Bibaleze.si

trebušnih

Instagram
17. 11. 2024 02.15

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Prehrana za dojenčke
11. 10. 2024 03.30

Kakšni so znaki motnje prežvekovanja pri dojenčkih in otrocih?

Motnja prežvekovanja, imenovana tudi ruminacija, je atipična oblika motnje hranjenja, za katero je značilna vrnitev neprebavljene ali delno prebavljene hrane iz želodca nazaj v usta; pri tem se hrana povrne brez truda in brez bruhanja. Otrok vrnjeno hrano izpljune ali ponovno pogoltne. Motnja se najpogosteje pojavlja pri dojenčkih, majhnih otrocih in osebah z motnjami v duševnem razvoju. V preteklosti je sindrom prežvekovanja veljal za redko motnjo, danes pa se kaže, da je ta motnja pogostejša, kot se je sprva mislilo.

Družina in odnosi
30. 07. 2024 05.00

Ženske smo res neverjetne: vse to se dogaja s telesom po porodu

Ne samo da smo ženske sposobne dojenčka devet mesecev nositi in ga tudi roditi, po porodu lahko še proizvajamo mleko in preživimo vse občutne spremembe, ki se dogajajo v našem telesu. Zakaj je po porodu lahko trebuh še nekaj časa kot nosečniški, zakaj so krči maternice hujši po drugem ali tretjem porodu, zakaj lahko zastaja ali uhaja urin in zakaj nekatere nezavedno zadržujejo blato? In še o prekomernem znojenju, večjem stopalu, izpadanju las, strijah in krčnih žilah. Pojasnjuje ginekologinja in porodničarka Marijana Vidmar Šimic.

Nosečnost
08. 07. 2024 05.00

Kaj vse razkriva oblika nosečniškega trebuščka?

Ste že slišali kdaj, da lahko s pomočjo oblike nosečniškega trebuščka odkrijete spol otroka? Naše babice so verjele, da če ženska nosi trebuh visoko, bo rodila fantka, in če nizko, punčko. Pa gre tem starim vražam res verjeti?

Po porodu
31. 01. 2024 04.15

Poporodna težava, o kateri se redko govori

Nosečnost prinese nešteto sprememb v ženskem telesu in ena manj znanih poporodnih težav je diastaza rektusov. Gre za stanje, pri katerem se trebušne mišice ločijo, kar povzroči vidno vrzel v srednji liniji trebuha. Čeprav je pojav med mladimi mamicami pogost, se o njem le redko razpravlja.

Zdrav otrok
09. 12. 2023 05.00

Prebavne motnje pri otroku: vzroki, znaki in pomoč

Pri otrocih se prebavni sistem še razvija, zato so bolj dovzetni za prebavne motnje, kot so zaprtje, driska, bruhanje in kolike. Preverite, zakaj se pojavijo, kako pomagati in kdaj je treba obiskati pediatra.

Nosečnost
08. 12. 2023 05.00

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Novice
27. 11. 2023 05.00

Skrivnost zdravega otroštva ...

Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

Očkov kotiček
21. 09. 2023 05.00

Oče in sin – kako izboljšati komunikacijo in medsebojni odnos?

Odnos med očetom in sinom je lahko nekaj najlepšega na svetu, lahko pa je tudi zelo zapleten. Med sinom in očetom lahko pride do nehotene tekmovalnosti, hkrati pa se kljub želji po boljšem odnosu lahko začneta v obdobju adolescence oddaljevati drug od drugega. Kako ukrepati in doseči boljšo komunikacijo in medsebojni odnos? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Zdrava nosečnica
23. 08. 2023 05.00

Ali je tek med nosečnostjo varen?

Tek med nosečnostjo je lahko varen in zdrav način za ohranjanje kondicije in dobrega počutja, vendar zahteva skrben premislek, prilagodljivost in velik poudarek na osebnem zdravju in udobju. Ženske, ki razmišljajo o teku med nosečnostjo, se morajo vedno posvetovati s svojim zdravnikom ter prisluhniti svojemu telesu. Vsaka nosečnost je edinstvena, prednostna naloga pa mora biti ohranjanje zdrave in udobne nosečnosti ob primerni telesni dejavnosti.

Nega in zdravje
12. 07. 2023 05.00

Zakaj se pri dojenčku pojavijo trebušni krči in kako jih ublažiti?

Trebušni krči ali kolike so ena najpogostejših tegob, ki se pojavijo pri novorojenčkih in zaradi katerih se tudi starša lahko počutita popolnoma nemočna, saj dojenček lahko več ur skupaj neutolažljivo joka, kljub trudu, da bi ga pomirili. Kakšni ukrepi znajo pri tem pomagati?

Zdrava nosečnica
24. 11. 2022 05.00

Nežka Koritnik: Spodbujam vse nosečnice, da ohranijo telesno aktivnost

Nosečnost je obdobje, v katerem je zdrav življenjski slog še toliko bolj v ospredju, saj si vsekakor želimo, da bi bilo vse v redu. Marsikatera nosečnica se vadbi raje izogiba, a ohranjanje vitalnosti in dobre kondicije je zaželeno tudi v tem času. O prednostih telovadbe smo se pogovarjali z Nežko Koritnik, ki je tudi inštruktorica pilatesa za nosečnice.

Zdrav otrok
03. 10. 2022 04.15

Rok Valenčič: 'To bi svetoval staršem otrok s Tourettovim sindromom'

Tourettov sindrom, imenovan tudi sindrom Gillesa de la Touretta, je motnja, ki se najpogosteje pojavi med četrtim in šestim letom starosti ter je najbolj izrazita med 10 in 12 letom. Po definiciji se tiki prvič pojavijo pred 18 letom starosti. Tourettov sindrom je veliko bolj pogost pri dečkih kot pri deklicah. O premagovanju sindroma in strahov, o predsodkih in diskriminaciji, predvsem pa sprejemanju sebe in izobraževanju okolice, smo se pogovarjali z Rokom Valenčičem, pobudnikom, soustanoviteljem in predsednikom nekdanjega Društva za obolele s Tourettovim sindromom in obsesivno kompulzivno motnjo.

Zdrava nosečnica
08. 07. 2022 04.15

Kakšni so simptomi pomanjkanja magnezija?

Večina nosečnic ima močne, nenadne nočne krče, najpogosteje v mečih in stopalih. Zdravniki zato med nosečnostjo priporočajo pitje magnezija, ki te tegobe uspešno odpravlja.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Kaj je ta izboklinica na trebuščku?

Vsi se rodimo z diastazo rektusov in praviloma se mora razmik mišic na trebuščku zmanjšati do tretjega leta starosti otroka. Če se ne, je lahko marsikaj narobe. Preverite, katere vaje so in katere niso primerne ob razmaknjenih mišicah na trebuhu!

Zdrava nosečnica
14. 03. 2022 05.15

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice

Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Za mami
02. 03. 2022 04.45

Vaje, ki bi jih morala po porodu izvajati vsaka ženska

Telo porodnice se po porodu precej spremeni, zato je pomembno, da si ta vzame dovolj časa, da se telo vrne v stanje pred nosečnostjo. Katere vaje so priporočljive po porodu in katerim se je treba izogibati, lahko preverite v spodnjih vrsticah.

Po porodu
04. 09. 2021 07.15

Steznik po porodu: da ali ne?

Če ste noseči ali ste pred kratkim rodili, ste verjetno pripravljeni narediti veliko, da se vaša postava vrne v čas pred nosečnostjo. Eden od pripomočkov je tako tudi poporodni steznik.

Po porodu
27. 01. 2021 10.43

'Viseče kože in razmaknjenih mišic ne moreš popraviti drugače kot z operacijo.'

Tokrat smo se z estetskim kirurgom Andrejem Testenom pogovarjali o tem, kako izgleda poseg odstranjevanja odvečne kože na trebuhu in kako dolgo je okrevanje po operaciji. Gre namreč za eno najpogostejših težav, s katero se soočajo ženske, ki so rodile in ki se je ne da odpraviti drugače kot z estetskim posegom. "S pravilno prehrano in nadomestki, kot so hidrokolagen, vitamini in telovadba, se lahko naredi ogromno, a viseče kože in razmaknjenih mišic ne moreš popraviti drugače kot z operacijo."

Fit in zdravje
30. 06. 2020 07.35

Alja Malis: "Gibanje daje materi moč, da je lahko močna in zdrava."

Alja Malis, licencirana osebna trenerka, specializirana za vadbo pred in po porodu, nam je med drugim razložila, kako se spreminja žensko telo v času nosečnosti in kakšne vadbe so primerne za mamice po porodu, da se bodo odlično počutile v svojem telesu.

Dojenček
15. 05. 2020 05.00

Zaradi tega se pogosto pojavijo izpuščaji

Rojstvo otroka je ena najlepših življenjskih izkušenj, hkrati pa tudi velik izziv. Kar naenkrat je treba misliti na tisoč in eno stvar in se hitro odzvati na marsikatero nevšečnost. Ena najpogostejših, poleg trebušnih krčev, je zagotovo otroška koža, zlasti na občutljivi ritki. Plenični izpuščaj se naredi skoraj vsakemu dojenčku v času, ko nosi plenice, v mesecih, ki so pred nami, pa je pozornost, ki jo moramo nameniti predelu pod pleničko, še pomembnejša. Ta je v poletnih mesecih še dodatno izpostavljen vročini in posledično neprijetnemu občutku najmlajših, katerih pleničke so obvezna oprema od rojstva pa vse do trenutka, ko so pripravljeni pleničko zamenjati za kahlico ali stranišče.

Nosečnost
21. 02. 2020 13.17

Tako si izmerite diastazo rektusov

Diastazo rektusov lahko preverite tudi sami: uležete se na hrbet na trdo podlago. Ob dvigu glave z roko v treh nivojih – približno pet, štiri centimetre nad popkom, pri popku in spet štiri, pet centimetrov pod popkom – poskušajte zatipati robove obeh premih trebušnih mišic in ugotoviti, koliko je razmika, koliko prstov vam gre v odprtino. Oglejte si posnetek, kako si pravilno izmeriti razmik!

Nosečnost
21. 02. 2020 13.18

To je edina vaja, ki jo lahko delate ob diastazi rektusov

Vaja, ki je primerna za vsako žensko po porodu, je za globoko trebušno mišico - prečno mišico, ki poteka od reber do medenice in zadaj na hrbet. Njena funkcija je fiksacija bele črte. Oglejte si posnetek!

Dojenček
22. 01. 2020 09.32

7 nasvetov, kako omiliti trebušne krče

Trebušni krči, ki mučijo marsikaterega dojenčka, se lahko pojavijo že po porodu in naj bi izzveneli do tretjega meseca starosti. Dojenčki se v intenzivnem joku, ki se običajno pojavi v večernih urah, zvijajo, napenjajo in imajo vetrove. Kako jim pomagati?

Bibini svetovalci
09. 12. 2014 21.30

Kineziotaping

Pozdravljeni. Nevrofizioterapevtka je za mojega leto dni starega sina določila terapijo s kinetičnimi trakovi. Zanima me kakšno je vaše mnenje glede takšne terapije. Razlog za terapijo z kinetičnimi t...

Bibini svetovalci
08. 12. 2003 13.09

Hernija hrbteničnega diska

Pozdravljni, julija letos sem bila operirana za hernio disci L5-S1. Odločitev za operacijo je bila predvsem zaradi pareze oz. nevrološkega izpada leve noge, predvsem stopala, onemogočena je bila hoja ...

Bibini svetovalci
23. 06. 2003 16.27

Nategnjene mišice kolka

Zdravo! Star sem 15 let in se aktivno ukvarjam z nogometom. Poškodoval ( nategnil ) sem si področje rastišča trebušnih mišic ( notranja stran boka ). Zanima me, kako bi čimprej saniral to poškodbo in ...

Bibini svetovalci
09. 12. 2002 10.13

Dimeljska kila

22.11.2002 sem imela operacijo dimeljne kile. Veliko se ukvarjam s športom (rekreativno), kot so tek, gorsko kolesarjenje in dvigovanje uteži. Zaradi slednjega se mi je najbrž kila pojavila. Zanima me...

Bibini svetovalci
02. 11. 2002 15.09

Bolečine v hrbtu

Zanima me kaj pomenijo posamezne besede. Pri zdravniku ni nikoli dovolj časa za razlago bolezni. Dextrokonv. devijacija torakalne hrbtenice in rotacija posameznih segmentov. Kalcinacija v predelu IV...

Novice
20. 01. 2016 08.09

Povečano število trebušnih viroz in respiratornih obolenj

Število akutnih okužb dihal je v zadnjem tednu nekoliko naraslo, poročil o gripi še ni veliko. Tudi v ZD Ljubljana gripe za enkrat še niso zaznali, beležijo pa povečano število trebušnih viroz in respiratornih obolenj, zlasti pri otrocih. Čeprav sezona gripe še ni v polnem razmahu, je cepljenje priporočljivo vsem, ki jih okužba posebej ogroža.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863