75 držav, tudi iz Slovenije. Ob začetku sejma bodo podelili bienalno Andersenovo nagrado, najvišje mednarodno priznanje ustvarjalcem otroške literature.

Za vse ljubitelje Harryja Potterja!
Na Japonskem je oblikovalsko podjetje izjemno priljubljenega Harryja Potterja in njegove kolege iz čarovniškega sveta izpod peresa J. K. Rowling preoblikovalo v mange - značilne japonske risbe, na katerih so osebe prikazane z velikimi glavami in še večjimi očmi.

Učili se bomo o stripih
Francoski avtor romanov v stripu in kritik Benoit Peeters bo prvi profesor v Veliki Britaniji, ki bo predaval umetnost stripa. Kot gostujoči profesor bo od prihodnjega poletja predaval na univerzi v Lancastru. Peeters je posebej znan kot strokovnjak za stripovskega junaka Tintina.

So stripi kakovostno čtivo?
Še danes jih radi berejo tako otroci kot odrasli, zaradi spremljajočih ilustracij pa jih imajo radi zlasti prvi. Čeprav so včasih veljali za manjvredno literaturo, danes v kulturnem prostoru dobivajo mesto, ki jim pripada.

Animeji in mange – kako dobro jih poznate?
Čeprav se tega ne zavedamo, nas v Sloveniji japonske animacije ali tako imenovani animeji spremljajo že več desetletij, a zanje marsikdo ne ve ali pa jih preprosto ne prepozna.

Hiša eksperimentov za otroke in starše
Hiša eksperimentov v Ljubljani v svoje okrilje vabi vse, ki se z veseljem želijo naučiti nekaj novega. Družine lahko po navodilih eksperimentirajo ali pa se udeležijo znanstvenih šovov.

Miki Muster: Začetnik slovenskega stripa
Generacije in generacije odraščajo ob stripovskih junakih Zvitorepcu, Lakotniku in Trdonji. Za zabavne urice branja je zaslužen slovenski animator, ilustrator, stripar, kipar, novinar in filmski režiser Miki Muster, ki je letos prejel Prešernovo nagrado.

VIDEO: Nagrada v prave roke
Dvojčka Aljaž in Andraž se že veselita nove sobe Biba, ki jo podarja Lesnina d.d. Na steni v svoji sobi pa bi najraje videla naslikana risana junaka Toma in Jerryja ali pa Ninja želve.