Bibaleze.si

stroka

Naslovnica
13. 03. 2025 05.00

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica

Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Najstniki
01. 12. 2024 01.00

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?

Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Dojenček
27. 08. 2024 04.15

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?

Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Prehrana za dojenčke
08. 08. 2024 05.00

Enoletnik se prehranjuje vegansko, njegova mama trdi: 'Za to niso nikoli premladi'

Mama, ki se prehranjuje povsem vegansko, je prepričana, da je veganska prehrana primerna tudi za otroke in da nikoli ni prekmalu za uvajanje tovrstnega načina prehranjevanja. Kaj pa pravijo strokovnjaki?

Razvoj in odnosi
02. 07. 2024 05.00

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih

V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč

V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Recepti za malčke
06. 03. 2024 02.15

Okusni in hitro pripravljeni fingersi za otroke

Piščančje jabolčni fingersi so okusen vir beljakovin za vašega malčka. Otrok pa jih bo z veseljem pojedel.

Prehrana za dojenčke
02. 03. 2024 03.45

Kako uvajati začimbe in zelišča?

Otroke je najbolje sprva navaditi osnovnih okusov, sčasoma pa lahko obroke občasno in v zmerni, zdravi meri tudi začinite z določenimi zelišči in začimbami.

Novice
17. 01. 2024 11.58

Zgodba o morilki Gypsy Rose Blanchard in njeni materi

Gypsy Rose Blanchard je odraščala s svojo mamo Dee Dee Blanchard, ki je trdila številne reči o zdravju svoje hčere, kar je povzročilo vrsto grozljivih diagnoz in zdravstvenih posegov. Vendar pa Gypsy dejansko ni bila slabotna, niti bolna – njena mati je lagala o vseh simptomih.

Zdrav otrok
27. 12. 2023 05.00

Napitek za krepitev imunskega sistema vse družine

V hladnejši polovici leta je dobro svoje telo pripraviti na nižje zunanje temperature in virusna obolenja, ki prežijo na vsakem koraku. Da bi vsi člani družine preventivno okrepili svoj imunski sistem, smo za vas poiskali enostaven recept za domači sirup.

Novice
17. 10. 2023 05.00

Smrkanje in kašljanje – naj otrok ostane doma?

Sezona obolenj se je že začela, zato ni presenetljivo, da je vse več tudi odsotnosti. A včasih se vseeno znajdemo v dilemi in se sprašujemo, ali naj gre naš otrok v vrtec oziroma šolo ali pa je bolje, da ostane doma. To namreč pomeni, da si moramo tudi sami vzeti bolniško nego. In kaj pravijo pediatri?

Novice
14. 09. 2023 08.41

Kriminalisti preiskujejo smrt novorojenčka med porodom na domu

Porod na domu naj bi se končal tragično. Kriminalisti preiskujejo smrt novorojenčka.

Družina in odnosi
13. 08. 2023 05.00

Katja Gaspari Leben iskreno: Posvojitev iz Afrike ni lahka

Diagnoza – neplodnost in neizmerna žalost, ko nas preplavijo misli, da ne bomo nikoli v naročju držali svojega otroka, ki bi mu lahko dali ljubezen, ga crkljali in bili tam zanj kot njegovi starši. In tudi če hočemo, ne moremo kar tako pozabiti na svoje sanje o družini, ki je vključevala razposajen otroški smeh, medtem ko na vsakem koraku lahko vidimo nasmejane mamice, ki pred seboj potiskajo otroške vozičke, mini oblačila v izložbah trgovin in navihane poglede najmlajših, ko veselo stegujejo svoje male rokice proti sladkim pregreham na polici. Toda ni se nam treba sprijazniti s tem, da nikoli ne bomo starši, saj smo še vedno lahko. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Družina in odnosi
30. 06. 2023 05.00

Munchausnov sindrom: ko mati namerno škodi otroku

Munchausnov sindrom je duševna bolezen, pri kateri si otrokov skrbnik (običajno je to mama) izmišljuje in ponareja znake otrokove bolezni ali poškodb, v skrajnih primerih pa mu jih celo namerno povzroča. S tem želi doseči, da bi bil otrok videti bolan, poškodovan in potreben pomoči, ter tako pridobiti želeno pozornost.

Intervju
14. 06. 2023 05.00

Dula Špela: 'Vsako žensko bi morali vprašati, kaj si želi ob porodu'

Dula Špela Peternel me je na poti k njej poklicala, če se lahko dobiva na drugi lokaciji, kajti še isti dan je pozneje odhitela nudit podporo pri porodu. Po poznejšem vnovičnem stiku je vesela zaupala, da je bil porod znova nepozaben.

Zanositev
24. 05. 2023 09.21

Zakaj imajo nekatere družine same deklice, druge pa same fantke?

Ima lahko družina, ki je imela več generacij same fantke ali same deklice, otroka drugega spola? Strokovnjaki razkrivajo odgovor na to vprašanje.

Za mami
02. 05. 2023 05.00

'Ko stisneš štručko, je vse pozabljeno' - daleč od resnice

Biti mama se sliši lepo, a ni vedno vse tako lepo, kot smo si mogoče predstavljali, sploh če govorimo o porodni travmi. Ne gre samo za izkušnjo poroda, ampak tudi za to, kako smo jo doživeli. O tem smo se pogovarjali z družinsko terapevtko Aleksandro Klopčič, ki je zaposlena v Javnem zavodu Mala ulica in vodi starševske skupine.

Dojenje
13. 03. 2023 08.02

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?

Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.

Šola in splet
03. 03. 2023 05.00

Vse več staršev zahteva odlog šolanja. Pa je res dobro za otroke?

Z leti narašča število otrok, ki v prvi razred osnovne šole vstopijo leto pozneje kot njihovi vrstniki. Preverite, katere razloge ob prošnjah za odložen vpis navajajo starši in kakšen je nasvet Marka Juhanta.

Malček
21. 12. 2022 08.00

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?

Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

Novice
09. 08. 2022 05.00

Sharon Stone o neizmerni bolečini: "Imela sem devet spontanih splavov"

Sharon Stone je razkrila, da je s spontanimi splavi izgubila kar devet otrok: "To ni majhna stvar in ženske nimamo nobenega prostora za iskren pogovor o tem."

Novice
04. 08. 2022 14.09

12-letni Archie možgansko mrtev, nadaljnje zdravljenje ni več primerno

12-letni deček Archie Battersbee iz Anglije je v komi vse od aprila, ko ga je mama našla nezavestnega, nad njim pa je visela obveza. Do nesreče naj bi prišlo pri sodelovanju v spletnem izzivu "Blackout Challenge". Gre za izziv, pri katerem si otroci okoli vratu nataknejo trak in ga stiskajo, dokler ne izgubijo zavesti. Vse skupaj pa snemajo. Starši dečka se borijo, da bi Archie ostal priklopljen na aparatih, medtem ko stroka zatrjuje, da za dečka žal ni več upanja, saj naj bi bil možgansko mrtev.

Razvoj otroka
21. 07. 2022 04.15

Otroci težko pridejo do obravnav pri logopedu

Veliko otrok nima možnosti (rednih) logopedskih obravnav, saj logopedov primanjkuje. Predvsem otroci s težkimi motnjami težko pridejo do obravnav, ki so dovolj pogoste. Za otroke in njihove starše je to zelo pomembno, da lahko napredujejo, usvajajo nove veščine, dosežejo pomembne mejnike.

Prehrana v nosečnosti
26. 05. 2022 04.15

Kaj mora jesti nosečnica?

Obdobje nosečnosti je že samo po sebi precej zahtevno in polno sprememb ter hormonskih nihanj. Ob vsem tem je zato precejšen izziv skrbeti tudi za primerno in raznoliko prehrano, vendar pa, če se boste držali zdrave prehrane, bo tudi telesno in duševno počutje veliko boljše kot sicer. Kaj torej morate vedeti o prehrani v teh devetih mesecih vašega življenja?

Prehrana
12. 05. 2022 12.45

Razlogov, zakaj ga uživati, je veliko

Starši želimo otrokom ponuditi le najboljše ter poskrbeti, da bodo njihovi jedilniki kakovostni, uravnoteženi in pestri. Tako bodo naši malčki ostali zdravi ter zrasli v močne, samozavestne in odločne osebe. Pri tem se velikokrat znajdemo v dilemi, saj so določene skupine živil, kot so denimo mlečni izdelki, v javnosti deležne ogromnega razkola: nekateri pravijo, da so nepogrešljiv del otroške prehrane, spet drugi svarijo pred negativnimi posledicami, ki jih lahko povzročijo. Kdo ima (bolj) prav?

Spanje in dojenje
15. 04. 2022 05.00

Kaj jesti, ko še dojite?

Dojenje je idealen način hranjenja dojenčka, ki koristi vašemu dojenčku in vam, zato je izjemnega pomena, da poskrbite, da je med dojenjem prijetno tako vam kot tudi dojenčku. V tem obdobju poskrbite, da boste dobrega in vitalnega počutja in da se boste pravilno in primerno prehranjevali. Katera živila so priporočljiva tekom dojenja in katera strokovnjaki odsvetujejo, si preberite v spodnjih vrsticah.

Trači
28. 07. 2021 13.42

Mila Kunis in Ashton Kutcher šokirala z izjavami o umivanju otrok

Osnovne higienične navade, kot so vsakdanje tuširanje in umivanje zob, si marsikdo razlaga po svoje. Nekateri preskočijo to dnevno rutino, nekateri se je striktno držijo, spet drugi se prilagajajo situaciji in lovijo 'zlato sredino'. Kaj sta o svojih higieničnih navadah in umivanju otrok povedala mlada starša, Mila Kunis in Ashton Kutcher, pa si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Po porodu
21. 05. 2021 11.42

3 pomembni nasveti za izgubo odvečne teže po porodu

Najprej se je izjemno pomembno zavedati, da telo po porodu enostavno potrebuje svoj čas za okrevanje. Posledično stroka ne priporoča, da v prvih dneh začnete s telovadbo, pač pa s počivanjem. Več ko boste na začetku počivali, lažje se boste kasneje lotili zdrave izgube odvečnih kilogramov.

Novice
30. 11. 2020 07.48

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika

"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

Pregledi med nosečnostjo
05. 09. 2020 08.00

Okužba s sifilisom v času nosečnosti

Sifilis je spolno prenosljiva okužba z bakterijo Treponema pallidum, ki lahko, če ni pravilno zdravljena, povzroči dolgotrajne zaplete in celo smrt. Okužena nosečnica pa lahko okužbo prenese na nerojenega otroka.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863