tuji jezik

6 razlogov, zakaj otroka čim prej učiti tuji jezik
Dandanes znanje tujih jezikov prinaša številne prednosti. Poleg tega, da lahko komuniciramo z ljudmi različnih kultur, nam odpirajo številna vrata do poslovnih in ostalih priložnosti, do katerih bi bilo sicer nemogoče priti. Preverite, zakaj je ključnega pomena, da otroke že v zgodnjem otroštvu spodbujamo k učenju tujega jezika.

Kakšne spremembe lahko pričakujemo z novim šolskim letom?
Že prav kmalu se nam obetajo spremembe v šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. V primeru, da ste starši otrok, ki obiskujejo šolo ali pa jo bodo kmalu obiskovali, vas zagotovo zanima, kaj vse bo po novem drugače. Več o tem v nadaljevanju.

V vrtčevskih skupinah vse več priseljencev in tuje govorečih otrok
Poletne počitnice so odlične za tkanje novih prijateljstev, veliko igre in zabave ter časa, ki ga lahko otroci preživijo skupaj s starši. Če se odpravljate na družinske počitnice v tuje kraje, pa je to super priložnost za učenje novega jezika in spoznavanje drugih kultur. Niso pa le počitnice tiste, v katerih lahko malček pride v stik s tujim jezikom, z njim se lahko sreča že v vrtcu bodisi na jezikovnih uricah ali pa pri igranju z vrstniki, ki prihajajo iz tujih držav.

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?
V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

Kdaj naj se otrok začne učiti tujega jezika?
Številne raziskave na temo učenja tujih jezikov so dokazale, da človeški možgani v obdobju prvih šestih let življenja dosegajo vrhunec razvoja. To pomeni, da so v tem obdobju možgani najbolj pripravljeni sprejemati nove jezike. Strah pred preobremenjenostjo otroka je torej popolnoma odveč.

Koliko boste odšteli za šolske potrebščine v prvem razredu?
''Moja hčerka gre septembra v šolo. Dobili smo seznam šolskih potrebščin. Zdaj pa me zanima, koliko nas bo vse to stalo?'' je na nas naslovila vprašanje mama bodoče prvošolke.

Devetošolec iskreno: ''Ni me strah nacionalnega preverjanja znanja!''
Danes je za devetošolce pomemben dan, in sicer pišejo nacionalno preverjanje znanja iz slovenščine, na območjih z italijanskim in madžarskim jezikom pa iz italijanščine in madžarščine. V četrtek sledi še matematika in naslednji ponedeljek tretji predmet (tuji jezik, fizika, likovna umetnost, domovinska in državljanska kultura in etika). Pocukali smo za rokav devetošolca iz ljubljanske osnovne šole in malce pokramljali z njim o prihajajočih izzivih.

Oče po angleško, mama po slovensko. Hčerka pa zna oboje!
Če je bila dvojezična vzgoja otroka še pred leti nekaj zelo eksotičnega, je danes nekaj precej običajnega. Ne samo zaradi staršev, ki si želijo, da bi njihov otrok poleg materinega osvojil tudi tuje jezike, ampak tudi zaradi praktičnih razlogov. Vse več je namreč zakoncev, ki prihajajo iz različnih jezikovnih okolij, zato je nekaj povsem samoumevnega, da se z otrokom pogovarjata v obeh jezikih. Izkušnjo nam je zaupala tudi 34-letna mamica Tajda, ki ima hčerko z možem iz Južnoafriške republike. Dužina živi v Bruslju.

Kdaj je čas, da se otrok začne učiti tujih jezikov?
Otrok je sposoben veliko več, kot si sploh upamo predstavljati, in to že v svojem najbolj zgodnjem obdobju. Od rojstva pa vse tja do 6. ali 7. leta ima sposobnost, ki ji rečemo 'okno v možganih'. To pomeni, da se uči hitro in z lahkoto ... tudi tujih jezikov. "To je velik potencial, ki ga lahko izkoristimo ali pustimo v mirovanju," pripoveduje profesorica angleščine Nina Žerjal in ob tem še pove: "Začeti je treba čim prej."

Začelo se je nacionalno preverjanje znanja
V 6. in 9. razredih osnovnih šol danes s preverjanjem znanja maternega jezika začenjajo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), v srednjih šolah pa se s pisanjem eseja začenja splošna matura. Nacionalno preverjanje znanja bo opravljalo 19.362 učencev 6. razreda in 16.990 učencev 9. razreda, k maturi pa se je prijavilo 6739 dijakov.

Na predmetni stopnji se skoraj 60 odstotkov šolarjev uči več kot en tuji jezik
V EU se je leta 2015 58,8 odstotka učencev predmetne stopnje učilo več kot en tuji jezik, v Sloveniji pa 51,5 odstotka, je danes sporočil evropski statistični urad Eurostat. Tako v EU kot v Sloveniji je angleščina najpogostejši tuji jezik, ki se ga učijo v višjih razredih osnovne šole oz. v nižjih srednjih šolah.

Poglejte si, zakaj je ta posnetek vnukinje Donalda Trumpa pravi hit!
Arabella Kushner, vnukinja Donalda Trumpa, je stara pet let in že ima hit, ki je osvojil Kitajce. Gre za pesem, ki jo je poje v kitajskem jeziku, posnetek pa je objavila njena mama, hči Donalda Trumpa, Ivanka, na Instagramu.

Znani so predmeti za nacionalno preverjanje znanja
Ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič je izbrala štiri predmete za določitev tretjega predmeta, iz katerega bodo učenci devetih razredov osnovne šole opravljali nacionalno preverjanje znanja (NPZ). Izbrala je geografijo, biologijo, tuji jezik in šport ter določila, iz katerega od teh predmetov bodo na posameznih šolah opravljali NPZ.

Bistvene novosti v novem šolskem letu
Pred začetkom novega šolskega leta danes na Brdu poteka konferenca ravnateljev vzgojno-izobraževalnih zavodov. Kot so prepričani v Zavodu RS za šolstvo, je šolski prostor pripravljen na začetek pouka. Novost je uvedba tujega jezika v drugi razred, težave pa se pojavljajo glede podaljšanega bivanja. Na ministrstvu že snujejo naslednje novosti.

Velik dan za šestošolce
Učenci šestih razredov osnovnih šol se bodo danes seznanili z rezultati na Nacionalnem preverjanju znanja (NPZ), ki je potekalo v prvi polovici maja. Svoj dosežek bodo lahko od osme ure naprej preverili na spletni strani Državnega izpitnega centra (RIC), z njim pa bodo seznanjeni tudi v šoli.

Ta teden pomemben za učence in dijake
Učenci 6. in 9. razredov so v sredo s preizkusom iz matematike začeli nacionalno preverjanje znanja, s katerim se preverja njihovo poznavanje učnih programov. Dijaki in dijakinje zaključnih letnikov srednjih šol pa so z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo.

Koliko je osnovnošolcev?
Na začetku šolskega leta 2015/16 je bilo v osnovnošolsko izobraževanje vpisanih 172.013 otrok, kar je 1,7 odstotka otrok več kot v prejšnjem šolskem letu. Število osnovnošolcev ponovno narašča že od šolskega leta 2011/12. Tudi letos je v šolske klopi sedla številčno zelo močna generacija prvošolcev, in sicer 21.632, so danes sporočili s Sursa.

To je novost!
Le kdo ne mara risank?! Vsi jih obožujemo, ne glede na to, koliko smo stari. Ker jih radi gledamo vse dneve, če nam le dopušča čas, je na voljo fantastičen televizijski program OTO. Naj vam prišepnemo, od zdaj ste lahko njegov prijatelj. 'Všečkajte' čisto novo Facebookovo stran OTO, na kateri boste izvedeli vse, kar vas zanima o risankah.

Starši želijo vzgojiti otroke v 'male Einsteine'
Današnji predšolski in šolski otroci v popoldanskem času obiskujejo preveč interesnih dejavnosti. Namesto da bi se svobodno igrali, želijo starši vzgojiti 'male Einsteine.'

Je zgodnje učenje tujih jezikov prednost?
Nekateri starši otroke zelo zgodaj vpišejo na tečaj tujega jezika. Jim s tem samo koristijo ali pa je to nepotrebno obremenjevanje?

Starši, vlogo morate oddati avgusta!
Ministrstvo za delo opozarja, da morajo dijaki vložiti vlogo za državno štipendijo v avgustu, da bodo ob izpolnjevanju pogojev upravičeni do državne štipendije z začetkom šolskega leta 1. septembra. Vloge za znižano plačilo vrtca pa avgusta vlagajo starši za otroke, ki gredo prvič v vrtec, in tisti, ki jim poteče pravica.

Obvezen drugi tuji jezik v osnovni šoli?!
Iniciativa za ohranitev obveznega drugega tujega jezika v osnovni šoli, sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture ter združenje ravnateljev osnovnega in glasbenega šolstva pozivajo ministrstvo za izobraževanje k celostni ureditvi položaja drugega tujega jezika v osnovni šoli. Predlagajo, da rešitve pripravi delovna skupina.

Kdaj naj se otrok začne učiti tuji jezik?
Kdaj je najbolj idealen čas, da otroku poleg maternega predstavimo še besede iz tujega jezika? Je za učenje potrebno, da je otrok nadarjen za jezike oz. ima za njih posluh?

Slovenija: V prihodnjem šolskem letu spremembe
Novost prihodnjega šolskega leta je obveznost tujega jezika v drugem razredu. A se bo ta novost zaradi kadrovskega primanjkljaja po besedah ministra Jerneja Pikala uvajal postopoma, vsi drugošolci bodo imeli na programu tuj jezik v šolskem letu 2016/17. Šolskih uniform pa, kot kaže, ne bo.

Osupljive ugotovitve
Učenje tujega jezika ima pozitivne učinke na možgane, četudi se ga učimo šele kot odrasli, kaže najnovejša raziskava univerze v Edinburghu. Največji pozitiven učinek so raziskovalci ugotovili pri splošni inteligenci in bralnih sposobnostih.

Obetajo se spremembe v osnovni šoli
Poslanci so s 57 glasovi za in brez glasu proti podprli novelo zakona o osnovni šoli, s čimer so dali zeleno luč spremembam poučevanja tujih jezikov v osnovni šoli. Novela predvideva obvezno poučevanje prvega tujega jezika od 2. razreda dalje, drugi tuji jezik pa ostaja izbirni predmet in bo po novem na voljo tudi v drugi triadi.

Francoščina v slovenskih šolah
Ministrstvo za izobraževanje se je v sodelovanju z Zavodom za šolstvo in Francoskim inštitutom v Sloveniji odločilo za skupno promocijsko akcijo pod geslom "Znanje je zakon. Govori tuje jezike!", pri kateri so v središče pozornosti postavili francoščino. Ugotavljajo namreč, da se za učenje francoščine v šolah odloči zelo malo otrok.

Obetajo se drastične spremembe v šolstvu!
Zakon za uravnoteženje javnih financ prinaša več tudi vsebinskih sprememb na področju osnovnega šolstva, kot je postopno uvajanje prvega tujega jezika v 1. razred in številčno ocenjevanje od 3. razreda naprej.

Posodite glas risanim junakom!
Mami, oči, babi, dedi in vsi, ki obožujete risanke, zdaj imate priložnost, da svoj glas posodite njihovim razigranim junakom. Podjetje Pro Plus išče nove navihane glasove, ki bodo gledalce nagovorili v slovenskem jeziku.

Učenje tujega jezika malo drugače
Kje se lahko srečujejo družine, ki so v Slovenijo prišle iz različnih okolij? Kje se lahko zbližajo mamice in očki z otroki, pri tem pa se naučijo tujega jezika?