Bibaleze.si

telesni stik

Prosti čas
19. 02. 2025 05.00

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke

Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Vzgoja in vrtec
23. 01. 2025 05.00

Učinkovit način vzgoje: kako pohvale izboljšajo obnašanje otroka

Pohvale so močno orodje, ki lahko pozitivno vplivajo na obnašanje vašega otroka. S pravim pristopom lahko spodbujate želene spremembe, povečate samozavest in izboljšate odnose. Preberite si, kako pohvalo uporabiti na pravi način.

Partnerski odnosi
11. 12. 2024 04.09

Rebekin sindrom – patološko ljubosumje na nekdanje partnerke svojega partnerja

Ljubosumje je čustvo, ki se običajno pojavi kot odziv na občutek strahu, da nekaj, kar pripada nam, uhaja drugam. V partnerskih odnosih so to čustven stik, pozornost, nežnost, telesni dotiki, prosti čas, ki jih partner lahko namenja drugi osebi. Ko pa ljubosumje postane burno, neracionalno, pretirano, se lahko razvije v patološko obliko, ki ima izrazito razdiralen vpliv na odnos. Retroaktivno ljubosumje ali Rebekin sindrom je izraz, ki ga uporabljamo za opis obsesivnega in prekomernega ljubosumja na nekdanje partnerke sedanjega partnerja.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Očkov kotiček
24. 08. 2024 04.45

Kako odnos z očetom zaznamuje naša življenja?

Oče je pomembna figura v našem življenju. Kakšen je položaj očeta v družinskem sistemu in na kakšen način nas odnos z očetom zaznamuje? Več o tem v tokratnem prispevku.

Vzgoja in vrtec
27. 07. 2024 05.00

To morate storiti ob izpadu trme - tudi, če je sredi trgovine

Sočutno starševstvo ni permisivna vzgoja. "V času izpada je najpomembneje, da sta otrok in starš varna," poudarja psihoterapevtka Katja Knez Steinbuch. Preverite, kaj morate storiti, če začne na primer razbijati v okolici ali metati stvari v vas! Tudi, če se to zgodi sredi trgovine.

Porodnišnice
30. 05. 2024 05.00

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini

V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Razvoj otroka
11. 02. 2024 04.30

Zato ne smemo ignorirati otroškega joka

Je res priporočljivo, da otroški jok ignoriramo? Se otrok res zna pomiriti sam? Je otrok res priden, če nič več ne joče? Pojavlja se mnogo vprašanj, ki vse prevečkrat dobivajo povsem napačne odgovore.

Vzgoja in vrtec
29. 12. 2023 05.00

Spodbujanje otroka k objemanju sorodnikov: telesni stik ne sme biti prisila

Objemi dedka, drugače bo žalosten. Daj babici poljubčka, te je čakala ves dan. Otrok jasno odklanja stik in starš še kaj vztraja. Drugič ne boš dobil čokolade, poglej kako so žalostni, ker jih ne maraš. Verjetno vsi poznamo tovrstno spodbujanje k izražanju naklonjenosti in morda smo podobno doživeli v otroštvu tudi sami. A pomembno je poudariti, da s takšnim siljenjem otroka učimo, da njegove potrebe niso pomembne in da drugi lahko kršijo njegove telesne meje.

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Vzgoja in vrtec
22. 08. 2023 09.17

Kako krizne razmere spremenijo rutino otrok?

Poletje 2023 je Slovenijo postavilo pred nove izzive. V kriznih intervencijah vedno znova dokazujemo, da smo skupnost, ki si pomaga, skrbi drug za drugega in premaguje težke razmere. Kot vedno v življenju je okrevanje po kriznih razmerah dolgotrajnejše kot uničujoča poplava, ki v kratkem času pusti sled premoženjske škode.

Intervju
14. 06. 2023 05.00

Dula Špela: 'Vsako žensko bi morali vprašati, kaj si želi ob porodu'

Dula Špela Peternel me je na poti k njej poklicala, če se lahko dobiva na drugi lokaciji, kajti še isti dan je pozneje odhitela nudit podporo pri porodu. Po poznejšem vnovičnem stiku je vesela zaupala, da je bil porod znova nepozaben.

Novice
26. 04. 2023 09.00

Svetujemo, kako izbrati pravo otroško posteljnino!

Otroci velik del dneva preživijo v postelji, zato je pomembno, da imajo kakovostno posteljnino. Na kaj paziti, ko kupujete otroško posteljnino?

Novice
17. 04. 2023 05.00

Nežna ščetka od vsega začetka

Po porodu smo mame običajno prve, s katerimi novorojenček pride v tesnejši telesni stik. Takrat otrokovo do rojstva sterilno ustno votlino naselimo s svojo ustno bakterijsko floro.

Vzgoja in vrtec
17. 04. 2023 05.00

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?

Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

Po porodu
16. 02. 2023 05.00

Ste pogosto utrujeni in imate občutek teže na prsih?

Poporodna tesnobna motnja ni baby blues in ni poporodna depresija. Gre za čisto posebno motnjo, za katero so značilne skrbi, strahovi, dvomi in neprijetni telesni občutki, ki počutje le še poslabšajo. Preverite ključne značilnosti, vzroke in načine zdravljenja.

Vzgoja in vrtec
24. 01. 2023 05.00

Kako okrepiti čustveni imunski sistem pri otroku

Zadnje čase je v pogovorih zelo priljubljen laični izraz čustveni imunski sistem, pri katerem gre v resnici za psihično čvrstost. Tako kot se denimo telesni imunski sistem bori proti raznovrstnim okužbam, se z dobrim psihičnim imunskim sistemom otrok skozi odraščanje lažje sooča s stresom, stiskami, neuspehi, izzivi in drugimi neprijetnimi dogodki. To ni nekaj, kar otrok ima ali nima, ampak je veščina, ki mu jo lahko pomagamo razvijati, in ki jo ponese v odraslost.

Dojenje
10. 01. 2023 05.00

Fenomen odpora do dojenja: Ko dojenje prebuja neprijetna čustva

Dojenje naj bi poleg funkcije hranjenja predstavljalo tudi čudovito intimno izkušnjo medsebojnega povezovanja matere in otroka, a žal se ne izide vedno tako. Ste že slišali za fenomen odpora do dojenja (BAA)? Gre fiziološki odziv doječe matere na izkušnjo dojenja svojega otroka. Najpogosteje se izraža v občutkih tesnobe, jeze, besa, mravljinčenja po koži ali močni želji, da bi z dojenjem prenehali. To je še ena od tem, o kateri se le redko razpravlja, saj mnoge ženske zaradi predsodkov o njej ne želijo odkrito spregovoriti.

Vzgoja in vrtec
01. 11. 2022 05.00

Kako otroku olajšati žalovanje?

Pri izgubi ljubljene osebe se življenje obrne na glavo. Družina se spoprime z najtežjimi čustvi, pojavita se neizmerna žalost in bolečina. A velikokrat ob tragičnem dogodku pozabimo na otroke, ki nehote ostanejo prezrti. Po eni strani instinktivno vedo, da je nekaj narobe, po drugi strani pa si še ne znajo razložiti zmede, ki nastane okoli njih. Pomembno je, da ob takšnih dogodkih otroka, seveda njegovim letom primerno, prav tako vključite v sam proces žalovanja oziroma soočanja z izgubo bližnjega.

Vzgoja in vrtec
16. 07. 2022 04.15

Najpogostejše fobije pri otrocih

Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Očkov kotiček
15. 07. 2022 10.20

Kako moški prebolevajo izgubo otroka?

Izguba nerojenega otroka spada med ene težjih življenjskih (pre)izkušenj za oba starša. Čeprav tovrstne težke teme pogosteje postavljajo v ospredje žensko, morajo izgubo otroka izžalovati tudi moški – le da to običajno počnejo na drugačen način. Globoka žalost je pri njih pogosto skrita za navidezno neomajnostjo in trdnostjo in mnoge ženske začnejo z očitki v stilu: Te je izguba sploh prizadela? Nisi videti žalosten! Kako si lahko tako miren po vsem tem?! A to, kar moški čuti, je pogosto daleč od tega, kako to kaže navzven.

5KA
07. 04. 2022 04.15

Kako pomagati otroku pri težavah v šoli?

Kaj lahko naredimo starši, ko se otrok sooča s težavami v šoli? Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov.

Nosečnost
19. 03. 2022 04.45

Porod kot najbolj travmatična izkušnja

Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

Družina in odnosi
27. 08. 2021 16.24

'Dotik začnemo pogrešati takrat, ko ga ni več'

Dotik je prva stvar, ki jo doživimo ob prihodu na ta svet. Prvi telesni stik in bližina matere obljubljata varnost in ljubezen ter se zapišeta globoko v nas. Tudi kasneje v življenju z dotikom iščemo sprejetost, tolažbo, potrditev, razumevanje in naklonjenost, zato je moč človeškega dotika tako zelo pomembna za vsakega izmed nas.

Dojenček
23. 07. 2021 15.39

To so temeljne dojenčkove potrebe

Dojenčku toplina in nežnost neizmerno veliko pomenita. Že majhen občutek nervoze, neučakanosti ali odsotnosti topline v stiku je lahko dovolj, da se počuti nesrečnega in neutolažljivo joče.

Nosečnost
11. 01. 2021 13.43

Veliko žensk čuti močan strah pred odgovornostjo biti mati

Kakovost povezanosti matere z otrokom je odvisna od povezanosti njene zavesti z njenim telesom, saj se komunikacija z novorojenim otrokom dogaja le skozi telesi. In če v tej komunikaciji pride do šuma, lahko mati napačno interpretira otrokove signale in se nanje napačno odzove. To pa lahko preprečimo z metodo AEQ, ki jo je Aleš Ernst iz klinične somatike filozofa Thomasa Hanne razvijal mnogo let.

Družina in odnosi
03. 11. 2020 07.53

Spolnost ne sme biti tabu tema

Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

Problematični najstnik
28. 07. 2020 08.16

Napake, ki jih delajo starši, ko otrok postane najstnik

Vam vaš najstnik vedno znova zabrusi: ''Daj mi mir!'' Nikakor ne najdeta skupne besede? Ko mu nekaj na prijazen način poskušate povedati, on razume povsem nekaj drugega. Včasih prekipeva od dobre volje, toda že čez nekaj ur je pesem povsem drugačna – tiči v svoji sobi kot kup nesreče. Kako mu pravzaprav lahko starši priskočijo na pomoč, kakšnih napak ne smejo početi, da prebrodijo to viharno pubertetniško obdobje? Odgovore nam je pomagala poiskati Romana Čolič, mag. zdš, zakonska in družinska terapevtka.

Spanje in dojenje
24. 06. 2020 11.00

''Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal, brez 'čustvene drame'?''

Kaj naj narediva, da bo otrok prej zaspal; zakaj uspavanje vsak večer spremlja toliko joka in »čustvene drame«; zakaj otrok vsak večer, ko rečem, da je čas, da zaspi, hoče še kozarec vode, nato hoče na stranišče, potem reče, da je lačen … To so vprašanja, s katerimi se ubadajo mnogi starši.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863