televizija

Takšno je bilo otroštvo v Jugoslaviji. Je bilo res tako?
Otroštvo današnjih staršev, pa tudi starih staršev, se je močno razlikovalo od otroštva, ki ga danes živijo njihovi potomci in vnuki. Niso odraščali v konkurenčnem okolju, dnevi niso bili natančno določeni, večino časa so preživljali v iskanju lastnih iger in zabave. Kaj menite, je bilo nekoč res bolje kot danes?

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam
Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka
Vloge imunskega sistema v otrokovem življenju ni mogoče preceniti. Je prva obrambna črta pred neštetimi patogeni in izzivi, ki jih predstavlja svet, zato je še kako pomembno, da ga čim prej začnemo krepiti. A kako? Preverite nekaj nasvetov.

Veselje v znani mariborski družini
Znana Slovenka se je razveselila svojega tretjega otroka, novico pa je z javnostjo delil ponosni dedek.

Kako se s hčerko pogovarjati o lepotnih posegih?
V današnjem času družbenih omrežjih, raznovrstnih vplivnežev in na trenutke precej izkrivljenih idealov in trendov tudi s področja lepote in zdravja, se marsikateri starš znajde v stiski, ko doživi prošnjo v stilu: Rada bi si povečala ustnice. Dejstvo je, da imajo družbeni in tudi ostali mediji na mlade velik vpliv, zato je pomembno, da se zavedamo vse večjega pritiska, ki ga doživljajo v letih, ko se njihovo telo in osebnost še razvijata.

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'
Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

Dokler se ni zaljubila vanj, si nikoli ni želela otrok
Igralka Eva Mendes ima s hollywoodskim zvezdnikom Ryanom Goslingom dve hčerki. Danes je povsem predana mati, ki pa je priznala, da si, preden je spoznala svojega izbranca, nikoli ne želela otrok.

Tako gledanje istih risank vpliva na otroke
Otroci zelo radi gledajo risanke in animirane filme. Včasih bi lahko celo isto risanko gledali vsak dan. In čeprav jih starši večinoma spodbujajo k ogledu novih, strokovnjaki trdijo, da je pravzaprav dobro, če si otroci večkrat ogledajo iste risanke. Preverite, zakaj.

Stvari, za katere bi morale mame vedeti, so bolj umazane od straniščne deske
Ko pomislite na najbolj umazan predmet doma, se vam najbrž pred očmi nariše straniščna školjka. A temu v resnici ni tako. Obstaja namreč cel seznam stvari, ki so lahko veliko bolj umazane od straniščne školjke. Preverite, za katere predmete gre.

Tako lahko starši pomagate vašim šolarjem
Kot starš ste otrokov prvi in najpomembnejši učitelj. Obstaja veliko načinov, kako lahko starši podprete svoje otroke pri učenju doma in skozi šolsko leto. Tukaj je nekaj idej za začetek!

Prisrčne in poučne vsebine, ki bodo navdušile najmlajše
S prihodom počitnic se otroci že nestrpno pripravljajo na nepozabno poletno dogodivščino na njihovem najljubšem programu OTO. In letos jim OTO prinaša prav posebno presenečenje! Poleg številnih priljubljenih vsebin se bo OTO v juniju prelevil v osveženo podobo, ki bo vsem družinskim članom pričarala še več zabave in smeha.

Ideje, kaj početi na počitnicah pri babici in dedku
Bližajo se poletne počitnice in marsikateri otrok jih preživlja v družbi starih staršev. Na kakšen način lahko preživljate dragocen, skupen čas z vnuki, si preberite v spodnjih vrsticah. Za vas smo namreč pripravili nekaj super idej!

Dogodivščine, ki bodo otroke popeljale v svet neskončnega smeha
Bliža se tisti čas v letu, ko bodo otroci odvrgli šolske torbe za nekaj časa v kot in lahko preprosto uživali v prostem času. Za zabavo bodo poskrbeli na OTO, kjer pripravljajo novosti, ki bodo navdušile tiste z dobrim smislom za humor.

Opremljanje otroške sobice – na kaj biti pozoren?
Pri pripravi otroške sobe morate biti pozorni na vsako podrobnost – od izbire barve sten do izbire primernega pohištva in otroških igrač. Najpomembnejše pa je, da pri opremljanju ne pozabimo na določene stvari, ki so lahko za otroke izjemno nevarne.

Izbirčnost in neješčnost v času rasti sta normalen pojav
Otroku je v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, mešano prehrano iz različnih kombinacij živil rastlinskega in živalskega izvora, saj je organizem v obdobju intenzivnega fizičnega, psihosocialnega in kognitivnega razvoja. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Kako izbrati prave risanke za svojega otroka?
Razmišljate o tem, kako izbrati primerne risanke za zabavo in izobraževanje svojega otroka? Odkrijte najboljše načine za izbiro primernih risank za otroke glede na njihovo starost.

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem
Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Priporočila za zaščito otrok na spletu in varno uporabo elektronskih naprav
Svet tehnologije in spleta napreduje iz dneva v dan s svetlobno hitrostjo in izpostavljeni so mu tako otroci kot tudi mladostniki. Skozenj se učijo, informirajo in tudi komunicirajo. Mediji močno vplivajo na oblikovanje njihovih identitet, vrednot, življenjskih stilov in prepričanj. Zaščita otrok in mladostnikov pri tem postaja vse težja naloga. Za vas smo pripravili nekaj priporočil, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Morojev refleks pri dojenčku
Že novorojenček ima prirojen strah pred padanjem. To se kaže z objemajočim gibom, imenovanim Morojev refleks. Gre torej za normalen refleks pri otrocih, ki se pojavi še pred rojstvom otroka, izzveni pa okoli šestega, pri nekaterih otrocih pa do osmega meseca. Opazite ga lahko, ko se otrok ustraši ali se zdrzne in z njim zato ni prav nič narobe. Celo tako primeren je, da z njim lahko ocenjujemo otrokove gibe oz. njihovo simetričnost.

Ste pripravljeni na počitnice?
Na vrata trkajo že prve počitnice v tem šolskem letu, da vam med njimi ne bo dolgčas, pa poskrbi tudi pester spored na programu OTO. Poglejte, kaj vse prihaja v naslednjem tednu.

Kako vpliva na otroka, če pred spanjem gleda televizijo?
Čas, ki ga otroci preživijo pred računalnikom, telefonom, televizijo, tablico, je nujno omejiti, pravi pediater doc. dr. Primož Kotnik. To seveda ne pomeni, da bi morali njihovo rabo prepovedati. Vsekakor je tudi ta tehnologija del današnjega sveta, otrokom omogoča marsikaj pozitivnega. Toda razložiti jim je treba, kaj so njene pasti ter kako se jo uporablja odgovorno in pametno.

Pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo
V današnjem času ima marsikatera družina v svojem domu tablico s simpatičnimi mislimi, kaj se pri njih počne in česa ne, kot denimo: V našem domu se spoštujemo, cenimo, si pomagamo, se imamo radi, ne kričimo, se ne žalimo ... V kontekstu vrednot gre za nekakšna interna pravila, za katera si starši želijo, da jih otroci ponotranjijo in ponesejo tudi v odraslo življenje.

Družine, ki obedujejo skupaj, se več pogovarjajo
Ste že slišali, da so skupni družinski obroki zelo dobra naložba za zdrav razvoj vašega otroka? Ti imajo namreč zelo pomemben vpliv na njegovo življenje. Preverite, zakaj.

Presenetite otroka z brezplačno voščilnico na OTO!
Ko vaš otrok praznuje rojstni dan, ga presenetite in mu voščite z videovoščilnico na OTO! Lahko si jo bo ogledal na svojem najljubšem televizijskem programu, kjer so doma risanke.

Prednosti spletnih in televizijskih učnih vsebin za otroke
Otroci že tako rekoč z rojstvom vstopijo v svet tehnologije in moderno dobo, v kateri se vse nenehnospreminja in razvija. Marsikdo z odporom gleda na uporabo tehnologije pri manjših otrocih in mladostnikih, vendar pa tehnologija nima vedno slabega vpliva nanje. Če je njena uporaba pametna in zmerna ter jo nadzoruje skrbnik ali starš, je lahko tehnologija precej uporabna, praktična in dobrodošla za otrokov razvoj in napredek.

Kdaj je lahko otrok sam doma?
Starši morajo sami presoditi, ali je njihov otrok dovolj zrel in samostojen, da sam hodi iz šole domov, prečka cesto in čuva mlajšega brata ali sestro. O vseh nevarnostih se morajo najprej pogovoriti in ga naučiti, kako naj ravna ob požaru ali potresu.

Lahko ženska spremeni moškega?
Res dejansko ne moremo spremeniti moških? Jih ne moremo naučiti, da umazano perilo vržejo v koš, da se barvno usklajeno oblečejo, da tu in tam primejo za krpo in pobrišejo prah? Strokovnjaki pravijo, da jih ne moremo, kaj pa mislite ve?

Kako odgnati strah pred temo?
Je tudi vašega otroka strah temne pošasti, ki se v sobo prikrade ponoči? V določenem obdobju je strah pred temo zelo pogost, razlogi pa se velikokrat skrivajo v otroški domišljiji, risankah ali neprimernih vzgojnih ukrepih.

Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost
V času, ko je druženje izven družine omejeno, je pomembno, da otroci ne prevzamejo slabih vzorcev preživljanja prostega časa pred zasloni. Prekomerna uporaba lahko zmanjša kreativnost, vodi pa lahko tudi v zasvojenost, opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za zdravje.