Bibaleze.si

težko dihanje

Zdrav otrok
04. 04. 2025 05.00

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati

Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Zdrav otrok
27. 03. 2025 10.29

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje

Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Nosečnost
04. 03. 2025 05.00

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno

Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Nega in zdravje
10. 12. 2024 04.20

Kako prepoznati atopijski dermatitis?

Atopijske bolezni združuje to, da pri njih nastane vnetno dogajanje na mestu, kjer pride do stika alergena z imunskim sistemom osebe in posledično do imunskega odgovora telesa, ki se kaže v obliki alergijskih bolezni. Atopijski dermatitis je kronična srbeča vnetna kožna bolezen, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih, pri dojenčkih, majhnih otrocih, mladostnikih in tudi odraslih. Ima jo od 15 do 20 odstotkov ljudi v razvitem svetu.

Zdrava nosečnica
07. 10. 2024 04.00

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?

Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Vzgoja in vrtec
05. 10. 2024 02.15

Želite vzgojiti uspešne otroke? Naučite jih, kako se razjeziti

Nihče se ne veseli otrokovega izbruha jeze. Toda namesto, da bi se tega bali, bi lahko vsak izpad obravnavali kot priložnost za učenje in razvijanje veščin. Tako boste otroka naučili, kako se spopasti z določenimi čustvi in jih obvladovati, ter ga opremili z določenimi življenjskimi veščinami, ki so potrebne za uspeh.

Nosečnost
03. 10. 2024 01.15

Je povečana količina plodovnice v nosečnosti lahko nevarna?

Presežek amnijske tekočine med nosečnostjo, znan tudi kot polihidramnij, je lahko zaskrbljujoče stanje za bodoče matere. Medtem ko so blagi primeri pogosto neškodljivi, lahko resnejši primeri predstavljajo tveganje za mater in otroka.

Recepti za malčke
12. 09. 2024 03.30

Nenavadni simptomi alergije na hrano pri otrocih

Vsak četrti otrok se zdravi zaradi alergijske bolezni, odstotek otrok, ki so alergični na hrano, pa z vsakim letom narašča, zato je dobro poznati simptome in znake, ki kažejo na alergijo, hkrati pa razlikovati med intoleranco na hrano in alergijami.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Nosečnost
25. 08. 2024 05.00

Trik, s katerim boste ublažili bruhanje in slabosti v nosečnosti

Nosečnost lahko med drugim spremljata dva izjemno neprijetna simptoma, kot sta slabost in bruhanje. Posledično se pojavi kopica nevšečnosti, kot so bolečina v želodcu, izguba apetita, nemoč, utrujenost, izguba kilogramov in neprijetno počutje. Čeprav so na voljo različna zdravila za lajšanje teh simptomov, se nekateri še vedno obrnejo na preprosto, staro zdravilo: lizanje kocke ledu.

Spanje in dojenje
16. 08. 2024 05.00

Kako vemo, da je dojenčku prevroče?

Preverite, kakšna je priporočena sobna temperatura za vašega dojenčka in kako ga pravilno obleči za spanje.

Prehrana v nosečnosti
09. 08. 2024 05.34

7 ključnih nasvetov, ki jih je dobro upoštevati v nosečnosti

Nekatere mamice pravijo, da je najbolj čarobno in nezamenljivo obdobje življenja prav čas nosečnosti, ko pod srcem nosijo še nerojenega otroka in spoznajo še eno vrsto ljubezni – brezpogojno. Da bi to obdobje preživele čim bolj kakovostno, srečno in izpopolnjujoče, smo pripravili 7 ključnih nasvetov, ki jih velja upoštevati.

Porod
17. 05. 2024 04.30

Vakuumski porod: vzroki, način, prednosti in slabosti

Vakuumski porod je eden od načinov dokončanja vaginalnega poroda. Običajno se za takšno metodo zdravniki odločijo, ko se otrok po naravni poti ne rodi v času, kot bi se moral, saj je za drugo porodno dobo, kot razlaga primarij dr. Neda Bizjak, dr. med. spec. ginek. in porodničarstva, predviden časovni okvir ali zaradi zapletov z mamo ali otrokom. Kako vakuumski porod izvedejo, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni in ali je poseg tvegan, si preberite v članku.

Zdrav otrok
04. 03. 2024 05.00

Kdaj kašelj nakazuje, da ima otrok astmo? Bodite pozorni na te simptome

Kako ločiti navaden kašelj od astme, kakšni so simptomi in kdaj je potreben pregled pri pediatru? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
25. 12. 2023 05.00

Vrste kašlja pri dojenčkih in majhnih otrocih

Okužba, ki bi pri odraslem povzročila le majhne težave, je lahko za otroka življenjsko ogrožajoča, zato pri dojenčkih in malčkih kašelj obravnavamo drugače kot pri odraslih. Kateri so vzroki kašlja pri otrocih in kdaj je treba nujno obiskati zdravnika?

Zdrav otrok
11. 12. 2023 05.00

Najpogostejše otroške zimske bolezni in kdaj do zdravnika

Običajen prehlad spada med najpogostejše zimske bolezni v vrtčevskem obdobju. Njegov potek je blag in hiter. Ne gre za nevarno bolezen, vendar pa je izjemno pomembno, da otroku redno čistimo nosek, saj lahko zamašen nos povzroči neprijetne zaplete. Ravno tako je ob vsaki spremembi, ki jo opazimo v otrokovem vedenju ali počutju, pomembno preveriti telesno temperaturo.

Zdrav otrok
30. 10. 2023 05.00

5 najpogostejših starševskih napak, zaradi katerih so otroci pogosto bolni

Današnje generacije otrok bi morali nekoliko bolj utrditi, se strinjajo strokovnjaki. Pomembno je, da delamo na preventivi, kar poleg rednega in doslednega umivanja rok in raznolike prehrane pomeni tudi čim več gibanja na svežem zraku.

Zdrav otrok
03. 10. 2023 05.00

Zobozdravnica Tea: 'Strah pred zobozdravnikom je dostikrat privzgojen'

Z bibino svetovalko in zobozdravnico za otroke in odrasle Teo Malnar Turnšek, dr. dent. med. smo se pogovarjali o pomembnosti ustne higiene pri otrocih. Povedala nam je tudi nekaj več o najpogostejših zobozdravstvenih težavah otrok in mladostnikov ter na kakšen način poskuša zobozdravniški pregled narediti čim bolj prijeten za najmlajše. Pogovor si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Po porodu
02. 10. 2023 05.00

Poporodni simptomi, ki so lahko nevarni

Porod je za večino žensk kljub bolečinam ena najlepših izkušenj. Vendar pa včasih po porodu lahko pride do zapletov. Prav je, da se ženske pred porodom zavedajo tudi njegovih manj prijetnih posledic in se nanje nadvse dobro pripravijo.

Zdrav otrok
15. 09. 2023 05.00

Ti simptomi kažejo, da je vaš otrok pod stresom

Spremembe in prelomnice v življenju so lahko vznemirljive in pozitivne, hkrati pa vodijo tudi do povečanega stresa, slabega zdravja in občutkov tesnobe. Stres je pravzaprav fizični, duševni in čustveni odziv na zahtevne dogodke. Gre za normalen del življenja vseh, tudi otrok, a včasih starši ne znajo prepoznati, da je njihov otrok pod stresom. Kakšni so torej znaki, ki nakazujejo na to?

Nosečnost
24. 08. 2023 09.08

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob

V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Nosečnost
12. 07. 2023 05.00

To je najboljši položaj za spanje v nosečnosti

Ker je telo v nosečnosti podvrženo številnim spremembam, lahko dober in kvaliteten spanec v tem obdobju postane pravi izziv. Nihanje hormonov, fizično nelagodje, velik nosečniški trebušček in zaskrbljeno razmišljanje o tem, kaj vse vas čaka, lahko prispevajo k neprespanim nočem. Za vas imamo nekaj dragocenih nasvetov, kako najti udobje in doseči miren spanec kljub nosečnosti.

Zdrav otrok
30. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati in zdraviti koprivnico pri otroku?

Ima vaš otrok srbeče, rdeče izboklinice na koži? Lahko, da gre za koprivnico. Preverite simptome in znake bolezni ter kako poteka zdravljenje.

Zdrav otrok
03. 04. 2023 05.00

Kako prepoznamo anksioznega otroka?

Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
16. 07. 2022 04.15

Najpogostejše fobije pri otrocih

Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Po porodu
14. 07. 2022 04.15

10 sprememb maminega telesa po porodu

Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Zdrava nosečnica
24. 06. 2022 11.41

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti

Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Nega in zdravje
14. 02. 2022 05.00

Takrat lahko posumite, da je otrok alergičen

"Srednji sin je imel alergijo na jajca, ki je izzvenela pri njegovih dveh letih in pol. Že pred prvim letom starosti sem pri njem opazila suho kožo na ličkih, medtem ko ni imel drugih izpuščajev ali težav. Sprva sem mislila, da je posledica neprijaznega zimskega vremena, zato sem mu na obrazek nanašala mastno kremo za občutljivo dojenčkovo kožo. Stanje se ni izboljšalo, zato sem ga peljala k pediatru. Svetoval je testiranje na alergije in potrdili so jo," se spominja mamica treh otrok.

Zdrav otrok
27. 05. 2021 08.10

Takrat lahko posumite, da ima otrok seneni nahod

Kako ločimo seneni nahod od običajnega prehlada? Kako lahko starši prepoznajo znake pri otrocih? Kakšno je zdravljenje oziroma blaženje simptomov, kakšne so lahko posledice, če ni primernega zdravljenja, in ali bo seneni nahod ob ustreznem zdravljenju izzvenel? Odgovarja Vesna Plevnik Vodušek, dr. med., specialistka pediatrije in alergologinja.

Zdrav otrok
02. 02. 2021 08.06

Otroci in covid-19: kaj je doslej znano?

Otroci praviloma redkeje obolevajo v primerjavi z odraslimi, če pa že, je pri njih običajno blažji potek koronavirusne bolezni. Vseeno pa so pri sicer v osnovi zdravih otrocih že zabeležili zdravstvene posledice po preboleli okužbi.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863