Bibaleze.si

telesna teža

Zanositev
31. 03. 2025 11.46

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?

O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Nosečnost
25. 03. 2025 11.38

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati

Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Nosečnost
05. 03. 2025 05.00

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko

Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Zanositev
09. 11. 2024 03.00

5 navad, ki lahko povečajo možnost za zanositev

Če načrtujete otroka, je dobro spremeniti določene življenjske navade, ki lahko negativno vplivajo na plodnost.

Zanositev
06. 10. 2024 04.00

Kaj je ovulacija in na katere dni ste najbolj plodni?

Vsak mesec – približno 7 do 10 dni po menstruaciji – se jajčece sprosti iz jajčnika v procesu, imenovanem ovulacija. Ko jajčece potuje po jajcevodu v upanju, da bo oplojeno, bo preživelo do 24 ur, preden se tako imenovano 'zanositveno okno' zapre do naslednjega ciklusa. A kakšni so znaki ovulacije?

Najstniki
26. 09. 2024 05.00

Kako najstnikom omejiti čas pred zasloni?

Današnji najstniki preživijo velik del svojega časa pred zasloni – bodisi s pisanjem sporočil na pametnih telefonih, gledanjem videov na računalnikih ali igranjem igric. Povprečno pred njimi preživijo kar devet ur na dan. Kako to vpliva na njihovo telesno in duševno zdravje?

Prehrana
25. 09. 2024 05.00

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate

Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Zanositev
24. 08. 2024 04.15

To so dejavniki, ki lahko vplivajo na vašo plodnost

Pari, ki se pripravljajo na zanositev, lahko močno izboljšajo svoje možnosti za zdravo in uspešno spočetje, če pazijo na nekatere dejavnike, ki vplivajo na plodnost.

Družina in odnosi
30. 07. 2024 05.00

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu

Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Nosečnost
10. 06. 2024 02.30

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka

Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Zanositev
25. 05. 2024 02.30

To so najpogostejši vzroki neplodnosti

Vsak šesti par se sooča z neplodnostjo, nanjo pa vpliva več različnih dejavnikov.

Zanositev
17. 04. 2024 05.00

10 najpogostejših napak, ki jih počnete, ko načrtujete nosečnost

V želji, da bi jim čim prej uspelo zanositi, pari počnejo vrsto napak, ki lahko negativno vplivajo na uspešno zanositev. Preverite, za katere napake gre.

Pregledi med nosečnostjo
09. 03. 2024 05.00

Prvi ultrazvok – kaj pričakovati?

Ultrazvočni pregled zagotavlja vpogled v razvoj življenja v maternici in nudi bistvene informacije o nosečnosti. Razumevanje vsega, kar lahko pričakujete med prvim ultrazvokom, pa lahko pomaga ublažiti morebitne skrbi ali dvome. Da vam bo čas do prvega pregleda hitreje minil, smo za vas pripravili nekaj informativnih napotkov.

Zdrav otrok
10. 02. 2024 05.00

Sladkorna bolezen pri otrocih: bodite pozorni na te simptome

Sladkorna bolezen ali diabetes že dolgo velja za svetovno epidemijo, saj število obolelih v svetu v zadnjih desetletjih nenehno narašča. Prvi simptomi bolezni so pogosto uriniranje, pretirana žeja, hujšanje in utrujenost.

Po porodu
09. 02. 2024 03.30

Lepotni posegi po porodu: kdaj, zakaj in kaj?

Mamice se po rojstvu otroka ne soočajo samo z novimi izzivi materinstva, ampak lahko sčasoma tudi z željo po povrnitvi predporodne postave in izboljšanju samopodobe. Nekatere se odločijo za lepotno operacijo in na pomembna vprašanja o estetskih posegih za povrnitev predporodne postave je odgovarjal priznani estetski kirurg Andrej Testen.

Po porodu
31. 01. 2024 04.15

Poporodna težava, o kateri se redko govori

Nosečnost prinese nešteto sprememb v ženskem telesu in ena manj znanih poporodnih težav je diastaza rektusov. Gre za stanje, pri katerem se trebušne mišice ločijo, kar povzroči vidno vrzel v srednji liniji trebuha. Čeprav je pojav med mladimi mamicami pogost, se o njem le redko razpravlja.

Zdrava nosečnica
23. 08. 2023 05.00

Ali je tek med nosečnostjo varen?

Tek med nosečnostjo je lahko varen in zdrav način za ohranjanje kondicije in dobrega počutja, vendar zahteva skrben premislek, prilagodljivost in velik poudarek na osebnem zdravju in udobju. Ženske, ki razmišljajo o teku med nosečnostjo, se morajo vedno posvetovati s svojim zdravnikom ter prisluhniti svojemu telesu. Vsaka nosečnost je edinstvena, prednostna naloga pa mora biti ohranjanje zdrave in udobne nosečnosti ob primerni telesni dejavnosti.

Očkov kotiček
27. 07. 2023 05.00

Kaj vse lahko vpliva na zdravje sperme in kako ga izboljšati?

Kadar se par sooča s težavami z neplodnostjo, večina pritiska pogosto pade na žensko, ki naj bi morala izboljšati svoje zdravstveno stanje. Toda tudi moški imajo ključno vlogo pri zanositvi in lahko povečajo možnosti zanositve z ohranjanjem zdrave sperme. A kako? Preverite v spodnjih vrsticah.

Za mami
23. 01. 2023 08.39

'Večkrat se zalotim, da izbruhnem že za najmanjše stvari'

Razdražljivost je nekaj, kar občasno ob povečanem stresu doživljamo vsi, a le v določenem obsegu in kratek čas. Lahko pa postane del našega vsakdanjika in izrazito vpliva na čustveno ozračje, pa tudi odnose v družini. V nadaljevanju preverite, na kaj moramo biti pozorni in kako se z razdražljivostjo najučinkoviteje spoprijeti.

Zanositev
23. 10. 2022 05.00

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'

Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Zanositev
05. 10. 2022 05.00

Težave z zanositvijo se lahko pojavijo tudi po porodu

Sicer redko, a je mogoče, da ženska po porodu ne more vnovič spontano zanositi. Kje so lahko vzroki, pojasnjuje mag. Uršula Reš Muravec, specialistka ginekologije in porodništva iz Zdravstvenega centra Dravlje.

Vzgoja in vrtec
14. 09. 2022 08.44

Kakšen starš ste glede na 4 vzgojne stile?

Vzgoja zajema celostni razvoj osebnosti, ki poteka na kognitivni, emotivni in vrednostni ravni. Znotraj vzgoje pa lahko govorimo tudi o vzgojnih stilih, ki vključujejo sistem metod, sredstev in postopkov, s katerimi starš vzgaja svojega otroka. Poznamo 4 ključne stile: avtoritarni, avtoritativni, permisivni in nevključeni.

Nosečnost
21. 08. 2022 05.00

Preeklampsija – kaj morate vedeti?

Preeklampsija je nosečnostna bolezen, ki se pokaže z visokim krvnim tlakom in proteini v urinu," pojasnjuje mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva z Ginekološke klinike v UKC Ljubljana. "Večinoma se pojavi v drugi polovici nosečnosti. Redko šele po porodu." Pravzaprav je zdravilo za preeklampsijo prav porod.

Po porodu
14. 07. 2022 04.15

10 sprememb maminega telesa po porodu

Od trenutka, ko ženska zanosi, se v njenem telesu začnejo odvijati spremembe. Ko telo okreva po nosečnosti in porodu ter začenja proizvajati mleko za dojenčka, pa lahko pričakujete še več fizičnih sprememb, zato imejte v mislih, da bo vaše nosečniško telo po koncu nosečnosti potrebovalo še nekaj mesecev, da bo prešlo nazaj v običajno stanje.

Razvoj otroka
09. 05. 2022 05.00

Se vaš otrok sooča z debelostjo? Tako mu lahko pomagate

Zaradi različnih dejavnikov, kot so pomanjkanje gibanja, aktivnosti, prekomerna poraba časa za sedenje pred računalnikom, pretiran vnos sladkorjev in nezdrave prehrane ipd., ima vse več otrok težave s prekomerno telesno težo. Kako jim pomagati?

Prehrana za dojenčke
25. 02. 2022 07.42

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah

Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Razvoj otroka
18. 02. 2022 13.30

Kako in zakaj so družabne igre koristne za otrokov razvoj?

Kot starši se verjetno še spomnite svojega otroštva, ko smo kar nekaj neprecenljivih trenutkov prebili ob takrat najbolj priljubljenih družabnih igrah, bodisi s svojimi starši bodisi s prijatelji. Kljub mnogim generacijam, ki so se rodile vmes, pa se zdi, da priljubljenost namiznih iger prav nič ne ugaša – ravno nasprotno. V preteklih mesecih, ko smo bili vsi primorani več časa preživeti doma z najbližjimi, smo ponovno pobrisali prah s priljubljenih iger in obudili veselje, ki pride z njimi. Igranje namiznih iger ima veliko pozitivnih učinkov na razvoj otroka, zato vam priporočamo, da ga uvedete kot tedensko rutino. Preverite, zakaj.

Za mami
24. 09. 2021 15.29

8 stvari, na katere morate pomisliti, ko ste utrujene

Materinstvo je eno najlepših doživetij za žensko. Poleg vse ljubezni in topline ter radosti, ki jih prinese s seboj, pa ima tudi trenutke, ko se počutimo popolnoma izžete in se vprašamo, ali bomo zmogle. V takšnih trenutkih je pomembno, da si zaupamo in verjamemo vase. Kajti vse še prehitro mine in se postavi na pravo mesto.

Prehrana v nosečnosti
25. 08. 2021 07.46

Pravilna prehrana v nosečnosti

Pravilna prehrana v nosečnosti je izjemno pomembna tako za mater kot otroka. Otroku namreč zagotavlja vse potrebne snovi za rast in razvoj, medtem ko za mater predstavlja dobro počutje in zdravje.

Lepota in moda
13. 05. 2021 07.52

Strije: Kako jih odpraviti z naravnimi olji?

Žensko telo v obdobju nosečnosti prehaja skozi različne fizične spremembe. Med vsemi so najpogostejše skrbi nosečniške strije, ki nastanejo kot posledica naglega raztezanja kože. Preverite, s katerimi naravnimi olji lahko ublažite nastanek nosečniških strij.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863