trajanje

Norice ali vodene koze: simptomi in zdravljenje
Nadležen in srbeč izpuščaj malčke obišče prej ali slej. Norice so virusna nalezljiva bolezen, ki jo povzroča virus varicella-zoster. Spada v družino virusov herpes. Gre za nujno zlo ranega otroštva, saj jih večina otrok preboli že do tretjega leta starosti. Ravno zato jim pravimo otroška bolezen, ki pa za seboj pušča trajno imunost.

Nasveti za uspešno in prijetno dojenje
Za uspešno dojenje je pomembno, da odstranimo vse dejavnike, ki bi lahko zmanjšali trajanje, učinkovitost in pogostnost dojenja. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za uspešno in prijetno dojenje.

5 presenetljivih dejstev o drugem porodu
Marsikatera ženska si v drugi nosečnosti misli, da zdaj ve že vse in lahko predvideva postopek poroda, ker že ima za seboj tovrstno izkušnjo. Vendar to žal večinoma ne drži. Vsak porod je namreč izkušnja zase in lahko prinese s seboj nove nepredvidljivosti.

Porod brez skrbi: Kako premagati strah in ustvariti lep spomin
Na družbenih omrežjih in v klepetalnicah lahko preberemo, da je nekatere nosečnice strah poroda in ne vedo, ali se bodo lahko sprostile med rojevanjem. Porajajo se jim tudi številna vprašanja, kot so: ''Kako dolgo bom v porodni sobi? Ali me bo bolelo? Kdaj bom samo predihavala popadke, kdaj potiskala?'' Odgovore nam je pomagala poiskati diplomirana babica Klavdija Slapar, ki je tudi Bibina svetovalka. Za vse bodoče mamice ima edinstvene nasvete, zato vas vabimo k branju.

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?
Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Puščanje dojenčka, da se izjoče, lahko pusti posledice v razvoju
Staršem ni treba imeti slabe vesti, če pustijo otroka, da joka. To kaže nova raziskava, ki je preučevala, kako metoda 'pustiti otroka jokati' vpliva na otrokov razvoj. Pa je temu res tako? Dr. Mija M. Klemenčič Rozman meni, da takšne trditve lahko utrjujejo stereotipna prepričanja, ki so jih znanstvene ugotovitve že zdavnaj ovrgle.

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore
Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka
Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Porod pri prvorodkah lahko traja tudi do 24 ur
Porod se odvija v štirih porodnih fazah in v povprečju traja od 12 do 24 ur, kadar ženska rojeva prvič, z naslednjimi porodi pa praviloma manj.

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu
Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Kako ob materinstvu najti čas še za telesno vadbo?
Obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je dobro, da ohranjamo telesno vzdržljivost po porodu; med drugim lažje opravljamo vsakodnevne dejavnosti, manj smo utrujene in imamo več energije za novega družinskega člana. O tem smo se pogovarjali tudi s Kristino Lesar, profesorico športne vzgoje, inštruktorico poporodne vadbe in mamico dveh prikupnih fantkov.

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?
Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Kako dojenčku previti plenico brez previjalne mize?
Sončni dnevi so tukaj in z njimi priložnosti za nepozabne izlete, kampiranje in potovanja. Pri vsakem načrtovanju avanture z dojenčkom pa se verjetno sprašujete, kako boste uspešno zamenjali pleničko brez udobne domače previjalnice ali dostopa do ustrezne previjalne postaje. Čeprav se zdi menjavanje plenic na poti lahko zastrašujoče, je zagotovo izvedljivo. Če boste sledili našim preprostim nasvetom, ste lahko na naslednji avanturi povsem brez skrbi.

Sindrom zlonamernega starša: visoko konfliktne ločitve in posledice za otroka
Ločitev je dogodek, ki spremeni življenje in ima lahko globoke čustvene posledice za vse vpletene strani, zlasti če so v navzkrižnem ognju ujeti otroci. V nekaterih nesrečnih primerih pride do pojava, znanega kot sindrom zlonamernega starša, ki izrazito poslabša že tako zahtevne postopke ločitve in skrbništva. Nekateri zakonci se vedejo ekstremno in gredo za dosego svojega cilja (maščevanja) preko vseh meja. Prav v zvezi s tovrstnim vedenjem je dr. Ira Turkat, profesor, znanstvenik in terapevt, specializiran za sodne postopke, leta 1995 prvi uvedel izraz sindrom zlonamernega starša.

Kdaj je pravi čas, da otroku predstavite novega partnerja?
Začeli ste novo zvezo in želite, da partner spozna vašega otroka, pa niste prepričani, kateri je pravi trenutek za to pomembno srečanje? Če želite, da bo vse potekalo gladko, poslušajte nasvete psihologa.

7 vrst sadja, ki bi ga morale jesti v nosečnosti
Kako zelo pomembna je zdrava in uravnotežena prehrana v času nosečnosti, nam verjetno ni treba posebej poudarjati. Vsebovati mora veliko sveže zelenjave in sadja, ki vsebuje vitamine, minerale in vlaknine. Katero sadje je v nosečnosti najbolje uživati, razkrivamo v nadaljevanju ...

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod
"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku
Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

Želim si otroka, partner pa ne
Življenje ni vedno enostavno, zlasti pri temah, ki se dotikajo ljubezni, odnosov in družine. Sem sodi tudi razkorak v želji po otroku, ki je lahko za marsikatero partnersko razmerje usoden. "Neskončno si želim otroka, on pa ne; ne vem, kaj naj storim," so zaskrbljene nekatere ženske, sploh, če biološka ura že tiktaka, partner pa ne izkazuje nikakršnega zanimanja za ustvarjanje družine. Še več – trdno je prepričan, da to ni zanj, konflikti in nezadovoljstvo pa sčasoma le še naraščajo.

Ali je tek med nosečnostjo varen?
Tek med nosečnostjo je lahko varen in zdrav način za ohranjanje kondicije in dobrega počutja, vendar zahteva skrben premislek, prilagodljivost in velik poudarek na osebnem zdravju in udobju. Ženske, ki razmišljajo o teku med nosečnostjo, se morajo vedno posvetovati s svojim zdravnikom ter prisluhniti svojemu telesu. Vsaka nosečnost je edinstvena, prednostna naloga pa mora biti ohranjanje zdrave in udobne nosečnosti ob primerni telesni dejavnosti.

Telovadba v nosečnosti: kaj je prava mera?
Tudi v nosečnosti se je priporočljivo gibati, saj je gibanje del zdravega načina življenja. Toda kaj je morda pretiravanje? In kaj če prej niste imele aktivnega življenja, ampak ste bolj ali manj sedele? O tem smo se pogovarjali s specialistko ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Kaj je prava mera?

Tako naj se prehranjujejo najstniki, ki se ukvarjajo s športom
Vrline najstnika, ki se redno ukvarja s športom so predanost, disciplina in pozitiven pristop do treniranja. Poleg redne telesne vadbe, pa ima zdrava in primerna prehrana ključno vlogo pri izboljšanju njegovih zmogljivosti in okrevanju po telovadbi. Kakšna hrana je torej primena za najstniškega športnika?

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

S 1. aprilom novosti za starše
S 1. aprilom stopi v veljavo novela zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Preverite novosti.

Uporabne informacije za starše otrok s posebnimi potrebami
Vse o prvih korakih birokracije za starše otrok s posebnimi potrebami.

Z otroki v London – kaj si ogledati?
London vsako leto obišče več kot 30 milijonov ljudi z vsega sveta, in glede na številne atrakcije in znamenitosti niti malo ne preseneča, da velja za eno najbolj priljubljenih popotniških točk – tako med odraslimi kot med otroki. Pripravili smo seznam znamenitosti, ki si jih izplača ogledati in bodo zagotovo navdušile tudi najmlajše, za lažjo orientacijo pa smo dodali podrobne opise.

Kaj povzroča koprivnico pri otrocih?
Bolezen, ki jo poznamo pod imenom koprivnica ali urtikarija, je svoj naziv dobila po koprivi ravno zato, ker so spremembe na koži podobne tistim, ki se pojavijo, ko nas opečejo koprive. Kakšni simptomi spremljajo bolezen in kaj jo povzroča, pa v tokratnem prispevku.

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice
Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

To se dogaja na dan naravnega poroda
Nosečnost je razburljiva dogodivščina, ki praviloma traja 280 dni ali 40 tednov. Če je nosečnost normalna in nastopijo spontani naravnih popadkov, se porod običajno začne odvijati v 38. tednu nosečnosti, lahko pa se seveda zgodi tudi prej ali pozneje in je vseeno tako z mamo kot z otrokom, vse v redu.

Srečni starši bodo vzgojili srečnega otroka
Če je bila le nekaj desetletij nazaj vzgoja otroka bolj kot ne domena mame, pa je v današnjem času zelo drugače. V ospredju je moderno očetovstvo, za katerega so značilni delitev vlog, aktivna vključenost očeta pri vzgoji in negi otroka ter usmerjenost k zdravemu in zadovoljnemu partnerstvu.