tetra

Kdaj dojenčku začeti čistiti zobke?
Dojenčka morate čim prej navaditi na ustno higieno, zato ne čakajte mlečnih zobkov. Dlesni mu lahko čistite, še preden izraste prvi zob.

Kako se učinkovito pripraviti na prihod otroka?
Dobro je, da se starši pred prihodom otroka čim bolje pripravijo. Na ta način so lahko veliko bolj samozavestni in suvereni, prehod v starševstvo pa je olajšano. Preberite si napotke, s katerimi se boste počutili organizirane in pripravljene na dogodek, ki vam bo za vselej spremenil življenje: rojstvo otroka.

Seznam stvari, ki jih boste potrebovali ob rojstvu otroka
Ker se vsaka mama rada dodobra pripravi na prihod svojega dojenčka, še posebej, če je to prvi otrok, smo za vas pripravili seznam vseh pripomočkov in opreme, ki pridejo v poštev pri pripravah. Da boste popolnoma pripravljeni in brezskrbni, sledite spodnjim navodilom.

Kopanje v morju je za dojenčka lahko nevarno
Prve počitnice z dojenčkom so vsekakor poseben mejnik v življenju staršev. Še posebej tistih, ki se na oddih v tej vlogi odpravljate prvič. Kako se lotiti iskanja prave destinacije? Kaj spakirati? Kako poskrbeti, da bo dojenčku udobno? To je le nekaj vprašanj, ki vam trenutno verjetno rojijo po glavi. A brez skrbi, pripravili smo nekaj praktičnih nasvetov, z upoštevanjem katerih bo poletni dopust z dojenčkom čista petka!

Kaj vse spakirati za prvi dopust z dojenčkom?
Se prvič odpravljate kot družina na dopust? Se bojite, da ne bi česa pozabili? Za vas smo pripravili seznam opravkov in reči, ki jih morate pripraviti za mirno in brezskrbno dopustovanje z dojenčkom.

Hura za dojenčke, hura za starše, hura za Hura klub!
Droben plus na testu nosečnosti vam zavrti življenje. Prične se z majhno pikico, ki iz dneva v dan raste, vaše misli pa okupirajo izbira imena, priprave na porod, urejanje otroške sobice in seveda izbiranje 1001 stvari za prihajajočega dojenčka.

Najpogostejši strahovi mamic in kako se jih znebiti
Ko postanete mati, se ves svet, ki ste ga prej poznali, v trenutku razblini, pojavijo pa se novi občutki, nova spoznanja in dojemanja, zaradi katerih tudi nekoliko bolje razumete lastne starše in njihove strahove.

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Super darilo za obdaritev pred prihodom dojenčka
Zabave pred porodom oziroma tako imenovani 'baby showerji', na katerih se zberejo družina in prijatelji, da nosečki zaželijo čim lažji porod in jo pospremijo na odgovorno ter edinstveno pot materinstva. Izvirajo iz Amerike, v zadnjih letih pa so postale pravi trend tudi pri nas. Seveda se spodobi, da se bodoči mamici ob tem tudi nekaj podari in ker imajo glede na spletne forume številni precej težav z iskanjem popolnega darila za 'baby shower' smo pripravili 3 TOP ideje, s katerimi zagotovo ne boste zgrešili!

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob
Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Ideje, kako izkoristiti zadnje tedne nosečnosti
Začetek nosečnosti je razburljiv, nekje na sredi ujamemo ritem, konec nosečnosti pa se zdi, kot bi namesto tednov minevala leta. Zato smo za vas pripravili nekaj idej, kako preživeti zadnje tedne nosečnosti, da bo čas pričakovanja minil hitreje.

Čas gnezdenja – kaj morate vedeti o pripravah na dojenčka?
Že babice so govorile, da se v času, ko ženska začne gnezditi, telo počasi pripravlja na porod. Priprava na dojenčka je prijetna, vznemirljiva in edinstvena izkušnja. Dobro zasnovana otroška sobica ali kotiček za dojenčka pa ne zagotavljata le varnega in udobnega prostora za novega družinskega člana, temveč tudi pomagata ustvariti negovalno okolje, ki spodbuja njegovo rast in razvoj. A kako se lotiti priprav? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Kdaj z dojenčkom ven kljub nižjim zunanjim temperaturam?
Nizke temperature niso razlog, da se ne bi odpravili na krajši sprehod, vendar pa pri tem previdnost ni odveč. Za kaj vse je treba poskrbeti? Preverite.

Priprave na novorojenčka: kako ustvariti prijeten in varen dom za svojega malčka?
Priprave na novorojenčka so ob enem vznemirljive in stresne. Prav vsak starš si namreč želi ustvariti prijeten in varen dom za najnovejšega člana svoje družinice. Toda, kako se tega lotiti, če se prvič srečuješ z novo starševsko vlogo? Vse je mnogo enostavnejše z veliko dobre volje, vedoželjnosti in z nekaj koristnimi nasveti.

Če je dojenčku v vozičku prevroče, lahko preneha dihati!
Tuji in domači strokovnjaki že vrsto let opozarjajo, da s tetra pleničko ustvarimo slabe, vroče pogoje v vozičku, tetra plenička pa lahko celo prepreči kroženje zraka. Temperature v vozičku posledično kaj kmalu lahko podobne tistim v zaprtem, vročem avtomobilu, zato bodite skrajno previdni.

Ko poljube pospremijo 'Fuj', 'Fej', 'Bljek', 'Bruhal bom' in 'Nehajta že'
Starševstvo razmerje postavi na glavo. Kaj na glavo, 348-krat se obrne naokrog, zasuka se v levo in desno, pa počez, gor in dol ter znova naokoli. Na vseh področjih. Zmenki so po novem kavica v lokalu, kratek sprehod v naravi v soboto popoldne, tudi skupna vožnja iz službe. Vse brez otrok, seveda, in po možnosti v dragoceni tišini. Tudi večerni izhodi in zabave so bili nekoč komaj pričakani, danes so prestiž in včasih ob silni utrujenosti ter izčrpanosti celo muka.

'Nikoli nisem čutila toliko bolečine kot takrat'
Naša zgodba se začenja kasneje kot pri večini, saj je bil sin Nik pri odkritju kraniosinostoze star eno leto. Danes je star dve leti in pol. Živahen, nasmejan, srčen, močan in ZDRAV.

Morojev refleks pri dojenčku
Že novorojenček ima prirojen strah pred padanjem. To se kaže z objemajočim gibom, imenovanim Morojev refleks. Gre torej za normalen refleks pri otrocih, ki se pojavi še pred rojstvom otroka, izzveni pa okoli šestega, pri nekaterih otrocih pa do osmega meseca. Opazite ga lahko, ko se otrok ustraši ali se zdrzne in z njim zato ni prav nič narobe. Celo tako primeren je, da z njim lahko ocenjujemo otrokove gibe oz. njihovo simetričnost.

Oprema za dojenčka: kaj je lahko rabljeno in kaj mora biti novo?
Mamice si rade izposojamo, podarjamo ali prodamo stvari, ki so jih naši otroci prerasli. Tako prihranimo denar in obenem tudi varujemo okolje. A vendar je treba biti pozoren pri opremi za dojenčka – določenih stvari ni dobro prevečkrat uporabiti. Preverite, kaj je pametno kupiti novo in kaj je popolnoma v redu tudi rabljeno!

"Ojoj, kar brez nogavičk je vaš dojenček?!"
"Ampak poletje je, zunaj je 30 stopinj Celzija. Jaz sem tudi brez nogavic," sem odgovorila neznani teti, ki se je kar sama razglasila za poklicano "rešiteljico" mojega dojenčka. "Ja, vendar on je DOJENČEK," je poudarila.

Okrogli trebušček in potem prvi dotik – ljubezen, ki ostane
Predstavljati si, kaj pomeni »ljubezen na prvi pogled« je sila nenavadno opisati, še težje jo je razumeti, vse do trenutka ko postaneš mama.

Pri enem dojenčku se je avto šibil pod težo prtljage, danes pri treh pa ...
Ko sva bila z možem še brez otrok, sva pred dopustom spakirala dve potovalni torbi. No, v redu, tri, kajti jaz sem zase vedno vzela kar nekaj dodatnih parov prelepih čevljev "za vsak primer" (in vedno se je izkazalo, da niso potovali zaman). Po prihodu prvorojenca Matevža pa je pakiranje postalo pravi podvig. Pred odhodom se je avtomobil šibil pod težo ogromno prtljage, pretežno namenjene negi enega samcatega dojenčka. Prtljažnik je bil napolnjen vse do vrha, na strehi je bil prenapolnjen potovalni kovček in prtljago, ki je nisva mogla stlačiti drugam, sva porinila pod avtomobilske sedeže.

To vse počnemo mame (pa nikomur ne povemo)
Če bi mi kdo pred 15 leti napovedal, da bom v javnosti brez kančka zadrege vonjala pokakano ritko, bi mu v navalu smeha verjetno odgovorila, da nikoli in nikdar. No, zarečenega kruha se največ poje.

Kakšna mora biti otroška oprema?
Pri treh mesecih se v otrokov razvoj vključi gravitacija. Otrok začne raziskovati svet, zato je zelo pomembno, na kakšni podlagi bo preživljal svoj čas. Kako torej kupiti pravo posteljico, voziček, avtosedež?

Ideje za darila, s katerimi boste razveselili novopečene starše
Obdarovanje ob rojstvu novorojenčka je lepo, zabavno in tudi pri nas čedalje bolj v navadi. Darila so seveda v prvi vrsti v bistvu namenjena dojenčku in šele nato staršem, najlepše pa je, če so pozorna in hkrati karseda uporabna. In seveda ni nujno, da so zelo draga.

'Kupila sva najlepšo zibko, ne da bi vedela, da bo ostala prazna'
Najina zgodba nas popelje v leto 2018. To poletje se nama je življenje obrnilo na glavo.

'Rodil se je najin fantek Svit. Toda ta fantek ni zajokal'
Misli mi odrinejo na konec avgusta leta 2019, ko sem imela pri ginekologinji redni pregled v nosečnosti. Ker imam sama sum na APS (antifosfolipidni sindrom), mi je izdala še napotnico za preventivni pregled v Ljubljani.

O čem morate razmisliti pred odhodom v porodnišnico?
Prav je, da dovolj zgodaj razmislite, kaj morate pripraviti za porod. Čeprav vam je ginekolog določil predvideni datum, bo povsem normalno, če boste rodili kadarkoli v obdobju petih tednov okoli tega tedna.

'Ni potreboval inkubatorja, vsi organi so bili razviti, normalno je dihal'
Vsi so mislili, da bom rodila v novomeški porodnišnici, tik pred zdajci pa sem se odločila, da sina povijem v ljubljanski. Kaj je botrovalo temu? Kakšen je bil moj porod? Predvsem neboleč, pravzaprav sanjski – carski …

Osem napačnih prepričanj o otrokovem zdravju
Starši se lahko zelo hitro ujemejo v past napačnih prepričanj o otrokovem zdravju.