telovadba za mamice

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne
Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Učinkovite metode za spodbujanje naravnega poroda
Mnoge mamice si ob koncu nosečnosti že močno želijo, da bi se porod začel. Še posebej, če so šle čez predviden rok termina poroda. Katere naravne metode lahko pomagajo pri spodbujanju začetka poroda? Preverite.

Poporodna vadba: Vaje, ki jih lahko izvajamo
Vsakodnevni izzivi, neprespane noči in nešteto skrbi, vse to nam jemlje energijo in miren sen. In ni skrivnost, da utrujenost vpliva tudi na naše počutje, čustvovanje in delovanje nasploh. Če ob tem pomislimo, da bi še telovadile, si najpogosteje rečemo, da ne zmoremo, ali to idejo v nedogled prestavljamo na prihodnje dni. A bi morale, zase in nenazadnje tudi za naše najmlajše, saj je gibanje idealen način, da se okrepimo tako mentalno kot fizično.

Kaj vse vpliva na razvoj še nerojenega otroka?
Nosečnost je nekaj najlepšega. Nosečnica se pripravlja na rojstvo novega bitja in preživlja eno najpomembnejših obdobij v življenju. Komaj pričakuje trenutek, ko bo spoznala svojega otročka, in pazi nanj, še preden ugleda luč sveta. Kako pa lahko kar najbolje poskrbi zanj s svojimi navadami in življenjskim slogom?

To so največje spremembe telesa, ki jih lahko pričakujete po porodu
Osebna trenerka in strokovnjakinja za treniranje žensk, Nuša Gnezda, se že vrsto let trudi osveščati ženske o težavah, ki jih lahko po porodu povzroči neprimerna vadba. Mi pa smo tokrat z njo spregovorili o največjih telesnih spremembah, ki jih lahko pričakuje ženska po porodu, o pravilni prehrani med športno aktivnostjo in motivaciji, ki je ponavadi ves čas primanjkuje.

To so prednosti poporodne vadbe
V obdobju po porodu je pomembno, da poskrbimo tudi zase, tako za svoje telo kot za svojo dušo. Priporočljivo je, da se lotimo vadbe, s katero se bomo počasi, a zanesljivo vrnili v formo in se mentalno tudi razbremenili. O prednostih poporodne vadbe smo se pogovarjali s profesorico športne vzgoje in inštruktorico poporodne vadbe.

Kako se po porodu vrniti v formo?
Malce večji izziv miganje in telovadba predstavljata za vse ženske, ki so mamice, saj nosečnost in porod za seboj pustita določene telesne posledice in telo potrebuje nekoliko več časa, da se vrne v staro formo. Pomagate pa si lahko z naslednjimi nasveti.

Foto: Joga v nosečnosti
Če se nosečnica počuti dobro, zdravo in njena nosečnost poteka brez težav, je prenatalna joga odlična in priporočljiva vadba v tem čudovitem obdobju. Ta vrsta vadbe namreč pomaga odpraviti določene tegobe in občutek okornosti, hkrati pa nam pomaga uravnovesiti dihanje ter negovati naš um. Priljubljena fitness vplivnica Holly Bentley je delila nekaj čudovitih posnetkov, na katerih noseča prakticira jogo.

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice
Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo
Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Ne pozabite: zadnji rok za prijavo je 28. avgust
Marsikatera ženska si po porodu ne more zamisliti, da bi poleg skrbi za dojenčka našla čas za gibanje, kar hitro vodi v nalaganje maščobnih oblog na kritična mesta in slabo počutje v lastnem telesu. V prvem letu materinstva 'izziv' pri številnih rešuje 'vozičkanje', ko otrok enkrat shodi, pa količina in intenziteta rekreacije močno nazadujeta, zato je pametno, da si takrat omislimo drugačen pristop: idealna rešitev je tek, saj gre za prostorsko in časovno neomejeno obliko vadbe, ki jo lahko povsem prilagodimo svoji fizični pripravljenosti. To pa še ni vse ...

"Nosečnost ni čas za velike športne podvige in po porodu smo na točki nič"
"V praksi opažam dve težavi: ali mamice čisto nič ne naredijo za svoje telo po porodu ali pa pretiravajo. In nobena skrajnost ni dobra za mamico po porodu," pravi profesorica športne vzgoje, trenerka pilatesa in vadbe v času nosečnosti in po porodu, mamica in avtorica knjige Ustrezna vadba po porodu Tanja Želj. Svetuje umirjenost po načelu "manj je več".

Tako je videti Santiago Enrique, sin Eve Longoria
Eva Longoria je pri 43. letih prvič postala mamica in vse od takrat navdušuje s fotografijami in objavami, ki več kot dokazujejo, da je v odlični formi in da v materinski vlogi izjemno uživa in se zabava.

Veliko žensk čuti močan strah pred odgovornostjo biti mati
Kakovost povezanosti matere z otrokom je odvisna od povezanosti njene zavesti z njenim telesom, saj se komunikacija z novorojenim otrokom dogaja le skozi telesi. In če v tej komunikaciji pride do šuma, lahko mati napačno interpretira otrokove signale in se nanje napačno odzove. To pa lahko preprečimo z metodo AEQ, ki jo je Aleš Ernst iz klinične somatike filozofa Thomasa Hanne razvijal mnogo let.

Je joga primerna tudi za doječe mame?
Ana Devayani Kersnik, inštruktorica joge, nam je pojasnila, da od štiri do šest tednov po porodu mamice lahko začnejo s telovadbo. Zelo priporoča jogo, ker blagodejno vpliva na telo in duha. Z njo se lahko brez skrbi ukvarjajo tudi doječe mame, saj se okus, sestava in vonj mleka zaradi potenja in vadbe ne spremenijo.

Tanja in 240 'vozičkaric' z Obale v središču pozornosti
Tanja Vidic Goršak se je odločila, da med porodniškim dopustom ne bo osamljenja. Ustanovila je edinstveno Facebook skupino 'Vozičkanje na obali' in sedaj se mamice skupaj z dojenčki srečujejo, sprehajajo ter si izmenjujejo nasvete. Opazili so jih mimoidoči in sedaj so 'slavne vozičkarice' v središču pozornosti. Vabijo tudi ostale mamice, da se jim pridružijo.

Najpogostejše dileme nosečnice
Nosečnost s seboj prinese ogromno čudovitih občutkov, pa tudi kar nekaj dvomov. Največ vprašanj in strahov se poraja ženskam, ki so noseče prvič, a tudi izkušene mamice niso nanje povsem imune. Nosečnice so pogosto v dvomih, kaj lahko jedo, ali smejo telovaditi ali iti v savno. Sprašujejo se, ali bo kozarec vina tu in tam škodoval njihovemu otroku? Ali je masaža med nosečnostjo odsvetovana? Vse te dileme so popolnoma normalne, saj je v tem času glavna skrb bodoče mamice zdravje njenega še nerojenega otroka. Da bo nosečnost še lepša, skrbi pa manjše, razjasnjujemo najpogostejše dileme, s katerimi se spoprijemajo bodoče mamice.

Zakaj so ženske po porodu privlačnejše?
Marsikdo, ko sreča novopečeno mamico, trdi, da je videti fantastično. Kaj je njena skrivnost? Zakaj so pravzaprav ženske po porodu videti privlačnejše?

Resnična izkušnja mamice Ane
Ana Devayani Kersnik, inštruktorica joge, je pred enim mesecem povila sina Jako. Z njo smo se pogovarjali, kako je preživela nosečnost, kako je prebrodila težave in kako aktivno je njeno življenje po porodu.

Kaj je pomembno pri telovadbi?
V času nosečnosti se telo zagotovo spremeni – sklepi in vezi se zrahljajo, zaradi česar se poveča možnost najrazličnejših poškodb, zaradi večanja telesne teže pa se ustvari dodaten pritisk na medvretenčne ploščice, medtem ko vse večji trebuh poveča obremenitev hrbtenice oziroma hrbtnih mišic. Prav zato strokovnjaki priporočajo, da mlade mamice postopoma pričejo z vadbo.

Čudež novega življenja
Minevajo tedni in prvi meseci, odkar ste izvedeli, da ste noseči. Vaše telo se spreminja, pridobivate na teži, vaši hormoni divjajo. Ali morate sedaj, ko v vašem trebuhu raste bitje, biti še bolj previdne? Ali je dobro, da se še naprej veliko gibate? Kaj storiti, če zbolite? Ginekologinja Marija Ocvirk je odgovorila na številna vprašanja o prvem tromesečju nosečnosti, ki jih je za video šolo za mamice postavila mamica Darja Šolar.

Ženska, ki je šokirala ves svet!
Lea-Ann Ellison je nosečnica, ki dokazuje, da je vse mogoče. Je bodybuilderka, ki v osmem mesecu nosečnosti še vedno dviguje uteži. Oglasile so se mnoge mamice, ki menijo, da je telovadba med nosečnostjo zdrava, vendar je njeno početje nevarno za otroka.

Lili Žagar razkrila, kako ji je uspelo!
23. septembra se je na POP TV začela druga sezona šova Gostilna išče šefa, v katerem ima glavno besedo rockabilly šef in strog mentor Bine Volčič. Vsak ponedeljek ob 20. uri pa bo prelestna Lili Žagar o dogajanju poklepetala s komentatorji, in sicer Markom Pavčnikom, kuharskim mojstrom, Savino Atai, nutricionistko, in Mišom Stevanovičem, gostincem. Voditeljica se tako po rojstvu drugega otroka, hčerke Inje, vrača na male zaslone. Zaupala nam je, kako ji uspe združiti materinstvo s službenimi obveznostmi.

Brezplačna telovadba za mamice
Biti mama je najlepša služba na svetu, kljub temu pa ni nobena skrivnost, da si marsikatera ženska želi, da bi tudi po porodu našla dovolj časa za gibanje in zdravo prehrano. In čeprav je življenje mame vedno aktivno ter razpeto med številnimi obveznostmi, tega ne moremo enačiti s telovadbo. Marsikatera ženska bi si še kako rada privoščila uro ali dve na teden, ko bi se lahko posvetila le sama sebi, svojemu telesu in telovadbi, vendar se zaradi visokih vpisnin, oddaljenosti telovadnic in pomanjkanja časa za tovrstno aktivnost ne odloči. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, kako se telovadbe lahko lotite brezplačno in v domačem okolju.

'Vozičkanje' - odlična telovadba za oblikovanje telesa
Ker mamice večino časa s svojimi sončki preživijo na svežem zraku, je tako idealno, če lahko pri tem še storijo nekaj zase in svoje telo. Vadba z vozički tako združuje hojo, tek in razgibavanje.

Olajšajmo bolečine v hrbtu
Mnoge nosečnice in mame večkrat potožijo o bolečinah v predelu hrbtenice. Te so največkrat omejene na predel križa, lahko pa se pojavljajo vzdolž cele hrbtenice. Inštruktorica pilatesa ter pred- in poporodne vadbe Lea Remic je z nami delila nasvete, ki bodo v pomoč tako nosečnicam kot mladim mamicam.

Je pilates res samo 'modna muha'?
Preprosto telovadbo za nosečnice je zamenjal vse bolj popularen pilates. Poraja se vprašanje, ali je le ''modna muha'', ki je iz svetovnih prestolnic prišla k nam, ali dejansko pripomore k boljšemu počutju bodoče mamice?

FOTO: Vam je Jessica Alba všeč tudi preznojena in nenaličena?
Mamice, ki imate doma dva nadobudneža se najbrž ne počutite prav nič drugače kot Jessica Alba. Dober mesec po porodu je zvezdnica videti povsem izmučena, a kljub temu odločena, da naredi nekaj zase …

FOTO & VIDEO: Mama in otrok na pilatesu
Mnoge mamice si želijo po porodu čim prej okrepiti telo in se vrniti v dobro kondicijo. Ker vse nimajo na voljo varušk, svojo željo potlačijo. Toda danes je možno vaditi tudi, če se ob mami plazi ali igra dojenček.

Zdrava nosečnica
V nosečnosti boste najbolje poskrbele za svoje zdravje, če se boste zdravo in uravnoteženo prehranjevale, se zmerno gibale in izogibale preveč stresnim situacijam.