surova

7 ključnih nasvetov, ki jih je dobro upoštevati v nosečnosti
Nekatere mamice pravijo, da je najbolj čarobno in nezamenljivo obdobje življenja prav čas nosečnosti, ko pod srcem nosijo še nerojenega otroka in spoznajo še eno vrsto ljubezni – brezpogojno. Da bi to obdobje preživele čim bolj kakovostno, srečno in izpopolnjujoče, smo pripravili 7 ključnih nasvetov, ki jih velja upoštevati.

To je najljubša hrana dojenčkov
Ko dojenček dopolni šest mesecev, začne izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust in takrat je pravi čas, da ga začnete navajati na prve žličke goste hrane. Sprva lahko pričakujete, da bo otrok novo hrano zavračal, zato je pri uvajanju potrebna velika mera potrpežljivosti in razumevanja. Prvi stiki z gosto hrano so namenjeni predvsem učenju in raziskovanju novih okusov in tekstur ter ne toliko zagotavljanju vseh potrebnih hranil. Zato je pomembno, da k uvajanju goste hrane pristopite počasi in ste hkrati pozorni na stvari, o katerih pišemo v nadaljevanju članka.

Ta hrana je za dojenčka lahko nevarna
Prehranjevanje zdravega dojenčka v prvem letu življenja delimo na tri obdobja in v vsakem izmed teh obdobij se je določenim živilom priporočljivo izogibati.

Živila, ki se jim je treba izogibati v nosečnosti
Med nosečnostjo se prehranske potrebe ženske spremenijo. Določenih hranil potrebuje več, več potrebuje tekočine, nekoliko se povečajo tudi potrebe po vnosu energije. A vendar je pomembno, da se nosečnica določenim živilom izogiba. Prvi razlog za to je predvsem varnost!

10 pravil dodajanja goste hrane
Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus pa naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Kakšna so še priporočila pri uvajanju goste hrane? Preverite v spodnjih vrsticah.

Ima vaš otrok drisko? Ta živila lahko stanje še poslabšajo
Prebavne motnje in driska lahko otroka zelo izčrpajo. Kadar pa otrok z drisko zaužije katero od teh živil, se njegovo stanje lahko še poslabša – črevesje se ne umiri, driska traja dlje, možni so krči in dehidracija. Preverite, za katera živila gre.

Napaka, ki jo starši pogosto delamo
Starši se najbrž lahko strinjamo, da se je naša prehrana s prihodom otroka precej spremenila. Trudimo se prehranjevati redno, naši jedilniki pa temeljijo na kombinaciji raznovrstne, uravnotežene in zdrave hrane. Vse za to, da otroku zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje za zdravo odraščanje. Žal pa pri tem pozabljamo na še eno, izjemno pomembno komponento zdravega prehranjevanja: preverite, katero!

Boste imeli piknik? Potem morate upoštevati ta navodila!
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so opozorili, da sezona piknikov prinaša povečano tveganje za bolezni, ki so povezane s hrano. Toplo vreme omogoča idealne pogoje za hitro razmnoževanje bakterij, zato so na NIJZ posvarili pred okužbami in zastrupitvami, ki nastanejo v primeru nepravilnih postopkov priprave hrane.

'Je edinka?' – vprašanje, ki vedno zadene naravnost v srce
Ljudje smo izjemno zanimiva bitja, ki si včasih dovolimo posegati tudi v tujo zasebnost in spraševati vprašanja, ki so stvar posameznika. Zagotovo se je tudi vam kdaj zgodilo, da vas je popoln neznanec ali teta iz 12. kolena vprašala, kdaj se nameravate ustaliti in kdaj imeti otroka.

Zato je dobro jemati folno kislino
Otroci mamic, ki so v prvem trimesečju nosečnosti jedle oreščke, so imeli višji inteligenčni kvocient, boljši spomin in močnejšo osredotočenost, je pokazala nedavna raziskava španskih raziskovalcev. Oreščki so med drugim tudi bogati vir folne kisine, ki dobro vpliva na pravilen razvoj ploda.

Kdaj otroku prvič ponuditi čokolado?
Z nutricistko Mojco Cepuš smo se pogovarjali o čokoladi na otroškem jedilniku. Medtem ko jo nekateri starši svojemu otroku ponudijo že pri nekaj mesecih, je pri drugih vprašanje let. Kaj o tem meni strokovnjakinja – kaj je zdravo?

Kaj vse lahko škoduje plodu? Kaj smete in česa ne smete početi?
Iskrene čestitke! Noseči ste. Zdaj se vam bodo začela porajati vprašanja, kaj vse lahko škoduje plodu, kaj smete in česa ne smete početi. Zbrali smo nekaj odgovorov.

Jajca med nosečnostjo: DA ali NE?
Seveda lahko med nosečnostjo uživate jajce, vendar resnično ne smejo biti surova.

Pogrevanje hrane – da ali ne?
Ob obilici predpripravljene hrane, ki jo pripravimo sami ali kupimo, se potrošniki pogosto sprašujejo, ali je pogrevanje hrane varno in zdravo. Če se ravnamo po priporočilih v nadaljevanju, je uživanje pogrete hrane povsem varno, poleg tega na ta način poskrbimo, da je tudi manj zavržemo.

Hitro prepoznajte prve znake okužbe s salmonelo
Odmevna je novica, da so se učenci na osnovni šoli Lucija okužili s salmonelo, bakterijo, ki povzroča bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skriva ta bakterija in kako lahko okužbo preprečimo?

Prehrana doječe mame: kaj lahko in česa ne sme?
Odločili ste se, da boste dojenčka dojili, toda porajajo se vam številna vprašanja. Kaj lahko uživam? Ali moja prehrana vpliva na sestavo mleka? Ali lahko izbor jedi izzove krče pri dojenčku? Kako lahko spodbudim nastajanje mleka? Zbrali smo številne informacije, ki vam bodo koristile v obdobju dojenja.

Nosečnica na dopustu
Seveda lahko med nosečnostjo potujete. Izkoristite čas, ko ste še sami s partnerjem, in si oglejte kraje, znamenitosti, ki jih še niste videli. Vseeno pa je dobro, da imate s sabo materinsko knjižico in pazite na svoje in otrokovo zdravje.

Prehrana doječe mame: kaj lahko in česa ne sme?
Odločili ste se, da boste dojenčka dojili, toda porajajo se vam številna vprašanja. Kaj lahko uživam? Ali moja prehrana vpliva na sestavo mleka? Ali lahko izbor jedi izzove krče pri dojenčku? Kako lahko spodbudim nastajanje mleka? Zbrali smo številne informacije, ki vam bodo koristile v obdobju dojenja.

Najpogostejše dileme nosečnice
Nosečnost s seboj prinese ogromno čudovitih občutkov, pa tudi kar nekaj dvomov. Največ vprašanj in strahov se poraja ženskam, ki so noseče prvič, a tudi izkušene mamice niso nanje povsem imune. Nosečnice so pogosto v dvomih, kaj lahko jedo, ali smejo telovaditi ali iti v savno. Sprašujejo se, ali bo kozarec vina tu in tam škodoval njihovemu otroku? Ali je masaža med nosečnostjo odsvetovana? Vse te dileme so popolnoma normalne, saj je v tem času glavna skrb bodoče mamice zdravje njenega še nerojenega otroka. Da bo nosečnost še lepša, skrbi pa manjše, razjasnjujemo najpogostejše dileme, s katerimi se spoprijemajo bodoče mamice.

To škodi plodu!
Na forumih so pogoste dileme, kaj vse škodi med nosečnostjo. Mi smo zbrali nekaj ključnih dejavnikov, ki vplivajo ali pa ne na razvoj otroka v maternici.

Vse, česar niste vedeli o norovirusih
Število potrjenih primerov norovirusa na prizorišču zimskih olimpijskih iger v Pyeongchangu se je povečalo za 19 na 177, so sporočili organizatorji iger. Kaj sploh so norovirusi?

Resnice o prehrani med nosečnostjo
Nosečnost prinese veliko sprememb v vaše življenje. Med drugim morate veliko pozornosti posvetiti tudi zdravemu načinu prehranjevanja. Tako boste omilili številne nosečniške tegobe in poskrbeli za zdrav razvoj in rast otroka, ki ga nosite pod srcem. Verjetno boste kdaj v dvomih, kaj smete in česa ne jesti. Kot večina mamic, boste morda tudi vi v spletnih klepetalnicah preverjali, kakšno količino hrane lahko zaužije. Da bi razblinili vaše dvome o prehranskih potrebah nosečnice, smo odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj bodočih mamic.

Nepogrešljivi barviti pirhi
Med tradicionalnimi velikonočnimi jedmi so pirhi, ki v ljudskem izročilu pomenijo kaplje Kristusove krvi. Večina slovenskih pokrajin je ohranila bogato dediščino okraševanja in barvanja jajc, od belokranjskih pisanic, prekmurskih remenic do brkinskih pirhov. Z različnimi tehnikami, vzorci in motivi jim vsak lahko podeli svoj pečat, omejitev ni.

Je kakav res koristen za zdravje?
"Ker je pri nas doma za zajtrk skoraj redno tudi kakav, me zanima, ali je res tako koristen za zdravje, kot pravijo?"

Kako otroka navaditi na uživanje sadja in zelenjave?
Veliko odraščajočih otrok se skuša v velikem loku izogniti uživanju sadja in zelenjave. Morda jih še prepričamo, da kdaj pojedo kakšno banano ali kos kakšnega drugega sladkega sadeža, pred krožnikom z zelenjavo pa samo vihajo nosove. Starši se tako znajdemo pred veliko težavo: otroku bi radi zagotovili vse, kar potrebuje za normalen razvoj in dobro počutje, a ga nikakor ne moremo prepričati niti, da bi sadje ali zelenjavo sploh poskusil. Kaj storiti?

Top ideje za božično večerjo!
Slastna božična pojedina za mizo privabi vse družinske člane. In da bo letos nekaj posebnega, drugačna od predhodnih let, smo za nasvet in ideje prosili Karlo Klander, svetovalko za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog, certificirano nutricistko.

Kaj pripravi Polona Požgan za otrokovo rojstnodnevno zabavo?
Polona Požgan, mamica dveh otrok, bo v prihodnji oddaji Polona ga žge, ki bo na sporedu v nedeljo, ob 18.20, na POP TV, pripravljala hrano za otrokov rojstni dan. Kaj pripravi, ko je njen sin Maks slavljenec? Ji pri organizaciji pomagajo ostali družinski člani? Zaupala nam je tudi, česa nikoli ne bi postregla otrokom.

Ustna higiena med nosečnostjo
Včasih so govorili, da z vsako nosečnostjo ženska izgubi en zob, danes so bolj ozaveščene o ustni higieni in do tega ne pride. Lahko pa se pojavijo težave, kot je krvavenje dlesni, ker se poveča koncentracija hormonov, zato je priporočljivo, da nosečnica vseeno obišče zobozdravnika.

Podatki so zaskrbljujoči
Danes obeležujemo svetovni dan zdravja. V Sloveniji, podobno kot v razvitih državah, narašča število ljudi s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi. So na prvem mestu po smrtnosti, povezane pa so z neustrezno prehrano in telesno nedejavnostjo. Kot opozarjajo na ministrstvu za zdravje, se te bolezni pojavljajo že celo pri otrocih.

Nosečnica in sladoled: DA ali NE?
Nosečnica lahko uživa sladoled, odvisno pa je, kako je pripravljen. Odpovedati se mora domačemu, pripravljenemu iz svežih jajc, takšnega iz trgovine, narejenega iz pasteriziranega mleka pa si lahko brez skrbi privošči.