surovo

To je najslabša hrana, ki jo lahko ponudite vašemu dojenčku
Dojenčki ne potrebujejo veliko kalorij, potrebujejo pa veliko hranljivih in zdravih sestavin. Vendar pa so nekatera živila, ki se običajno ponujajo dojenčkom, v bistvu nezdrava in imajo samo visoko vsebnost kalorij, sladkorja ali soli, hranil pa zelo malo.

Zdrav zajtrk, ki vas bo popeljal nazaj v otroštvo
Slovenija je dežela z bogato tradicijo, tudi na področju prehrane. Vsako leto v novembru praznujemo Teden slovenske hrane, pobudo, ki spodbuja uživanje domačih, lokalnih živil. Osrednji dogodek tega tedna je že nekaj let Tradicionalni slovenski zajtrk, ki nas povezuje z našimi koreninami in bogatim kulinaričnim izročilom. Zajtrk, ki ga bodo letos v slovenskih vrtcih, šolah in drugih izobraževalnih zavodih pripravili 15. novembra, pa ne sme manjkati niti na mizi vaših malčkov.

7 ključnih nasvetov, ki jih je dobro upoštevati v nosečnosti
Nekatere mamice pravijo, da je najbolj čarobno in nezamenljivo obdobje življenja prav čas nosečnosti, ko pod srcem nosijo še nerojenega otroka in spoznajo še eno vrsto ljubezni – brezpogojno. Da bi to obdobje preživele čim bolj kakovostno, srečno in izpopolnjujoče, smo pripravili 7 ključnih nasvetov, ki jih velja upoštevati.

To poleti predstavlja veliko nevarnost za nosečnice
Poletje je sezona uživanja in igre na prostem. To pa vključuje tudi piknike, prehranjevanje na stojnicah, pa tudi druženje ob žaru. Kadar uživate hrano v vročih vremenskih razmerah, pa je potrebno sprejeti nekaj preventivnih ukrepov, da ne bi prišlo do neželene okužbe ali zastrupitve s hrano. Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov.

8 zvezdnic, ki so se odločile zaužiti svojo posteljico
Posteljica ali placenta je organ, ki ustvarja življenje celih 9 mesecev. Ker posteljica v plod dovaja pomembne hranilne snovi in skrbi za ravnovesje hormonov, mnoge mamice verjamejo, da lahko pomaga tudi njim. Med ženskami, ki si delijo to prepričanje, je tudi nekaj svetovno slavnih zvezdnic.

Ali moj otrok pridobiva premalo vitamina D?
Z izrazom vitamin D označujemo skupino v maščobi topnih molekul z več biološkimi učinki. Pomembno vlogo ima pri mineralizaciji kosti in razvoju skeleta in zobovja ter uravnava dejavnost celic imunskega sistema. Njegova glavna fiziološka funkcija je, da povečuje zmožnost tankega črevesja, da absorbira kalcij in fosfor iz prehrane in s tem pomaga vzdrževati ustrezno koncentracijo teh dveh najpogostejših mineralov v našem telesu.

Živila, ki se jim je treba izogibati v nosečnosti
Med nosečnostjo se prehranske potrebe ženske spremenijo. Določenih hranil potrebuje več, več potrebuje tekočine, nekoliko se povečajo tudi potrebe po vnosu energije. A vendar je pomembno, da se nosečnica določenim živilom izogiba. Prvi razlog za to je predvsem varnost!

To je treba otroke učiti že od samega začetka
Z domiselnimi in zabavnimi triki zmanjšajte količino zavržene hrane, s tem prihranite, obenem pa otroke naučite odgovornega ravnanja tudi v odrasli dobi.

Vrtnarjenje z otroki: igriva pot k naravi, rasti in zdravi prehrani
V hitrem življenjskem ritmu pogosto pozabljamo na pomembnost stika z naravo in odgovornega ravnanja do ene in edine matere Zemlje. Vrtnarjenje z otroki ponuja izjemno priložnost, da jih skušamo naučiti spoštovanja do okolja, odgovornosti, potrpežljivosti, odnosa do hrane in samozadostnosti ter da hkrati skupaj preživljamo kakovosten družinski čas. Kako se lotiti vrtnarjenja z otroki in zakaj je res super, če so naši najmlajši že od malih nogic na vrtu, je obrazložil priljubljen samooskrbni vrtnar Robert Špiler.

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku
Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

Izpoved mame: 'Ko te fizično boli, ker ti je tako hudo'
Tako se je naše skupno popotovanje zares začelo. Namesto po treh dneh smo prišli iz bolnice po dobrem mesecu, ampak važno, da smo prišli. Še nekaj časa smo ostali pri moji mami, ker sem se predvsem jaz tako počutila bolj varno. Z možem sva bila oba tako mlada, tako neizkušena, vse je bilo tako novo, nepoznano, razburljivo in strašno hkrati, da je bil vonj domačnosti varen pristan, ki me je tolažil, da bo vse v redu. Nemir v meni je rastel in prav tako v možu.

'Večkrat me je prešinila misel, da bi spakirala torbo in kar odšla'
Tisti grozni mesec na intenzivnem oddelku je končno dobival epilog. Naj pojasnim, da grozen predvsem zato, ker je otrok, ki bi moral že ves mesec ležati ob meni na postelji, se crkljati v mojem naročju in odkrivati svet, v katerega je prišel, ležal negiben na ogrevani mali posteljici in obdan s prepletom cevk ter piskajočih aparatov.

Rojstvo otroka – čudovit trenutek, zavit v bolečino
Sedaj, ko gledam za nazaj, vidim stvari precej drugače. Sicer bi lahko našla kakšen zapis iz tistega časa, ko je bilo vse še sveže, ampak bi najbrž čustva, prepletena v takratnih besedah, zadušila tako vas kot mene. Zato sem se odločila, da pišem po spominu.

Z otroki specite pisane velikonočne kolačke
Pri okraševanju velikonočnih kolačkov opustite načelo "manj je več". Dajte si duška, pretiravajte z okraski in pričarajte pravo pomlad na mizi.

Napaka, ki jo starši pogosto delamo
Starši se najbrž lahko strinjamo, da se je naša prehrana s prihodom otroka precej spremenila. Trudimo se prehranjevati redno, naši jedilniki pa temeljijo na kombinaciji raznovrstne, uravnotežene in zdrave hrane. Vse za to, da otroku zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje za zdravo odraščanje. Žal pa pri tem pozabljamo na še eno, izjemno pomembno komponento zdravega prehranjevanja: preverite, katero!

Kaj mora jesti nosečnica?
Obdobje nosečnosti je že samo po sebi precej zahtevno in polno sprememb ter hormonskih nihanj. Ob vsem tem je zato precejšen izziv skrbeti tudi za primerno in raznoliko prehrano, vendar pa, če se boste držali zdrave prehrane, bo tudi telesno in duševno počutje veliko boljše kot sicer. Kaj torej morate vedeti o prehrani v teh devetih mesecih vašega življenja?

FOTO: Izdelajte čudovite okraske iz slanega testa
Letos smo božično-novoletne okraske naredili kar iz slanega testa. Vse skupaj je izpadlo enostavno in lepo, obenem pa ni bilo preveč packarije in tudi ne veliko pospravljanja.

Ali lahko nosečnice, doječe mame in otroci uživajo kislo zelje?
Kislo zelje vsebuje veliko vitaminov in mineralov, s katerimi krepimo svoj obrambni sistem, še posebej v zimskem času. Ali ga lahko uživajo tudi nosečnice, doječe mame in otroci, smo povprašali svetovalko za zdravo prehrano, hujšanje in zdrav življenjski slog certificirano nutricistko Karlo Klander.

Vse to so najpogostejše oblike nasilja med vrstniki na šoli
Večina ljudi ob besedi nasilje pomisli na fantovske družbe, znotraj katerih se radi razvijejo pretepi. A če je ta predstava v današnjem času del našega otroštva in izkušenj preteklih desetletij, je danes precej drugače. Fizično trpinčenje je namreč le ena od pogostih oblik nasilja. Tokrat vam predstavljamo 5 najpogostejših oblik nasilja, ki so v današnjem času zelo pogost pojav.

Hitro prepoznajte prve znake okužbe s salmonelo
Odmevna je novica, da so se učenci na osnovni šoli Lucija okužili s salmonelo, bakterijo, ki povzroča bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skriva ta bakterija in kako lahko okužbo preprečimo?

Hrana za možgane
Pozdravljeni!Zanima me kaksna hrana je dobra za mozgane?Vcasih imam tezave s koncentracijo, zbranostjo,pozabljiva sem in anksiozna.To se mi dogaja takrat,ko sem v stresnih situacijah.Vem da lahko s hr...

Prehrana doječe mame: kaj lahko in česa ne sme?
Odločili ste se, da boste dojenčka dojili, toda porajajo se vam številna vprašanja. Kaj lahko uživam? Ali moja prehrana vpliva na sestavo mleka? Ali lahko izbor jedi izzove krče pri dojenčku? Kako lahko spodbudim nastajanje mleka? Zbrali smo številne informacije, ki vam bodo koristile v obdobju dojenja.

Ustanovili bodo Hišo za otroke, ki so bili zlorabljeni
V Ljubljani bodo danes pripravili slovesnost ob skupinskem podpisu Zaveze o podpori in sodelovanju pri implementaciji Hiše za otroke v Sloveniji. Podpisniki bodo s tem naredili prvi korak za ustanovitev tega zatočišča za otroke, ki so žrtve spolne zlorabe, nasilja v družini, surovega ravnanja in ostalih kaznivih dejanj, v Sloveniji.

To je čustveno nasilje staršev nad otroki
Odrgnine in rane, ki so posledica fizičnih poškodb, z lahkoto opazimo. A tiste, ki nastanejo zaradi čustvenega nasilja staršev so včasih skorajda nevidne, imajo pa izjemno kvarne posledice na otrokov psihofizični razvoj in odraslost. Katera vedenja spadajo pod čustveno nasilje in kako ga prepoznati, si preberite v spodnjih vrsticah.

Prehrana doječe mame: kaj lahko in česa ne sme?
Odločili ste se, da boste dojenčka dojili, toda porajajo se vam številna vprašanja. Kaj lahko uživam? Ali moja prehrana vpliva na sestavo mleka? Ali lahko izbor jedi izzove krče pri dojenčku? Kako lahko spodbudim nastajanje mleka? Zbrali smo številne informacije, ki vam bodo koristile v obdobju dojenja.

Vzgojiteljica ni priznala krivde zaradi surovega ravnanja z otroki
Nekdanja vzgojiteljica v italijanskem vrtcu v Hrvatinih, ki ji tožilstvo očita surovo ravnanje z otroki, na predobravnavnem naroku ni priznala krivde, danes poročajo Primorske novice. Obtožnica jo bremeni 19 posamičnih dejanj, ki naj bi jih zagrešila nad 17 otroki, grozi pa ji kazen do treh let zapora.

Pet večnih modrosti o vzgoji otrok
Večne modrosti o vzgoji otrok se prenašajo iz generacije v generacijo in nikoli ne zastarajo. Otroci si zaslužijo spoštovanje, tolažbo in razumevanje staršev in kar je najpomembneje – svobodo.

Pet večnih modrosti o vzgoji otrok
Večne modrosti o vzgoji otrok se prenašajo iz generacije v generacijo in nikoli ne zastarajo. Otroci si zaslužijo spoštovanje, tolažbo in razumevanje staršev in kar je najpomembneje – svobodo.

Resnice o prehrani med nosečnostjo
Nosečnost prinese veliko sprememb v vaše življenje. Med drugim morate veliko pozornosti posvetiti tudi zdravemu načinu prehranjevanja. Tako boste omilili številne nosečniške tegobe in poskrbeli za zdrav razvoj in rast otroka, ki ga nosite pod srcem. Verjetno boste kdaj v dvomih, kaj smete in česa ne jesti. Kot večina mamic, boste morda tudi vi v spletnih klepetalnicah preverjali, kakšno količino hrane lahko zaužije. Da bi razblinili vaše dvome o prehranskih potrebah nosečnice, smo odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj bodočih mamic.

Pred 60 leti v naših šolah
Pred 60 leti je bilo v šoli marsikaj drugače. Pouk se je začel 15. septembra, končal pa 26. junija. Pred kurilno sezono so učenci namesto telovadbe nosili drva v klet šole. Prvi športni dan je bilo običajno pobiranje krompirja za kmečke zadruge. Odnos do šolske lastnine je bil v 92 odstotkih dober, so zapisali na Statističnem uradu RS (Surs).