težave z odvajanjem blata

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo
Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Vodnik za starše za premagovanje zaprtja pri otrocih
Zaprtje se kaže na različne načine. Lahko odvajamo velike količine blata in je odvajanje boleče, lahko gre za majhne in trde iztrebke ali pa sploh ne odvajamo. Tudi nenamerno odvajanje blata je lahko simptom zaprtja.

Take so lahko težave z izločanjem po porodu
Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

Z nežnimi dotiki v boj proti močenju postelje, kolikam in neprespanim nočem
Z nežnimi in komaj občutnimi dotiki lahko dojenčkom olajšajo bolečine pri kolikah in pri izraščanju zobkov, dotiki pa tudi izboljšajo spanje, tako da je manj neprespanih noči. Otrokom lahko pomagajo, če močijo posteljo, imajo alergije, atopijski dermatitis, astmo, pogoste laringitise, bronhitise ali vnetja ušes. Pomirjajo hiperaktivne otroke in otroke s težavami s pozornostjo. Zelo pozitivno delujejo tudi na otroke s potrebnimi potrebami.

10 sprememb maminega telesa po porodu
Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?
Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Kaj se dogaja po porodu?
Po porodu vas bosta najprej pregledala babica in ginekolog. Pregledala bosta maternični vrat, nožnico in zunanje spolovilo ter oskrbela morebitne poškodbe, ki so nastale med porodom. Skozi trebušno steno bosta tudi preverila, če se maternica dobro krči.

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.
Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Toaletni trening
Pozdravljeni. Imam 5 letnega sina, ki ima že kar nekaj časa težave z odvajanjem blata. Gre za to, da se skriva, ko ga kakat in zadržuje, večinoma pa mu tudi uide v hlače. Na wc ga zelo stežkega d...

Zaprtje
Pozdravljeni! Sem zaskrbljena mama 18 mesečnega sina ki ima probleme z odvajanjem blata. Že v prvih mesecih smo imeli občasno težave z odvajanjem blata, pomagali smo si s "sladom" kar je bilo takrat...

Dojenček je tu
Četudi je novopečena mamica med porodom trpela hude bolečine, vse odtehta trenutek, ko prvič zagleda in objame bitjece, ki ga je mesece nosila pod srcem. Neprecenljiv in težko pričakovan trenutek, ki je hkrati tudi velik šok. Tako za mamo kot za novorojenčka. V nadaljevanju razkrivamo, kaj sledi v minutah in urah po porodu.

Težave, ki se lahko pojavijo po porodu
Navajamo nekaj povsem običajnih težav po porodu.

Porod je za mano, kaj pa sedaj?
Po porodu vas bosta najprej pregledala babica in ginekolog. Preverila bosta, v kakšnem stanju so maternični vrat, nožnica in zunanje spolovilo ter oskrbela morebitne poškodbe, ki so nastale med porodom. Skozi trebušno steno bosta preverila tudi, če se maternica pravilno krči.

VIDEO: Šola lulanja
Tudi lulanja se je treba naučiti. Čeprav se morda sliši smešno, je zelo pomembno, da zna otrok pravilno izprazniti svoj mehur. Še bolj pomembno pa je, da starši poiščejo pomoč, če se pri tem pojavijo težave.

Kako rešujemo težave po porodu?
Po porodu se vaše telo spet počasi vrača v 'normalno' stanje. Najbrž skoraj vsaka ženska občuti nekaj težav, ki so značilne za obdobje po porodu. A nikar ne skrbite, ponavadi hitro minejo.

VIDEO: Šola kakanja
Se vam zdi zabavno? Vendar gre za povsem resno zadevo. Otroke s trdovratnim kroničnim zaprtjem namreč na Pediatrični kliniki v Ljubljani vključijo v šolo kakanja.