teorija

Kateri otrok v družini ima najboljši smisel za humor?
Družinska dinamika je že dolgo predmet radovednosti in študij, zlasti glede tega, kako vrstni red rojstev vpliva na osebnostne lastnosti otrok. Humor je ena takšnih lastnosti, ki je sprožila debate, pri čemer se mnogi sprašujejo: kateri otrok v družini je statistično najbolj zabaven?

Nenavaden trik za lajšanje kašlja pri otroku
Vsi vemo, da ima narava zdravilno moč in da so se ljudje v preteklosti pogosto zanašali na preproste, a učinkovite metode lajšanja zdravstvenih težav. Ena izmed takšnih je uporaba čebule, ki jo je mlada mamica preizkusila po nasvetu svoje prababice. Prehlad je pogost spremljevalec otrokovega odraščanja, vendar lahko s preprostimi in naravnimi metodami omilimo njegove simptome ter pospešimo okrevanje.

Pozitivne afirmacije za bodoče mamice v porodnišnici Novo mesto
Pozitivne afirmacije so več kot le citati ali fraze za dobro počutje; so močna orodja, ki lahko spremenijo miselnost in življenja. Afirmacije, ki temeljijo na načelih pozitivne psihologije in kognitivno-vedenjske terapije, so izjave, ki lahko posameznikom pomagajo premagati negativne misli. Če jih dosledno izvajamo, lahko spodbudijo bolj optimističen pogled, izboljšajo samospoštovanje in celo splošno duševno zdravje.

Couvadov sindrom: ko moški izraža znake nosečnosti
Ste vedeli, da nekateri moški v času partneričine nosečnosti tudi sami razvijejo simptome, kot so slabost, bolečine v hrbtu, hrepenenje po določeni vrsti hrane in povečanje telesne teže? Ta zanimiv pojav imenujemo Couvadov sindrom, o njem pa krožijo številne teorije, med katerimi nam je še najbližje ta, da gre pri tem za sočutno nosečnost zaradi močne čustvene povezanosti s partnerico.

Miti in resnice o materinskem instinktu
Ko se ženska pripravlja na rojstvo otroka, so komentarji njenih bližnjih pogosto v stilu: Ko boš enkrat mama, boš preprosto vedela, kaj moraš storiti. To je v tebi. Pogosto se celo omenja t.i. materinski instinkt oziroma nagon, ki nas evolucijsko povezuje z živalmi. Teorija, ki stoji za tem organskim občutjem, je, da v trenutku, ko ženska postane mati, intuitivno ve, kaj je za njenega otroka najboljše. V nadaljevanju preverite, ali to drži in zakaj tovrstni nasveti včasih naredijo več škode kot koristi.

Zakaj je mamina ljubezen tako pomembna?
Mamina ljubezen je ljubezen, ki ima moč zaščititi, ljubezen, ki ve, kdaj objeti, in je ljubezen, ki zna odpuščati.

Biološka ura tiktaka, vi pa razmišljate o še enem otroku? To morate vedeti
Odločitev, da ne boste imeli več otrok, zna biti izjemno čustvena in predvsem težka, celo ena najtežjih v življenju staršev. Ko pridete do točke, ko uživate v življenju in svobodi, otroci so večji, vaša biološka ura pa se počasi izteka, si postavljate vprašanje, če je to res to. Če vam bo morda kdaj žal, ker se niste odločili za še enega otroka in če bi bila odločitev za novega člana prava ali bi otežila situacijo ostalim članom družine. Za vas smo pripravili vprašanja, na katera si boste morali odgovoriti, preden sprejmete to pomembno odločitev. Morda vam bo potem (vsaj nekoliko) lažje.

Kdo so 'meduza' starši in kakšen je njihov pristop?
Kdo so 'meduza' starši in zakaj niso vsi ravno navdušeni nad tem sodobnim pristopom k vzgoji otrok? Medtem, ko nekateri podpirajo ta starševski stil, ga drugi ocenjujejo kot izjemno slabega in škodljivega.

5 jezikov ljubezni: katerega govori vaš otrok?
Obstaja teorija, ki zagovarja dejstvo, da ljudje poznamo zgolj pet jezikov ljubezni in da je zelo pomembno, da prepoznamo, kdo govori katerega izmed teh jezikov, saj se potem lahko poskusimo naučiti njegovega jezika ljubezni, mu prisluhniti in se pogovarjati o težaveah na primeren način. Tako se lahko odnosi v družini izboljšajo. Kaj menite, kateri jezik ljubezni govori vaš otrok? Preverite.

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?
Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

Pepelkin fenomen: zloraba otroka s strani nebiološkega starša
V evolucijski psihologiji Pepelkin fenomen imenujemo pojav različnih oblik zlorabe otrok s strani nebioloških staršev – torej očima ali mačehe. Ta fenomen je dobil ime po pravljičnem liku Pepelke, ki je bila v zgodbi trpinčena s strani mačehe in dveh polsester. Živela je žalostno življenje, ki so ga zaznamovali tragedije, zanemarjanje in zloraba. Žal pa se manj lepe pravljice odvijajo tudi v resničnem življenju, in sicer v krogu družine, ki naj bi predstavljala prostor varnosti, bližine, sočutja in brezpogojne ljubezni. A žal je včasih vse prej kot to in eden od razlogov je zloraba otrok oziroma samo enega od otrok, kot se to dogaja v primeru Pepelkinega fenomena.

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko
Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

Odlična ideja za bolj zdrave prigrizke za otroke
Veliko otrok obožuje pice, sendviče, toaste in druge tovrstne prigrizke, ki ne slovijo ravno kot najbolj zdrava izbira. Zato je priporočljivo, da jih uživajo zgolj občasno, še bolje pa je, da jih pripravite na bolj zdrav način. Določene sestavine lahko nadomestite z bolj zdravimi in recimo namesto belega kruha uporabite pirinega ali polnozrnatega, pri mesninah pa bodite pozorni, da vsebujejo malo maščob in so bogate z vitamini in minerali. Takšna sta recimo kuhan in pečen pršut, ki sta odličnega okusa in sta idealna izbira tudi med velikonočnimi prazniki.

Kako vemo, da je otrok pripravljen na gosto hrano?
Če se tudi vi sprašujete, kdaj je čas, da svojemu otroku ponudite gosto hrano, verjemite, da niste edini. Strokovnjaki so bili glede tega določen čas precej zmedeni, dejstvo pa je tudi, da velikokrat teorija govori nekaj, praksa vsake posamezne mamice pa nekaj popolnoma drugega. In vsi vemo, da niti en otrok ni enak drugemu. Odgovor na to, kdaj je otrok pripravljen na gosto hrano, je precej enostaven – ko je pripravljen. Kako pa to vemo?

V Sloveniji so v zadnjih 30 letih zabeležili 8 primerov namišljenih nosečnosti
Za namišljeno nosečnost imamo mnogo izrazov: lažna, neprava, fantomska, ponarejena. Gre za nosečnost, ki se zdi kot prava in vključuje številne simptome, a ni resnična. Nekatere ženske intuitivno vedo, da so noseče, še preden sploh naredijo test nosečnosti. Druge novico izvedo pri ginekologu, ki jim na podlagi ultrazvočnega pregleda potrdi nosečnost. So pa tudi zelo redki skrajni primeri, ko si ženska tako močno želi otroka, da verjame, da je noseča. Pri tem se pojavljajo celo fizični znaki in simptomi, ki še podkrepijo njeno prepričanje. Zanimivo je, da so v preteklosti motnjo zabeležili tudi pri moških.

V resnici je to največ, kar lahko podarite otroku
Mamice niso več samo mamice, ampak morajo za svoje otroke tudi finančno poskrbeti, kar pomeni, da morajo delati – včasih veliko, saj potrebujejo denar za otrokova oblačila, izobrazbo, dejavnosti, medtem ko se borijo z očitki in slabo vestjo, da nimajo dovolj časa. Kaj je danes prav?

To so gospodinjska opravila, ki bi jih morali prepustiti svojim otrokom
Družina je celica, v kateri se imamo radi, si zaupamo in si stojimo ob strani. Med drugim to pomeni tudi, da si delimo hišna opravila, s čimer razbremenimo drug drugega in imamo potem več prostega časa za igro in zabavo. Katera opravila so tista, ki bi jih lahko otroci opravljali, pa jim tega večinoma ne dovolimo?

Otroci ne lažejo. Pa je to res?
Vsak od nas se kdaj zlaže, namerno ali nenamerno priredimo resnico ali pa jo enostavno zamolčimo iz različnih razlogov. Tudi otroci. Zadnje raziskave pa so pokazale, da to pravzaprav dobro deluje na njihov razvoj.

'Za te stvari bi želela, da bi mi jih kdo povedal, preden sem postala mati'
Vse bi bilo lahko lažje, če bi se med seboj malo bolj odkrito pogovarjali, je prepričana mamica Jillian Quint. Še posebej prvo leto otrokovega življenja, ki je obdano z nešteto vprašanji in strahovi, bi bilo lahko veliko lepše in sproščujoče, če bi mame pred tem vedele štiri stvari.

Nosečnica vs. mama: 'Sama nase sem jezna, ker sem bila tako zelo naivna'
Večkrat si predstavljamo različne reči popolnoma drugače, kot so v realnosti. Vemo tudi, kako bi reagirali, kaj storili, kako bi se vedli ... Ko dejansko pridemo v določeno situacijo, spoznamo, da stvari le niso tako enostavne in da v realnosti potem delamo vse drugače. Teorija je eno, praksa drugo, pravijo.

Sporočilo za vse "multipraktik" mamice
Drage mame, čas je, da se spet najdete med tisoč in enim opravkom, ki so vam ga naložili.

Zaradi jokajočega otroka dobila odpoved
V času globalne pandemije koronavirusa so skorajda vsi, ki si to lahko privoščijo, več mesecev delali od doma. Med številnimi takšnimi je bila tudi mamica dveh majhnih otrok, Dris Wallace iz Kalifornije, ki je zaradi jokajočih otrok dobila celo odpoved.

Ko vas otrok zaloti pri seksu ...
Ta 'mala nezgoda' je lahko za otroka travmatična izkušnja s posledicami. Zelo pomembno je, kako se boste odzvali, če vas bo otrok zalotil. Najbolj primerno je, da se z njim takoj pogovorite.

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!
Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Kako vzgojiti srečnega in optimističnega otroka?
Velikokrat poslušamo nasvete, kaj vse otroci potrebujejo za srečo, ampak mogoče je pomembnejše vprašanje, katera vzgoja je prava za našega otroka. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kaj ima naše otroštvo s tem, kakšni smo zdaj
Tomislav Kuljiš – terapevt in ustanovitelj IPD centra za Osebni razvoj in Naravno starševstvo

Teorija navezanosti pri uvajanju v vrtec
Dejana Dejanović, predavateljica o razvoju možganov

Tudi Leonardo da Vinci naj bi imel motnjo ADHD
Nedokončana dela renesančnega umetnika Leonarda da Vincija naj bi bila odraz motnje pozornosti in hiperaktivnosti (ADHD), je prepričan italijanski psihiater Marco Catani. Sindrom ADHD naj bi geniju povzročal kronično odlaganje obveznosti in ga oviral pri ustvarjanju. Ta teorija po Catanijevem mnenju pojasni umetnikove težave z dokončanjem del.

Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, šola svoje otroke doma
Gita Mateja de Laat je po izobrazbi univ. dipl. zgodovinarka ter strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok.