Bibaleze.si

telesnega

Nosečnost
05. 03. 2025 05.00

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko

Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Prosti čas
11. 02. 2025 05.00

Otroci na ledu: hokej, umetnostno ali rekreativno drsanje?

Drsanje je priljubljena zimska aktivnost, ki združuje zabavo, gibanje in razvoj številnih veščin. Mnogi starši se sprašujejo, ali naj svojega otroka vpišejo na hokej, umetnostno drsanje ali ga preprosto spodbujajo k rekreativnemu drsanju. Preverite, kako lahko otroci uživajo na ledu in kakšne prednosti prinaša določena oblika drsanja!

Dojenček
04. 02. 2025 05.00

Zakaj so dojenčki, rojeni v februarju, tako posebni

Nosečnice, ki bodo ta mesec rodile, lahko pričakujejo posebno zanimive dojenčke. Statistika kaže, da imajo ljudje, rojeni v najkrajšem mesecu v letu, določene posebne lastnosti.

Zdrav otrok
02. 02. 2025 05.00

Telesna aktivnost kot temelj otrokovih zdravih navad

V današnji digitalni dobi otroci preživijo več časa pred zasloni, precej manj časa pa namenijo fizičnim dejavnostim. Ta sprememba v življenjskem slogu ima pomembne posledice za njihovo splošno zdravje in razvoj. Gibanje namreč igra ključno vlogo pri ohranjanju otrokovega telesnega, duševnega in čustvenega dobrega počutja. V nadaljevanju preverite, zakaj je pomembno otroka spodbujati h gibanju in kako zelo pomembno je to za njegovo prihodnost.

Zdrav otrok
29. 01. 2025 05.00

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?

Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

Zdrav otrok
13. 01. 2025 05.00

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom

Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Najstniki
24. 09. 2024 05.00

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?

Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Po porodu
02. 09. 2024 02.30

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov

Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?

Problematični najstnik
10. 07. 2024 05.00

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?

Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Vzgoja in vrtec
25. 03. 2024 05.00

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?

"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Razvoj in odnosi
16. 02. 2024 03.30

Razbijamo tabuje: kaj bi morali starši vedeti o samozadovoljevanju svojih najstnikov

Že samo izraz samozadovoljevanje marsikateremu staršu prebudi občutke sramu, ko gre za njihove najstnike, pa poleg slednjega morda tudi nelagodje, negotovost in številna vprašanja. Se z najstnikom o tem sploh pogovarjati ali biti raje tiho? Kaj storiti, če najstnika pri tem zalotimo? Kdaj gre za odklone? O tem in še čem, si preberite v tokratnem članku.

Družina in odnosi
07. 01. 2024 05.00

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka

Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Po porodu
20. 11. 2023 05.00

6 načinov, kako biti telesno pozitivna mamica

Se ujamete med opazovanjem v ogledalu in nesrečnim pogledom: 'Kdaj sem pridobila takšno postavo?' Ob tem vas lahko opazujejo tudi vaši otroci in prevzemajo vzorce nezadovoljstva z lastnim telesom. A prav gotovo si ne želite, da bi med odraščanjem čutili enako do svojih teles, kar čutite same. Kako spremeniti vzorec in sprejeti svoje telo?

Partnerski odnosi
18. 12. 2022 05.00

"Uf, ti si moj mali kit. Boš kaj shujšala?"

Samo zato, ker se nekaj na prvi pogled zdi nedolžno, še ne pomeni, da nedolžno tudi je. S tem mislimo na psihično nasilje, ki je v medosebnih odnosih žal pogosto spregledano. Čustvene zlorabe se namreč začenjajo povsem subtilno in žrtev običajno sploh ne ve, da je nadzorovana, poniževana, zasmehovana ... Skozi čas postaja tovrstno nasilje vse jasnejše in bolj intenzivno, žrtev pa velikokrat pristane na robu obupa in brez občutka lastne vrednosti.

Vzgoja in vrtec
01. 11. 2022 05.00

Kako otroku olajšati žalovanje?

Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Po porodu
28. 07. 2022 04.15

"Porodniškemu dopustu bi morda morali reči porodniško delo"

Po porodu lahko doživljate občutke nepopisne sreče in veselja, lahko pa mamica ne občuti, kar je pričakovala in si je želela, ko ni blaženosti in nepopisne sreče, ko se ne čuti povezana z dojenčkom, ko si ji majhno bitjece zdi kot popoln tujec, ki ji jemlje svobodo. Tedaj ne more niti malo uživati z otročkom in materinstvo ji postane le obveznost, rutina, trdo delo, ki mu ni videti konca. Na kakšne načine si lahko tedajpomagate in kdaj je potrebna pomoč strokovnjakov, je pojasnila psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Vzgoja in vrtec
07. 05. 2022 05.00

Kakšne so posledice klofut in šeškanja?

Kaznovanje otrok je tema, ki vedno sproža precej polemik. Nekateri zagovarjajo kaznovanje, drugi ne. Kaj telesno kaznovanje sploh pomeni za otroka in zakaj lahko pusti posledice tudi v odraslosti?

Malček
24. 01. 2022 07.55

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom

Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

Nosečnost
19. 01. 2022 06.00

Kako lahko različne vrste zlorab vplivajo na nosečnost?

Medtem ko nosečnost marsikateremu paru odpre čisto nov prostor intime in nežnosti, pa so na drugi strani tudi primeri nasilja in zlorab v tem zelo ranljivem obdobju. Nasilje v družini, znano tudi kot nasilje v odnosu ali med štirimi stenami, je pogostejše, kot si lahko mislimo – sploh če upoštevamo, da je nasilje lahko psihično, telesno in spolno. Kljub temu da je vsakršno nasilje nedopustno, je v obdobju nosečnosti še toliko težje, saj ima lahko v najhujših primerih nepopravljive posledice za mater in še nerojenega otroka.

Vzgoja in vrtec
05. 11. 2021 06.00

Javno sta priznala, da pretepata svoje tri otroke

Večina staršev današnjega časa je trdno prepričanih da šeškanje, udarci in ostalo fizično nasilje nikakor niso dopustni kot vzgojni ukrepi zoper otroka. Starši se vse bolj poslužujejo permisivnih vzgojnih načinov in sočutnega starševstva. Z otrokom se pogovarjajo, mu prisluhnejo, rešujejo težave na zrel in odgovoren način. Še vedno pa obstajajo tudi takšni, ki niso povsem prepričani, da je novodobna vzgoja pravilna in primerna.

Družina in odnosi
27. 08. 2021 16.24

'Dotik začnemo pogrešati takrat, ko ga ni več'

Dotik je prva stvar, ki jo doživimo ob prihodu na ta svet. Prvi telesni stik in bližina matere obljubljata varnost in ljubezen ter se zapišeta globoko v nas. Tudi kasneje v življenju z dotikom iščemo sprejetost, tolažbo, potrditev, razumevanje in naklonjenost, zato je moč človeškega dotika tako zelo pomembna za vsakega izmed nas.

Dojenček
23. 07. 2021 15.39

To so temeljne dojenčkove potrebe

Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

Fit in zdravje
20. 04. 2021 08.04

"Nosečnost ni čas za velike športne podvige in po porodu smo na točki nič"

"V praksi opažam dve težavi: ali mamice čisto nič ne naredijo za svoje telo po porodu ali pa pretiravajo. In nobena skrajnost ni dobra za mamico po porodu," pravi profesorica športne vzgoje, trenerka pilatesa in vadbe v času nosečnosti in po porodu, mamica in avtorica knjige Ustrezna vadba po porodu Tanja Želj. Svetuje umirjenost po načelu "manj je več".

Vzgoja in vrtec
03. 08. 2020 07.44

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?

Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Šola za starše
10. 06. 2020 08.00

Zato dojenčka takoj po porodu položijo na prsi

Dojenčki so tako majhna bitja, da so videti popolnoma krhki. In čeprav so v resnici pravzaprav zelo gibki in krepki, je z njimi treba ravnati predvsem nežno in ljubeče. Izjemno dojemljivi so namreč za toplino in nežnost, ki ju prejmejo iz okolice. Tudi to je eden od razlogov, da vam dojenčka takoj po porodu položijo na prsi.

Malček
29. 05. 2020 10.45

Kaj storiti, če je vaš otrok vedno lačen?

Se vam zdi, da vaš otrok nenehno išče hrano, da je vedno lačen? Predstavljamo vam štiri možne razloge, zakaj je temu tako in kaj lahko storite.

Spanje in dojenje
03. 04. 2020 08.30

Svetovalka za dojenje pojasnjuje, kako si lahko pomagate ob težavah

Postali ste mama in odločili ste se, da boste otroka dojili. Seveda lahko nastopijo tudi kakšne težave, kot je premalo mleka, otroček preveč spi, vdrte bradavice, mastitis itd. Za ustrezno pomoč in odgovore smo se obrnili na Bibino svetovalko Aleksandro Brlan, svetovalko za dojenje s certifikati Unicefa in Društva svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije.

Zdrava nosečnica
03. 04. 2020 11.54

Zakaj je koristno izvajati Keglove vaje?

Ženske bi morale delati Keglove vaje ali vaje medeničnega dna pred in med nosečnostjo in po njej. Zakaj jih je dobro izvajati, smo se pozanimali pri Dunji Gačnik, Stott pilates inštruktorici in vaditeljici telesne aktivnosti pred porodom in po njem (Zveza fizioterapevtov Slovenije). Preberite si o koristnosti takšnih vaj vse življenje.

Blog
17. 03. 2020 07.36

'Zažrl se je v vse pore našega življenja ... Zdržimo. Naj se dobro izteče.'

Koronavirus. Čeprav sem še pred dvema tednoma upala, da ne bom pisala o njem, je danes neizogibno.

Družinsko življenje
07. 02. 2020 08.04

Zelo pomembno je, da otroka objamete in pobožate

Zelo pomembno je, da si starši kljub hitremu tempu življenja vzamete čas za otroka in se kdaj stisnete k njemu. Tudi k tistemu malo večjemu. 'Crkljanje' naj bo čim večkrat na družinskem urniku. Kaj mu to pomeni in zakaj je to pomembno zanj, smo se pogovarjali s Tino Jereb, svetovalko za vzgojo predšolskih otrok.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863