Bibaleze.si

tempo

Intervju
26. 03. 2025 10.28

Špela Jereb v veselem pričakovanju: Test nosečnosti je pokazal +

Priljubljena voditeljica na POP TV je sporočila veselo novico: s partnerjem Klemnom pričakujeta prvega otroka. Datum poroda je v avgustu, ime pa je tudi že izbrano.

Svet slavnih
28. 01. 2025 11.16

Od profesionalnega smučarja do profesionalnega očeta

Bode Miller, eden največjih in najbolj uspešnih alpskih smučarjev v zgodovini ZDA, se je po tem, ko je odložil smuči, osredotočil na svojo družino. Družina se je pred časom preselila v Montano, kjer se osredotoča na preživljanje časa v naravi in malčke vzgajajo v sožitju z naravo.

Po porodu
10. 11. 2024 01.00

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?

Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Novice
04. 10. 2024 03.45

Znana pevka skupaj s hčerko navdušila v novem videospotu

Alenka Husić, temnolasa lepotica, ki s svojim prodornim in čudovitim glasom navdušuje v glasbenih skupinah Bepop in Sopranos, se je tokrat odločila, da si izpolni željo in posname povsem svojo pesem. Z besedilom nagovarja poslušalce, naj prisluhnejo svojemu srcu in se imajo radi. V njenem prvem samostojnem videospotu pa ji družbo dela starejša hči Alina, ki je s svojo igro in predanostjo projektu navdušila. Pogovor z Alenko si preberite v spodnjih vrsticah.

Nosečnost
28. 08. 2024 04.15

Gibanje dojenčka v trebuhu: kaj je normalno in kdaj skrbeti?

Nekatere nosečnice navajajo, da je njihov otrok vso nosečnost razmeroma miren, nekatere bodoče mamice pa gibe ploda doživljajo kot zelo dinamične. Kdaj je gibanje dojenčka v trebuhu normalno, kdaj pa je treba skrbeti?

Družinsko življenje
05. 07. 2024 05.00

Zato imajo babice svoje vnuke 'raje' kot svoje otroke

Vezi, ki jih babice tkejo z vnuki, so prav posebne in edinstvene. Babice na vnuke prenašajo modrost, znanje in predvsem občutek topline. Ljubezen med babico in vnuki pa je nekaj najlepšega.

Malček
02. 07. 2024 09.23

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk

Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Malček
03. 06. 2024 03.30

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?

Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč

V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Prosti čas
13. 05. 2024 05.00

Slovenski trener: 'Otrok mora izživeti svoje sanje, ne sanje starša'

Šport otrokom pomaga razviti telesne spretnosti, se razgibati, sklepati prijateljstva, se zabavati, se naučiti timskega dela, poštene igre in izboljšati samozavest. O tem, kako pomembno je slediti otrokovim sanjam in ciljem, ga spodbujati in dovoliti, da pri treniranju športa uživa in se zabava, pa je več povedal trener selekcije U7 in U8 v Zagorju ob Savi Nejc Vozelj. Z njim smo se pogovarjali o vlogi trenerja, o ključnih komponentah ekipnega športa in o tem, na kakšen način lahko starši kar se da najbolje podprejo otroka pri športnem udejstvovanju.

Izleti in počitnice
30. 04. 2024 05.00

Super ideje za družinske izlete po slovenski obali

Starši vedno znova iščemo dobre ideje za najrazličnejše izlete, na katerih bi kakovostno preživeli čas s svojimi otroki, hkrati pa si želimo skupaj z njimi ustvarjati čudovite spomine, ki bi se jih z nasmehom spominjali tudi takrat, ko smo zasuti s številnimi obveznostmi. Včasih nam ni treba iti prav daleč, da bi pozabili na vsakodnevne skrbi, se malo odpočili ter skupaj z najmlajšimi uživali v tisoč in eni lumpariji.

Intervju
22. 04. 2024 03.30

Teja Belak: 'Gimnastike ne bom imela vse življenje, družino pa'

Najboljša slovenska telovadka Teja Belak je imela pred letošnjo sezono velike načrte. Želela si je osvojiti kolajno na majskem evropskem prvenstvu, a ji je resnejša poškodba stopala preprečila načrte. Teja je prepričana, da ji telo na ta način sporoča, da tako kmalu po porodu še ni čas za takšne obremenitve. In prav je, da telesu prisluhnemo.

Družina in odnosi
21. 04. 2024 03.30

7 stvari, ki si jih bodo otroci zapomnili o vas

Vredno je razmisliti o tem, kaj si bodo naši otroci zares zapomnili za vedno. Od vas je namreč odvisno, kakšne spomine jim boste pustili in na kakšnih temeljih bodo gradili svojo prihodnost.

Za mami
11. 03. 2024 05.00

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!

O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Šola in splet
17. 02. 2024 04.45

Kako otroka navajati na samostojno učenje in pisanje nalog?

Otroka je potrebno že od malega začeti privajati na določeno merico samostojnosti in neodvisnosti. Starši s pomočjo starševskega čuta in znanja o življenju skušamo predati določene informacije otrokom in jih naučiti, kje so meje, kakšna so pravila, kako delovati v svetu in kako se vesti. Ob vsem tem pa jih učimo tudi povsem enostavnih reči, kot so tudi, kako jesti, se obleči, stuširati in navsezadnje iskati pravilne informacije.

Dojenček
19. 12. 2023 05.00

10 pravil za prvi obisk pri dojenčku

Kaj je tisto, kar bi si želele novopečene mamice, da bi njihovi gostje vedeli, pa jim tega morda ne povedo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
23. 10. 2023 05.00

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti

Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Trači
17. 10. 2023 05.00

Daniel Radcliffe: Imeti otroka je strašljivo

Daniel Radcliffe je aprila letos postal očka, v enem preteklih intervjujev pa je spregovoril, kako je nova vloga spremenila njegovo življenje.

Fit in zdravje
07. 09. 2023 05.00

Na kaj je treba biti pozoren pri teku v nosečnosti?

Veliko aktivnih bodočih mamic si želi s tekom nadaljevati tudi v času nosečnosti, a imajo pomisleke. Je tek v nosečnosti in po porodu varna odločitev? O tem smo se pogovarjali z Jasmino Kozina Praprotnik, kulturologinjo in antropologinjo, strokovno delavko v športu, pisateljico, strastno tekačico ter mamo štirih otrok.

Zdrava nosečnica
23. 08. 2023 05.00

Ali je tek med nosečnostjo varen?

Tek med nosečnostjo je lahko varen in zdrav način za ohranjanje kondicije in dobrega počutja, vendar zahteva skrben premislek, prilagodljivost in velik poudarek na osebnem zdravju in udobju. Ženske, ki razmišljajo o teku med nosečnostjo, se morajo vedno posvetovati s svojim zdravnikom ter prisluhniti svojemu telesu. Vsaka nosečnost je edinstvena, prednostna naloga pa mora biti ohranjanje zdrave in udobne nosečnosti ob primerni telesni dejavnosti.

Vzgoja in vrtec
08. 08. 2023 05.00

7 znakov, da ste dobra mama

Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Za mami
02. 08. 2023 05.00

'Tako je videti materinstvo, ko te nihče ne opazuje'

Trudimo se, da bi držale vse vajeti v svojih rokah. Da bi bili otroci srečni, zdravi, preskrbljeni, siti in varni. Obenem pa komaj dohajamo tempo življenja in držimo glavo nad gladino. O tem govori spodnji zapis mamice.

Zdrava nosečnica
02. 08. 2023 05.00

Telovadba v nosečnosti: kaj je prava mera?

Tudi v nosečnosti se je priporočljivo gibati, saj je gibanje del zdravega načina življenja. Toda kaj je morda pretiravanje? In kaj če prej niste imele aktivnega življenja, ampak ste bolj ali manj sedele? O tem smo se pogovarjali s specialistko ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Kaj je prava mera?

Očkov kotiček
30. 06. 2023 05.00

Zato je pomembno, da si očetje vzamete čas za družino

Vse več časa preživite v službi in obdani z delom ter vse manj z otroki in družino? Kako izstopiti iz začaranega kroga preobremenjenosti in nameniti več prostega časa za najbližje? Za vas imamo nekaj predlogov.

Novice
24. 05. 2023 08.00

CBD za mlade starše

Starševstvo ima ogromno lepih plati, a je hkrati tudi zelo zahtevno. Neprespane noči in stresni dnevi marsikoga pripeljejo do roba zmožnosti. V želji, da bi otrokom lahko posvetili več pozornosti in energije, se mladi starši vse pogosteje odločajo za naravna sredstva za sproščanje, kakršno je CBD. Ta spojina konoplje prinaša umirjenost, sprostitev in osredotočenost na tukaj in zdaj, ki je še kako pomembna pri vzgoji malčkov. Mnogi uporabniki poročajo, da jim CBD pomaga pri obvladovanju starševskega stresa in mirnejšem žongliranju z vsemi obveznostmi.

Zdrav otrok
03. 05. 2023 05.00

Takšen je pravilen razvoj in izrast zobkov pri otroku

Veliko je dejavnikov, ki lahko vplivajo na izraščanje zob pri otroku. Kakšen je pravilen razvoj in izrast zobkov, kdaj lahko pričakujemo, da bo pokukal prvi, in kdaj je zares pozno, če otroku še ni zrasel noben zobek? Odgovore na vprašanja smo poiskali pri Bibini svetovalki Urški Šavli, dr. dent. med.

Nosečnost
12. 04. 2023 11.35

Kako je pri nas z zamrznitvijo jajčnih celic?

V Sloveniji lahko po zakonodaji jajčne celice zamrznejo zgolj ženske, ki jim grozi, da bodo zaradi nekaterih bolezni in zdravljenja s kemoterapijo ali radiologijo postale neplodne. Ali pa ženske, ki so že v postopku umetne oploditve. Zamrzovanja jajčec zaradi osebne volje zakon za zdaj ne dovoljuje.

Zdrav otrok
03. 04. 2023 05.00

Kako prepoznamo anksioznega otroka?

Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Šola in splet
06. 03. 2023 08.43

6 napak, ki jih starši počnejo pri reševanju domačih nalog z otrokom

Domače naloge so načeloma dodatna šolska obveznost, ki bi jo morali otroci reševati sami. A predvsem na začetku šolanja, pa včasih tudi kasneje, nekateri otroci pri tem potrebujejo pomoč staršev. Za vas smo pripravili seznam šestih napak, ki se jim je dobro pri reševanju domačih nalog skupaj z otrokom izogibati. Preverite.

Za mami
20. 02. 2023 08.34

Materinstvo ni lahko, a je še večji izziv za visoko senzitivne matere

Izraz visoka senzitivnost (občutljivost) se nanaša na osebo, ki ima bolj občutljiv živčni sistem, se bolj zaveda dražljajev v okolici in se lažje preobremeni, ko je v zelo stimulativnem okolju. Za matere to pomeni, da je čustveni tobogan materinstva lahko še toliko bolj intenziven, a obenem ima ta lastnost tudi veliko pozitivnih plati. Preverite, katere so to in kako poskrbeti zase.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863