Bibaleze.si

učiteljev

Najstniki
28. 03. 2025 14.19

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke

Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

Malček
19. 03. 2025 05.00

Moj otrok ima hudo tremo!

Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2025 05.00

Ne ujemite se v eno od 13 starševskih pasti

Navajamo 13 stvari, ki jih mentalno močni starši nikoli ne naredijo in zato vzgajajo mentalno močne otroke.

Družinsko življenje
05. 03. 2025 05.00

Takšno je bilo otroštvo v Jugoslaviji. Je bilo res tako?

Otroštvo današnjih staršev, pa tudi starih staršev, se je močno razlikovalo od otroštva, ki ga danes živijo njihovi potomci in vnuki. Niso odraščali v konkurenčnem okolju, dnevi niso bili natančno določeni, večino časa so preživljali v iskanju lastnih iger in zabave. Kaj menite, je bilo nekoč res bolje kot danes?

Najstniki
04. 03. 2025 05.00

Kako krepiti samopodobo najstnika?

Imeti najstnika ni enostavno. Prehaja skozi veliko sprememb, spopada se z novimi pritiski in odrašča v svetu, s katerim se morda ne boste znali soočiti. Podoba telesa pa je le ena od težav, s katerimi se bo medtem spopadal. Kako izboljšati samozavest najstnika in biti njegova podpora med odraščanjem? Preverite.

Novice
06. 02. 2025 15.44

Na avstrijskem Koroškem uveljavili prepoved mobilnih telefonov v šolah

Na avstrijskem Koroškem so uveljavili napovedano prepoved mobilnih telefonov v ljudskih šolah. Za šolstvo pristojne deželne oblasti so v sredo vsem šolam posredovale ustrezen odlok, katerega namen je preprečiti uporabo telefonov med poukom in odmori, dopušča pa izjeme za specifične učne vsebine. Šole poziva, naj navodila vključijo v šolski red.

Razvoj otroka
06. 02. 2025 05.00

Odlog vpisa v osnovno šolo - da ali ne?

Februarja v osnovnih šolah potekajo vpisi v prvi razred. Šole same določijo dneve, ko bodo vpisovale otroke. Starši so obveščeni ali preko vrtca ali preko šole, v javnih objavah, praviloma pa dobijo obvestilo, vabilo na dom. Kaj pa če starši ne želijo, da gre otrok prehitro v prvi razred?

Prosti čas
18. 01. 2025 05.00

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?

Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Družinsko življenje
07. 01. 2025 09.43

Otroci in zaslon: kdaj je pravi trenutek za pametni telefon?

Sodobna tehnologija je zasnovana tako, da je z nami povsod ter neprestano preži na našo pozornost in na nas je, da rečemo ne. Kako pa je pri otrocih? Mnogi starši pametni telefon otroku potisnejo že v voziček z izgovorom, da ga tako pomirijo. Toda strokovnjaki svarijo, da to nikakor ni dobro. Kdaj otroku kupiti pametni telefon?

Razvoj
03. 12. 2024 05.00

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost

Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Vzgoja in vrtec
27. 05. 2022 04.15

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?

Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

Novice
11. 11. 2024 08.19

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi

Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Vzgoja in vrtec
08. 10. 2024 03.30

Kako vzgajajo Rusi: Juha je obvezna, stari starši pa zakon

Ruska vzgoja otrok odraža mešanico tradicije, discipline in globoke naklonjenosti. Družbena struktura države in bogata ruska zgodovina poudarjata močne družinske vezi, izobrazbo in spoštovanje kulturnih vrednot. V Rusiji ima družina osrednjo vlogo pri vzgoji otrok. Starši so globoko vpleteni v življenja svojih otrok, prav tako pa tudi stari starši, ki pogosto živijo z družino ali blizu nje.

Novice
11. 09. 2024 13.02

Kot otrok je imela težave z branjem, danes je zaročena z milijarderjem

Lauren Sánchez, novinarka in zaročenka milijarderja in ustanovitelja Amazona, Jeffa Bezosa, je v eni izmed pogovornih oddaj spregovorila o težavah s katerimi se je soočala v otroštvu.

Nazaj v šolo
09. 09. 2024 03.15

Kakšne so najpogostejše težave ob vrnitvi v šolo?

Začetek šolskega leta je vedno pomemben dogodek – tako za otroke kot njihove starše. In po poletnih počitnicah lahko vstop v šolo prinaša tudi različne izzive, pri katerih nam zagotovo pride prav kakšen nasvet ali morebiti celo strokovna pomoč. Ob tej priložnosti smo se zato obrnili na psihosocialno svetovalko, ki svetuje vsem tistim, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski.

Šola in splet
31. 08. 2024 02.30

Kako spet vzpostaviti rutino učenja?

Šolski pouk se je začel in sedaj bodo otroci znova morali vzpostaviti rutino učenja. Da ne bo preveč stresno, ima Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja, svetovalka in mentorica za uspešno učenje, za njih odličen nasvet. Pa tudi za njihove starše, ki jim morajo biti v oporo.

Šola in splet
26. 08. 2024 02.15

Kako otroka pripraviti na vstop v šolo

Vstop v šolo predstavlja veliko življenjsko prelomnico tako za otroka kot starša. Potrebno se je namreč naučiti preživljati več časa narazen in se navaditi na novo socialno okolje, prav tako na formalni način učenja. Kljub morebitnemu stresu pa lahko nov začetek predstavlja nekaj vznemirljivega, če se ga le lotimo na pravi način. Preverite 6 nasvetov, kako lažje prestati tako spremembo.

Najstniki
25. 08. 2024 05.00

Čustveni vrtiljak v obdobju pubertete – kako pomagati?

Puberteta poleg telesnih sprememb prinaša tudi vrsto čustvenih in psiholoških izzivov. Tokrat bomo raziskali pogoste izzive, s katerimi se soočajo mladostniki med puberteto ter strategije za njihovo reševanje in spodbujanje pozitivnega duševnega počutja.

Malček
07. 08. 2024 05.00

Kdo so indigo otroci?

Fenomen indigo otrok se je začel pojavljati konec 70. let, ko je parapsihologinja Nancy Ann Tappe začela opisovati nove generacije otrok, ki naj bi bili znanilci novega obdobja človeštva. Gre za otroke, ki naj bi bili zaradi svojih značilnosti drugačni od preteklih generacij. Imenujemo jih tudi mavrični ali kristalni otroci.

Novice
05. 08. 2024 05.00

Časovna kapsula, ki vas popelje v otroštvo

Se še spomnite nekoč zelo priljubljenih spominskih knjig? Morda ste jo imeli in jo imate še vedno shranjeno, ali pa ste eden tistih, ki se mu takšno izkazovanje prijateljstva ni zdelo primerno. Glede na to, da se je v spominske knjige risalo in pisalo, kar se zdajšnji mladini zdi 'izguba časa', je morda sedaj primeren čas, da se ta običaj znova obudi?

Vzgoja in vrtec
07. 06. 2024 04.15

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti

Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Malček
03. 06. 2024 03.30

Kdaj naj bi otroka naučili plavanja?

Vodne dejavnosti so prijetna in bogata izkušnja za malčke, vendar prinašajo tudi precejšnja tveganja. Zagotavljanje varnosti ob vodi je za malčke ključnega pomena za preprečevanje nesreč in njihovo brezskrbno uživanje na bazenu, morju ali drugih vodah. Kdaj lahko otroka začnemo učiti plavanja, pri katerih letih ga je najbolje vključiti v plavalni tečaj, kako poskrbeti, da ga ne bo strah vode? Na ta in številna druga vprašanja nam je odgovoril Jure Jazbec, mag. prof. športne vzgoje, učitelj športa na OŠ Ivana Cankarja Trbovlje, vodja športnih programov ŠD Šport Vital in predsednik društva ŠD Šport Vital.

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 05.00

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?

Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Zdrav otrok
19. 02. 2024 05.00

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha

Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Trači
12. 01. 2024 02.00

Slavni oče se zadet udeležuje roditeljskih sestankov

Ameriški raper Wiz Khalifa je priznal, da se udeležuje sinovih roditeljskih sestankov tudi po kajenju marihuane. V nedavnem intervjuju je 36-letni glasbenik dejal, da so njegove kadilske navade tako prepoznavne, da učitelji pričakujejo, da bo prišel zadet na šolske aktivnosti.

Družina in odnosi
07. 01. 2024 05.00

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka

Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Šola in splet
28. 10. 2023 05.00

Govorimo, kako slabi so telefoni za otrokov razvoj, a jih uporabljamo vsi

Zaslonska tehnologija – telefoni, tablice – je s svojimi vsebinami ustvarjena, da nas pritegne in ohrani čim več časa prisotne. Odrasli se pogosto težko odlepimo od zaslona, saj nam naša naprava nenehno ponuja vsebine, ki nas zanimajo in navdušujejo.

Vzgoja in vrtec
04. 10. 2023 05.00

Kako permisivna vzgoja vpliva na delo vzgojiteljev in učiteljev?

Vpliv permisivne vzgoje lahko privede do izzivov v vrtcih in šolah, kjer okolje zahteva določeno mero discipline, upoštevanja pravil in navodil ter prilagajanja. Kako se lahko vzgojitelji in učitelji ter tudi starši soočijo z njimi, pojasnjuje redni profesor obče pedagogike in teorije vzgoje na ljubljanski Filozofski fakulteti dr. Robi Kroflič.

Intervju
22. 05. 2023 05.00

Učitelj Žiga: 'Pomembno je, da smo učitelji človeški'

'Pomembno je, da znamo tudi učitelji sprejeti svoje napake in jih ozavestiti. Se zanje opravičiti. Navsezadnje pa je najbolj pomembno, da smo človeški,' je dejal učitelj razrednega pouka, Žiga Bokal, ki nam je razkril tudi več o tem, kakšen je bil sam kot otrok in kateri učitelji so imeli nanj in njegovo poklicno delovanje največji vpliv. Več si preberite v spodnjem intervjuju.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863