učbeniki

Kdo so otroci generacije alfa?
Otroke, rojene med letoma 2010 in 2024, uvrščamo med generacijo alfa, ki bo kmalu začela prevzemati svet. Katere so njene značilnosti in kakšna prihodnost se nam obeta z njo?

Pregledovanje šolskih torb – DA ali NE?
V zadnjem času se poraja ogromno vprašanj, kaj vse se lahko skriva v šolskih torbah osnovnošolcev poleg običajnih stvari, kot so učbeniki, zvezki, športna oprema, peresnice in podobno.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom
Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok
Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

To morajo znati vsi šolarji!
Prvi šolski dan je pomembna prelomnica v otrokovem življenju in priprave so že v polnem teku. Šolska torba, nov delovni kotiček, zvezki, učbeniki, ampak ali ste res pomislili na vse? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je zdaj zelo dobrodošel.

Tudi za 2. razred zastonj delovni zvezki?
Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Jernej Štromajer je 5. februarja na parlamentarnem odboru za izobraževanje med novostmi v prihodnjem šolskem letu med drugim omenil sofinanciranje nakup učnih gradiv tudi za učence 2. razreda osnovne šole. Kako je s tem, so pojasnili na šolskem ministrstvu.

Disleksija je dar! In to je čarobni napoj
Urša Lamut, lastnica dveh podjetij in avtorica pravljic za otroke, ki imajo disleksijo, je pozno odkrila, da jo ima tudi sama. Ni se prestrašila: "Pozitiven odnos do disleksije sem vzpostavila, ko sem jo sprejela kot del sebe. Ključni trenutek je bila izdaja dveh otroških pravljic." Trdno verjame, da je disleksija lahko tudi dar!

VOL17VE: Je slovenska šola dobra? Kako rešiti polemiko z učbeniki? Financirati zasebno javno šolo ali ne?
Problematika dragih učbenikov, financiranje (zasebnega) šolstva, odhajanje mladih diplomantov v tujino, pa tudi preobremenjenost učencev, dijakov ter učiteljev, je zgolj nekaj pomembnih tematik, do katerih bi moral zavzeti stališče (novi) predsednik republike. Nekaj vprašanj na temo šolskega sistema v Sloveniji smo zastavili devetim kandidatom za predsedniški stolček.

Učna gradiva za prvošolce: zdaj, ko so postala brezplačna, jih je nenadoma manj
Trditve ministrice za šolstvo, da država šolam zagotavlja stabilno in trajno oskrbo z učbeniki, so na glavo postavili v Odboru za učbenike pri GZS. Opozarjajo, da je v učbeniških skladih še vedno skoraj tretjina zastarelih, celo nezakonitih učbenikov. Prav tako opozarjajo na 'pojav', da je po uvedbi brezplačnih učnih gradiv za prvošolce teh nenadoma manj.

Znanstveniki: Najboljši ukrep za rešitev planeta je manj otrok
Švedski znanstveniki so izpostavili glavne štiri ukrepe, s katerimi lahko posamezniki zmanjšajo svoj ogljični odtis in tako prispevajo k rešitvi planeta. Najbolj učinkovit ukrep je odločitev za manj otrok, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Ministrica: Staršem prvošolčkov ne bo treba doplačevati učnih gradiv
V preteklih letih učbeniške politike ni bilo, učbeniški skladi so bili zelo različno financirani, sredstva so bila bistveno nižja, šole so stanje reševale "ad hoc", obnova učbeniških skladov se marsikje sploh ni izvajala. Zato smo pripravili trajen in vzdržen model, pravi ministrica Makovec Brenčičeva. Med drugim so odločili, da staršem prvošolčkov ne bo treba doplačevati učnih gradiv.

Družinsko jutro
Poglejte si posnetek in oddahnili si boste, ker boste spoznali, da je zjutraj pri vseh družinah pestro. Otrok se zbudi slabe volje, se meče po tleh, vam se mudi v službo … toda na koncu zmagajo tisti najlepši, najdragocenejši trenutki, ki se vam bodo za vedno vtisnili v spomin.

Koliko stane starše polna šolska torba?
Pred začetkom novega šolskega leta starši hitijo z nakupom vseh potrebnih stvari, ki jih bo v šoli potreboval otrok. Koliko bodo odšteli zanje, je odvisno predvsem od kakovosti izdelkov in delovnih zvezkov, ki jih zahteva posamezne šola. Po izkušnjah DZS morajo starši za prvošolca odšteti od 100 do 150 evrov, lahko pa tudi več.

Pomembno obvestilo pred novim šolskim letom!
Novo šolsko leto je resda še daleč, a starši še kako dobro vemo, da bo poletje minilo kot bi mignil in da se bo kmalu treba podati v knjigarne ter kupiti učbenike, delovne zvezke in šolske potrebščine. Kaj pa če bi vse, kar bo vaš otrok potreboval v novem šolskem letu, kupili že pred začetkom počitnic in si tako zagotovili brezskrbno uživanje na morju? To lahko storite povsem enostavno – z le nekaj kliki!

V Ljubljani se začenja sejem rabljenih učbenikov
Z današnjim dnem se bo v največjem ljubljanskem nakupovalnem središču začel sejem rabljenih učbenikov za osnovno in srednjo šolo. Učbenike bo mogoče kupiti in prodati na 30 brezplačnih stojnicah, sporočajo organizatorji dogodka. Hkrati pa to ne bo edini sejem v Ljubljani, na katerem lahko šolarji in njihovi starši kupijo ali prodajo učbenike.

Bo treba za učbenike odšteti še več denarja?
Vlada sprejela uredbo o oblikovanju cen učbenikov, ki določa način in postopek oblikovanja cen učbenika, ki ga s sklepom potrdi pristojni strokovni svet in je edini učbenik za posamezen predmet oziroma strokovni modul v nekem razredu, letniku ali programu.

Jutranja naglica pred začetkom pouka
Ima vaš šolar zjutraj dovolj časa, da se v miru umije, obleče in zajtrkuje? Vsi v družini se organizirajte tako, da si ne boste v napoto in da ne boste zamudili niti vi v službo niti otrok pouka. In kar je najpomembneje – poskrbite, da bodo jutra brez stresa!

Knjige pripomorejo k bogatenju jezika
Organizacija združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo Unesco je 21. februar razglasila za mednarodni dan maternega jezika. Tema letošnjega dneva materinščine, ki ga obeležujejo od leta 1999, je dostopnost knjig in digitalnih vsebin v različnih jezikih.

So stripi kakovostno čtivo?
Še danes jih radi berejo tako otroci kot odrasli, zaradi spremljajočih ilustracij pa jih imajo radi zlasti prvi. Čeprav so včasih veljali za manjvredno literaturo, danes v kulturnem prostoru dobivajo mesto, ki jim pripada.

Pouk v slovenskih šolah na tabličnih računalnikih!
Danes je na OŠ Prule potekala predstavitev prvega interaktivnega učbeniškega kompleta in tabličnega računalnika pri pouku v prvem razredu osnovne šole. Poleg klasičnega tiskanega gradiva v nekaterih slovenskih šolah že uporabljajo elektronske učbenike.

Po mleko za dojenčka čez mejo!?
Če so Slovenci državo razveselili z večjo rodnostjo, jih to po drugi strani udari po žepu. Mnogi namreč vsak teden romajo v sosednjo Italijo ali Avstrijo po mleko v prahu, saj je čez mejo kar 70 odstotkov cenejše!