Bibaleze.si

učenec

Vzgoja in vrtec
28. 03. 2025 05.00

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku

Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Novice
24. 12. 2024 08.45

8-letni deček rešil prijatelja pred zadušitvijo

Thomas Conley je dokazal, da starost ni ovira za junaštvo. S hitro izvedbo Heimlichovega prijema je rešil življenje svojega prijatelja, ki se je med malico začel dušiti - in kot kaže, še zadnji trenutek. Njegov sošolec namreč po ocenah reševalcev njihovega prihoda verjetno ne bi dočakal.

Razvoj
03. 12. 2024 05.00

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost

Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Najstniki
01. 12. 2024 01.00

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?

Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Vzgoja in vrtec
11. 11. 2024 05.00

5 razlogov, zakaj je toliko današnjih otrok čustveno nestabilnih

Magistra znanosti delovne terapije Victoria Prooday iz Kanade deluje na področju družbenih odnosov, čustvenih težav, vedenjskih težav in učnih težav. Med svojim delom z otroki je ugotovila padec čustvenega, akademskega in družbenega delovanja otrok. Zakaj je temu tako, razlaga v spodnjih vrsticah.

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Šola in splet
31. 08. 2024 02.30

Kako spet vzpostaviti rutino učenja?

Šolski pouk se je začel in sedaj bodo otroci znova morali vzpostaviti rutino učenja. Da ne bo preveč stresno, ima Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja, svetovalka in mentorica za uspešno učenje, za njih odličen nasvet. Pa tudi za njihove starše, ki jim morajo biti v oporo.

Šola in splet
26. 08. 2024 02.15

Kako otroka pripraviti na vstop v šolo

Vstop v šolo predstavlja veliko življenjsko prelomnico tako za otroka kot starša. Potrebno se je namreč naučiti preživljati več časa narazen in se navaditi na novo socialno okolje, prav tako na formalni način učenja. Kljub morebitnemu stresu pa lahko nov začetek predstavlja nekaj vznemirljivega, če se ga le lotimo na pravi način. Preverite 6 nasvetov, kako lažje prestati tako spremembo.

Šola in splet
02. 05. 2024 05.00

Starši, poskušajte razumeti 'pritisk' na otroke ob koncu šolskega leta

Konec šolskega leta se približuje z vrtoglavo hitrostjo in otroci se učijo še za zadnja preverjanja znanja. V naslednjih tednih morajo dobiti kar nekaj ocen, zato so pod velikim pritiskom, saj se želijo odrezati čim bolje. Kako jim lahko vi starši stojite ob strani, da bodo dosegli vse zastavljene cilje? Kako zelo pomembno je, kako reagirate, ko dobi slabo oceno, ko vam pove, da bo imel popravni izpit? Za strokovni nasvet smo se obrnili na Romano Čolič, mag. zdš, zakonsko in družinsko terapevtko.

Novice
10. 04. 2024 12.07

Slovenski profesor zgrožen nad načinom ocenjevanja

Že od nekdaj je veljalo dejstvo, da nekateri učitelji in učiteljice iščejo znanje, drugi pa neznanje. Slednji lahko naredijo veliko škodo in dolgoročne posledice. Na to je opozoril tudi profesor Damijan Štefanc z oddelka za pedagogiko in andragogiko na ljubljanski filozofski fakulteti, ki je objavil in izpostavil tudi primer iz prakse.

Malček
30. 11. 2023 07.56

Nadarjeni otroci - kdo so in kako jih prepoznamo?

Nekateri otroci že zelo zgodaj začnejo kazati zanimanje za glasbo, bodisi za petje bodisi za igranje kakšnega inštrumenta. O tem, zakaj je pomembno, da starši znamo prepoznati in predvsem spodbujati glasbeni talent pri otroku, in kakšen vpliv pravzaprav ima glasbeno udejstvovanje na sam razvoj, kreativnost in izražanje čustev, smo se pogovarjali z Ninom Ošlakom, priljubljenim slovenskim pevcem, avtorjem glasbe in besedil, producentom ter glasbenim pedagogom.

Vzgoja in vrtec
18. 10. 2023 07.31

5 malih skrivnosti dobrih staršev, ki ne zahtevajo denarja

Spoznajte pet malih skrivnosti dobrih staršev, ki ne zahtevajo denarja. Le potrpežljivost in veliko ljubezni.

Novice
04. 09. 2023 05.00

Enostavna rešitev za večjo varnost otrok v osnovnih šolah

Ljubljanska osnovna šola skupaj z inovativnim startup podjetjem uvedla novo digitalno platformo, s katero želijo izboljšati podaljšano bivanje učencev.

Otroška imena
29. 06. 2023 05.00

Ime za fantke, ki ima bogato zgodovinsko ozadje

Tokrat predstavljamo moško ime, ki je bilo široko uporabljeno skozi zgodovino in v različnih kulturah. Ostalo pa je priljubljena izbira v mnogih državah, vključno s Slovenijo. Pa preverimo, za katero ime gre.

Prosti čas
27. 06. 2023 05.00

Počitnice – priložnost za vpogled v svojega otroka?

Počitnice so tisti deli šolskega leta, ki ga ima večina otrok najraje in se ga najbolj veseli. Učenec, ki resno dela skozi šolsko leto, potrebuje počitnice. Pri posameznikih, ki oddiha nimajo pogosto, poročajo o naveličanosti in otopelosti. Enako je pri šolarjih, še posebej, če so ti mlajši in jih zanima predvsem igra, saj je ta pomemben element za zdrav razvoj otroka. Raziskave razvojne psihologije kažejo, da otrok po sedmem letu starosti želi početi tudi kaj resnega in to v šoli tudi počne. Vendar je še vedno otrok, zato je šolsko leto zasnovano tako, da so med poukom počitnice, ki naj bi bile namenjene prosti igri, raziskovanju in druženju. Tako postanejo počitnice pomemben vir izkušenj, pridobljenega znanja in socialnih veščin.

Intervju
22. 05. 2023 05.00

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'

'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Intervju
15. 05. 2023 05.00

Učitelj Žiga: 'Tihi otroci so mnogokrat prezrti'

Žiga Bokal je pozitivno naravnan, zabaven, športen in pravičen učitelj razrednega pouka z izjemno tankočutnostjo do otrok. Trenutno deluje na Osnovni šoli Vodmat v Ljubljani. Z nami pa je spregovoril o pomembnosti vključevanja športnih aktivnosti v življenje otroka, o vzgoji, šoli in medsebojnih odnosih. Odgovore si preberite v spodnjem pogovoru.

Novice
24. 01. 2023 05.00

Učiteljica Edita: Vsaka moja ura se začne z vprašanjem "Kako ste?"

Edita Pašagić je mlada učiteljica matematike, ki med otroki slovi po svojem širokem nasmehu, prijaznem pristopu in veseli naravi. Uro pouka vedno začne z vprašanjem ''Kako ste?'', saj si želi, da bi se sleherni otrok v njeni učilnici počutil prijetno in sprejeto. To, da ima večina ljudi slabe spomine na osnovnošolsko matematiko, pa je bil eden glavnih razlogov, da se je odločila za poučevanje tega predmeta. Vedela je namreč, da lahko s pravim pristopom in motivacijo pri učencih spodbudi zanimanje za ta pomemben predmet in razbije predsodke o tem, da je matematika naporna in težka. Skozi miselne igrice in postavljanje matematičnih izzivov otrokom omogoča, da jim matematika pomeni sprostitev in ne bremena.

Intervju
24. 10. 2022 05.00

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči

Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Najstniki
06. 10. 2022 05.00

Otrok potrebuje varen prostor, kjer se ima dobro

Otroci lahko poiščejo družbo in varen prostor ob različnih dejavnostih. To so lahko knjige, ples, slikanje, gledališče, šport ali (zgolj) neformalno druženje. Na nas starših in drugih odraslih je, da jih podpiramo in usmerjamo ter da jim hkrati dopustimo in jih učimo, naj se sprejmejo takšne, kot so. Samo tako bodo zmogli zgraditi pozitivno samopodobo, znali uživati sami s seboj. Samo tako se bodo imeli radi, bodo kakovostno in lepo živeli. Samo tako se bomo "vsi skupaj imeli dobro" in bo "življenje imelo pozitiven ritem".

5KA
19. 09. 2022 07.31

Ko misel na šolo povzroča strah in tesnobo

V večini primerov je vrnitev v šolske klopi povezana s pozitivnimi pričakovanji, ustaljeno rutino, ponovnimi srečanji s prijatelji in sošolci, včasih pa tudi s prekomernim stresom, tesnobo in strahom. Pri tem pomembnem prehodu v jesen ne smemo pozabiti na tiste otroke, ki se začetka septembra prav nič ne veselijo. Zakaj je temu tako, preverite v spodnjih vrsticah.

Šola in splet
30. 08. 2022 04.15

Največja napaka, ki jo delajo starši šoloobveznih otrok

Začetek šole je tukaj, kar pomeni tudi začetek učenja, pisanja nalog, spraševanja in pisanja testov. Redko kateri učenec je toliko samodiscipliniran, da doma opravi vse šolske obveznosti, ne da bi pri tem potreboval spodbudo staršev. V nadaljevanju smo za vas zbrali pet nasvetov, ki vam bodo pomagali ustvariti pozitivno učno okolje, ki bo otroka doma spodbujalo k učenju.

Novice
12. 08. 2022 05.00

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe

"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Novice
01. 07. 2022 10.42

'Spremenila sem si ime, ki so mi ga dali starši'

Vsak bodoči starš veliko časa posveti izbiri otroškega imena, nekateri pa imajo pri tem še prav posebne želje. Morebiti si želijo, da bi bilo unikatno ali posebno, spet drugi to dosežejo z drugačnim črkovanjem. Tako se je zgodilo tudi v primeru zdaj že nekdanje Qur'stylle, ki je svojo življenjsko zgodbo delila z britanskimi mediji.

5KA
10. 01. 2022 07.53

Učiteljica matematike: 'Biti učitelj je res lep poklic!'

»Biti učitelj je res lep poklic. Vsak dan v službi je drugačen. Lahko si narediš res natančno pripravo in ko prideš v učilnico, učenci s svojimi vprašanji, primeri in idejami pogosto usmerijo uro. Pomembno se mi zdi, da to učencem dovolim, saj jim tako približam predmet, da lažje razumejo snov,« nam ponosno pove učiteljica matematike, Karmen Ležić iz OŠ Gradec.

5KA
27. 12. 2021 07.51

'Učiteljica sem, ker uživam biti istočasno tudi učenka'

"Svojim učencem vedno rečem, da so 'carski' in so tako veseli in ponosni. Oni meni rečejo, da sem 'filmska'. Velikokrat se pohecamo in si popestrimo šolski vsakdan," nam je zaupala učiteljica angleščine Anja Frank. Z njo smo se pogovarjali o trenutni situaciji v šolstvu in o tem, zakaj se je odločila sodelovati pri projektu 5KA, resnozabavni spletni učilnici.

Šola in splet
18. 10. 2021 06.00

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?

Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

5KA
17. 10. 2021 16.42

Zato je pomembno odgovarjati na otrokova vprašanja

Vstop v šolo in začetek šolanja sta izjemno pomembna dogodka za slehernega otroka. Otroku vstop v svet izobraževanja pomeni še en korak k samostojnosti in še en korak, s katerim se ločuje od staršev. Zato je pomembno, da ste v tem obdobju potrpežljivi in razumevajoči ter da si zanj vzamete dovolj časa.

5KA
23. 09. 2021 15.13

5KA: zabavnoresna spletna učilnica!

9 razredov osnovne šole – 12 predmetov – 16 učiteljev – več kot 1100 filmčkov.

Vzgoja in vrtec
17. 09. 2021 15.19

Kdaj je lahko otrok sam doma?

Starši morajo sami presoditi, ali je njihov otrok dovolj zrel in samostojen, da sam hodi iz šole domov, prečka cesto in čuva mlajšega brata ali sestro. O vseh nevarnostih se morajo najprej pogovoriti in ga naučiti, kako naj ravna ob požaru ali potresu.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 835