toksoplazmoza

Zakaj bi morale nosečnico skrbeti bolezni, ki se prenašajo s hrano?
V nosečnosti obstaja visoko tveganje za bolezni, ki se prenašajo s hrano, ker se imunski sistem med nosečnostjo spremeni. To je naravno stanje, ki pripomore, da z otrokom živita v sožitju. Vendar pa lahko taka sprememba telesu oteži boj proti nekaterim škodljivim mikroorganizmom, ki se prenašajo s hrano. Tudi še nerojeni otrok je v veliki nevarnosti, ker njegov imunski sistem ni dovolj razvit, da bi se ubranil škodljivih mikroorganizmov, ki se prenašajo s hrano.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Ta okužba je zelo nevarna v nosečnosti
Verjetno ste slišali veliko nasvetov, ki so namenjeni nosečnicam in med njimi so zagotovo pomembnejši naslednji: Izogibajte se surovemu ali ne dovolj pečenemu mesu, pred zaužitjem vedno temeljito operite sadje in zelenjavo, vrtnarite z rokavicami in previdno z mačjimi iztrebki oziroma mačkami, za katere sumite, da bi lahko imele zajedalsko bolezen. Že veste, o kateri okužbi govorimo?

Toksoplazmoza in tveganje za okužbo v nosečnosti
V Sloveniji se izvaja obvezni program presejanja oziroma iskanja nosečnic na okužbo s toksoplazmo. Prvi test se opravi pri prvem pregledu pri vsaki nosečnici. Okužba na splošno ni nevarna, je pa nevarna za plod. Če se nosečnica okuži, lahko pride do spontanega splava ali zaostajanja rasti v maternici.

Obvezna preiskava na povzročitelja toksoplazmoze
Zagotovo ste že slišali za toksoplazmozo. Da vas okužbe ne bo strah, navajamo nekaj preverjenih dejstev. In tudi preiskava, s katero preverijo, ali ste okuženi z zajedavcem Toxoplasma gondi, vas čaka že na začetku nosečnosti.

Če ste noseči, se tem preiskavam ne morete izogniti
Noseči ste, zato vas že na prvem pregledu čakajo laboratorijske preiskave.

Toxoplazma in vnetje globjih delov očesa
Spoštovani. Moja zelo dobra prijateljica, ki prihaja iz Slovaške trenutno stara 23 let se je rodila s težavo na levem očesu (toksoplazmoza) in na to oko vidi zelo malo (barve in megleno ne vidi ostrin...

Najpogostejše dileme nosečnice
Nosečnost s seboj prinese ogromno čudovitih občutkov, pa tudi kar nekaj dvomov. Največ vprašanj in strahov se poraja ženskam, ki so noseče prvič, a tudi izkušene mamice niso nanje povsem imune. Nosečnice so pogosto v dvomih, kaj lahko jedo, ali smejo telovaditi ali iti v savno. Sprašujejo se, ali bo kozarec vina tu in tam škodoval njihovemu otroku? Ali je masaža med nosečnostjo odsvetovana? Vse te dileme so popolnoma normalne, saj je v tem času glavna skrb bodoče mamice zdravje njenega še nerojenega otroka. Da bo nosečnost še lepša, skrbi pa manjše, razjasnjujemo najpogostejše dileme, s katerimi se spoprijemajo bodoče mamice.

Resnice o prehrani med nosečnostjo
Nosečnost prinese veliko sprememb v vaše življenje. Med drugim morate veliko pozornosti posvetiti tudi zdravemu načinu prehranjevanja. Tako boste omilili številne nosečniške tegobe in poskrbeli za zdrav razvoj in rast otroka, ki ga nosite pod srcem. Verjetno boste kdaj v dvomih, kaj smete in česa ne jesti. Kot večina mamic, boste morda tudi vi v spletnih klepetalnicah preverjali, kakšno količino hrane lahko zaužije. Da bi razblinili vaše dvome o prehranskih potrebah nosečnice, smo odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj bodočih mamic.

Tudi to ima lahko novorojenček!
Pri starejših ljudeh mnogokrat okulisti ugotovijo, da je za slabši vid kriva siva mrena, ki ji strokovno rečemo katarakta. Malo pa je informacij o tem, da jo imajo lahko celo novorojenčki in starejši otroci. In prav o tem smo se pogovarjali z oftalmologom Dušanom Pušnikom, Bibinim svetovalcem.

Okužbe v nosečnosti
Okužbe v nosečnosti lahko primarno prizadenejo nosečnico ali plod – mikrobov, ki lahko pri bodočih mamicah povzročajo okužbe, ni malo. Nekateri infekti vplivajo na plod med nosečnostjo, drugi med porodom, nekateri infekti pa povzročijo simptome šele po rojstvu otroka, piše prof. dr. Vera Maraspin-Čarman.

Moraš splaviti!
Kljub temu da sem se razveselila tretje nosečnosti pri 33 letih, se je vse zarotilo proti meni. Toksoplazmoza in norice so botrovale k temu, da so mi vsi govorili, naj splavim.

Nosečnicam nevarna toksoplazmoza
Toksoplazmoza je parazitska infekcija, povzroča jo parazit toxoplasma gondii. Okužba človeku ne povzroča posebnih težav, za nosečnice pa je lahko zelo nevarna.

Ena nosečnost, dvojne skrbi
Ko je ženska noseča, se njene skrbi lahko podvojijo, saj poleg svojega zdravja skrbi še za otrokovega. S skrbjo sicer ni treba pretiravati, na nekatere stvari pa le mora biti bolj pozorna ali se jim celo odpovedati.

Toksoplazmoza, v nosečnosti nevarna okužba
Toksoplazmoza je najbolj razširjena zajedalska bolezen. Obolevajo tako ljudje kot živali. Sveža okužba je najbolj nevarna nosečnicam.

Pregledi v prvem tromesečju nosečnosti
Vam menstruacija zamuja, vam je nelagodno, vas bolijo prsi ... Ja, noseči ste!