Bibaleze.si

težave s hranjenjem

Zdrav otrok
27. 03. 2025 10.29

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje

Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Prehrana za dojenčke
11. 10. 2024 03.30

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?

Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Partnerski odnosi
11. 07. 2024 05.00

Infantilizacija partnerstva: ko je partnerju odvzeto dostojanstvo, moč in avtonomija

Kot da bi imela še enega otroka, vedno ga moram opominjati in popravljati za njim, je značilna izjava ženske, ki s svojim partnerjem ravna kot z otrokom, kljub temu, da je ta duševno, čustveno, telesno, socialno in intelektualno zrel in sposoben samostojnega življenja. To ravnanje se lahko kaže na različne načine, na primer s komunikacijo, ki zmanjšuje kompetence partnerja, nalaga nepotrebne omejitve njegovemu vedenju ali s sprejemanjem odločitev namesto njega.Postavljanje sebe v vlogo starša in partnerja v vlogo otroka je ponižujoče in negativno vpliva na enakopravnost ter dinamiko v razmerju.

Prehrana za dojenčke
08. 01. 2024 05.00

Prva hrana, ki jo ponudimo dojenčku, naj bo enostavna

Eden prvih in najučinkovitejših korakov pri vzgoji malega jedca je to, da tudi sami zase oblikujete in upoštevate zdravo uživanje hrane. Dojenčki, ki vidijo odrasle, kako veselo jedo dobro in zdravo hrano, bodo bolj verjetno želeli slediti njihovemu zgledu.

Spanje in dojenje
12. 10. 2023 05.00

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?

Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Novice
01. 03. 2023 14.01

Karolinina starša: "Sledil je šok ... To so bili za naju najtežji trenutki"

Komaj 4 leta stara deklica Karolina se sooča s kruto in smrtonosno prirojeno redko boleznijo, za katero ne obstaja zdravilo. Da bi razvili gensko zdravljenje za njeno bolezen, je potrebno zbrati 2 milijona €, zato društvo Viljem Julijan poziva vse dobre ljudi k donaciji.

Nega in zdravje
08. 01. 2023 05.00

Znaki, da se otrok duši zaradi tujka v dihalnih poteh

Čeprav je bila prijateljica v bližini – v kopalnici je zlagala perilo, medtem ko se je hčerkica igrala v dnevni sobi–, dejansko ni videla, kako in kakšen kovanec je pogoltnila.

Vzgoja in vrtec
01. 11. 2022 05.00

Kako otroku olajšati žalovanje?

Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Prehrana za dojenčke
25. 02. 2022 07.42

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah

Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Malček
14. 02. 2022 12.00

Mami Sabina: 'Nihče te ne more pripraviti na takšen prizor'

Ob svetovnem dnevu ozaveščanja o prirojenih srčnih napakah je Društvo Viljem Julijan z nami delilo zgodbo eno leto in pol starega fantka Maja, ki nam jo je zaupala njegova ljubeča mamica Sabina Vadnjal. S srčnimi zgodbami malih borcev v društvu povečujejo ozaveščenost o redkih boleznih in njihovi problematiki.

Zdrav otrok
05. 11. 2021 06.00

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru

Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Partnerski odnosi
12. 03. 2021 14.50

V kakšno osebo se bo otrok razvil, je odvisno od staršev

Velikokrat slišimo trditev, da je otrok kot goba, ki srka vse, kar se dogaja okoli njega – pozitvne in negativne stvari. Prav zato moramo biti v najranljivejših letih (pa tudi pozneje) še kako pozorni, kakšna sporočila mu posredujemo s svojim razmišljanjenm, vedenjem, čustvovanjem, odnosom do partnerja in sveta.

Porodne zgodbe
21. 07. 2020 07.32

'Ko med enim hranjenjem štirikrat oživljaš svojega otroka, se ti življenje obrne pred očmi'

Bila je moja druga nosečnost. Popolnoma različna od prve, ves čas so me prevevali čudni občutki. Mama vedno ve.

Resnične zgodbe
29. 05. 2020 10.00

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.

Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Dojenček
08. 05. 2020 12.00

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah

Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Spanje in dojenje
03. 05. 2020 09.30

Imam prsne vsadke. Zanima me, ali lahko dojim?

Če ste imeli operacijo, vas verjetno zanima, ali boste imeli možnost dojiti dojenčka. Mamica seveda to lahko počne, zato pred zanositvijo odstranitev prsnih vsadkov ni potrebna. O tem, ali lahko nastanejo kakšne težave in ali prsni vsadki vplivajo na laktacijo, smo se pogovarjali z estetskim kirurgom Andrejem Testenom.

Spanje in dojenje
22. 01. 2020 09.03

Kako dojiti otroka s priraščenim jezičkom ali priraščeno ustnico?

V zadnjem času, ko se matere vse bolj odločajo za dojenje, je opaziti porast otrok s priraščenim jezičkom ali ustnico. Dojenje otroka, ki ima kratko podjezično ali ustnično vez, je namreč lahko za mamo zelo boleče, pri otroku pa lahko pride do slabšega napredka s težo in slabega razpoloženja ter prebavnih težav, zato matere poiščejo pomoč in ugotovijo, da je vzrok za težave ravno priraščen jeziček, lahko pa tudi priraščena ustnica.

Resnične zgodbe
29. 03. 2019 08.23

To je Vid! Izredno nasmejan otrok

Manja Gašpar je mamica 22 mesecev staremu Vidu, ki so ga že takoj po rojstvu oživljali. Posledica zapletov pri porodu je poškodba možganov in danes deček mora obiskovati številne terapije, s katerimi mu pomagajo osvajati znanje, kot je držanje glavice pokonci, obračanje, plazenje, sedenje, hoja ... sam ne zmore jesti. Mamica pravi: ''Njegov napredek je res počasen, vendar se premikamo naprej, naprej in samo naprej.'' Nihče pa ne more spregledati njegovega nasmeška, ki te v trenutku osvoji, ter neizmerne volje za življenje. Zato je prav, da mu vsi pomagamo pri tem napredku in zanj zbiramo star papir.

Bibini svetovalci
09. 05. 2017 12.31

Jok med hranjenjem

Pozdravljeni. Imam 3 mesece staro hčerko, ki se že kak teden joka v naročju, ko jo želim v obliki lupinice pristaviti k dojenju. Prva dva meseca ni bilo teh težav. S partnerjem upoštevava pravilne pri...

Bibini svetovalci
26. 10. 2016 10.31

Hipotonija

Pozdravljeni. Imam kar kompleksno, dolgo/veliko vprašanje. Imamo sina starega 3,5 let in mlajšega starega 5 mesecev. Starejšemu sinu je bila pri starosti 9 mesecev diagnosticirana hipotonija. Hodili s...

Bibini svetovalci
26. 11. 2015 15.29

Iztegovanje nazaj med hranjenjem

Moja 3mesečna punčka se vedno po hranjenju zateguje nazaj. Včasih sploh noče jesti (je am po flaški).Parkrat poregne spusti cucelj in se začne histerično jokat in se zateguje z glavico in hrbtom nazaj...

Bibini svetovalci
16. 08. 2012 16.07

Prekomerna telesna teža

Zdravo sem mama treh otrok.zdravnik mi je svetoval naj shujšam glede na mojo višino imam preveč kilogramov.najbolj me moti moja zadnjica in trebuh kjer imam največ maščobe če bi se lahko tako izra...

Porodnišnice
18. 09. 2018 10.29

Porodnišnica Kranj: lahko rodite pod hipnozo

V kranjski porodnišnici imajo možnost poroda pod hipnozo. Kmalu se bodo selili v nove prostore.

Zdrava nosečnica
09. 09. 2018 08.15

Če med nosečnostjo pijete alkohol, se zgodi TO!

V Sloveniji že peto leto zapored obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja o posledicah izpostavljenosti otroka alkoholu pred rojstvom. Datum fetalnega alkoholnega sindroma simbolizira devet mesecev nosečnosti, saj ves čas nosečnosti obstaja tveganje za dosmrtne posledice zaradi izpostavljenosti alkoholu še nerojenega otroka.

Zdrava nosečnica
20. 06. 2018 08.12

Najpogostejše nosečniške težave

Ste v veselem pričakovanju? Prekipevate od čustev? Iskrene čestitke! Čaka vas devet mesecev pripravljanja na materinsko vlogo. Nekateri meseci bodo napornejši, saj se boste mogli soočiti s kupom nosečniški težav. Zbrali smo nekaj najpogostejših in nasvete, kako jih ublažiti oz. premagati.

Šola za starše
19. 04. 2018 08.12

Tega o hranjenju po steklenički niste vedeli

Michele Zipp, mama dvojčkov, je spregovorila o hranjenju dojenčka po steklenički. Obstajajo tako pozitivne kot negativne lastnosti o nadomestnem mleku, čeprav se o tem pogosto ne govori.

Šola za starše
12. 03. 2018 08.17

Kako pomagati dojenčku, ko ima vetrove?

Povsem normalno je, da ima dojenček vetrove, in če jih nima, mu je lahko neprijetno v trebuhu. Kako pa lahko zaznate, da ima težave s tem? Kako mu lahko pomagate?

Nosečnost
30. 01. 2017 08.16

Države, v katerih največ pijejo med nosečnostjo

Na Irskem največ žensk pije alkoholne pijače med nosečnostjo, po raziskavi The Lancet kar 60 odstotkov nosečnic to počne. Na drugem mesto je Belorusija, tam pije 45,8 odstotkov nosečnic, na tretjem pa Danska (45,8 odstotkov).

Vse o prehrani
13. 01. 2017 08.16

Metoda, ki razbija mite o hranjenju otroka

UNICEF Slovenije je v sodelovanju z zdravstvenimi strokovnjaki izdal slovenski prevod svetovne knjižne uspešnice Naj otrok izbira pot, avtoric Gill Rapley in Tracey Murkett. Knjiga predstavi uvajanje goste hrane na željo otroka. Kaj pa to pravzaprav pomeni v praksi, nam je razložil asist. dr. Evgen Benedik.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863