tveganje nosečnice

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Pozor, to škodi njihovemu razvoju
Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Rodila pri 66 letih: Kakšno tveganje to prinaša?
Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie, Alexandra Hildebrandt, je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je rodila s carskim rezom.

Vzroki in simptomi nizkega krvnega pritiska v nosečnosti
Nizek krvni tlak med nosečnostjo: vzroki, simptomi, znaki, zdravljenje.

Kdaj je najboljši čas za naslednjega otroka?
Ste si vedno želeli velike družine in majhne razlike med starostmi otrok? Skoraj idealno je videti brate in sestre, ki se med seboj razumejo, so pravi prijatelji in zavezniki, vendar to doseči ni vedno tako lahko. Ko ženska otroka nosi 9 mesecev v svojem telesu in doživi porod ter prvo leto po rojstvu, se zave, da stvari le niso tako enostavne. Kdaj pa naj bi bil najbolj primeren čas za naslednjega otroka?

S prihodnjim letom redno cepljenje otrok proti noricam
Norice so najpogostejša nalezljiva izpuščajna bolezen, ki jo povzroča virus varičele zostra iz družine herpes virusov. Večina ljudi preboli norice že v otroštvu. Pri otrocih potekajo blago z značilnim mehurčkastim izpuščajem na koži, pa tudi sluznicah in spolovilu, praviloma jih spremlja tudi povišana telesna temperatura, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Te hrane otrokom nikoli ne pogrevajte
Nosečnice in otroci so najbolj občutljivi na negativne spremembe v hrani zaradi pogrevanja. Preberite, katera živila je najbolje uživati samo sveže pripravljena.

Neverjetni učinki in prednosti pilatesa za nosečnice
Pilates s svojo osredotočenostjo na nežne, a učinkovite gibe, nadzorovano dihanje in moč jedra zagotavlja bodočim materam varen in spodbuden način, da ostanejo aktivne med nosečnostjo, hkrati pa jim nudi številne prednosti in blagodejne učinke.

Razbijamo tabuje: samozadovoljevanje v nosečnosti
Samozadovoljevanje je nekaj naravnega, a se kljub temu zdi, da je ta tema (tudi v času nosečnosti) še vedno precejšen tabu. Mnoge ženske se sprašujejo, ali je v tem obdobju samozadovoljevanje varno ali morebiti predstavlja celo tveganje za njihovo zdravje in razvoj otroka. Odgovor je preprost – samozadovoljevanje ni škodljivo, vseeno pa obstajajo določeni zadržki v primeru, ko je nosečnost visoko tvegana. Preverite, kdaj je potrebna previdnost in kakšne so prednosti samozadovoljevanja v tem obdobju.

hCG – hormon, zaradi katerega je nosečnicam lahko slabo
Spoznajte hormon, ki je kriv za vašo slabost in bruhanje v zgodnji nosečnosti. Pa tudi odgovoren, da je lahko test nosečnosti zelo hitro pozitiven, po navadi že takoj po izostali menstruaciji, in da se lahko plod razvija v zdravem okolju.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Najboljša hrana za nosečnice, ki dviga energijo
Potrebe po energiji in hranilnih se med nosečnostjo spremenijo. Plod za razvoj potrebuje energijo in gradnike, ki jih v času nosečnosti dobi od mame. Potrebe se torej povišajo, a nosečnica naj količinsko ne uživa hrane za dva, sploh pa je težko povišati vnose hrane ob morebitni nosečniški slabosti. Nosečnica mora tako poskrbeti, da je hrana, ki jo uživa, hranilno bogata in energijsko uravnotežena. Tako bo svojemu plodu omogočila vse potrebno za dober razvoj, obenem pa ne bo izčrpavala svojega organizma. Poleg ustrezne prehrane potrebuje tudi dovolj tekočine in počitka.

Kaj, če nosečnica pade in se udari?
Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?
Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?
Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi
Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Zato bi nosečnice morale uživati več zelja
Ohranjanje uravnotežene in hranljive prehrane med nosečnostjo je bistvenega pomena tako za mater kot za otroka v razvoju. Zelje, listnata zelena zelenjava, je polno bistvenih hranil, ki lahko podpirajo zdravo nosečnost. V tokratnem prispevku pa preverite, zakaj je vključitev zelja v nosečniško prehrano lahko koristna.

Je barvanje las med nosečnostjo lahko nevarno?
Za obdobje nosečnosti veljajo povsem druga pravila kot sicer. Tudi kar se tiče lepotičenja, v kar spada mazanje telesa z različnimi kremami in kozmetičnimi preparati, lakiranje nohtov in tudi barvanje las. Kako nevarno je lase med nosečnostjo izpostavljati barvam, nam je pojasnila frizerka in stilistka Melisa Agović.

Kakšen je priporočljiv razmik med dvema nosečnostima?
Vsaka nosečnost je naporna za telo nosečnice, zato je pomembno, da si vzamemo dovolj časa za okrevanje, predvsem pa, da se popolnoma regeneriramo. Vsekakor je odločitev vaša, vendar pa je priporočljivo upoštevati tudi nasvete in mnenja strokovnjakov.

To poleti predstavlja veliko nevarnost za nosečnice
Poletje je sezona uživanja in igre na prostem. To pa vključuje tudi piknike, prehranjevanje na stojnicah, pa tudi druženje ob žaru. Kadar uživate hrano v vročih vremenskih razmerah, pa je potrebno sprejeti nekaj preventivnih ukrepov, da ne bi prišlo do neželene okužbe ali zastrupitve s hrano. Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov.

Sončenje v nosečnosti – da ali ne?
To, da naj bo nosečnica s sončenjem previdna, ne pomeni, da sploh ne sme na plažo. Sončenje v nosečnosti je mogoče, če upoštevamo nekaj preprostih pravil. Preverite, kako se varno sončiti med nosečnostjo.

Vse, kar morate vedeti o pregledu nuhalne svetline
Meritev nuhalne svetline je ultrazvočna preiskava, ki jo opravimo med 11. in 13. tednom nosečnosti. Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij na to temo.

Je med nosečnostjo varno voziti kolo?
Tako kot mnoge odločitve, ki jih sprejmete med nosečnostjo, je tudi odločitev o vožnji s kolesom med nosečnostjo izjemno osebna.

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka
Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Hiperemeza in druga bolezenska stanja v nosečnosti
Nosečnost lahko poteka brez vsakršnih zapletov, lahko pa se med nosečnostjo pojavijo določena bolezenska stanja, ki ogrožajo tako zdravje nosečnice kot še nerojenega otroka. Za vas smo pripravili sežetek nekaj najpogostejših bolezenskih stanj, ki se lahko pojavijo v tem občutljivem obdobju.

Komarji so že na pohodu, zato ne pozabite na zaščito
Lepo vreme in toplejši dnevi so s seboj prinesli tudi nekaj nevšečnosti, med katerimi so prav gotovo komarji. Piki komarjev so še posebej za naše malčke neprijetni, na mestu vboda pa nastane srbeča oteklina in rdečina. Število komarjev in pikov lahko zmanjšamo z določenimi preventivnimi ukrepi.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

To so najpogostejši razlogi za carski rez
V trenutku, ko izvemo, da smo noseči, začnemo razmišljati o mnogih stvareh, med drugim tudi o porodu. In verjetno ni bodoče mamice, ki si ne bi želela, da bi vse potekalo brez zapletov, a včasih vseeno pride do njih. Tokrat smo se z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva pogovarjali o carskem rezu.