učna

Zvezdnica iskreno o svojem boju z učnimi težavami
Ameriška zvezdnica Zoe Saldana je iskreno spregovorila o svoji izkušnji z disleksijo. Povedala je, kako ta motnja učenja vpliva na njen vsakdan, še posebno, ko je v stresu. S svojo zgodbo želi ozaveščati o težavah, s katerimi se soočajo številni otroci in odrasli, ki se spopadajo z učnimi izzivi.

Veste, kaj je diskalkulija?
Ko se otroci prvič srečajo z matematiko, zna biti za nekatere malčke začetek kar težaven. Težave pri učenju matematičnih osnov pa ni nujno pogojen samo s strahom pred nečim novim, ampak lahko pomeni tudi specifično učno težavo.

Koliko časa pred zasloni je preveč?
V današnji digitalni dobi so zasloni postali sestavni del življenja otrok. Od tabličnih računalnikov in pametnih telefonov do televizorjev in računalnikov. Vse te naprave ponujajo zabavo, izobraževalne vsebine in socialno interakcijo. Vendar se postavlja vprašanje, koliko časa pred zasloni je preveč in kje naj potegnemo črto varne uporabe zaslonov pri otrocih?

5 slovenskih jezer, ki vas bodo naravnost očarala
V Sloveniji lahko izbiramo med več kot 1300 jezeri, večino teh je manjših ribnikov in bajerjev, ki niso nič manj očarljivi od večjih in bolj znanih. Veliko jezer najdemo v visokogorju, kamor pozimi težje dostopamo. Zato smo za vas izbrali 5 čudovitih nižje ležečih jezer, ki jih lahko obiščete v jesensko-pomladnem času in se naužijete spokojnosti ter blagodejnega miru.

Čarobna Machova pot v osrčju narave
Lep, sončen junijski dan nas je zvabil v naravo. Podali smo se na učno Machovo pot, ki vodi skozi čarobni gozd in ob šumečih potočnih strugah ter je pravi raj za družine.

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok
V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora
Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Pravijo, da je to eno najlepših slovenskih jezer
Kočevsko jezero je skrit zaklad. Ob njem se lahko sprehajate, tečete ali kolesarite, na njem čolnarite, jadrate z mini jadrnicami za eno osebo in deskate. Čista voda poleti privablja tudi plavalce, jezero pa je priljubljeno tudi pri ribičih.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

5 razlogov za obisk Prekmurja z otroki
Širno obzorje prekmurske ravnine s prostranimi polji in visokimi travami, ki valovijo v vetru, skrivajo številne izletniške bisere za družine z otroki. Domačini slovijo po prijaznosti in gostoljubnosti, kar dodatno vabi v te kraje. Za vas smo pripravili pet idej, kako z družino preživeti čudovit dan v Prekmurju.

Kako prepoznati ADHD pri otroku?
Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Kako se motivirati za učenje?
Motivacija je pri učenju ključnega pomena. Tesno je povezana s koncentracijo, posledično pa tudi z uspehi oz. neuspehi, zato je zelo pomembno, da si zastavimo cilje, ki nas bodo motivirali dolgoročno in ne le naslednjih pet minut.

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči
Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Predlogi in ideje za pisanje dobrih spisov
Obstaja veliko vrst spisov. Razlikujejo se tako po vsebini kot po dolžini, vendar je cilj vseh spisov enak: prepričati bralca o določenem stališču ali pogledu na temo. V kolikor dosežete ta cilj, bo tudi ocena temu primerna. A kako se najučinkoviteje lotiti pisanja spisa? Kako prepričati bralca? Kako se osredotočiti na vsebino, hkrati pa paziti na pravopisne napake?

Kaj je spominska palača in kako naj jo otrok zgradi
Večina ljudi si stvari najlažje zapomni, če si jih lahko kar se da živo predstavlja. Zagotovo ste že slišali za pojem spominska palača. Tu gre za tehniko vizualizacije, kjer si pojme najlažje zapomnimo s pomočjo asociacij, ki si jih ustvarimo v mislih.

Tako si ustvarite učinkovite zapiske, ki vam bodo olajšali učenje
Začenja se novo šolsko leto, učenci so se ponovno vrnili v šolske klopi. Kako se pripraviti na novo šolsko leto? Kako si organizirati zapiske na način, da bomo od njih odnesli čim več? Jasno je, da le branje ali prepisovanje snovi na slepo še zdaleč ni dovolj. Potrebujemo zapiske, s pomočjo katerih bomo uspešno izluščili bistvo in utrdili snov.

Kakšen tip učenca je vaš otrok? Preverite
Ljudje se učimo na različne načine - nekateri se najučinkoviteje učijo z branjem, drugi s poslušanjem, spet tretji pa s pomočjo slikovnih gradiv. Nekateri ljudje se več naučijo, če svoje ideje preverijo v skupinski razpravi, drugi se raje učijo sami. Nekateri potrebujejo sistematično prikazane informacije in se učijo postopoma, drugi uporabljajo bolj celosten pristop. Načine, kako zaznavamo informacije, katere strategije učenja uporabljamo in kako jih prikličemo, imenujemo učni stili.

Filmi za vso družino
Se vam zdi, da otroci preživijo preveč časa sami, zaprti v svoji sobi, na preživljanje časa z vami pa kaj hitro pozabijo? Na VOYO izberite aktualen film, primeren za vso družino. Ta vam bo dal čas za klepet z vsemi družinskimi člani, jih sprostil in okrepil zaupanje med vami in otroki.

Izlet v mesto, ki ga mehko objema zelena lepotica Krka
V soboto dopoldne smo se odpravili v Novo mesto. V dolenjski prestolnici sem preživela celotno otroštvo in tudi dokončala šolanje na tamkajšnji gimnaziji. V rojstni kraj se vedno znova izredno rada vračam in nostalgično obujam lepe spomine.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Boštjan Gorenc - Pižama: Že kot otrok sem rad bral kaj zabavnega, čudnega in obrnjenega na glavo
Eden izmed najbolj priljubljenih avtorjev, Boštjan Gorenc – Pižama, je že kot malček izjemno rad bral. Za knjige ga je navdušila babica, danes pa navdih iz rosnih let prenaša na svojega sina in številne druge slovenske otroke. Razložil je, kako ustvarja, pojasnil, zakaj bi morali vsi brati, in izdal nasvete, kako naj starši otroke navdušijo za branje. Razkril je celo, zakaj se ga je prijel vzdevek Pižama, in ne denimo Nogavica.

Učitelj Jaka Lipar: "Več znaš, več veljaš!"
"Biti učitelj mi pomeni vse. To je moje poslanstvo in v tem uživam. Vsakodnevno predajanje znanja malim junakom mi pomeni največ," nam je zaupal učitelj fizike Jaka Lipar in se pošalil: "Ne bom pozabil letošnje valete, saj sem za darilo prejel kar veliko drevo, in sicer lipo. Še dobro, da se ne pišem Hrastar." Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Kako otroško sobo prilagodimo dvema šolarjema?
Vsak otrok doma potrebuje tudi kotiček za umik v zasebnost, kotiček za igro in sproščanje ter tudi kotiček za učenje. Vse to mu načelno zagotovimo z otroško sobico. A kaj se zgodi, ko si jo morata naenkrat deliti dva nadobudneža, ki sta pravkar zakorakala v šolske klopi?

Ko moraš možu in otrokom vse 'narisati', da bi razumeli
Saj približno veste, kako poteka povprečen vsakdan mame? Pobiranje nogavic po tleh, zapiranje pokrova straniščne školjke, brisanje mokrih tal v kopalnici itd.

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''
Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Nasveti za šolanje otrok na domu
Večina staršev se zdaj sprašuje, kako naj ob delu od doma, še omogočijo uspešno učenje svojih otrok na daljavo.

Ni nujno, da je najstnik len, če ima slabe ocene
Len, naveličan, zdolgočasen, neosredotočen, zadirčen, muhast ... Samo spal bi, igral računalniške igrice, deskal po spletu in se družil s prijatelji ... Šola mu je zadnja skrb na svetu. Besede, s katerimi marsikateri starši opisujejo svojega najstnika. Ampak, ali je res?

Super ideja za enodnevni izlet, ki ga ne boste obžalovali
Konec tedna je idealen za potepanja z družino in raziskovanje novih mest. Mi smo tokrat izbrali drugo največje mesto v Avstriji – Gradec (po nemško Graz). Iz Ljubljane je oddaljeno približno dve uri in prav nestrpni smo bili, da si ogledamo, kaj se skriva v 'malem gradu', 'malem mestu'.

Otrok ima ADHD – kakšni so znaki, kako mu pomagati
Zadnje čase vse več slišimo o hiperaktivnih otrocih. Kakšni so? In zakaj jim nato postavijo diagnozo ADHD? Iz leta v leto je vse več otrok s to motnjo motnjo, zato so starši in pedagogi, ki so v stiku z otrokom, željni informacij. S tem področjem se ukvarja mag. Teja Bandel Castro, univ. dipl. psih. Z otroki in mladostniki z ADHD in njihovimi družinami dela v okviru individualnih, družinskih in skupinskih obravnav. Temo ADHD je obravnavala tudi v okviru magistrske naloge z naslovom: Osnovnošolski otroci z motnjo hiperaktivnosti in pozornosti; medosebne značilnosti družin ter motnja hiperaktivnosti in pozornosti pri starših.