svež zrak

Bizarne otroške kletke: Ko otrok za zdravje 'visi v zraku'
Predstavljajte si čas, ko so starši svoje dojenčke dobesedno obesili iz okna svojih stanovanj v posebnih kovinskih kletkah, prepričani, da svež zrak in izpostavljenost elementom izboljšata zdravje njihovih otrok. Ta nenavadna in nekoliko zaskrbljujoča praksa, ki se zdi bolj primerna za distopični roman kot za resnično življenje, je bila v 30. in 40. letih 20. stoletja včasih zelo priljubljena, vse v imenu izboljšanja zdravja dojenčkov.

Zakaj se v nosečnosti pojavi vrtoglavica?
Nosečnost je za večino žensk čudovita izkušnja in lepo življenjsko obdobje, a za mnoge ima nosečnost tudi nekaj neprijetnih simptomov. Na primer, mnoge bodoče mame se soočajo z vrtoglavicami med nosečnostjo.

Nasveti za nosečnice v zimskem času
Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

Skandinavski trik za boljši spanec
Če iščete način, kako izboljšati spanec svoje družine, vam morda ta preprost trik s svežim zrakom resnično pomaga – za mirno noč in prijetno jutro.

Nenavaden trik za lajšanje kašlja pri otroku
Vsi vemo, da ima narava zdravilno moč in da so se ljudje v preteklosti pogosto zanašali na preproste, a učinkovite metode lajšanja zdravstvenih težav. Ena izmed takšnih je uporaba čebule, ki jo je mlada mamica preizkusila po nasvetu svoje prababice. Prehlad je pogost spremljevalec otrokovega odraščanja, vendar lahko s preprostimi in naravnimi metodami omilimo njegove simptome ter pospešimo okrevanje.

Kdaj je najboljši čas za naslednjega otroka?
Ste si vedno želeli velike družine in majhne razlike med starostmi otrok? Skoraj idealno je videti brate in sestre, ki se med seboj razumejo, so pravi prijatelji in zavezniki, vendar to doseči ni vedno tako lahko. Ko ženska otroka nosi 9 mesecev v svojem telesu in doživi porod ter prvo leto po rojstvu, se zave, da stvari le niso tako enostavne. Kdaj pa naj bi bil najbolj primeren čas za naslednjega otroka?

Ko nič ne pomaga: Nasveti za starše, katerih otroci so neutolažljivi
Vsak starš ve, da pridejo dnevi, ko so otroci neutolažljivi, razdraženi in vznemirjeni. Vsak starš tudi najprej pomisli na osnovne otrokove potrebe in poskuša otroka pomiriti tako, da mu ponudi hrano, spanec ali sveža oblačila. Kaj pa, ko nič od tega ne pomaga?

5 zimskih pravil Skandinavcev za srečne otroke
Starši v Skandinaviji imajo posebne načine, kako otrokom predstaviti zimo in uživanje v mrzlem vremenu. Zaradi tega so otroci v Skandinaviji srečnejši in bolj zdravi, saj so navajeni na svež zrak in gibanje, tudi v zimskih mesecih.

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka
Močan imunski sistem je ključnega pomena za zdravje otroka, saj omogoča telesu, da se bori proti okužbam, virusom in drugim boleznim. V obdobju, ko so otroci izpostavljeni številnim okužbam, bodisi v šoli bodisi v predšolskih ustanovah, je še posebej pomembno, da jih podprete pri gradnji in krepitvi njihovega imunskega sistema.

Kako poskrbeti za mirnejše noči s kakovostnim prezračevalnim sistemom
Zamašen nosek, suh zrak in prekinjen spanec? Krivec se skriva v vašem prostoru. Pogosto ne razmišljamo o tem, kako velik vpliv ima kakovost zraka na spanec, še posebej pri dojenčkih in otrocih, ki so bolj občutljivi na spremembe v okolju. Slaba prezračenost lahko povzroči težave z dihanjem, utrujenost in nemirne noči, ki izčrpajo celo družino. Odpiranje oken ponoči sicer prinese svež zrak, a hkrati tudi hrup, prepih ali prevelike temperaturne spremembe. Rešitev? Prezračevalni sistem, ki tiho in učinkovito skrbi za svež zrak, primerno vlažnost in prijetno temperaturo.

7 najboljših sobnih rastlin za otroške sobice
Da bi otroci dihali svež in zdrav zrak, lahko k temu pripomorejo tudi ustrezne sobne rastlinice, ki bodo lepo popestrile otroški prostor. Hkrati se bodo otroci lahko že majhni naučili skrbeti za rastline in z navdušenjem zalivali ter opazovali sobne rastlinice v svojem prostoru. Katere so po mnenju strokovnjakov tiste najbolj primerne za umestitev v otroške sobice? Preverimo.

Kako okrepiti imunski sistem otroka, da ne bo ves čas bolan
Otrokov imunski sistem lahko izboljšate na naraven način, z nekaj enostavnimi ukrepi. Poglejte, kaj lahko storite, da se bo vaš otrok lažje ubranil bolezni, vi pa si boste prihranili skrbi.

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?
Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Kako otroka pripraviti na vstop v šolo
Vstop v šolo predstavlja veliko življenjsko prelomnico tako za otroka kot starša. Potrebno se je namreč naučiti preživljati več časa narazen in se navaditi na novo socialno okolje, prav tako na formalni način učenja. Kljub morebitnemu stresu pa lahko nov začetek predstavlja nekaj vznemirljivega, če se ga le lotimo na pravi način. Preverite 6 nasvetov, kako lažje prestati tako spremembo.

Nad prehlade to jesen
Poletje se zaključuje, z jesenjo in hladnejšim vremenom ter vstopom v vrtce in šole pa prihaja tudi sezona kihanja, kašljanja in svečk iz nosa. Kako lahko svoje male junake kar najbolje pripravimo na ohladitve?

Trik, s katerim boste umirili še tako živahnega otroka
Ne glede na to, koliko literature preštudirate v času nosečnosti, boste tekom otrokovega prvega leta hitro ugotovili, da se določenih stvari ne da naučiti iz knjig, niti svetovnega spleta. Vsak dojenček je namreč unikat in kot tak zahteva tudi individualen pristop. To, kar odgovarja enemu, ne bo nujno tudi drugim, še posebej, ko gre za dnevno rutino in nego. Poseben izziv so zlasti bolj živahni otroci, ki se težko umirijo. Ponujamo nekaj trikov, ki so vam pri tem lahko še posebej v pomoč!

Sončenje v nosečnosti – da ali ne?
To, da naj bo nosečnica s sončenjem previdna, ne pomeni, da sploh ne sme na plažo. Sončenje v nosečnosti je mogoče, če upoštevamo nekaj preprostih pravil. Preverite, kako se varno sončiti med nosečnostjo.

Posočje: zeleni biser, ki ga morate obiskati
Vikendi v toplejši polovici leta so kot nalašč za odkrivanje skritih kotičkov Slovenije, med katerimi je tudi veliko takšnih, nad katerimi bodo navdušeni tudi najmlajši. Če imate radi neokrnjeno naravo, potem je Posočje zagotovo regija, ki jo morate obiskati. Zelena narava, svež zrak in smaragdne reke ... To je le nekaj razlogov, zakaj Posočje v toplejših mesecih privabi toliko obiskovalcev.

Kako se znebiti jutranjih slabosti na naraven način?
Obdobje, ko v vašem telesu nastaja popolnoma novo življenje, zna terjati tudi svoj davek. Pojavi se lahko cel kup nosečniških simptomov, med katerimi so eni bolj, drugi manj prijetni. Med slednje spada tudi nosečniška slabost, ki pa se kljub poimenovanju 'jutranja slabost' lahko pojavi v katerem koli delu dneva. Kako si lahko pomagate na naraven način? Za vas smo pripravili nekaj predlogov.

Kdaj prvič ven z novorojenčkom?
Nekateri se na prvi sprehod z novorojenčkom odpravijo takoj po prihodu domov, spet drugi pa čakajo kar dva meseca, preden se odločijo za ta korak. Kaj je prav? Kdaj je primerno otroka prvič peljati na sveži zrak?

Največja napaka, ki jo delajo starši, zaradi katere otroci zbolijo
Ko smo že mislili, da v našo deželo vstopa poletje, se je vreme čez noč poslabšalo do te mere, da ponovno bolj diši po zimi. Temperature so padle tudi za več kot 20 stopinj Celzija in zelo verjetno je, da bodo v prihodnjih tednih ponovno na pohodu virusi. Najbolj jim bodo zaradi nepopolno razvitega imunskega sistema in manjše pozornosti do higiene izpostavljeni otroci. Res je, da naših malčkov v celoti ne moremo zaščititi pred virusnimi okužbami, z nekaterimi preventivnimi ukrepi pa lahko pomembno zmanjšamo verjetnost bolezni.

5 stvari, ki si jih potihem želi vsaka novopečena mama
Postati novopečena mama je edinstven in krasen občutek, po drugi strani pa zahteva mnogo energije, predanosti, potrpežljivosti in ljubezni, kar je lahko na trenutke povsem izčrpavajoče. Kaj je tisto, česar si želi vsaka novopečena mamica, pa tega ne bo priznala na glas?

Kdaj otroka prvič postaviti na smuči?
Otroci bi morali tudi v zimskem času določen del dneva preživeti zunaj na zraku. Tako si namreč krepijo imunski sistem in telo, igra na prostem spodbuja njihovo domišljijo in razvoj logičnega mišljenja. Preverite, kako jih je treba obleči!

Pozimi zunaj lahkoz otroki počnete vse to
Dodobra smo že zajadrali v hladnejše obdobje leta, zato je pametno razmisliti, kaj boste z družino počeli v prostih dneh. Ker je zima kot nalašč za aktivnosti na prostem, vam predlagamo, da si organizirate čim več aktivnega preživljanja časa na prostem. Zimski športi in igre na snegu imajo na otrokovo psihofizično zdravje izjemno pozitiven vpliv. Ne le da si s tem krepijo imunski sistem, krepijo telesno kondicijo in gibalne sposobnosti, otroci na ta način krepijo tudi medsebojne vezi in dvigajo samopodobo.

Najpogostejše otroške zimske bolezni in kdaj do zdravnika
Običajen prehlad spada med najpogostejše zimske bolezni v vrtčevskem obdobju. Njegov potek je blag in hiter. Ne gre za nevarno bolezen, vendar pa je izjemno pomembno, da otroku redno čistimo nosek, saj lahko zamašen nos povzroči neprijetne zaplete. Ravno tako je ob vsaki spremembi, ki jo opazimo v otrokovem vedenju ali počutju, pomembno preveriti telesno temperaturo.

Kdaj z dojenčkom ven kljub nižjim zunanjim temperaturam?
Nizke temperature niso razlog, da se ne bi odpravili na krajši sprehod, vendar pa pri tem previdnost ni odveč. Za kaj vse je treba poskrbeti? Preverite.

Za mame, ki nimajo veliko časa: v nekaj minutah do svežega videza
Ko ženske postanemo mame, se tako kot vse drugo spremeni tudi lepotna rutina, ki smo si jo privoščile pred otroki. Pomanjkanje časa, neprespanost in utrujenost pogosto zahtevajo nove prilagoditve. In zato smo za vas pripravili nekaj lepotnih trikov in nasvetov, kako do svežega videza v le nekaj minutah.

Poporodni simptomi, ki so lahko nevarni
Porod je za večino žensk kljub bolečinam ena najlepših izkušenj. Vendar pa včasih po porodu lahko pride do zapletov. Prav je, da se ženske pred porodom zavedajo tudi njegovih manj prijetnih posledic in se nanje nadvse dobro pripravijo.

Tako Švedi krepijo imunski sistem svojih otrok
Angelina Alain de Mello, baletna plesalka, ki živi v Göteborgu, drugem največjem mestu na Švedskem, je izrazila svoje presenečenje nad tem, kako na Švedskem starši krepijo otrokov imunski sistem. Tam namreč velja, da nobena nizka temperatura ni razlog, da se ne bi sprehodili po svežem zraku.

Srečne mame vedo, da se s prihodom otroka življenje ne konča
Vloga mame je zagotovo med najlepšimi, a tudi najtežjimi v življenju ženske. Prebujati se začne še pred rojstvom otroka, ko pod srcem začne rasti novo življenje. V ženski se takrat zgodijo čisto nova čustva, ki postanejo še bolj intenzivna, ko se dete rodi. Tudi široka paleta odgovornosti, ki jih prinese otrok, je zelo obremenjujoča.