trbovlje

Trboveljska porodnišnica: majhnost jemljejo kot prednost
V trboveljski porodnišnici se ponašajo z osebnim pristopom in kontinuirano babiško obravnavo – iste babice spremljajo nosečnico skozi celotno pot od zanositve do poroda. Njihova posebnost je program za shranjevanje popkovnične krvi in tkiv popkovnice.

Kaj lahko pričakujete na posvetu z babico?
Nosečnicam in njihovim spremljevalcem v slovenskih porodnišnicam po novem omogočajo tudi posvet z babico ali babičarjem. Število posvetov se razlikuje od porodnišnice do porodnišnice. V porodnišnici Trbovlje tako omogočajo dva posveta. Kaj lahko nosečnice izvedo na posvetih, kako potekajo posveti in čemu so namenjeni, pa nam je pojasnila diplomirana babica Mojca Zemljak Ferenc.

Na začasno zaprtje porodnišnice Trbovlje so se odzvali tudi zasavski župani
Po številnih objavah, ki so zaokrožile po spletu, da se oddelek pediatrije in porodnišnice v trboveljski bolnišnici zapira, so v porodnišnici Trbovlje zapisali pomirjujočo objavo, da gre za začasno zaprtje.

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?
Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Kam na potep z invalidskim vozičkom?
Mnogo je ovir, s katerimi se osebe s posebnimi potrebami srečajo na svojih poteh, a mnogo je tudi poti, ki vodijo mimo ali čez te ovire. Danes bo govora o poteh, na katerih gibalni deficit ni ovira, saj so urejene tako, da se po njih brez problema vozijo tudi osebe na invalidskih vozičkih.

Mlad Trboveljčan med 30 najboljših na svetu
Dijak Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, Jure Kreže, je bil izbran za sodelovanje pri projektu na področju fizike.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Očka Matjaž iskreno o življenju s transspolnim otrokom
"Ste se kdaj vprašali, kaj pomeni 'strela z jasnega'?" sprašuje očka Matjaž. "Vam bom povedal ..." nadaljuje v hudomušnem, iskrenem in prodornem zapisu, kjer opisuje izkušnjo soočenja z dejstvom, da je njegov sin transspolna oseba. Pa čeprav sam zase trdi, da ne gre za pogumno dejanje, temveč zgolj za očetovski pristop, podporo in zaščitništvo do sina, moramo priznati, da je izjemno hraber človek in oče v pravem pomenu besede. Objavljamo prvega od zapisov, ki vas prav gotovo ne bodo pustili ravnodušnih.

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'
Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

Vaje, ki bi jih morala po porodu izvajati vsaka ženska
Telo porodnice se po porodu precej spremeni, zato je pomembno, da si ta vzame dovolj časa, da se telo vrne v stanje pred nosečnostjo. Katere vaje so priporočljive po porodu in katerim se je treba izogibati, lahko preverite v spodnjih vrsticah.

Damjan Baš, diplomirani vzgojitelj predšolskih otrok
Diplomirani vzgojitelj Damjan Baš nam daje vpogled v vrtčevsko življenje, vzgojo in razvoj malčkov ter nam svetuje na področju predšolskih otrok. Njegove dolgoletne izkušnje v različnih starostnih skupinah vrtčevskih otrok so podlaga za izjemno razumevanje delovanja malčkov. Z njim se pogovarjamo o temah, ki se nanašajo na razvoj in vzgojo predšolskih otrok, njihovo samostojno ali medsebojno igro, delovanje in razmišljanje.

'Vi otroci ste še premajhni, vi otroci se ne smete o tem pogovarjati'
V življenju se nam dogajajo lepe in manj lepe stvari. Med vsemi čudovitimi spomini in izkušnjami naletimo tudi na žalost, nemoč in izgubo. A ne zmore vsakdo v težki osebni izkušnji najti tudi kaj pozitivnega, kot je to zmogla mlada Trboveljčanka, Metka Dolanc.

Mali zasavski biser – porodnišnica Trbovlje
Obožujem potepanje in raziskovanje velikih mest (no, sem jih oboževala, ko sva bila še dvojina), a najlepša je naša mala vas. Rada imam vonj hodnikov in čebljanje otrok naše velike šole, še bolj prijetna pa je moja mala podružnična šola, kjer je čebljanja malo manj, ampak je zato bolj domače. Včasih si vzamem dan zase in smuknem v velike nakupovalne centre (mož pravi, da takrat izgledam kot bi psa spustili iz ketne), v resnici pa vsakič znova odkrijem, da so največji biseri male trgovinice srčnih prodajalcev. Malo je torej veliko in en tak mali biser Zasavja je tudi porodnišnica Trbovlje. Porodnišnica, kjer domujejo veliki, sončni ljudje. Ljudje v belem, modrem in zelenem ... vsi s srcem na pravi strani. Vsi kot ena velika družina.

Na 10. zasavskem humanitarnem teku ozaveščajo o cerebralni paralizi
Letošnje leto bo v Trbovljah potekal 10. zasavski humanitarni tek. Na njem bosta Igor Gošte in Sabina Karaman tekla simboličnih 10 ur za družine, ki imajo otroke ali odrasle s cerebralno paralizo.

Porodna zgodba: 'Poslušala sem navodila sester in zdravnice ter upala, da preživim'
Niti sanjalo se mi ni, da bom tistega večera končala v porodni sobi. Zjutraj sem se namreč zbudila, opravila pregled v bolnišnici in se s prijateljem dogovorila, da greva na kratek pohod, do okoliškega hriba. Ker sva se zaklepetala, sva pot nadaljevala po dolini mesta. Vmes sem na balkonu ene izmed stavb zagledala teto, ki mi je pomahala in zavpila, če se že kaj dogaja, jaz pa sem nonšalantno odmahnila z roko, češ: "Nič še, menda še dolgo ne bo nič!"

Marjetka Bizjak: 'Samo kompasa ne smemo izgubiti'
Katere varnostne ukrepe bo treba upoštevati v začetku novega šolskega leta? Kako so se odrezali dijaki in maturantje Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje v času koronakrize, kakšna so pričakovanja za naprej? Preberite v intervjuju z ravnateljico STPŠ Trbovlje, prof. Marjetko Bizjak.

Prerez presredka pri slovenskih porodnicah
Preverili smo, kako pogosto jo izvedejo v naših porodnišnicah in zakaj je sploh potrebna. Navajamo tudi izkušnje žensk, ki so rodile enkrat, ali dvakrat, ali trikrat in so imele prerez presredka.

Vse o porodu v času covida-19
Ker želimo vsem, ki ste v veselem pričakovanju, zagotoviti, da boste na porod odšle mirne in pripravljene, smo v slovenskih porodnišnicah in na NIJZ poiskali odgovore na vaša najpogostejša vprašanja.

Porod v porodnišnici Trbovlje v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Trbovljah.

Slovenke o črtici, ki rešuje življenja
"Če ne bi imela carskega reza, danes ne bi bilo ne mene ne mojega otroka", "Črta pomeni podarjeno življenje čudovitemu sinu pred 10 leti. Zelo sem ponosna, da jo imam", "Ponosna sem na brazgotino, ki me spominja na dan, ko sem prvič in drugič postala mama".

Suzana Odžić: "Sami smo ostali, ko sta bila zgolj en mesec stara, ko bi še morala biti varno skrita pred svetom v mojem trebuhu"
»Iskreno povedano me je en čudežen mali deček z imenom Kris prepričal v to, da se vse da, da so omejitve zgolj v moji glavi in da sem dolžna vsaj poskusiti, za njiju, za njuno srečo,« je z uvodnimi besedami začela mama samohranilka, dvojčkov Darjana in Nikolasa, Suzana Odžić, doma iz Hrastnika v Zasavju.

Županja Jasna Gabrič postala mama v porodnišnici Trbovlje
Županja Jasna Gabrič je v petek, 11. oktobra, postala mama.

Stara je bila tri tedne, ko je končala v bolnišnici Ljubljana
Mamica nam je poslala resnično zgodbo, kako je imela njena hčerka kot novorojenček sepso.

Priljubljena izletniška točka pri Slovencih
Ko smo 'bibe' razmišljale, kam bi se podale z družinami ta konec tedna, je odločitev hitro padla – Mrzlica. Ta vikend bo tam še posebej poučno.

Več kot en mesec v porodnišnici Trbovlje
Za prvega sina sva se kar nekaj časa trudila. Po vseh pregledih so ugotovili, da imam pregrado, ki bi jo bilo dobro odstraniti. Naročena sem bila čez par mesecev, pa sem vmes zanosila.

Pri 38 letih prvič mama
To je bila moja prva nosečnost. Zanosila sem hitro, brez problema, čeprav sem bila stara že 38 let, je celotna nosečnost potekala brez problemov.

''Za sina sem se borila peklenskih 15 let''
Bil je četrtek, ko sem imela CTG in UZ, moj mali princ v 39. tednu je spet sedel. Ginekolog se je odločil za CR in poklical, če je možno v sredo, ker sem imela željo, da mi ga opravi sam, kot do sedaj že vse ginekološke operacije. Prijazna sestra v Trbovljah mu je seveda dejala, da je možno in tako sta se dogovorila za sprejem in drugi dan CR.

Epiziotomija oz. prerez presredka v porodnišnici Trbovlje
Do epiziotomije, prereza presredka, kože med nožnico in zadnjično odprtino, pride v zadnji fazi druge porodne dobe. ''Statistika glede števila prerezov presredka niha.''

Porodnišnica Trbovlje: majhna in domača
Trboveljska porodnišnica je ena manjših v Sloveniji, kar si štejejo v plus. Pravijo, da sta poleg majhnosti pomembni prednosti še domačnost in individualna obravnava.

Koliko otrok se je lani rodilo v slovenskih porodnišnicah?
V lanskem letu je bilo v slovenskih porodnišnicah po še neuradnih podatkih 19.706 porodov, kar je 92 porodov ali 0,5 odstotka manj kot v letu 2016. Število vseh rojenih otrok še ni dokončno znano, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pa ocenjujejo, da se je rodilo približno 20.000 novorojenčkov.