Bibaleze.si

svetovalni

Nosečnost
11. 09. 2024 05.00

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi

Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Družina in odnosi
14. 05. 2024 05.00

Pomembno je, da pravočasno prepoznamo stisko otroka

Vsi si želimo, da bi se naši otroci dobro počutili, pa vendar pridejo v življenju tudi manj lepi trenutki, težki izzivi in naporne čustvene situacije, zaradi česar lahko tudi otroci doživljajo hude stiske. Slednje pa imajo lahko negativne posledice, tako na otrokov razvoj tudi na duševno zdravje.

Razvoj in odnosi
10. 12. 2023 05.00

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?

Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Problematični najstnik
24. 05. 2023 05.00

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?

Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Problematični najstnik
10. 05. 2023 08.00

'Odsev dejanj, ki jih napravijo otroci, je dostikrat odsev družbe'

V petek bo tudi v Sloveniji v znak solidarnosti zaradi dogodkov, ki so se v preteklem obdobju odvili v Srbiji, potekal dan nenasilja in strpnosti v šolah. Za javnost so spregovorili trije slovenski ministri: za šolstvo, zdravje in delo. Želeli so predati temeljno sporočilo, ki se glasi, da v Sloveniji velja ničelna toleranca do nasilja.

Za mami
11. 04. 2023 08.18

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'

V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Zdrav otrok
03. 04. 2023 05.00

Kako prepoznamo anksioznega otroka?

Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Šola in splet
03. 03. 2023 05.00

Vse več staršev zahteva odlog šolanja. Pa je res dobro za otroke?

Z leti narašča število otrok, ki v prvi razred osnovne šole vstopijo leto pozneje kot njihovi vrstniki. Preverite, katere razloge ob prošnjah za odložen vpis navajajo starši in kakšen je nasvet Marka Juhanta.

Šola in splet
26. 01. 2022 07.48

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?

V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

Šola in splet
18. 10. 2021 06.00

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?

Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Novice
27. 08. 2021 08.00

Vse več otrok v šolo vstopa pri sedmih letih

Otroci v Sloveniji v osnovno šolo načeloma vstopajo pri šestih letih. Po podatkih raziskave Statističnega urada Republike Slovenije pa je z vsakim letom vse več otrok, ki prag osnovne šole prestopijo pri sedmih letih. Kaj so še pokazali rezultati študije? Preverite v spodnjih vrsticah.

Novice
14. 05. 2020 08.00

Ne pozabimo nanje. Tako mali borci živijo v času novega koronavirusa

Ukrepi ob novem koronavirusu so še posebej prizadeli družine z otroki s posebnimi potrebami in zdravstvenimi težavami, ki so se morali čez noč sprijazniti z omejitvami pri zdravstvenih storitvah, terapijah, obravnavah, do zdaj običajne dodatne pomoči. Pomislimo nanje, ko nam je kot staršem sicer zdravih otrok včasih težko.

Najstniki
12. 06. 2019 09.06

Mladostnikom odgovorili na več kot 43.000 vprašanj

Preventivni program To sem jaz, ki so ga uvedli v nekdanjem celjskem zavodu za zdravstveno varstvo, v teh dneh praznuje 18 let delovanja. V tej spletni svetovalnici so anonimnim mladostnikom doslej odgovorili na več kot 43.000 vprašanj, povezanih s težavami odraščanja, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Novice
29. 03. 2019 14.27

Prvi koraki: Kateri čevelj je najboljši za mojega otroka?

Izbira ustrezne obutve je pomembna popotnica za otrokov gibalni razvoj.

Bibini svetovalci
31. 05. 2013 18.18

Izbruhi jeze pred pisanjem domače naloge

Pozdravljeni!Imam desetletnega sina,ki ima hude izbruhe jeze.Kadar mu rečem,da greva pisat domačo nalogo,se zelo razburi,me začne tepsti,brcati in ga sploh ne morem umiriti.To traja včasih tudi dve ur...

Bibini svetovalci
31. 01. 2013 13.02

Toaletni trening

Pozdravljeni. Imam 5 letnega sina, ki ima že kar nekaj časa težave z odvajanjem blata. Gre za to, da se skriva, ko ga kakat in zadržuje, večinoma pa mu tudi uide v hlače. Na wc ga zelo stežkega d...

Bibini svetovalci
26. 09. 2012 12.44

Uvajanje v vrtec

Imam 3 leta starega sina pri kateremu opažam da ima vsak konec tedna povišano temperaturo. Težava se je začela pojavljati ko je začel obiskovati vrtec. Pred vsakim odhodom v vrtec tudi neznosno jo...

Zdrav otrok
17. 11. 2017 08.11

Začnejo kaditi večinoma otroci in najstniki

Na NIJZ so ob mesecu preprečevanja zasvojenosti opozorili, da je tobak ena najbolj razširjenih oblik zasvojenosti. Pri nas je tobak med vodilnimi preprečljivimi dejavniki za smrt in izgubljena zdrava leta ter vzrok prezgodnjih smrti. Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, pri nas vsak dan umre 10 prebivalcev, kar četrtina od teh pred 60. letom.

Malček
20. 10. 2017 08.19

Čustvene in vedenjske težave otrok vedno bolj zgodaj

Na Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Maribor, ki letos obeležuje 65-letnico delovanja, opažajo večjo in zgodnejšo pojavnost težav na čustvenem in vedenjskem področju. Te se pojavljajo že ob vstopu v šolo, zato želijo z letošnjim posvetom med drugim opozoriti na ključno vlogo vzgojiteljev pri zaznavanju teh težav.

Novice
07. 08. 2017 08.10

Ko bivanje doma postane nevzdržno ...

Krizni centri za mladostnike in otroke v Sloveniji služijo svojemu namenu in so nam lahko v ponos, menita vodja kriznega centra za mlade v Ljubljani Perica Radonjić in vodja grosupeljskega centra Palčica Manuela Ham. Radonjić opozarja na potrebo po več kadra in po sistemskih rešitvah za tri skupine, med drugim za nasilne mladostnike.

Malček
07. 04. 2017 13.16

Svetovalni delavci so tisti, ki morajo prepoznati otroka v stiski

Svetovni dan zdravja tokrat v ospredje postavlja depresijo. Na posvetu o duševnem zdravju otrok v vrtcu in šoli je bilo veliko govora o tem, kako pomembno je, da šolski svetovalni delavci prepoznajo stiske otrok. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da depresija velikokrat vodi v samomor, vsako leto pa na ta način po vsem svetu umre 800.000 ljudi.

Najstniki
03. 02. 2017 08.30

Odločitev za poklic: 14-letniku naj pomagajo starši, 18-letnik pa naj prevzame več odgovornosti

Mladi se ob koncu osnovne šole soočijo s prvo večjo odločitvijo v svojem življenju, pri 18 letih pa je morda to celo ena največjih prelomnic, čeprav se lahko v (poklicnem) življenju kaj hitro vse postavi na glavo. Kaj naj pretehta pri odločitvi za nadaljnje šolanje in ali je vse izgubljeno, če je odločitev napačna?

Novice
13. 07. 2015 06.30

Brezplačno svetovanje za pravo izbiro vozička

Odločitev glede idealnega otroškega vozička, ki ustreza vašim željam in potrebam je lahko težka. Na voljo je ogromno različnih modelov, mnenj, kateri je najboljši pa je toliko, kolikor je njihovih uporabnikov. Zavedati pa se morate, da ni vsak voziček primeren za vas!

Novice
04. 03. 2015 07.29

Do varnejše rabe interneta ...

Na ministrstvu za izobraževanje poteka zaključna konferenca o varnosti otrok in mladih na spletu. Na ministrstvu pozdravljajo aktivnosti, ki so usmerjene v osveščanje mladih o varni rabi spletnega okolja in prav je, da se s takim posvetom opozori na možne pasti interneta in mobilnih naprav, je poudarila ministrica Stanka Setnikar Cankar.

Novice
05. 12. 2014 07.35

Krizni center za mlade že 20 let v Ljubljani!

Krizni center za mlade Ljubljana, ki je do zdaj deloval v najemniških prostorih na Ravbarjevi, bo odslej v lastnih prostorih na Podmilščakovi ulici. V njem je deset postelj, uredili pa so tudi sobo za mladostnike z gibalnimi ovirami, so povedali ob odprtju.

Najstniki
05. 08. 2014 10.47

Pomembna ugotovitev

Znižanje deleža kadilcev med prebivalci Slovenije stroka pripisuje predvsem rednemu zviševanju obdavčitve in s tem cen tobačnih izdelkov ter tudi pred sedmimi leti uvedeni prepovedi kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih. Primerjava z letom 2007 pokaže, da se je delež kadilcev znižal skupno in pri obeh spolih.

Najstniki
15. 11. 2010 12.49

TABU: Samopoškodbe

Samopoškodovanje je namerno povzročanje telesne bolečine. Tako vedenje je pogosto pri otrocih v obdobju pubertete in tudi pri odraslih osebah. Lahko mu podležejo tudi mamice s poporodno depresijo.

Najstniki
25. 05. 2012 07.25

TOM telefon – na pomoč!

Stari znanec slovenskih otrok in mladostnikov TOM telefon je postal tudi uradna telefonska linija za pomoč pri težavah na spletu Centra za varnejši internet. V primeru vprašanj lahko otroci, mladi in njihovi starši anonimno pokličejo na brezplačno telefonsko številko 116 111.

Nosečnost
10. 02. 2010 11.14

Ultrazvočna slika otroka za "spomin" je lahko škodljiva!

Starši bi se morali zavedati, da daljše izpostavljanje ultrazvočni energiji lahko škoduje dojenčku. Vse več staršev se namreč odloča za filmčke na CD-jih ali DVD-jih še nerojenih otrok.

Družina in odnosi
12. 10. 2009 12.55

SOS telefon

Društvo SOS telefon ženskam in otrokom - žrtvam nasilja pomaga z nasveti, moralno podporo in osveščanjem o njihovih pravicah. Je še kako pomembno, saj je v Sloveniji po njihovih podatkih pretepena vsaka peta ženska, posiljena pa vsaka sedma.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863