tuj jezik

Slovenska igralka: Ganljiva pot do hčerke iz Nepala
Maruša Oblak, slovenska igralka, je svojo željo po materinstvu uresničila na edinstven način – s posvojitvijo deklice Ajušri iz Nepala. Njena pot do materinstva ni bila enostavna, od birokratskih ovir do dolgotrajnega čakanja, a na koncu je bila nagrajena s čudovito hčerko.

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?
Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Kdaj naj se otrok začne učiti tujega jezika?
Številne raziskave na temo učenja tujih jezikov so dokazale, da človeški možgani v obdobju prvih šestih let življenja dosegajo vrhunec razvoja. To pomeni, da so v tem obdobju možgani najbolj pripravljeni sprejemati nove jezike. Strah pred preobremenjenostjo otroka je torej popolnoma odveč.

Oče po angleško, mama po slovensko. Hčerka pa zna oboje!
Če je bila dvojezična vzgoja otroka še pred leti nekaj zelo eksotičnega, je danes nekaj precej običajnega. Ne samo zaradi staršev, ki si želijo, da bi njihov otrok poleg materinega osvojil tudi tuje jezike, ampak tudi zaradi praktičnih razlogov. Vse več je namreč zakoncev, ki prihajajo iz različnih jezikovnih okolij, zato je nekaj povsem samoumevnega, da se z otrokom pogovarjata v obeh jezikih. Izkušnjo nam je zaupala tudi 34-letna mamica Tajda, ki ima hčerko z možem iz Južnoafriške republike. Dužina živi v Bruslju.

Kdaj je čas, da se otrok začne učiti tujih jezikov?
Otrok je sposoben veliko več, kot si sploh upamo predstavljati, in to že v svojem najbolj zgodnjem obdobju. Od rojstva pa vse tja do 6. ali 7. leta ima sposobnost, ki ji rečemo 'okno v možganih'. To pomeni, da se uči hitro in z lahkoto ... tudi tujih jezikov. "To je velik potencial, ki ga lahko izkoristimo ali pustimo v mirovanju," pripoveduje profesorica angleščine Nina Žerjal in ob tem še pove: "Začeti je treba čim prej."

Odločil si je vzeti življenje, ker se ni mogel vpisati v gimnazijo ...
Miha je povsem običajen 15-letnik, ki je v tem šolskem letu obiskoval zadnji razred osnovne šole. To pomeni, da so ga ob koncu čakali zaključni izpiti oziroma tako imenovano nacionalno preverjanje znanja. Čeprav se je veliko učil in bil priden učenec, na koncu ni dosegel dovolj točk, da bi se lahko vpisal na gimnazijo, kot je od njega pričakovala družina. Razočaran, obupan in ponižan se je odločil svojemu življenju narediti konec.

Z novim šolskim letom velike spremembe?!
Le še danes je mogoče podati mnenja in pripombe na novelo zakona o osnovni šoli, ki je v javni razpravi od 18. maja. Predvidene so spremembe pri učenju tujih jezikov in nacionalnem preverjanju znanja, drugače ureja tudi vsebino t. i. razširjenega programa.

Veliki dan za devetošolce
Učenci devetih razredov osnovnih šol se bodo danes seznanili z rezultati na nacionalnem preverjanju znanja (NPZ), ki je potekalo v prvi polovici maja. Svoj dosežek bodo lahko od 8. ure preverili na spletni strani Državnega izpitnega centra (RIC), z njim pa bodo seznanjeni tudi v šoli.

Pomemben dan za osnovnošolce
Učenci 6. in 9. razredov osnovne šole bodo danes s preizkusom iz slovenščine začeli nacionalno preverjanje znanja, s katerim preverjajo njihovo znanje pri treh predmetih. Dijakinje in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol pa bodo z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo.

Prihodnje šolsko leto NPZ že v tretjem razredu, devetošolci pa bodo iz preverjanja dobili oceno
Z naslednjim šolskim letom bodo osnovne šole izvajale nacionalno preverjanje znanja že v tretjem razredu. Preverjanje bo nato potekalo še v šestem in devetem razredu. Rezultati testov v zadnjem razredu bodo nato spremenjeni v oceno, ki se bo pri posameznem predmetu zapisala v redovalnico.

Zgodnje učenje tujega jezika
Dandanes je znanje jezikov cenjeno in iskano. Zgodnje poučevanje tujega jezika pa je postalo prava modna muha. V načrtu je celo zgodnje poučevanje dveh tujih jezikov. Pretiravanje? Morda, a zavedati se moramo, da so otrokovi možgani precej bolj fleksibilni od možganov odraslega človeka.

Veliki dan za naše šolarje
Za okoli 174.000 učencev in okoli 75.000 dijakov se danes začenja novo šolsko leto. Slednjega si bodo še posebej zapomnili tisti, 21.807 bo takih, ki v šolo vstopajo prvič. Da bi prvi šolski dan in vsi naslednji minilo čim bolj varno, policija opozarja na previdnost v prometu, še posebej v okolici šol.

Učence in dijake čakajo nacionalni preizkusi in matura
Več kot 240.000 osnovnošolcev in dijakov bo po prvomajskih počitnicah, ki so sicer zadnje v tem šolskem letu, v šolske klopi znova sedlo danes. Že v torek maturante čaka prva izpitna pola - esej iz slovenščine ali italijanščine oz. madžarščine kot maternega jezika. Prav tako se za šestošolce in devetošolce začenjajo nacionalna preverjanja znanja.

Slovenija: V prihodnjem šolskem letu spremembe
Novost prihodnjega šolskega leta je obveznost tujega jezika v drugem razredu. A se bo ta novost zaradi kadrovskega primanjkljaja po besedah ministra Jerneja Pikala uvajal postopoma, vsi drugošolci bodo imeli na programu tuj jezik v šolskem letu 2016/17. Šolskih uniform pa, kot kaže, ne bo.

Obetajo se spremembe v osnovni šoli
Poslanci so s 57 glasovi za in brez glasu proti podprli novelo zakona o osnovni šoli, s čimer so dali zeleno luč spremembam poučevanja tujih jezikov v osnovni šoli. Novela predvideva obvezno poučevanje prvega tujega jezika od 2. razreda dalje, drugi tuji jezik pa ostaja izbirni predmet in bo po novem na voljo tudi v drugi triadi.

Začelo se je nacionalno preverjanje znanja
Šestošolci in devetošolci danes začenjajo z nacionalnim preverjanjem znanja, uvod v katero bo preizkus iz matematike. Za devetošolce je preverjanje obvezno, letošnja novost pa je elektronsko vrednotenje preizkusov.

Francoščina v slovenskih šolah
Ministrstvo za izobraževanje se je v sodelovanju z Zavodom za šolstvo in Francoskim inštitutom v Sloveniji odločilo za skupno promocijsko akcijo pod geslom "Znanje je zakon. Govori tuje jezike!", pri kateri so v središče pozornosti postavili francoščino. Ugotavljajo namreč, da se za učenje francoščine v šolah odloči zelo malo otrok.

Neverjetna izkušnja slavne slovenske družine!
Družina Grubar je dolgo časa razmišljala, kako bi bilo, če bi jo mahnili okrog sveta. Ideja je zorela kar nekaj let, vse dokler ni Tomaž kupil letalskih kart. Potem je šlo zares. Tomaž, Urška, Jernej in Eliza so se podali na nepozabno pustolovščino.

Ela, edina s sindromom PK v Sloveniji
Sindrom Pallister Killian (PKS) je izjemno redka kromosomska motnja. Na svetu je znanih približno 200 diagnosticiranih primerov, med njimi je tudi petletna Ela iz Slovenije.

Osupljive prednosti učenja tujih jezikov
Otroci, ki govorijo več jezikov, se težje zmedejo in v nepričakovanih situacijah bolje odzovejo. Manj je tudi verjetno, da bodo v starosti zboleli za oblikami demence in Alzheimerjevo boleznijo.

Osnovno šolo lani uspešno zaključilo 18.580 učencev
Izobraževanje v rednih programih osnovne šole je ob koncu šolskega leta 2009/10 uspešno zaključilo 18.118 učencev.

Kakšni starši ste?
Ste diplomirali iz starševstva? Ne, ker te šole ni! Ste taki, kot so bili vaši starši? Res je, pa če se vam zdi še tako nemogoče ali smešno!

Nadomestna babica
S težavami, ki jih danes pozna marsikatera družina, se je kot mlada mamica srečala tudi Irena Kožuh. Zaradi ljubezni do otrok in poklica vzgojiteljice se je zavedla, kako pomembna sta babica in dedek. Danes staršem nudi pomoč pri varstvu otrok, saj ve, da vse njihove obveznosti onemogočajo posvečanje otrokom v taki meri kot si želijo.

SAŠINA KOLUMNA: 'Resni' krožki?
Zdaj, ko se je začelo novo šolsko leto, se otroci vpisujejo tudi v razne dejavnosti. Glasbena šola, angleščina, gimnastika, računalništvo … Verjetno bi lahko popisala ves list, pa ne bi naštela vsega, kar ponujajo šole in različne organizacije.