tekmovalnost

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Se vaš otrok spopada s tem sindromom? To so opozorilni znaki
Kaj je sindrom hitečega otroka, zakaj do njega pride in kako se mu izogniti, da bi otrokom omogočili srečno in zdravo otroštvo?

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?
Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'
Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

Teh življenjskih veščin se otrok nauči z ekipnim športom
Sodelovanje v ekipnih športih ne pomeni samo užitka ob gibanju in zmagoslavja ob doseganju uspehov, temveč je tudi močno orodje za razvoj telesnih, duševnih in socialnih spretnosti pri otrocih. Življenjske veščine, kot so denimo vodenje, disciplina, sodelovanje, empatija, potrpežljivost in vztrajnost, ki se jih otroci naučijo zlasti skozi ekipne športe, se z igrišča prenesejo tudi na vsa druga področja življenja. Biti del nečesa večjega od sebe je za otroka zelo dragocena izkušnja.

Ne zamudite priložnosti, da svojemu otroku uresničite sanje!
Imate doma malega kuharskega mojstra? Zgrabite zadnjo priložnost in mu omogočite, da svoj talent pokaže celotni Sloveniji.

'Naš prvi otrok je čisto drugačen kot drugi'
"Naš prvi otrok je čisto drugačen kot drugi. Tako močno se razlikujeta, kot da ne bi bila v sorodu," so besede, ki jih starši pogosto delijo z drugimi, ko opisujejo osebnostne značilnosti svojih otrok. Dejstvo je, da se sorojenci med seboj močno razlikujejo tudi zaradi vlog, ki jih imajo v družini. Posebej zanimiv je psihoterapevtski pogled na zaporedje rojstev. Kakšen in čigav je torej prvi, drugi ali tretji otrok in kaj to pomeni za družinski sistem, preverite v spodnjih vrsticah.

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?
Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

Premiera nove mladinske serije na OTO
V nedeljo, 28. 11., ob 14. uri prihaja na priljubljeni otroški program OTO nova mladinska serija Kally's Mashup – Pot do zvezde. Zgodba o dekletu, ki si je drznilo slediti svojim sanjam in na svoji poti naletelo na marsikateri izziv in spoznalo pravo prijateljstvo, bo navdušila prav vse mladostnike.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok
Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

Takšni so bili v otroških letih znani slovenski sodniki
Minuli teden se je po koncu poletnega premora na POP TV vrnil priljubljeni kuharski šov MasterChef Slovenija, ki pa se je začel malce bolj sproščeno, kot smo sicer vajeni, saj so sodniki presenetili z izzivom, ki je vključeval njihove najljubše otroške jedi, zato so tudi imitirali svoje otroške videze. Ob tem so pokazali svoje otroške fotografije.

Saj ni mogoče: mami sta se stepli na šolski predstavi
Zaradi pretepa dveh mater so odpovedali šolsko božično predstavo!

To se je zgodilo v Sloveniji: resnična soba pobega
Ona – majhna punčka – ni mogla pobegniti. "Danes po vseh teh letih stojim pred vami na mestu zločina in vam govorim svojo zgodbo. V tem trenutku je v Sloveniji in po svetu na tisoče takšnih in podobnih skritih sob pobega, iz katerih otroci ne morejo pobegniti."

Ko starši postanejo nočna mora na tribunah
Starši, ki med tekmo na tribunah na glas štejejo napake hčerinih soigralk. Desetletnih deklic. Oče, ki se hudo razjezi na osemletnika, ker je na igrišču spotaknil njegovega sina. Pa starši, ki ne govorijo z otrokom, ker ni zmagal. Vse to so žalostne podobe otroškega športa. Kaj storiti, ko odraslim popustijo zavore?

Agresija pri sorojencih
Otroci, ki imajo starejše brate, so bolj agresivni kot tisti, ki imajo sestre.

Je judo primeren tudi za predšolske otroke?
Mnogim staršem se poraja vprašanja, ali je judo sploh primeren že za predšolske otroke in kaj z rednimi treningi pridobijo. Se lahko pri njem otroci poškodujejo?

Slovenija: Resnica je šokantna
Desetina slovenskih dijakov je že bila izsiljevana, otipavana ali okradena, nekoliko več jih je doživelo tudi udarec in bilo tarča neprijetnih opazk, kaže raziskava Dijaške organizacije Slovenije o nasilju na srednjih šolah. Dijaki nasilje najpogosteje zaznajo na šolskem hodniku in v okolici šole, okoli petina dijakov pa nasilja ne opazi nikoli.

Nepozaben spektakel za Slovence!
Potrebujete oddih? Radi gledate filme? Priskrbite si varstvo za najmlajše družinske člane, nato se udobno s partnerjem namestite na sedežni ... Ne zamudite azijske kuhinje spektaklov, ki bo na televizijskem programu KINO 16. novembra.

David Beckham iskreno o svojem življenju
David Beckham, slavni nogometaš, je priznal, da nikakor ne mara biti ločen od družine. Prav tako ne želi, da bi se njegovi otroci, ki jih želi naučiti, kaj so v življenju prave vrednote, ves čas selili.

Zakaj imate pa vi otroka?
Tema, o kateri se ne sme govoriti na glas, ker – kaj si bodo pa drugi mislili! Žal je primerov, ko je otrok 'samo projekt', kar nekaj, zagotovo pa se s tem ne hvali nobena mamica ali očka. Vam je to znano?

S športnimi aktivnostmi proti odvisnostim
Športno-družbena akcija Veter v laseh želi mlade spodbuditi, da začnejo aktivno preživljati prosti čas. Obenem jih želijo naučiti, kaj so zares pomembne vrednote v življenju in jih tako potegniti stran od alkohola, cigaret in drog.

Odkrili, zakaj so moški plačani bolje od žensk
Raziskovalci so odkrili, zakaj so moški plačani bolje od žensk. Pravijo, da je za to odločilna tekmovalnost, ki se pri dečkih pokaže že pri rosnih štirih letih …

Kdo bo boljši starš: mama ali oče?
Očki, če se želite izogniti partnerskih nesporazumom, se s svojimi otroki le igrajte, skrb zanje pa prepustite mamam. Raziskave kažejo, da je odnos uspešnejši, če se očetje v nego otrok ne vmešavajo.

Nika Kljun: Plesala že v vozičku
Nika Kljun živi za ples. Različni gibi v njej vzbudijo čarobna čustva, zato ni presenetljivo, da so jo izbrali za žensko, ki je najbolj usodno zaznamovala letošnje leto. Že pri štirih letih je začutila, da bo njen svet plesna dvorana ...

FOTO: Milijoni za fotografije
Gospodarstvo po vsem svetu je v recesiji, rumeni tisk v Združenih državah Amerike pa je še vedno pripravljen plačati neverjetne vsote za prve fotografije zvezdniških otrok.

Otroški horoskop
Malo za šalo, malo zares vam ponujamo otroški horoskop, ki vam bo v pomoč, da boste vedeli, kakšen je vaš otrok danes in kakšen bo, ko odraste.