tatjana

5 najslabših tipov mater in kakšni so otroci, ki odraščajo z njimi?
Biti mati se pogosto obravnava kot ena najpomembnejših in nagrajujočih vlog v življenju, a resnica je, da je materinstvo zapleteno, zahtevno in včasih zelo naporno. Koncept "slabe matere" lahko vzbudi globoke občutke krivde, sramu in neustreznosti.

Ko besede bolijo: Tak si kot oče
Pogosto v družinah predvsem od mam slišimo primerjave med otrokom in očetom bodisi kot pohvalo bodisi kot grajo. Vendar pa je vprašanje, ali je to vedno priporočljivo in kakšne posledice lahko to prinese.

Vitamin K – res povzroča levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov?
Večina staršev morda sploh ne ve, da so ga dobili tudi njihovi novorojenčki. Dodajo ga namreč rutinsko, in sicer kmalu po rojstvu v porodni sobi. Na družbenih omrežjih najdemo razprave, da naj bi vitamin K povzročal raka, levkemijo, zlatenico, poškodbe možganov. Pa jih res?

'Draga deklica, si več od številke na tehtnici, oblek, ki jih nosiš, in ocen v razpredelnici'
Mnogo bolj od človekove samozavesti je pomembna dobra samopodoba. Že od rojstva dalje je treba otroku privzgojiti miselnost, da je bolj kot videz, bolj kot materialni svet pomembno tisto, kar nosiš v sebi. Ne odlikujejo nas namreč ocene v šoli, oblačila, ki jih nosimo, ali avto, s katerim se peljemo. Prave odlike človeka se skrivajo v njegovih dejanjih, sposobnosti empatije, naklonjenosti do sočloveka, pravičnosti, prijateljstvu, dobroti, iskrivosti, znanju in optimizmu ... in še bi lahko naštevali. O tem govori tudi spodnji zapis, namenjen vsem deklicam tega sveta, ki so še nekoliko bolj kot fantje podvržene miselnosti, da se uspeh in sreča skrivata v zunanji lepoti in lepotnih idealih. Pa se ne ...

Tudi tebi paše nekaj kislega?
Sporoči, da si noseča, ne da poveš, da si noseča, in pokaži svojo ustvarjalno plat.

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice
Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Tri pogoste okužbe dihal. Kako pomagati?
V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je bronhiolitis, kaj je laringitis, kaj je oslovski kašelj. Pravočasno prepoznajte znake in ustrezno ukrepajte.

Najlepša objava slavne Tajči
Tajči je po svojem uspehu s pesmijo Hajde da ludujemo na Evroviziji odšla v Ameriko in si tam ustvarila družino. Danes jo s svojim smehom razveseljujejo trije sinovi in nam je na njenem družbenem omrežju najbolj všeč objavljena fotografija, na kateri so vsi trije.

Ime otroka Meghan Markle predvideva Bibaleze.si aplikacija
Svetovalec imen Bibaleze.si je brezplačna zabavna aplikacija, s katero si lahko pomagate pri izbiri otrokovega imena. Mogoče pa lahko celo uganete, kako bo ime sosedovemu ali prijateljevemu otroku. Mi smo se poigrali z imenoma Meghan in Harry.

Hitro prepoznajte prve znake okužbe s salmonelo
Odmevna je novica, da so se učenci na osnovni šoli Lucija okužili s salmonelo, bakterijo, ki povzroča bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skriva ta bakterija in kako lahko okužbo preprečimo?

Vrtoglavice in oko
Pozdravljeni! Imam namreč eno veliko težavo, katera se mi je pojavila včeraj dopoldan med delovnim časom. Že en teden sem opazila , da sem imela malo vrtoglavico a sem mislila , da je to samo trenutno...

Otroci bodo navdušeni
Mnogi straši tarnajo, da njihovi malčki preveč časa preživijo na raznih pametnih napravah. Morda res, a namesto da iščejo slabosti tovrstne zabave, je bolje, da se osredotočijo na prednosti. In ena teh je vsekakor učenje. Le kaj je boljšega, kot učenje in razvijanje miselnih sposobnosti na zabaven način?! Tako so otroci ne le bolj motivirani, ampak je tudi učenje bolj učinkovito, če je prepleteno z igro.

Ošpice v Sloveniji: kdo je zaščiten, komu se svetuje še en odmerek in kako do njega
V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje proti ošpicam, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95, se pa še vedno pojavljajo posamezni primeri. Preverite, kaj storiti, če ste bili rojeni pred letom 1960 in kaj v primeru, če ste dobili le en odmerek cepiva.

Ošpice na ljubljanski pediatriji: okužena je bila odrasla oseba, ki je prišla na obisk
Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je na Pediatrični kliniki prišlo do vnosa ošpic. Okužena je bila odrasla oseba, ki je prišla tja na obisk. Zdaj morajo v najkrajšem možnem času poiskati kontakte, s katerimi je bila okužena oseba v stiku, zato, da bi kar se da omejili morebitno širjenje okužbe.

Pred odhodom v države z ošpicami preverite, ali ste zaščiteni
Na NIJZ svetujejo ljudem, ki nameravajo potovati v države, kjer beležijo izbruhe ošpic, naj preverijo, ali so pred ošpicami zaščiteni. Če niso, naj se cepijo. Ošpice so med najbolj nalezljivimi boleznimi, zboli kar devet od desetih ljudi, ki so v stiku z virusom in niso cepljeni. Lahko povzročijo hude zaplete, tudi smrt.

Starši, to je najlepša popotnica za otrokovo življenje!
Otroci so se polni pričakovanj in radovedni zbrali okrog pravljičarja Boštjana Gorenca – Pižame. Povedal jim je nadvse smešno pravljico o strašnem zmaju in jih tako popeljal v svet domišljije. Razkril pa jim je tudi recept, kako sploh nastane zgodba, ki vključuje pravljične dogodke, števila, nadnaravne sile, mogočne junake, pošasti, nauk ...

Kaj storiti po piku komarja?
Pred piki komarja se zavarujemo z uporabo oblačil, ki zakrijejo večji del kože, priporočajo na Nacionalnem inštituti za javno zdravje (NIJZ), kjer svetujejo tudi uporabo repelentov. Če nas komar vseeno piči, pa pomaga uporaba antihistametikov in hlajenje vbodnega mesta, svetuje pediatrinja iz Zdravstvenega doma Ljubljana Tatjana Grmek Martinjaš.

Pozor: v Sloveniji velika verjetnost okužbe!
Strokovnjaki opozarjajo na previdnostne ukrepe, saj se s toplejšim vremenom začne tudi dejavnost klopov. V Sloveniji je namreč visoka verjetnost okužbe s povzročitelji klopnih bolezni. Pri nas je najpogostejša lymska borelioza, sledi ji klopni meningoencefalitis, proti kateremu se je mogoče učinkovito zaščititi s cepljenjem.

Otrokovi prvi koraki
Začnejo se negotovo, prvi, drugi, tretji. Vmes 'čmoknemo' po tleh in se zopet poberemo, a vsak poskus vodi k novi zmagi. Prvi koraki v otrokovem življenju pomenijo velik mejnik v njegovem razvoju.

Vesela novica iz ptujske porodnišnice
V ptujski porodnišnici so danes predstavniki tamkajšnje splošne bolnišnice in mestne občine skupaj s pokrovitelji že tradicionalno obdarili dva prvorojena otroka v novem letu. Na letošnjega prvega novorojenčka so morali na novega leta dan počakati do 10.30, ko se je rodil Tai, šele naslednji dan pa je na svet privekala Ema.

Dobri dinozaver
V Sloveniji kmalu pričakujemo Disneyjevo risanko, produkt studia Pixar, z imenom Dobri dinozaver. Kaj bi se zgodilo, če bi kataklizmični asteroid, ki je milijone let nazaj spremenil življenje na zemlji, zgrešil naš planet in velikanski dinozavri ne bi izumrli?

Po 25 letih Tajči razkriva resnico!
Pred 25 leti je Zagreb gostil tekmovanje za pesem Evrovizije in predstavnica Jugoslavije je bila Tajči s pesmijo Hajde da ludujemo, s katero je osvojila 7. mesto. Končno je razkrila, kako se je počutila takrat.

Zbolela 102 Slovenca, zato ukrepajte pravočasno!
Za klopnim meningoencefalitisom sta lani v Sloveniji zbolela 102 človeka, kar je najmanj v zadnjih desetih letih. Vseeno pa predstavniki UKC Ljubljana in Nacionalnega inštituta za javno zdravje pozivajo k cepljenju proti tej bolezni, saj so lahko posledice zelo hude. Približno odstotek obolelih umre, pet odstotkov pa jih ostane invalidov.

V Dubrovniku pokazala trebušček!
Bivša manekenka Tanja Dragović je tudi v visoki nosečnosti videti odlično. Počitnikuje v Dubrovniku in kmalu bosta z manekenom Vlahom Arbulićem dobila otroka. To bo za Tanjo tretji otrok, prva dva ima z bivšim možem Goranom Ivaniševićem.

Znana Hrvatica noseča!
Že nekaj časa se je šušljajo, da je Tatjana Dragović, bivša žena Gorana Ivaniševića, noseča. Počitniška fotografija pa je dokončno potrdila, da bo zibala.

Goran Ivanišević v objemu bivše
Tatjana Dragovič je na družbenem omrežju objavila družinske fotografije, ki dokazujejo, da je še vedno v dobrih odnosih z bivšim možem Goranom Ivaniševićem. Fotografirali so se v mestu zaljubljenih, v Parizu.

Tatjana Disic
Pravijo, da svojim otrokom ne moremo dati prihodnosti, naj se še toliko trudimo, da bi jim jo naredili varno, lahko pa jim damo sedanjost. Že od rojstva jim lahko nudimo brezmejno ljubezen in toplino.

Tatjana Drolc
Pravijo, da svojim otrokom ne moremo dati prihodnosti, naj se še toliko trudimo, da bi jim jo naredili varno, lahko pa jim damo sedanjost. Že od rojstva jim lahko nudimo brezmejno ljubezen in toplino.

Prepoznajte znake okužbe s salmonelo!
V poletnih mesecih se zelo hitro lahko okužimo s salmonelami, bakterijami, ki povzročijo bruhanje, drisko, vročino ali mrzlico. Kje vse se skrivajo te bakterije in kako lahko okužbo pravzaprav preprečimo?

Oslovski kašelj
Oslovski kašelj je ena težjih in zelo nalezljivih bolezni dihal, ki se prenaša kapljično, največkrat pa se pojavlja v majhnih epidemijah v predšolskem obdobju, vendar lahko prizadene tudi odrasle. Zanjo je značilen kašelj, ki spominja na oslovsko riganje.